Σελ. 309 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 289299304307308309310311314319329 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.621-4.635 από 6786

Θέμα: Nova FTTH

  1. #4621
    Εγγραφή
    19-05-2020
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100mbps
    ISP
    Nova
    Router
    UDM PRO
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dead_seth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειπα οτι ΔΕΝ γινεται να τραβηξω καλωδιο και ξανα-ρωταω ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να παρω το 100% της ταχυτητας με μηδενικο latency ?????
    Τα powerlines συγριτικα με το wifi ειναι καλυτερο σε θεμα latancy και για καθαρο 1000αρι?
    Μηδενικό latency και powerline δεν πάνε μαζί. Είναι χειρότερα από Wi-Fi. Καλώδιο μονόδρομος. Αν δεν μπορείς, κοίτα για high end mesh αλλά θα σου πάει ο κούκος αηδόνι και αμφιβάλλω ότι θα δεις gigabit ταχύτητες. Αν δεν μπορείς περάσεις καλώδιο και δεν έχεις high end access points ανά 2 δωμάτια, θεωρώ δεν υπάρχει λόγος να πας σε 1000άρα γραμμή.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν να πούμε ότι 100% της 1000άρας ΔΕΝ πρόκειται να έχεις ούτε με καλώδιο.
    Από κει και πέρα, ξεκίνα με ένα καλώδιο - προσωρινά αμόλα μια καλούμπα για x λεπτά - για να δεις τι πραγματικές ταχύτητες έρχονται στο PC σου καλωδιακά.
    Μετά, εφόσον λες ότι ΔΕΝ γίνεται να τραβήξεις καλώδιο, θα πρέπει να πας σε κάποιο κατάστημα και να ζητήσεις τα γρηγορότερα Powerlines που έχουν και να τους τονίσεις ότι θες να πιάνεις "τόσο" (αυτό που θα δεις με το καλώδιο).
    Και λέω να το τονίσεις ώστε να μπορείς να τα ξαναπάς πίσω σε περίπτωση που σου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
    Ασύρματα για να πας τόσο, πέρα ότι θα πρέπει ο δικός σου εξοπλισμός στο PC να υποστηρίζει wifi6E, θα πρέπει να μπει και αντίστοιχο Access Point. Σε δικές μου δοκιμές που έχω τα Unifi 6 pro, έχω θεωρητικα gigabit ταχύτητα ασύρματα, αλλά όχι σε διαφορετικό δωμάτιο. Για διαφορετικό δωμάτιο το μόνο που ίσως να σε πηγαίνει στο Gigabit είναι το U6 enterprise, αλλά αμφιβάλλω και για αυτό.
    Όπως βλέπεις λοιπόν, ακόμη και αν πούμε ότι θεωρητικά θα πιάσεις την ταχύτητα που θες, ο εξοπλισμός που σου χρειάζεται είναι πολύ ακριβός για την περίπτωση του wifi.
    Και είναι εξίσου ακριβός για την περίπτωση των powerlines, επειδή ΑΝ υπάρχουν powerlines που θα μπορέσουν να σου δώσουν πραγματικά 930-940Mbit σίγουρα είναι στην κατηγορία τιμής του U6 enterprise.
    Άλλαξα μερικά u6 lite για Pro (σε μένα, τον αδερφό μου και τους γονείς μου. Είμαστε 3 διαμερίσματα με περασμένα καλώδια μεταξύ τους). Δεν έχω καταφέρει να πιάσω gigabit. Έχω δοκιμάσει iPhone 14 Pro, iPad Pro M1, Macbook Pro 14" M1 Pro και πιάνω 750~. Το Wi-Fi της μητρικής στο desktop μου έχει Wi-Fi 6E αλλά δεν είναι και πολύ κοντά στο access point για να πιάσω παραπάνω. Οπότε αναμένω πιο γρήγορα devices χαχα

  2. #4622
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκιμη ανάμεσα σε 2 vlans έχω κάνει..
    Απόσταση 2 μετρα από το AP με surface
    Έπιασα κοντά στο gigabit.
    Θα βρω το ποστ που ειχα κανει..

    Εδώ.. https://www.adslgr.com/forum/threads...83#post7411683
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  3. #4623
    Εγγραφή
    10-12-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιμετωπίζω παρεμφερές πρόβλημα (η διαφορά είναι πως το attainable rate και τα στατιστικά εν γένει δεν δικαιολογούν την αλλαγή προφίλ από 100 σε 50 Mbps) το οποίο περιγράφω αναλυτικά εδώ.
    Στο chat μου είπαν ακριβώς το ίδιο: Ανανέωση σε χαμηλότερο πακέτο (δεν σφάξανε!) ή αποδέσμευση χωρίς πληρωμή ρήτρας.
    Επέλεξα το 2ο και σου συνιστώ να κάνεις το ίδιο (περιμένω να συνδεθώ στο δίκτυο της INALAN τις επόμενες ημέρες)
    ΦΥΓΕ ΝΑ ΣΩΘΕΙΣ!

    Συγνώμη για το έντονο ύφος, αν με ρωτούσε κάποιος για τις υπηρεσίες της Nova πριν 6 μήνες θα έπαιρνε άλλη απάντηση.
    Αλλά οι άνθρωποι είναι τραγικοί σε όλα τα επίπεδα, όχι μόνο στο τεχνικό κομμάτι.
    Ακόμα περιμένω απάντηση για την καταγγελία που υπέβαλα (11/01/2023) προς την ΕΕΤΤ!
    Το μόνο που έκαναν εν είδει αποζημίωσης ήταν να αφαιρέσουν ένα μηνιαίο πάγιο. Και αυτό μετά από διαδοχικές οχλήσεις και ενώ πέρασα ώρες περιγράφοντας ξανά και ξανά το πρόβλημα σε δεκάδες υπαλλήλους της εξυπηρέτησης πελατών.
    Ελπίζω κατά την αποχώρηση να μου ζητηθεί να συμπληρώσω ερωτηματολόγιο για την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών. Θα τους βάλω ένα ολοστρόγγυλο μηδενικό, το δικαιούνται!
    Επαναλαμβάνω, ΦΥΓΕ ΝΑ ΣΩΘΕΙΣ!

    Η Nova είχε μόνο να προτείνει να παω σε 200άρα FFTH(σε τιμή 52Euro) και να πληρώνω περισσότερα σε σχέση με την την 100άρα VDSL που έχω(46 Euro περίπου). Δεν είναι το πρόβλημα μου τα 7 ευρώ αλλά απο την εν γένει συμπεριφορά πιστεύω οτι δεν έχω τύχη σε τυχόν μελλοντικές βλάβες.

    Στη Nova δεν υπάρχει ένας άνθρωπος με τον οποίο θα συνεννοηθείς για ένα θέμα. Σε κάθε τηλεφώνημα με παραπέμπει ο ένας στον άλλο και φτάνω να μιλήσω μέχρι και με 4-5 εκπροσώπους χωρίς κανένα αποτέλεσμα.
    Σήμερα με ενημέρωσαν οτι θα πρέπει να τους αποζημιώσω με περίπου 160Euro αν καταγγείλω τη σύμβαση(απομένουν 11 μήνες). Διαφορετικά αν θέλω να γίνει ατελώς, θα πρέπει να καταθέσω αίτημα στο τεχνικό, να το εξετάσουν κ να αποφανθούν αν δικαιούμαι ατελή λήξη του συμβολαίου. Το έκανα και περιμένω...

    Γνωρίζει κανείς αν απαντάνε γρήγορα σε τέτοια θέματα και άν η απάντηση είναι γραπτή?

  4. #4624
    Σε μένα που ήρθε ο τεχνικός της Νόβα, εξέτασε τα καλώδια του ΟΤΕ τα βρήκε εντάξει. Το ρώτησα "Δεν θα εξετάσεις τα δικά μου ; Μου λέει όχι, εσύ έχεις το πρόβλημα, φέρε ηλεκτρολόγο και πέρνα νέες γραμμές (VDSL είχα ) " . Με τον τεχνικό που στείλαν κατοχυρώθηκαν και πλέον όποτε έπαιρνα τις βλάβες μου λέγαν εσείς έχετε το πρόβλημα και έμενα χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ. Τι έκανα ; Φορητότητα όταν τελείωσε το συμβόλαιο . Γιατί αν είναι υπεύθυνοι μόνο για τα καλώδια του ΟΤΕ, να πάνε στον ΟΤΕ και να δώσουν προσφορά για συμβόλαιο.

  5. #4625
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μας αρέσει δεν μας αρέσει, ο κάθε πάροχος είναι υπέυθυνος για το καλώδιο που έρχεται μέχρι τον κατανεμητή του σπιτιού σου.
    Οπότε αν έχουμε 100άρα, πιάνουμε 40 και έρθει ο τεχνικός και στον κατανεμητή μετρήσει κανονικά 100, τότε όντως το πρόβλημα είναι στην καλωδίωσή μας, στην οποία δεν βάζει κανείς πάροχος χέρι.
    Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να πέσεις σε φιλότιμο τεχνικό και να κάνει το ένα βήμα παραπέρα, αλλά είναι σπάνιο και ειδικά όταν το πρόβλημα αφορά σε κάποιον συνδρομητή που είναι σε πολυκατοικία. Σε μονοκατοικία που είσαι μόνος ίσως και να προσπαθήσει να σε βοηθήσει, αλλά ειδικά σε πολυκατοικία δεν βάζει ο άλλος τα χεράκια του να βγάλει τα ματάκια του, ειδικά εφόσον δεν είναι δικιά του δουλειά.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  6. #4626
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν να πούμε ότι 100% της 1000άρας ΔΕΝ πρόκειται να έχεις ούτε με καλώδιο.
    Από κει και πέρα, ξεκίνα με ένα καλώδιο - προσωρινά αμόλα μια καλούμπα για x λεπτά - για να δεις τι πραγματικές ταχύτητες έρχονται στο PC σου καλωδιακά.
    Μετά, εφόσον λες ότι ΔΕΝ γίνεται να τραβήξεις καλώδιο, θα πρέπει να πας σε κάποιο κατάστημα και να ζητήσεις τα γρηγορότερα Powerlines που έχουν και να τους τονίσεις ότι θες να πιάνεις "τόσο" (αυτό που θα δεις με το καλώδιο).
    Και λέω να το τονίσεις ώστε να μπορείς να τα ξαναπάς πίσω σε περίπτωση που σου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
    Ασύρματα για να πας τόσο, πέρα ότι θα πρέπει ο δικός σου εξοπλισμός στο PC να υποστηρίζει wifi6E, θα πρέπει να μπει και αντίστοιχο Access Point. Σε δικές μου δοκιμές που έχω τα Unifi 6 pro, έχω θεωρητικα gigabit ταχύτητα ασύρματα, αλλά όχι σε διαφορετικό δωμάτιο. Για διαφορετικό δωμάτιο το μόνο που ίσως να σε πηγαίνει στο Gigabit είναι το U6 enterprise, αλλά αμφιβάλλω και για αυτό.
    Όπως βλέπεις λοιπόν, ακόμη και αν πούμε ότι θεωρητικά θα πιάσεις την ταχύτητα που θες, ο εξοπλισμός που σου χρειάζεται είναι πολύ ακριβός για την περίπτωση του wifi.
    Και είναι εξίσου ακριβός για την περίπτωση των powerlines, επειδή ΑΝ υπάρχουν powerlines που θα μπορέσουν να σου δώσουν πραγματικά 930-940Mbit σίγουρα είναι στην κατηγορία τιμής του U6 enterprise.
    Η πιο σωστή απάντηση που έχω διαβάσει. Κάποια points:

    1) Ότι και να του πουν σε κατάστημα για κάποια powerline ή access points, η εγκατάσταση και διαρρύθμιση κάθε σπιτιού είναι διαφορετική. Μπορεί πχ σε εμένα τα καλύτερα powerline να πλησιάσουν gigabit, μπορεί τα ίδια στον συμφορουμίτη να μην βγάζουν ούτε 100.

    2) Με καλώδιο θα βγάλει το φουλ της 1000αρας, αρκεί:
    α) Να του δώσει ο παροχος εξοπλισμό με 2,5Gbps πόρτα
    β) Όλος του ο δικτυακός εξοπλισμός (switch, καλώδια, κάρτες δικτύου στους υπολογιστές) να είναι 2,5Gbps

  7. #4627
    Εγγραφή
    19-05-2020
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100mbps
    ISP
    Nova
    Router
    UDM PRO
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πιο σωστή απάντηση που έχω διαβάσει. Κάποια points:

    1) Ότι και να του πουν σε κατάστημα για κάποια powerline ή access points, η εγκατάσταση και διαρρύθμιση κάθε σπιτιού είναι διαφορετική. Μπορεί πχ σε εμένα τα καλύτερα powerline να πλησιάσουν gigabit, μπορεί τα ίδια στον συμφορουμίτη να μην βγάζουν ούτε 100.

    2) Με καλώδιο θα βγάλει το φουλ της 1000αρας, αρκεί:
    α) Να του δώσει ο παροχος εξοπλισμό με 2,5Gbps πόρτα
    β) Όλος του ο δικτυακός εξοπλισμός (switch, καλώδια, κάρτες δικτύου στους υπολογιστές) να είναι 2,5Gbps
    Καλά ας έχει πρώτα σωστή καλωδίωση να πάρει τα 940 με 1G LAN και τα υπόλοιπα 100 που του δίνει η 2.5G LAN τα αφήνει για μετά.

  8. #4628
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.827
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το φουλ της 1000ρας με 2.5G δεν εχει καποιο νοημα οταν απο πισω το διαθεσιμο bandwidth διαμοιραζεται σε αλλους 32 νοματαιους.. Ποσο μαλλον οταν το ζητουμενο ειναι ασυρματο.
    Γενικα μετα τα 500Mbit η ασκηση ακριβαινει δυσαναλογα για full speed, και τελικα δεν εχει και τοσο νοημα

  9. #4629
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Ύστερα από κάποιο καιρό είπα να έρθω να κάνω ένα ποστ κι εγώ σχετικά με τις 2 οπτικές που έχω σπίτι...

    Αγόρασα πρόσφατα ένα Mini-PC και αυτό έχει 2 ethernet ports.

    Μία χιλιάρα και μία 2.4.

    Παρακάτω τα τεστ και από τις 2 γραμμές...


    Δοκίμασα να συνδέσω τη μία στο ένα router και την άλλη στο άλλο, αλλά δεν έπαιξε, όπως δεν έπαιξε και το σενάριο και οι 2 σε ένα router...

    Να υπενθυμίσω ότι και οι 2 γραμμές μου είναι 500άρες...!!
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  10. #4630
    Εγγραφή
    08-09-2007
    Περιοχή
    ΣΕΠΟΛΙΑ ΚΟΛΩΝΟΣ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    HUAWEI HG8145 V5
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας αρέσει δεν μας αρέσει, ο κάθε πάροχος είναι υπέυθυνος για το καλώδιο που έρχεται μέχρι τον κατανεμητή του σπιτιού σου.
    Οπότε αν έχουμε 100άρα, πιάνουμε 40 και έρθει ο τεχνικός και στον κατανεμητή μετρήσει κανονικά 100, τότε όντως το πρόβλημα είναι στην καλωδίωσή μας, στην οποία δεν βάζει κανείς πάροχος χέρι.
    Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να πέσεις σε φιλότιμο τεχνικό και να κάνει το ένα βήμα παραπέρα, αλλά είναι σπάνιο και ειδικά όταν το πρόβλημα αφορά σε κάποιον συνδρομητή που είναι σε πολυκατοικία. Σε μονοκατοικία που είσαι μόνος ίσως και να προσπαθήσει να σε βοηθήσει, αλλά ειδικά σε πολυκατοικία δεν βάζει ο άλλος τα χεράκια του να βγάλει τα ματάκια του, ειδικά εφόσον δεν είναι δικιά του δουλειά.
    Την παλιά καλή εποχή πριν η WIND γίνει NOVA, είχα παραπονεθεί στο τεχνικό τμήμα της, για χαμηλή ταχύτητα σε ADSL γραμμή.
    Πράγματι σε μία εργάσιμη μου έστειλαν τεχνικό, ο οποίος αν και ήμουν το τελευταίο του ραντεβού (μετά τις 20:00 ήρθε), αφού έκανε έλεγχο στο κατανεμητή της πολυκατοικίας και στο πριζάκι του μόντεμ και δεν βρήκε πρόβλημα, κοίταξε και την εσωτερική καλωδίωση και βρήκε ότι έχω συνδέσει τη τηλεφωνική γραμμή στη πλακέτα του συναγερμού χωρίς φίλτρο. Έβαλε φίλτρο και το πρόβλημα αποκαταστάθηκε χωρίς να με χρεώσουν ούτε σεντ, ενώ το λάθος ήταν δικό μου.
    Δεν βλέπω να υπάρχει η ίδια συμπεριφορά από τους τεχνικούς της NOVA.

  11. #4631
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ε ναι, δεν είπα ότι δεν έχει γίνει ποτέ.. Και στο πατρικό μου, έχει τύχει τεχνικός της Wind να κάνει -παράτυπα- επιπλέον δουλειά (στο κουτί του ΟΤΕ - μονοκατοικία με εναέριο κουτί) και να αποκαταστήσει βλάβη, ενώ θα μπορούσε να πει ότι στην πόρτα της καμπίνας του, (VDSL Wind), είναι όλα ΟΚ και από κει και πέρα είναι θέμα ΟΤΕ ή/και εσωτερικής καλωδίωσης.
    Όμως η πραγματικότητα είναι ότι δεν είναι δική τους αρμοδιότητα, αυτό λέω.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  12. #4632
    Εγγραφή
    08-09-2007
    Περιοχή
    ΣΕΠΟΛΙΑ ΚΟΛΩΝΟΣ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    HUAWEI HG8145 V5
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε ναι, δεν είπα ότι δεν έχει γίνει ποτέ.. Και στο πατρικό μου, έχει τύχει τεχνικός της Wind να κάνει -παράτυπα- επιπλέον δουλειά (στο κουτί του ΟΤΕ - μονοκατοικία με εναέριο κουτί) και να αποκαταστήσει βλάβη, ενώ θα μπορούσε να πει ότι στην πόρτα της καμπίνας του, (VDSL Wind), είναι όλα ΟΚ και από κει και πέρα είναι θέμα ΟΤΕ ή/και εσωτερικής καλωδίωσης.
    Όμως η πραγματικότητα είναι ότι δεν είναι δική τους αρμοδιότητα, αυτό λέω.
    Ας κάνουν αυτά που είναι δική τους αρμοδιότητα και δεν θέλω τίποτα παραπάνω.

  13. #4633
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DoSMaN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ύστερα από κάποιο καιρό είπα να έρθω να κάνω ένα ποστ κι εγώ σχετικά με τις 2 οπτικές που έχω σπίτι...

    Αγόρασα πρόσφατα ένα Mini-PC και αυτό έχει 2 ethernet ports.

    Μία χιλιάρα και μία 2.4.

    Παρακάτω τα τεστ και από τις 2 γραμμές...


    Δοκίμασα να συνδέσω τη μία στο ένα router και την άλλη στο άλλο, αλλά δεν έπαιξε, όπως δεν έπαιξε και το σενάριο και οι 2 σε ένα router...

    Να υπενθυμίσω ότι και οι 2 γραμμές μου είναι 500άρες...!!
    Στείλε μας τεστ με server Nova.
    Αν εξαιρέσεις το τέταρτο, τα άλλα είναι χαμηλά και μπορεί να οφείλεται στο Hyperhosting server.

  14. #4634
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DoSMaN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ύστερα από κάποιο καιρό είπα να έρθω να κάνω ένα ποστ κι εγώ σχετικά με τις 2 οπτικές που έχω σπίτι...

    Αγόρασα πρόσφατα ένα Mini-PC και αυτό έχει 2 ethernet ports.

    Μία χιλιάρα και μία 2.4.

    Παρακάτω τα τεστ και από τις 2 γραμμές...


    Δοκίμασα να συνδέσω τη μία στο ένα router και την άλλη στο άλλο, αλλά δεν έπαιξε, όπως δεν έπαιξε και το σενάριο και οι 2 σε ένα router...

    Να υπενθυμίσω ότι και οι 2 γραμμές μου είναι 500άρες...!!
    Δεν υπάρχει κάτι που σε εμποδίζει να συνδέσεις κάθε γραμμή σε διαφορετική θύρα του υπολογιστή, αλλά θα πρέπει να το υποστηρίζει και το λογισμικό.
    Ενδεικτικά, μπορείς να κάνεις τον υπολογιστή να λειτουγεί ως router και να δρομολογεί διαφορετική κίνηση από κάθε γραμμή, να κάνεις load balance, failover, κλπ.
    Πιθανόν να είναι πιο βολικό να τοποθετήσεις ένα επιλέον ρούτερ μπροστά από αυτά των παρόχων και να κάνεις εκεί τη διαχείριση των δύο γραμμών.

    Η άλλη περίπτωση - να συνδέσεις τις δύο θύρες του PC στο ίδιο router, δεν έχει νόημα. Εάν και οι δύο πλευρές υποστήριζαν bonding και χρειαζόταν περισσότερο bandwidth, θα μπορούσε να γίνει και μία τέτοια συζήτηση.

  15. #4635
    Εγγραφή
    08-02-2020
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Huawei DN8245V-70
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SPYRUSS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την παλιά καλή εποχή πριν η WIND γίνει NOVA, είχα παραπονεθεί στο τεχνικό τμήμα της, για χαμηλή ταχύτητα σε ADSL γραμμή.
    Πράγματι σε μία εργάσιμη μου έστειλαν τεχνικό, ο οποίος αν και ήμουν το τελευταίο του ραντεβού (μετά τις 20:00 ήρθε), αφού έκανε έλεγχο στο κατανεμητή της πολυκατοικίας και στο πριζάκι του μόντεμ και δεν βρήκε πρόβλημα, κοίταξε και την εσωτερική καλωδίωση και βρήκε ότι έχω συνδέσει τη τηλεφωνική γραμμή στη πλακέτα του συναγερμού χωρίς φίλτρο. Έβαλε φίλτρο και το πρόβλημα αποκαταστάθηκε χωρίς να με χρεώσουν ούτε σεντ, ενώ το λάθος ήταν δικό μου.
    Δεν βλέπω να υπάρχει η ίδια συμπεριφορά από τους τεχνικούς της NOVA.
    Εμενα παντως που ειμαι ακομα με nova 24αρα, μονο μετα την συγχωνευση ηρθε τεχνικος, τοσο καιρο που ζηταγα δεν εστελναν. Ειδε πως στο σπιτι δεν ειχε προβλημα και πως το προβλημα ηταν εξω. Το εστειλε για ελεγχο στο ΑΚ αλλα μονο μια πορτα με αλλαξαν. Το προβλημα ακομα υπαρχει. Για καποιο λογο δεν τσεκαρε το γκριζο κουτι του οτε αν ειχε αυτο τιποτα

Σελ. 309 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 289299304307308309310311314319329 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας