Σελ. 285 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 265275280283284285286287290295305 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.261-4.275 από 6781

Θέμα: Nova FTTH

  1. #4261
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Nova 200 με το Νόκια. Έχω κάνει και Α παλιότερα άλλα έχει μια αστάθεια σήμερα. To Nokia έχει ενα QoS μενου αλλά δεν έχω ιδέα τι πειράζεις απο εκεί...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-03-23 010659.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  438,1 KB 
ID: 246996

  2. #4262
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Σημερα ερχεται ο τεχνικος στις 18.00 για το τηλεφωνο. Προβλεπω γέλιο. Την επισκεψη την χρεωνομαι; Ξερει κανεις;

  3. #4263
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα ερχεται ο τεχνικος στις 18.00 για το τηλεφωνο. Προβλεπω γέλιο. Την επισκεψη την χρεωνομαι; Ξερει κανεις;
    Νομίζω ναι αν σου έχει ξαναέρθει για το ίδιο θέμα. Εγώ τη τελευταία φορά που ζήτησα μου είπανε ότι θα τη χρεώσουν 10 ευρώ. Τώρα για σένα δε ξέρω με σιγουριά..

  4. #4264
    Εγγραφή
    07-07-2005
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Μbps FTTH
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145v5
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα. Αν έχει δηλωθεί βλάβη και δεν φταίει ο πελάτης , γιατί να χρεωθεί ??

  5. #4265
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jobous Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Αν έχει δηλωθεί βλάβη και δεν φταίει ο πελάτης , γιατί να χρεωθεί ??
    Δε ξέρω..Ειχα διαβάσει σχόλια στη σελίδα τους ότι είχαν αρχίσει να χρεώνουν πελάτες 10 ευρώ την επίσκεψη αλλά αν δε κάνω λάθος αφορούσε τεχνικό που ερχόταν ας πούμε δεύτερη φορά για την ίδια βλάβη. Μου το είπαν και εμένα στο τηλέφωνο όταν ζήτησα να μου φέρουν τεχνικό λέει θα χρεωθείτε 10 ευρώ και αρχικά του είπα ότι δεν είναι σωστό αλλά άμα είναι να φτιαχτεί σίγουρα να μου το εγγυηθειτε θα τα πληρώσω. Ο τεχνικός δεν είχε έρθει τότε. Τη τηλεφωνία μου την έφτιαξαν χτες όλα καλά λοιπόν...

  6. #4266
    Εγγραφή
    20-11-2017
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Για το bufferbloat ότι είπανε παραπάνω.
    Θέλεις router με SQM Cake ή FQCODEL. Δηλαδή κάτι σε pfsense/opnsense ή openwrt.
    Αλλιώς ένας σχετικά εύκολος τρόπος να περιορίσετε το bufferbloat είναι ο περιορισμός του Down/Up speed σε λίγο χαμηλότερα επίπεδα από το actual Down/up

  7. #4267
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mike112 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ναι αν σου έχει ξαναέρθει για το ίδιο θέμα. Εγώ τη τελευταία φορά που ζήτησα μου είπανε ότι θα τη χρεώσουν 10 ευρώ. Τώρα για σένα δε ξέρω με σιγουριά..
    Πρωτη φορα θα ερθει

  8. #4268
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Εγώ περιμένω (χωρίς καμία ενημέρωση) εδώ και ένα μήνα να μου κάνουν αναβάθμιση από 200 FTTH (nova) σε 500 FTTH (nova)...
    Εξοπλισμό παρέλαβα αμέσως και ενώ ουσιαστικά συστημικό είναι το θέμα, αφού η υποδομή υπάρχει, αυτοί έχουν καθυστερήσει τόσο πολύ!

  9. #4269
    Εγγραφή
    08-09-2007
    Περιοχή
    ΣΕΠΟΛΙΑ ΚΟΛΩΝΟΣ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    HUAWEI HG8145 V5
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nanas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ περιμένω (χωρίς καμία ενημέρωση) εδώ και ένα μήνα να μου κάνουν αναβάθμιση από 200 FTTH (nova) σε 500 FTTH (nova)...
    Εξοπλισμό παρέλαβα αμέσως και ενώ ουσιαστικά συστημικό είναι το θέμα, αφού η υποδομή υπάρχει, αυτοί έχουν καθυστερήσει τόσο πολύ!
    Και εμένα μου πρότειναν αναβάθμιση σε 500 άρα με τα ίδια χρήματα, αλλά την αρνήθηκα για τους παρακάτω λόγους:

    1. Η υπάρχουσα γραμμή (200άρα) είναι σταθερή και η τηλεφωνία πεντακάθαρη. (Κάτι διακοπούλες από το Mesh (Lyra) του ASUS, αλλά διορθώθηκε με το Mesh ZTE H196A (20€ από το e-κατάστημα της NOVA.)

    2. Ο εξοπλισμός μου (όχι του παρόχου) δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί μεγαλύτερη ταχύτητα, τουλάχιστον όχι χωρίς επιπλέον έξοδα.

    3. Προς το παρόν δεν την χρειάζομαι.

    4. Αυτά που διαβάζω εδώ μέσα, την παρούσα χρονική στιγμή έστω.

  10. #4270
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SPYRUSS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εμένα μου πρότειναν αναβάθμιση σε 500 άρα με τα ίδια χρήματα, αλλά την αρνήθηκα για τους παρακάτω λόγους:

    1. Η υπάρχουσα γραμμή (200άρα) είναι σταθερή και η τηλεφωνία πεντακάθαρη. (Κάτι διακοπούλες από το Mesh (Lyra) του ASUS, αλλά διορθώθηκε με το Mesh ZTE H196A (20€ από το e-κατάστημα της NOVA.)

    2. Ο εξοπλισμός μου (όχι του παρόχου) δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί μεγαλύτερη ταχύτητα, τουλάχιστον όχι χωρίς επιπλέον έξοδα.

    3. Προς το παρόν δεν την χρειάζομαι.

    4. Αυτά που διαβάζω εδώ μέσα, την παρούσα χρονική στιγμή έστω.
    Αν δεν άλλαζες το ρούτερ και περνούσε η αναβάθμιση στο υπάρχον δε θα είχες κανένα πρόβλημα. Τα προβλήματα της αναβάθμισης αφορούσαν τα νέα ρούτερ της εταιρίας. Μια χαρά σηκώνει τη 500αρα τουλάχιστον (για 1gbps δε γνωρίζω) το zte zxhn h288a αν μιλάμε για το ίδιο ρούτερ μου το επιβεβαίωσαν κιόλας τηλεφωνικά και με ρώτησαν γιατί μου έστειλαν άλλο (huawei hg8145v5). Οπότε στην ουσία πιστεύω ότι απλά έχασες καλύτερη ταχύτητα στην ίδια τιμή...

  11. #4271
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mike112 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν άλλαζες το ρούτερ και περνούσε η αναβάθμιση στο υπάρχον δε θα είχες κανένα πρόβλημα. Τα προβλήματα της αναβάθμισης αφορούσαν τα νέα ρούτερ της εταιρίας. Μια χαρά σηκώνει τη 500αρα τουλάχιστον (για 1gbps δε γνωρίζω) το zte zxhn h288a αν μιλάμε για το ίδιο ρούτερ μου το επιβεβαίωσαν κιόλας τηλεφωνικά και με ρώτησαν γιατί μου έστειλαν άλλο (huawei hg8145v5). Οπότε στην ουσία πιστεύω ότι απλά έχασες καλύτερη ταχύτητα στην ίδια τιμή...
    Κι εγώ το ίδιο ρούτερ έχω με σένα και μου έστειλαν από μόνοι τους το huawei. Το οποίο περιμένει 1 μήνα τώρα...
    Παρεπιμπτόντως, το huawei δίνουν και σε 1000αρα; Κι αν ναι, έχει αυτό το ρούτερ multigig θύρα για να σου δώσει 1000 καθαρά;;

  12. #4272
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nanas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρεπιμπτόντως, το huawei δίνουν και σε 1000αρα; Κι αν ναι, έχει αυτό το ρούτερ multigig θύρα για να σου δώσει 1000 καθαρά;;
    Όχι, κακά τα ψέματα πολιτέλεια αλλά και μαγκιά αυτό που κάνει η Cosmote.

  13. #4273
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nanas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ το ίδιο ρούτερ έχω με σένα και μου έστειλαν από μόνοι τους το huawei. Το οποίο περιμένει 1 μήνα τώρα...
    Παρεπιμπτόντως, το huawei δίνουν και σε 1000αρα; Κι αν ναι, έχει αυτό το ρούτερ multigig θύρα για να σου δώσει 1000 καθαρά;;
    Ναι, αυτό δίνουν και στο 1 Gbps, έχει LAN ports 1 Gbit, όχι παραπάνω δυστυχώς.

    Εγώ κράτησα το router της Wind, επειδή δεν ήταν σε θέση να ενεργοποιήσουν το Huawei.

    Και το router της Wind έχει 1 Gbps LAN ports.

  14. #4274
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αυτό δίνουν και στο 1 Gbps, έχει LAN ports 1 Gbit, όχι παραπάνω δυστυχώς.

    Εγώ κράτησα το router της Wind, επειδή δεν ήταν σε θέση να ενεργοποιήσουν το Huawei.

    Και το router της Wind έχει 1 Gbps LAN ports.
    Γιατί δεν ήταν σε θέση να το ενεργοποιήσουν;;
    Αυτό σου το είπαν από την αρχή, όταν έκανες την αίτηση;

  15. #4275
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nanas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν ήταν σε θέση να το ενεργοποιήσουν;;

    Αυτό σου το είπαν από την αρχή, όταν έκανες την αίτηση;
    Εγώ είχα Wind 200 Mbps FTTH, από το Δεκέμβριο του 2022.

    Όταν έκανα αίτηση για αναβάθμιση σε 1 Gbps (32€ το μήνα), από τη Nova, μου έστειλαν το Huawei router.

    Προσπάθησαν να το ενεργοποιήσουν από τα κεντρικά. Δεν τα κατάφεραν.


    Τους είπα τουλάχιστον δύο φορές από το τηλέφωνο, το serial number του router, και μου έλεγαν ότι "εμείς το έχουμε ενεργοποιήσει".

    Ήρθε ένας τεχνικός με ένα tablet, μιλούσε από το κινητό του με τα κεντρικά, δεν τα κατάφερε.

    Έβγαλε μία φωτογραφία το serial number, και έφυγε.


    Εν τω μεταξύ, με είχαν πάρει κάτι τεχνικοί από τη Nova τηλέφωνο, που ήταν να έρθουν, και με ρωτούσαν αν έχω FTTH μέσα στο διαμέρισμα, επειδή τα αρχεία δεν ήταν σωστά ενημερωμένα.

    Αποφάσισα και πήρα τη Nova τηλέφωνο, και τους είπα ότι ο router της Wind δουλεύει μία χαρά, και θα τον κρατήσω, δεν θα βάλω τον Huawei, και μου είπαν εντάξει.


    Ύστερα από 1-2 ημέρες, έλαβα ένα τηλεφώνημα από μία εταιρεία δορυφορικών συστημάτων, στου Ζωγράφου (Αθήνα), αλλά δεν με βρήκαν στο σπίτι.

    Την άλλη μέρα τους πήρα εγώ τηλέφωνο, και μου είπαν, είμαστε η Nova, να σας στείλουμε έναν τεχνικό για το router.

    Τους είπα, ότι έχω ήδη συνεννοηθεί με τη Nova, και κράτησα τον παλιό router που δουλεύει.


    Αυτά, ελπίζω να έχουν βελτιωθεί τα πράγματα τώρα. Η "διάλυση" που είχαν σαν εταιρεία, ήταν λόγω συγχώνευσης Nova και Wind.

Σελ. 285 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 265275280283284285286287290295305 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας