Σελ. 322 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 302312317320321322323324327332342 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.816-4.830 από 6786

Θέμα: Nova FTTH

  1. #4816
    Εγγραφή
    04-07-2018
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102718 /11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport plus 2
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 12.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα είμαι σε περιοχή κάλυψης της Nova ftth και σκέφτομαι να βάλω 500. Και θα ήθελα να γνώμη αν αξίζει και γενικά αν έχετε θέμα γιατί σκεφτόμουν να βάλω cosmote απλά σκέφτομαι να βάλω nova λόγο τιμής στα 500mbps αφού μου δίνετε το πακέτο στα 26 ευρώ περιμένω απάντηση ευχαριστώ πολυ

  2. #4817
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.719
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από i.t.93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα είμαι σε περιοχή κάλυψης της Nova ftth και σκέφτομαι να βάλω 500. Και θα ήθελα να γνώμη αν αξίζει και γενικά αν έχετε θέμα γιατί σκεφτόμουν να βάλω cosmote απλά σκέφτομαι να βάλω nova λόγο τιμής στα 500mbps αφού μου δίνετε το πακέτο στα 26 ευρώ περιμένω απάντηση ευχαριστώ πολυ
    cosmo σιγουριά
    nova ζαριά

    Δες τα οικονομικά και αποφάσισε.
    Και πες μας.

    ΥΓ
    Ρώτα γείτονα για nova.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #4818
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Σε νέα υποδομή FTTH της Nova έχω γνωστούς που παίρνουν δίκτυο και από Nova και από Cosmote. Αισθητή διαφορά δεν έχουν παρατηρήσει.
    Στη θέση σου θα επέλεγα βάσει άλλων συνδέσεων που έχω (κινητά, τηλεόραση).

  4. #4819
    Εγγραφή
    04-07-2018
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102718 /11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport plus 2
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 12.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    cosmo σιγουριά
    nova ζαριά

    Δες τα οικονομικά και αποφάσισε.
    Και πες μας.

    ΥΓ
    Ρώτα γείτονα για nova.
    Άρα μου λες cosmote?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε νέα υποδομή FTTH της Nova έχω γνωστούς που παίρνουν δίκτυο και από Nova και από Cosmote. Αισθητή διαφορά δεν έχουν παρατηρήσει.
    Στη θέση σου θα επέλεγα βάσει άλλων συνδέσεων που έχω (κινητά, τηλεόραση).
    Συνδέσεις στα κινητά έχω στην cosmote

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε νέα υποδομή FTTH της Nova έχω γνωστούς που παίρνουν δίκτυο και από Nova και από Cosmote. Αισθητή διαφορά δεν έχουν παρατηρήσει.
    Στη θέση σου θα επέλεγα βάσει άλλων συνδέσεων που έχω (κινητά, τηλεόραση).
    Απλά το σκέφτομαι λόγο τιμής απλά θέλω να μάθω αν θα έχω κανένα θέμα σε fiber to the home και η διαφορά cosmote nova στα 500 είναι μεγάλη η διαφορά τιμής

  5. #4820
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Nova 500 εδώ... Και πήγαινα για 100 κοτε μέσω sfbb στην αρχή...
    Αλλά όταν είδα τα 28-29 που ζήταγε η κοτε (& με κουπόνι) έναντι των 26 της νοβα δεν ήθελε πολύ..
    Κοντολογίς όλα καλά... Αν και θέλει λίγο υπομονή και επιμονή μέχρι να μπει η οπτική..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #4821
    Εγγραφή
    04-07-2018
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102718 /11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport plus 2
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 12.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nova 500 εδώ... Και πήγαινα για 100 κοτε μέσω sfbb στην αρχή...
    Αλλά όταν είδα τα 28-29 που ζήταγε η κοτε (& με κουπόνι) έναντι των 26 της νοβα δεν ήθελε πολύ..
    Κοντολογίς όλα καλά... Αν και θέλει λίγο υπομονή και επιμονή μέχρι να μπει η οπτική..
    Άρα δεν έχεις θέμα πρόβλημα με την nova fiber 500? Ναι θα κάνω υπομονή για την εγκατάσταση και λοιπά είμαι με 24 άρα wind πλέον nova και επειδή η τιμή είναι χώμα στα 29 το μήνα για αυτό το σκέφτομαι απλά είχα ακούσει από πολλούς διάφορα προβλήματα

  7. #4822
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από i.t.93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα είμαι σε περιοχή κάλυψης της Nova ftth και σκέφτομαι να βάλω 500. Και θα ήθελα να γνώμη αν αξίζει και γενικά αν έχετε θέμα γιατί σκεφτόμουν να βάλω cosmote απλά σκέφτομαι να βάλω nova λόγο τιμής στα 500mbps αφού μου δίνετε το πακέτο στα 26 ευρώ περιμένω απάντηση ευχαριστώ πολυ
    Έχω Nova FTTH 1 Gbps, με 32€ το μήνα, και όλα δουλεύουν μία χαρά.

    Μετά τη συγχώνευση Nova και Wind, η νέα Nova είχε προβλήματα σχετικά με την αντιμετώπιση τεχνικών προβλημάτων που είχαν οι χρήστες, αλλά υποθέτω ότι τώρα όλα έχουν στρώσει στη νέα Nova.

  8. #4823
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    1
    Εγώ έχω 500 mbps και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Σχετικά με την καθυστέρηση μέχρι την ενεργοποίηση, όποιον πάροχο και να διαλέξεις την ίδια καθυστέρηση θα έχεις.

  9. #4824
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από i.t.93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα δεν έχεις θέμα πρόβλημα με την nova fiber 500? Ναι θα κάνω υπομονή για την εγκατάσταση και λοιπά είμαι με 24 άρα wind πλέον nova και επειδή η τιμή είναι χώμα στα 29 το μήνα για αυτό το σκέφτομαι απλά είχα ακούσει από πολλούς διάφορα προβλήματα
    Τι προβλήματα έχεις υπόψη σου;
    Η κατακόρυφη εγκατάσταση θα γίνει ούτως ή άλλως από τη Nova.
    Η οριζόντια θα γίνει από όποιον πάροχο επιλέξεις, αλλά δεν έχει μεγάλη διαφορά το χρονοδιάγραμμα ή η υλοποίηση.
    Η τελευταία παράμετρος είναι ο εξοπλισμός και η δρομολόγηση, που είναι και η βασική διαφορά. Το δίκτυο της Nova είναι γενικά καλό. Με τον εξοπλισμό πράγματι ξεκίνησαν λίγο στραβά, με ONT που δεν κλείδωναν ή τηλεφωνία που δεν έπαιρνε ρυθμίσεις, αλλά φαίνεται να έχουν βρει το ρυθμό τους...

  10. #4825
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    στην cosmote θα μπορείς να βάλεις το δικό σου ρούτερ κι ακόμα και το δικό σου ip τηλεφωνο ενω στη νοβα χρησιμοποιείς ότι σου δίνουν

  11. #4826
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω Nova FTTH 1 Gbps, με 32€ το μήνα, και όλα δουλεύουν μία χαρά.

    Μετά τη συγχώνευση Nova και Wind, η νέα Nova είχε προβλήματα σχετικά με την αντιμετώπιση τεχνικών προβλημάτων που είχαν οι χρήστες, αλλά υποθέτω ότι τώρα όλα έχουν στρώσει στη νέα Nova.

    Α ρε τυχεροι με 500αρες και 1000αρες ειδατε το φως το αληθινο. Εμεις εχουμε κολλησει σε 200αρα νοβα με υποδομη οτε και ποιος ξερει ποτε θα δωσουν σε εμας τους παρεισακτους. Και φυσικα καμια ενημερωση στους πελατες ουτε χρονοδιαγραμμα. Ελλαδαρα...

  12. #4827
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α ρε τυχεροι με 500αρες και 1000αρες ειδατε το φως το αληθινο. Εμεις εχουμε κολλησει σε 200αρα νοβα με υποδομη οτε και ποιος ξερει ποτε θα δωσουν σε εμας τους παρεισακτους. Και φυσικα καμια ενημερωση στους πελατες ουτε χρονοδιαγραμμα. Ελλαδαρα...

    Θα μπορούσες να μας εξηγήσεις, με συγκεκριμένα παραδείγματα, σε ποιες ακριβώς περιπτώσεις δεν σε καλύπτει η 200/20άρα γραμμή, ενώ αν είχες το 1.000/100 θα ήσουν καλυμμένος επαρκώς; Είμαι όλος αυτιά...

  13. #4828
    Το avatar του μέλους Larry47
    Larry47 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α ρε τυχεροι με 500αρες και 1000αρες ειδατε το φως το αληθινο. Εμεις εχουμε κολλησει σε 200αρα νοβα με υποδομη οτε και ποιος ξερει ποτε θα δωσουν σε εμας τους παρεισακτους. Και φυσικα καμια ενημερωση στους πελατες ουτε χρονοδιαγραμμα. Ελλαδαρα...
    Τουλάχιστον εσύ έχεις και 200άρα. Εγώ που είμαι καμπίνα Nova και δεν μπορώ να βάλω παραπάνω από 100 γιατί δεν θέλει να δώσει η Nova. Πήγα να κάνω φορητότητα σε Cosmote που δίνει κανονικά, αλλά έφαγα πόρτα, γιατί η Cosmote δεν είχε πόρτες ελευθερες...

    Με βλέπω να τρώω την Nova στη μάπα, για πολύ καιρό ακόμα...

  14. #4829
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    1
    Ρώτησα την Nova αν μπορούν να ξεκλειδώσουν στις ρυθμίσεις του ρούτερ την επιλογή για αλλάγη των dns και μου είπαν ότι με την νέα αναβάθμιση θα ξεκλειδωθεί αυτή η επιλογή. Δεν γνωρίζω πότε θα γίνει αυτή η αναβάθμιση. Ξέρετε αν ενημερώνουν όταν γίνονται οι αναβαθμίσεις;

  15. #4830
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ds12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτησα την Nova αν μπορούν να ξεκλειδώσουν στις ρυθμίσεις του ρούτερ την επιλογή για αλλάγη των dns και μου είπαν ότι με την νέα αναβάθμιση θα ξεκλειδωθεί αυτή η επιλογή. Δεν γνωρίζω πότε θα γίνει αυτή η αναβάθμιση. Ξέρετε αν ενημερώνουν όταν γίνονται οι αναβαθμίσεις;
    Εν γένει ο πάροχος δεν ενημερώνει. Μπορείς να παρακολουθείς το θέμα το ρούτερ σου στο αντίστοιχο υποφόρουμ.

Σελ. 322 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 302312317320321322323324327332342 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας