Σελ. 324 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 304314319322323324325326329334344 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.846-4.860 από 6786

Θέμα: Nova FTTH

  1. #4846
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχει πέσει κάτι τις τελευταίες ώρες?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #4847
    Εγγραφή
    24-11-2017
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    ναι και σε VDSL σερνονται ολα απο το πρωι

  3. #4848
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πλήρως ξεκλείδωτο το Fritz; Μπορείς να πειράξεις και ρυθμίσεις τηλεφωνίας;
    ναι απλα εχουν περασει τα TR-069/ACS URL τους για να παιρνει τις ρυθμισεις και επισης εχουν βαλει τους ειδικους dns/dhcp/ip address για το voip

  4. #4849
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ds12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω 500 mbps και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Σχετικά με την καθυστέρηση μέχρι την ενεργοποίηση, όποιον πάροχο και να διαλέξεις την ίδια καθυστέρηση θα έχεις.
    Λίγα λόγια πάνω σε αυτό..
    Στη νοβα όπως είπα θέλει προσπάθεια να βρεις κάποιον να σε εξυπηρετήσει - μέχρι να λύσεις το θέμα σου..
    Η κοσμοτε είναι αλλιώς πάνω σε αυτό το θέμα... Έτσι νομίζω δλδ...
    Αν πάλι δεν κάνεις τίποτα και κάθεσαι και περιμένεις χωρίς να τους κυνηγάς λίγο, και στους 2 παρόχους, μπορεί να περιμένεις αιώνια....
    Αλλά με την έως τώρα εικόνα που έχω, για εμένα, τείνει να γίνει κανόνας αυτό που παλαιότερα δεν πίστευα, αλλά και ούτε τώρα πιστεύω πολύ... Ποιο; Το να πηγαίνεις στο πάροχο που έχει την υποδομή στη περιοχή...
    Αλλιώς είναι σαν να μπαίνεις σε έξτρα προβλήματα...
    Στην αρχή που πήγαινα για κοτε πάροχο έβλεπα ότι δεν είχαν πολύ εξουσία στο να κάνουν διάφορες ενέργειες πάνω σε υποδομή άλλου παρόχου... Δεν μπορούσαν να κάνουν διάφορες ενέργειες και όλο περίμεναν το τι θα πει ο πάροχος υποδομής... Έτσι και κόλλαγε κάπου η αίτηση σε κάποιο στάδιο, έπρεπε να ακυρωθεί και να ξεκινήσουν ΟΛΑ τα της αίτησης από την αρχή.. Άσε που μιλούσαν οι πάροχοι μεταξύ τους με mail/τηλέφωνα απουσία κάποιας πλατφόρμας.... Έτσι νομίζω δλδ.. Τραγικά πράγματα...
    Από την άλλη στη νοβα δεν το συνάντησα αυτό.. Ήταν πιο direct σε ενέργειες.... Αλλά το μόνο θέμα είναι ότι το support μου μοιάζει λίγο απρόσωπο.... Γι'αυτό λέω ότι θέλει υπομονή κ επιμονή... Και η δουλειά θα γίνει... Για να συνοψίσουμε στη κοτε πληρώνεις κυρίως καλύτερο support και ίσως και υπηρεσίες...
    Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση που το δίκτυο είναι άλλου, όσο και να θέλει η κοτε η όποιος πάροχος, δεν μπορεί να κάνει πολλά και τσάμπα θα πληρώνεις τα παραπάνω...
    Στη νοβα άμα ξέρεις να πιέσεις τα κουμπιά τους είναι όλα, καθ'όλα οκ... Προσωπικά δεν το έχω μετανιώσει...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι προβλήματα έχεις υπόψη σου;
    Η κατακόρυφη εγκατάσταση θα γίνει ούτως ή άλλως από τη Nova.
    Η οριζόντια θα γίνει από όποιον πάροχο επιλέξεις, αλλά δεν έχει μεγάλη διαφορά το χρονοδιάγραμμα ή η υλοποίηση.
    Η τελευταία παράμετρος είναι ο εξοπλισμός και η δρομολόγηση, που είναι και η βασική διαφορά. Το δίκτυο της Nova είναι γενικά καλό. Με τον εξοπλισμό πράγματι ξεκίνησαν λίγο στραβά, με ONT που δεν κλείδωναν ή τηλεφωνία που δεν έπαιρνε ρυθμίσεις, αλλά φαίνεται να έχουν βρει το ρυθμό τους...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrispe Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην cosmote θα μπορείς να βάλεις το δικό σου ρούτερ κι ακόμα και το δικό σου ip τηλεφωνο ενω στη νοβα χρησιμοποιείς ότι σου δίνουν
    Αυτός είναι ένας σημαντικός παράγοντας για κάποιον που τον ενδιαφέρει το συγκεκριμένο...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α ρε τυχεροι με 500αρες και 1000αρες ειδατε το φως το αληθινο. Εμεις εχουμε κολλησει σε 200αρα νοβα με υποδομη οτε και ποιος ξερει ποτε θα δωσουν σε εμας τους παρεισακτους. Και φυσικα καμια ενημερωση στους πελατες ουτε χρονοδιαγραμμα. Ελλαδαρα...
    Στο εξοχικό είμαι με κοτε 50αρα vdsl @ 28e... +2ε δλδ από ότι δίνω στο σπίτι για 500 με νοβα...
    Είναι λίγο να τρελαίνεσαι η φάση..
    H άλλη επιλογή είναι ftth και την υποδομή την έχει ο οτε...
    Οπότε οι εναλλακτικές είναι περίπου ίδιες μεταξύ μας...
    Σε νοβα 26@100 & 33@200...
    Σε οτε έχει σαφώς και παραπάνω αν προτίθεται κάποιος να δώσει $$$.... Αδιέξοδα δεν υπάρχουν...
    Η υποδομή είναι απλά άλλου... Ο άλλος αυτός λοιπόν δεν κάνει προσφορές όπως η νοβα..
    Αν κάποιος θέλει παραπάνω... = $$$...
    Στη συγκεκριμένη αν διάλεγα οπτική και οτε... Παραπάνω από 300 @37ε, δεν θα πήγαινα.. Εκεί είναι το όριο μου..
    Βοντα δεν έχω κοιτάξει ιδιαίτερα... Οπότε δεν ξέρω αν δίνουν η όχι... Τιμές νομίζω είναι περίπου ίδιες με οτε...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 11-06-23 στις 21:47.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #4850
    Εγγραφή
    04-07-2018
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102718 /11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport plus 2
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 12.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω μου ήρθε ένας λογαρισμος 900€ και μου γράφει προηγούμενο υπόλοιπο 400€ και κάτι ενώ προηγούμενο υπόλοιπο έχω 120€ υπάρχει περίπτωση να κάνανε λάθος στο λογιστήριο και τέτοια απλά είχα wind και έκανα διακοπή συμβολαίου αλλά και πάλι τα τέλη αποδέσμευσης μια βγαίνουν 100€ και κάτι τι μπορώ να κάνω αν γνωρίζει κάποιος η γενικά που μπορώ να απευθύνω

  6. #4851
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ds12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτησα την Nova αν μπορούν να ξεκλειδώσουν στις ρυθμίσεις του ρούτερ την επιλογή για αλλάγη των dns και μου είπαν ότι με την νέα αναβάθμιση θα ξεκλειδωθεί αυτή η επιλογή. Δεν γνωρίζω πότε θα γίνει αυτή η αναβάθμιση. Ξέρετε αν ενημερώνουν όταν γίνονται οι αναβαθμίσεις;
    Εσύ έχεις fw wind ε;... Και δεν σου πιάνουν οι κωδικοί....
    Κρίμα...
    Εμένα μου έτυχε ρουτερ με fw nova...
    Όσο για ότι σου είπαν, μη περιμένεις και με αγωνία... Αν (που δεν το βλέπω) είναι να γίνει, θα γίνει...
    Άραγε το ξεκλείδωμα να έχει σχέση με το κανονισμό που περιμένουμε για Οκτώβρη;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 11-06-23 στις 21:59.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #4852
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από i.t.93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω μου ήρθε ένας λογαρισμος 900€ και μου γράφει προηγούμενο υπόλοιπο 400€ και κάτι ενώ προηγούμενο υπόλοιπο έχω 120€ υπάρχει περίπτωση να κάνανε λάθος στο λογιστήριο και τέτοια απλά είχα wind και έκανα διακοπή συμβολαίου αλλά και πάλι τα τέλη αποδέσμευσης μια βγαίνουν 100€ και κάτι τι μπορώ να κάνω αν γνωρίζει κάποιος η γενικά που μπορώ να απευθύνω
    Δεν είναι το πιο κατάλληλο θέμα αυτό, πάντως η απάντηση είναι επικοινωνία με την εταιρεία για να σου δώσουν αναλυτικές χρεώσεις.
    Παρεμπιπτόντως τα τέλη διακοπής είναι το 1/4 των υπολειπόμενων παγίων και επιπλέον τυχόν κόστος εξοπλισμού που έχεις πάρει δωρεάν.

  8. #4853
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από i.t.93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω μου ήρθε ένας λογαρισμος 900€ και μου γράφει προηγούμενο υπόλοιπο 400€ και κάτι ενώ προηγούμενο υπόλοιπο έχω 120€ υπάρχει περίπτωση να κάνανε λάθος στο λογιστήριο και τέτοια απλά είχα wind και έκανα διακοπή συμβολαίου αλλά και πάλι τα τέλη αποδέσμευσης μια βγαίνουν 100€ και κάτι τι μπορώ να κάνω αν γνωρίζει κάποιος η γενικά που μπορώ να απευθύνω
    Γραπτή επικοινωνία με το πάροχο ώστε να αιτιολογηθούν οι χρεώσεις αν δεν έχουν ήδη... Και αν δεν βρεις άκρη, μετά εεττ καταγγελία..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από totomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι και ont μαζί;
    Γιατί όταν μίλησα με την nova για την υπογραφή των συμβολαίων, μου διαβεβαίωσε πως δίνουν ξεχωριστά ont...

    Τουλάχιστον bridge mode γίνεται με το συγκεκριμένο;
    Υποθέτω εννοείς τη παρακάτω διαδικασία ε;

    https://forum.huawei.com/enterprise/...6038016?page=1
    https://forum.huawei.com/enterprise/...9160704?page=1

    Θα το κοιτάξω με τη πρώτη ευκαιρία...

    Αν τύχει και το ξεχάσω, ρώτησε ξανά εδώ και θα το δω-θυμηθώ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 11-06-23 στις 22:54.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #4854
    Εγγραφή
    04-07-2018
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102718 /11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport plus 2
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 12.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι το πιο κατάλληλο θέμα αυτό, πάντως η απάντηση είναι επικοινωνία με την εταιρεία για να σου δώσουν αναλυτικές χρεώσεις.
    Παρεμπιπτόντως τα τέλη διακοπής είναι το 1/4 των υπολειπόμενων παγίων και επιπλέον τυχόν κόστος εξοπλισμού που έχεις πάρει δωρεάν.
    Ναι το ξέρω όλα τα τέλη μαζί σταθερό και κίνητρα μου βγάζει όπως τα υπολόγισα γύρω στα 300-350 μέχρι τα 900 είναι τεράστια διαφορά

  10. #4855
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρωτον δουλευω απο το σπιτι και το upload δεν μου φτανει να στελνω μεγαλα αρχεια που θελω. Δευτερον γιατι κατεβαζω απο διαφορα site προγραμματα, παιχνιδια και σειρες και θελω οσο το δυνατον να τελειωνουν πιο γρηγορα. Τριτον εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο. Και τεταρτον γιατι γουσταρω να εχω την υψηλοτερη ταχυτητα που υπαρχει στην Ελλαδα για να ειμαι πολυ ανετα σε ταχυτητες. Αυτα


    Όσον αφορά το πρώτο, εφόσον όπως λες ανεβάζεις λόγω της δουλειάς σου μεγάλα αρχεία, αυτό δεν το γνώριζες όταν έκανες το αίτημα στη Nova; Με μερικούς απλούστατους υπολογισμούς θα καταλάβαινες ότι τα 20Mbps upload δεν σου φτάνουν για να ανεβάζεις τα αρχεία όσο γρήγορα θα ήθελες, άρα αναγκαστικά θα έπρεπε να κάνεις αίτημα στην Cosmote και να πας στο πακέτο του 1Gbps με τα 100Mpbs upload.

    Όσον αφορά το δεύτερο, θα μπορούσες να μας πεις ποια είναι αυτά τα sites στα οποία μπορείς να κατεβάζεις προγράμματα, παιχνίδια και σειρές και στα οποία νομίζεις ότι θα εξαντλούσες την ταχύτητα του 1Gbps στο κατέβασμα; Και επειδή πιθανότατα αναφέρεσαι στα torrents, ορίστε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα από χθεσινό κατέβασμα ενός δημοφιλούς torrent από πασίγνωστο public tracker. Όπως βλέπεις, παρόλο που έχω συνδεδεμένους τους μισούς seeders από τους διαθέσιμους, κάπου ενενήντα, η μέση ταχύτητα κατεβάσματος είναι μόλις στα 80Mbps, όπως μπορείς να δεις στο σημείο που σου έχω κυκλώσει. Οπότε, εσύ αν είχες γραμμή στο 1Gbps, εγώ με τη 200άρα γραμμή μου, και ένα τρίτος με μια γραμμή στα 100Mbps, θα κατεβάζαμε το συγκεκριμένο torrent με την ίδια ακριβώς ταχύτητα, τελεία και παύλα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Tor_download.jpg 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  483,3 KB 
ID: 248983


    Για να εξαντλήσεις την ταχύτητα του 1Gpbs στο κατέβασμα, πρέπει αναγκαστικά να κατεβάζεις αποκλειστικά από private tracker, και πάλι θα το πετυχαίνεις μόνο σε ελάχιστα και τα πιο δημοφιλή torrents, στα οποία θα σιντάρουν τα θηριώδη seedboxes με τα 10Gbps ταχύτητα...

  11. #4856
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά το πρώτο, εφόσον όπως λες ανεβάζεις λόγω της δουλειάς σου μεγάλα αρχεία, αυτό δεν το γνώριζες όταν έκανες το αίτημα στη Nova; Με μερικούς απλούστατους υπολογισμούς θα καταλάβαινες ότι τα 20Mbps upload δεν σου φτάνουν για να ανεβάζεις τα αρχεία όσο γρήγορα θα ήθελες, άρα αναγκαστικά θα έπρεπε να κάνεις αίτημα στην Cosmote και να πας στο πακέτο του 1Gbps με τα 100Mpbs upload.

    Όσον αφορά το δεύτερο, θα μπορούσες να μας πεις ποια είναι αυτά τα sites στα οποία μπορείς να κατεβάζεις προγράμματα, παιχνίδια και σειρές και στα οποία νομίζεις ότι θα εξαντλούσες την ταχύτητα του 1Gbps στο κατέβασμα; Και επειδή πιθανότατα αναφέρεσαι στα torrents, ορίστε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα από χθεσινό κατέβασμα ενός δημοφιλούς torrent από πασίγνωστο public tracker. Όπως βλέπεις, παρόλο που έχω συνδεδεμένους τους μισούς seeders από τους διαθέσιμους, κάπου ενενήντα, η μέση ταχύτητα κατεβάσματος είναι μόλις στα 80Mbps, όπως μπορείς να δεις στο σημείο που σου έχω κυκλώσει. Οπότε, εσύ αν είχες γραμμή στο 1Gbps, εγώ με τη 200άρα γραμμή μου, και ένα τρίτος με μια γραμμή στα 100Mbps, θα κατεβάζαμε το συγκεκριμένο torrent με την ίδια ακριβώς ταχύτητα, τελεία και παύλα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Tor_download.jpg 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  483,3 KB 
ID: 248983


    Για να εξαντλήσεις την ταχύτητα του 1Gpbs στο κατέβασμα, πρέπει αναγκαστικά να κατεβάζεις αποκλειστικά από private tracker, και πάλι θα το πετυχαίνεις μόνο σε ελάχιστα και τα πιο δημοφιλή torrents, στα οποία θα σιντάρουν τα θηριώδη seedboxes με τα 10Gbps ταχύτητα...
    Έχοντας gigabit θα συμφωνήσω ως επί το πλείστον σε όλα, με μερικές παρατηρήσεις: έχεις σχεδόν το 1/3 των seeders, όχι τους μισούς. Βεβαίως, είναι ασφαλές να υποθέσει κανείς ότι και να τους είχες όλους, δεν θα πλησίαζες το gigabit ποτέ στο συγκεκριμένο torrent. Βέβαια, έχω κατεβάσει torrents με 80-90 mb/s, οπότε θα έλεγα ότι σε ορισμένες περιπτώσεις θα τα πλησιάσεις. Σπάνιο μεν, πιθανό δε.

    Στο EA app πάντως τα περισσότερα παιχνίδια που έχω κατεβάσει, τα έχω κατεβάσει με 110+ mb/s. Όμως, από ότι φαίνεται, αν και δεν το έχω επιβεβαιώσει, πρέπει να τα σερβίρει από Ελλάδα για να πιάνω συνέχεια τέτοιες ταχύτητες. Steam, Epic Games κ.τ.λ, ανάλογα τις μέρες. Έχει τύχει να κατεβάζω λες και έχω 500άρα (γύρω στα 50-60) και έχει τύχει να βαράω και 100-120.

    Το θέμα είναι ότι σε τέτοιες ταχύτητες, πρέπει ορισμένοι να καταλάβουν ότι δεν υπάρχει πάντα μετάφραση σε ακριβή mb/s. Δεν είναι λίγο το gigabit για να πεις ότι από όπου και να κατεβάσεις θα εξυπηρετηθεί.
    Πλέον πρέπει να το θεωρεί κανείς σαν bandwidth και να λέει πως μπορεί να κατεβάσει 2 πράγματα με 60 mb/s και όχι 1 πράγμα με 120 mb/s. Το sweet spot από ότι φαίνεται, όπου μπορείς να πεις ότι έχεις και υψηλή ταχύτητα και ότι εξυπηρετείται εύκολα είναι το 500άρι.

    Το πρόβλημα με τον συγκεκριμένο χρήστη είναι ότι παραπονιόταν επί 1 δίμηνο για το ότι δεν έχει τηλέφωνο στην Nova και δεν του το φτιάχνουν, τώρα παραπονιέται για το ότι δεν του δίνει 500 και 1000 σε υποδομή άλλου παρόχου. Φαντάζομαι υποθέτει ότι θα ήταν και απροβλημάτιστη η μετάβαση από 200 σε 1000 με την Nova και ότι θα γίνει σε 5 λεπτά, όπως γίνεται στην Cosmote. Μετά θεωρώ θα παραπονιόταν για το ότι δεν πιάνει 1000+ σε speedtest με τον 1G LAΝ εξοπλισμό που δίνει η Nova.

    Δεδομένου ότι έχει πει το παρακάτω, συγκεκριμένα ότι θα έβαζε 1000άρα με 50 ευρώ (βλέπε τιμές Cosmote/Vodafone), θα υποθέσω ότι είτε είναι τεράστιο fanboy της Nova ή απλά έχει κάποιο φετίχ με την ανικανότητα της συγκεκριμένης εταιρίας:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια η voda και ο οτε εχουν δωσει 500αρα και 1000αρα γραμμη σε οποιοδηποτε δικτυο υποδομης. Η νοβα τι περιμενει την τρελα μου μεσα; Γιατι παντα ειμαστε τελευταιοι ρε γαμ@το. Θελω να βαλω 1000αρα στα 50€ γιατι μου το στερει ας πουμε;

  12. #4857
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Κάνετε πάντως λες και θα τα πάρει από την τσέπη σας για να την πληρώνει.

    Φαντάζομαι ότι θα ήταν καλύτερα να τα έδινε σε τσιγάρα.

  13. #4858
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά το πρώτο, εφόσον όπως λες ανεβάζεις λόγω της δουλειάς σου μεγάλα αρχεία, αυτό δεν το γνώριζες όταν έκανες το αίτημα στη Nova; Με μερικούς απλούστατους υπολογισμούς θα καταλάβαινες ότι τα 20Mbps upload δεν σου φτάνουν για να ανεβάζεις τα αρχεία όσο γρήγορα θα ήθελες, άρα αναγκαστικά θα έπρεπε να κάνεις αίτημα στην Cosmote και να πας στο πακέτο του 1Gbps με τα 100Mpbs upload.

    Όσον αφορά το δεύτερο, θα μπορούσες να μας πεις ποια είναι αυτά τα sites στα οποία μπορείς να κατεβάζεις προγράμματα, παιχνίδια και σειρές και στα οποία νομίζεις ότι θα εξαντλούσες την ταχύτητα του 1Gbps στο κατέβασμα; Και επειδή πιθανότατα αναφέρεσαι στα torrents, ορίστε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα από χθεσινό κατέβασμα ενός δημοφιλούς torrent από πασίγνωστο public tracker. Όπως βλέπεις, παρόλο που έχω συνδεδεμένους τους μισούς seeders από τους διαθέσιμους, κάπου ενενήντα, η μέση ταχύτητα κατεβάσματος είναι μόλις στα 80Mbps, όπως μπορείς να δεις στο σημείο που σου έχω κυκλώσει. Οπότε, εσύ αν είχες γραμμή στο 1Gbps, εγώ με τη 200άρα γραμμή μου, και ένα τρίτος με μια γραμμή στα 100Mbps, θα κατεβάζαμε το συγκεκριμένο torrent με την ίδια ακριβώς ταχύτητα, τελεία και παύλα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Tor_download.jpg 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  483,3 KB 
ID: 248983


    Για να εξαντλήσεις την ταχύτητα του 1Gpbs στο κατέβασμα, πρέπει αναγκαστικά να κατεβάζεις αποκλειστικά από private tracker, και πάλι θα το πετυχαίνεις μόνο σε ελάχιστα και τα πιο δημοφιλή torrents, στα οποία θα σιντάρουν τα θηριώδη seedboxes με τα 10Gbps ταχύτητα...
    Πρωτον ειχα συμβολαιο στη νοβα και δεν μπορουσα να παω οτε και θα πληρωνα ρητρα, γιαυτο δεν πηγα στον οτε. Δευτερον δεν κατεβαζω τορρεντ αλλα απο easybytez, worlbytez με φουλ ταχυτητες. Φιλοι μου κατεβαζουν απο τα ιδια site με 1000αρα με φουλ ταχυτητες. Τριτο ολες οι δυσκευες μου εχουν 1000αρι δικτυο και περιμενουν. Τεταρτον, συγγνωμη και χωρις παρεξηγηση αλλα δεν θα δωσω λογαριασμο αν θελω ή οχι 1000αρα γραμμη...Πεμπτον, ουτε fanboy της νοβα ειμαι ουτε κανενος. Ειμαι πελατης που θελει το καλυτερο για την γραμμη του.

    Codehack, προσφερεσαι να πληρωσεις την ρητρα μου να παω αυριο σε 1000αρα οτε; 200 ευρωπουλα ειναι, τιποτα...Ειμαι ολος αυτια...

  14. #4859
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρωτον ειχα συμβολαιο στη νοβα και δεν μπορουσα να παω οτε και θα πληρωνα ρητρα, γιαυτο δεν πηγα στον οτε. Δευτερον δεν κατεβαζω τορρεντ αλλα απο easybytez, worlbytez με φουλ ταχυτητες. Φιλοι μου κατεβαζουν απο τα ιδια site με 1000αρα με φουλ ταχυτητες. Τριτο ολες οι δυσκευες μου εχουν 1000αρι δικτυο και περιμενουν. Τεταρτον, συγγνωμη και χωρις παρεξηγηση αλλα δεν θα δωσω λογαριασμο αν θελω ή οχι 1000αρα γραμμη...Πεμπτον, ουτε fanboy της νοβα ειμαι ουτε κανενος. Ειμαι πελατης που θελει το καλυτερο για την γραμμη του.

    Codehack, προσφερεσαι να πληρωσεις την ρητρα μου να παω αυριο σε 1000αρα οτε; 200 ευρωπουλα ειναι, τιποτα...Ειμαι ολος αυτια...
    Όχι, εδώ δεν πλήρωσα την δική μου ρήτρα για να γλυτώσω από την Nova. Τι σε κάνει να νομίζεις ότι θα πληρώσω την δική σου; Αφού είναι 200 ευρώπουλα, τίποτα, γιατί δεν τα δίνεις;

    Το καλύτερο της γραμμής σου είναι αυτό που έχεις. Εαν θες κάτι καλύτερο, πήγαινε κάπου καλύτερα. Είχες ευκαιρία να φύγεις και, λογικά, να μην πληρώσεις ρήτρα όταν δεν σου παρείχαν υπηρεσίες (τηλέφωνο). Τώρα όσο και να παραπονιέσαι δεν αλλάζει κάτι.

  15. #4860
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αναρωτιέμαι για κάποια μελλοντικά πράγματα....
    Στη νοβα αν αλλάξεις ταχύτητα προς τα πάνω η προς τα κάτω, σου αλλάζουν υποχρεωτικά και ρουτερ;
    Η αυτό του προφίλ αρκεί; Δλδ μπορείς να κρατήσεις το υπάρχον;
    Γιατί σε άλλους που διάβαζα τα άλλαζαν υποχρεωτικά και προέκυπταν και θέματα μετά...
    Σκέφτομαι όταν έρθει η ώρα για ανανέωση, σε περίπτωση που δεν πιάσω παρόμοια τιμή για τη 500αρα, να πέσω λίγο προς τα κάτω... Αν και δεν βλέπω άλλα πακέτα οπτικής στη σελίδα τους πέρα από 500/1000...
    Τα 100/200 μάλλον αφορούν fttc Η ftth σε δίκτυο άλλου με τις ίδιες τιμές...
    Θα επιθυμούσα πάντως να μην γίνει αλλαγή ρουτερ ώστε να μην χρειαστεί να τα ρυθμίζω όλα ξανά...
    Όχι ότι είναι δύσκολο αν έρθει ίδια συσκευή.. Αλλά είναι λίγο μπελάς...
    Σε κοτε νομίζω γίνεται αλλαγή ταχύτητας onthefly...
    Επίσης σε τυχόν υποβάθμιση-αναβάθμιση εύχομαι να μην δημιουργηθεί και κανά τεχνικό θέμα πχ με τηλεφωνία κλπ όπως τύχαινε σε άλλους...
    Και κάτι άλλο... Σε 1000αρα το ίδιο huawei δίνουν; Ναι ε;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 324 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 304314319322323324325326329334344 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας