Σελ. 127 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 107117122125126127128129132137147 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.891-1.905 από 6786

Θέμα: Nova FTTH

  1. #1891
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.816
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrispe Εμφάνιση μηνυμάτων
    4 μήνες που είμαι συνδρομητής συμπέρανα ότι πέρα από τις υποδεέστερες υπηρεσίες από τους ανταγωνιστές έχουν και πρόβλημα επικοινωνίας τα διαφορά τμήματα. Κι εκεί που ο τεχνικός τους δήλωσε να γίνει αλλαγη του floor box πριν 15 μερες, κι αφού έρχεται 2η φορά 7 μέρες μετά νομίζοντας ότι έχει γίνει η αλλαγη ανακαλύπτοντας ότι τίποτα δεν έγινε, σήμερα μου ακύρωσαν ολόκληρη την αίτηση για ftth κι ενώ μου έχουν περάσει την ίνα και μου άφησαν και το ρουτερ τους. Δεν ξέρω αν είναι για γέλια η για κλάματα η κατάσταση.
    Δυστυχώς αντίστοιχα φαινόμενα παρατηρούνται σε όλους τους παρόχους - ακόμη και σε περιπτώσεις που ο πάροχος υποδομής και πάροχος δικτύου είναι ο ίδιος!
    Οι παιδικές ασθένειες στις διαδικασίες FTTH είναι ακόμα πολύ αισθητές.

  2. #1892
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Σε όλους μπορεί να παρατηρούνται αλλά στις nova wind είναι αρκετά συχνότερα, αυτό τουλάχιστον έχω παρατηρήσει εγώ διαβάζοντας 2-3 φόρουμ και τις σελίδες τους στο fbook

  3. #1893
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Επιτελους μου εκλεισαν ραντεβου για αυτοψια στο παλαιο φαληρο την τριτη 29/11 στις 12. Θα ερθει ο εργολαβος του οτε να δει πως θα περασουν την ινα. Λετε να εχω προβλημα με τους υπολοιπους ιδιοκτητες; Καποιοι δεν θελουν. Εχω μιλησει με 7 ιδιοκτητες και μενα 8 που θελουν την ινα. Ειμαστε 14 διαμερισματα.

  4. #1894
    Εγγραφή
    04-09-2006
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20 Mbit/s
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Έχω επιδότηση μέσω sfbb και η nova μου έκανε επιπλέον έκπτωση για τους πρώτους 6 μήνες λόγω υφιστάμενης σύνδεσης. Δεν βλέπω όμως να έχουν ενσωματώσει στον λογαριασμό την έκπτωση για τους πρώτους 6 μήνες.
    Σε ποιό email της nova να το στείλω για να το δει όποιος τον αφορά; Εννοώ εκτός του info. ευχαριστώ

  5. #1895
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Θέλει ομοφωνία για να ΜΗΝ μπει η οπτική. Αν έστω και ένας θέλει μπαίνει. Οι άλλοι δεν μπορούν να το εμποδίσουν αρκεί βέβαια να μην γίνουν κακοτεχνίες.

  6. #1896
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.816
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτελους μου εκλεισαν ραντεβου για αυτοψια στο παλαιο φαληρο την τριτη 29/11 στις 12. Θα ερθει ο εργολαβος του οτε να δει πως θα περασουν την ινα. Λετε να εχω προβλημα με τους υπολοιπους ιδιοκτητες; Καποιοι δεν θελουν. Εχω μιλησει με 7 ιδιοκτητες και μενα 8 που θελουν την ινα. Ειμαστε 14 διαμερισματα.
    Ό,τι είπε ο από πάνω
    Βασικά αυτός που χρειάζεται να είναι σύμφωνος είναι ο διαχειριστής που θα βάλει και την τζίφρα. Βάσει νόμου δεν δικαιούται να μην υπογράψει εφόσον δεν υπάρχει ομόφωνη άρνηση, αλλά καλή τύχη να υποχρεώσεις κάποιον που δεν θέλει...

  7. #1897
    Εγγραφή
    18-09-2021
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Σήμερα πέρασαν μέσα στην πολυκατοικία μας οπτικές ίνες με WEP και Floorbox στους ορόφους από τεχνικούς της Vodafone στα Νότια του εύοσμου, και η NOVA συνεχίζει να έχει διαθεσιμοτητα μόνο χαλκού 24ADSL στην περιοχή μας (Νότια του εύοσμου)! Εν αντιθέσει με την Wind, COSMOTE και την Vodafone (που είναι παροχος δικτύου FTTH),που έχουν διαθεσιμοτητα FTTH 100 και 200 στα Νότια του εύοσμου!
    Τι να πω για τη NOVA απερίγραπτη κατάσταση διάλυσης! ...και είναι προ των πυλών για ενοποίηση με την Wind...
    Και είναι η εταιρεία που θα κάνει Giga επενδύσεις και δεν μπορεί να ενημερώσει τα συστήματα διαθεσιμοτητας FTTH 100 και 200 στα Νότια του εύοσμου!

  8. #1898
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.816
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satzapper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα πέρασαν μέσα στην πολυκατοικία μας οπτικές ίνες με WEP και Floorbox στους ορόφους από τεχνικούς της Vodafone στα Νότια του εύοσμου, και η NOVA συνεχίζει να έχει διαθεσιμοτητα μόνο χαλκού 24ADSL στην περιοχή μας (Νότια του εύοσμου)! Εν αντιθέσει με την Wind, COSMOTE και την Vodafone (που είναι παροχος δικτύου FTTH),που έχουν διαθεσιμοτητα FTTH 100 και 200 στα Νότια του εύοσμου!
    Τι να πω για τη NOVA απερίγραπτη κατάσταση διάλυσης! ...και είναι προ των πυλών για ενοποίηση με την Wind...
    Και είναι η εταιρεία που θα κάνει Giga επενδύσεις και δεν μπορεί να ενημερώσει τα συστήματα διαθεσιμοτητας FTTH 100 και 200 στα Νότια του εύοσμου!
    Μία χρήσιμη παρατήρηση είναι ότι με την συγχώνευση θα είναι περισσότερο Wind παρά Nova, παρά το όνομα. Το ίδιο και οι Giga επενδύσεις
    Δυστυχώς η εμπειρία δείχνει ότι στην επικαιροποίηση διαθεσιμότητας FTTH είναι η πιο αργή, με αμέσως επόμενη τη Vodafone (εκτός εκεί που είναι δικό της το δίκτυο).
    Φαντάζομαι ότι έχεις ήδη Nova και θέλεις να κάνεις μετατροπή, διαφορετικά δεν έχεις λόγο να τους περιμένεις. Ούτως ή άλλως και σε Wind να πας, πελάτης της ίδιας εταιρείας θα είσαι αργά ή γρήγορα .

  9. #1899
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Μηνύματα
    208
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Nova
    Δεν μπορεί κανείς να κάνει τίποτα και ο διαχειριστής είναι υποχρεωμένος να υπογράψει αλλιώς είναι νομικό το ζήτημα και συνήθως ακολουθεί αγωγή. Σε υπόθεση γνωστού με τον οτε που ήθελε να βάλει οπτική ίνα δεν δεχόταν ο διαχειριστής και άλλοι 2 ιδιοκτήτες από τους 8 και ήρθε αγωγή και εν τέλει έγινε.

  10. #1900
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Τις εργασιες εγκαταστασης οπτικης στην πολυκατοικια μεσα τις πληρωνουμε ή ειναι δωρεαν;

  11. #1901
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις εργασιες εγκαταστασης οπτικης στην πολυκατοικια μεσα τις πληρωνουμε ή ειναι δωρεαν;

    Τα πάντα είναι δωρεάν, τόσο η κάθετη εγκατάσταση όσο και η οριζόντια...

  12. #1902
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πάντα είναι δωρεάν, τόσο η κάθετη εγκατάσταση όσο και η οριζόντια...
    Δεν χρεώνουν 50 ευρώ τέλη σύνδεσης? Δεν τα ζητούν πλέον? Τα επιδοτούσε αυτά το SFBB (με 48 ευρώ).

  13. #1903
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.816
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις εργασιες εγκαταστασης οπτικης στην πολυκατοικια μεσα τις πληρωνουμε ή ειναι δωρεαν;
    Προς το παρόν είναι δωρεάν. Όταν επιδοτούνταν από το SFFF απλά εισέπρατταν και μέρος των εξόδων από την επιδότηση.
    Σε νέο γύρο επιδοτήσεων αναμένουμε και νέα επιδότηση των εγκαταστάσεων.

  14. #1904
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρεώνουν 50 ευρώ τέλη σύνδεσης? Δεν τα ζητούν πλέον? Τα επιδοτούσε αυτά το SFBB (με 48 ευρώ).

    Δεν είμαι σίγουρος για το συγκεκριμένο σημείο, ας το πουν μέλη που ενεργοποιήθηκαν πρόσφατα στη nova. Αναφερόμουν αποκλειστικά στο κομμάτι των εργασιών που ρώτησε ο φίλος polakis...

  15. #1905
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    τιποτα δεν χρεώνεται

Σελ. 127 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 107117122125126127128129132137147 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας