Σελ. 259 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 239249254257258259260261264269279 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.871-3.885 από 6786

Θέμα: Nova FTTH

  1. #3871
    Αγαπητοί συμφορουμίτες καλησπέρα; και καλό μήνα (Μάρτη να βάλετε ). Το όνομά μου είναι Κυριάκος και θα σας πω τη δική μου εμπειρία με το εν λόγω καφενείο (NOVA).
    Από τον Δεκέμβριο του '20 είχα οπτική 100άρα μέσω κουπονιού στην COSMOTE. Δεκέμβριο του '22 και αφού δεν είχα κάποια προσφορά από αυτούς και τελειώνοντας το κουπόνι πάω σε κατάστημα NOVA (ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ) και κάνω φορητότητα στο 200άρι πρόγραμμα με entry tv στα 41 ευρώ και δώρο τα πάγια των τριών πρώτων μηνών. Από εκεί ξεκίνησε ο γολγοθάς. Όταν μετά από δύο μέρες έπεσα σε σχόλια στο facebook της NOVA και είδα το μπάχαλο πήγα να κάνω υπαναχώρηση αλλά ΔΕΝ (ΟΙ 14 ΗΜΕΡΕΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ). Λέω Οκ θα το πάμε ως έχει. Στις 3/1/23 σταματώ να έχω υπηρεσίες από COSMOTE. Τους καλώ, έρχεται την επομένη τεχνικός και μου λέει πως δεν μπορεί να κάνει κάτι γιατί με ¨΄εχει τραβήξει η NOVA¨ και άν θέλω να βάλω τον εξοπλισμό της μήπως παίξει. Γυρνάω σπίτι κουμπώνω ONT και Router και μετά από λίγο συγχρονίζει και παίζει κανονικά ΟΛΑ. Στις 5/1 και ενώ είμαι καθ'οδόν για ημερήσια με καλούν για ραντεβού με τεχνικό. Τους λέω ακριβώς τι έχω κάνει και κλείνουμε ραντεβού για 7/1 στις 9:00 και μου έρχονται μηνύματα ότι οι υπηρεσίες ενεργοποιήθηκαν κλπ.. Γυρνώντας το βράδυ σπίτι ΕΚΠΛΗΞΗ!!! δεν έχω ούτε ίντερνετ,ούτε τηλέφωνο και το PON στο ONT αναβοσβήνει. Καλώ στο 13700 λέω όλο το ιστορικό και δίνω βλάβη. Στις 7/1 έρχονται δύο τεχνικοί να μου φέρουν την ίνα μέσα στο σπίτι;;;;;;!!!!!!. Βλέπουν ότι υπάρχει καλούν τον επόμενο που είναι για την ¨σύνδεση του εξοπλισμού¨, ο οποίος έρχεται κάνει μετρήσεις ίνας στο floorbox και ont και όταν βλέπει το pon να αναβοσβήνει μου λέει πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα, μιλάει με κεντρικά το δίνει ως ¨βλάβη ΟΤΕ¨ μου αφήνει το δελτίο και φεύγει. Από 7/1 στις 9:40 που μου έστειλαν sms για την επίλυση με ένα λίνκ https//ecare.nova.gr/u/xxxxxxxx και προβλεπόμενο χρόνο τρεις (3) ημέρες ήμουν ΧΩΡΙΣ υπηρεσίες μέχρι τις 9/2 18:24 αφού είχαν λάβει το αίτημα φορητότητας από την COSMOTE που είχα κάνει στίς 6/2. Όλο αυτό το διάστημα επικοινωνούσα με το 13700 έπαιρνα την ίδια απάντηση κονσέρβα, παρακολουθούσα την εξέλιξη στο λίνκ που κάθε βράδυ στις 00:01 μετατίθονταν άλλη μια μέρα. Στις 1/2 έκανα καταγγελία στν ΕΕΤΤ και επισύναψα όλα τα screenshots που είχα. Αποφάσισα να πάρω το ρίσκο ακόμη και της ρήτρας (δεν μου περισσεύουν, πατέρας με τρεις γιούς εφήβους) αλλά η ψυχική μου υγεία και ηρεμία έχουν μεγαλύτερη αξία. Από εχθές είμαι ευτυχής 300άρης της COSMOTE και όπως είπε και η σύζυγος ¨ηρέμησε το πρόσωπό μου¨.
    Υπάρχουν πολλά ακόμη να αφηγηθώ αλλά ήδη έγραψα σεντόνι.
    Ευχαριστώ πολύ όποιον είχε το κουράγιο να το διαβάσει.
    Ξέχασα να αναφέρω πως στις 31/1 μου στείλανε λογαριασμό για χρήση από 5/1 έως 17/1 (12 ημέρες) 57 ευρώ ΄και την προηγούμενη Πέμπτη συν άλλο 1,64 ευρώ.

  2. #3872
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από domeniko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοί συμφορουμίτες καλησπέρα; και καλό μήνα (Μάρτη να βάλετε ). Το όνομά μου είναι Κυριάκος και θα σας πω τη δική μου εμπειρία με το εν λόγω καφενείο (NOVA).
    Από τον Δεκέμβριο του '20 είχα οπτική 100άρα μέσω κουπονιού στην COSMOTE. Δεκέμβριο του '22 και αφού δεν είχα κάποια προσφορά από αυτούς και τελειώνοντας το κουπόνι πάω σε κατάστημα NOVA (ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ) και κάνω φορητότητα στο 200άρι πρόγραμμα με entry tv στα 41 ευρώ και δώρο τα πάγια των τριών πρώτων μηνών. Από εκεί ξεκίνησε ο γολγοθάς. Όταν μετά από δύο μέρες έπεσα σε σχόλια στο facebook της NOVA και είδα το μπάχαλο πήγα να κάνω υπαναχώρηση αλλά ΔΕΝ (ΟΙ 14 ΗΜΕΡΕΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ). Λέω Οκ θα το πάμε ως έχει. Στις 3/1/23 σταματώ να έχω υπηρεσίες από COSMOTE. Τους καλώ, έρχεται την επομένη τεχνικός και μου λέει πως δεν μπορεί να κάνει κάτι γιατί με ¨΄εχει τραβήξει η NOVA¨ και άν θέλω να βάλω τον εξοπλισμό της μήπως παίξει. Γυρνάω σπίτι κουμπώνω ONT και Router και μετά από λίγο συγχρονίζει και παίζει κανονικά ΟΛΑ. Στις 5/1 και ενώ είμαι καθ'οδόν για ημερήσια με καλούν για ραντεβού με τεχνικό. Τους λέω ακριβώς τι έχω κάνει και κλείνουμε ραντεβού για 7/1 στις 9:00 και μου έρχονται μηνύματα ότι οι υπηρεσίες ενεργοποιήθηκαν κλπ.. Γυρνώντας το βράδυ σπίτι ΕΚΠΛΗΞΗ!!! δεν έχω ούτε ίντερνετ,ούτε τηλέφωνο και το PON στο ONT αναβοσβήνει. Καλώ στο 13700 λέω όλο το ιστορικό και δίνω βλάβη. Στις 7/1 έρχονται δύο τεχνικοί να μου φέρουν την ίνα μέσα στο σπίτι;;;;;;!!!!!!. Βλέπουν ότι υπάρχει καλούν τον επόμενο που είναι για την ¨σύνδεση του εξοπλισμού¨, ο οποίος έρχεται κάνει μετρήσεις ίνας στο floorbox και ont και όταν βλέπει το pon να αναβοσβήνει μου λέει πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα, μιλάει με κεντρικά το δίνει ως ¨βλάβη ΟΤΕ¨ μου αφήνει το δελτίο και φεύγει. Από 7/1 στις 9:40 που μου έστειλαν sms για την επίλυση με ένα λίνκ https//ecare.nova.gr/u/xxxxxxxx και προβλεπόμενο χρόνο τρεις (3) ημέρες ήμουν ΧΩΡΙΣ υπηρεσίες μέχρι τις 9/2 18:24 αφού είχαν λάβει το αίτημα φορητότητας από την COSMOTE που είχα κάνει στίς 6/2. Όλο αυτό το διάστημα επικοινωνούσα με το 13700 έπαιρνα την ίδια απάντηση κονσέρβα, παρακολουθούσα την εξέλιξη στο λίνκ που κάθε βράδυ στις 00:01 μετατίθονταν άλλη μια μέρα. Στις 1/2 έκανα καταγγελία στν ΕΕΤΤ και επισύναψα όλα τα screenshots που είχα. Αποφάσισα να πάρω το ρίσκο ακόμη και της ρήτρας (δεν μου περισσεύουν, πατέρας με τρεις γιούς εφήβους) αλλά η ψυχική μου υγεία και ηρεμία έχουν μεγαλύτερη αξία. Από εχθές είμαι ευτυχής 300άρης της COSMOTE και όπως είπε και η σύζυγος ¨ηρέμησε το πρόσωπό μου¨.
    Υπάρχουν πολλά ακόμη να αφηγηθώ αλλά ήδη έγραψα σεντόνι.
    Ευχαριστώ πολύ όποιον είχε το κουράγιο να το διαβάσει.
    Ξέχασα να αναφέρω πως στις 31/1 μου στείλανε λογαριασμό για χρήση από 5/1 έως 17/1 (12 ημέρες) 57 ευρώ ΄και την προηγούμενη Πέμπτη συν άλλο 1,64 ευρώ.
    ¨ηρέμησε το πρόσωπό μου¨.
    Μπορεί να δει προκοπή και η σύζυγος.

    Τουλάχιστον ξεμπέρδεψες (με την nova)
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #3873
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    ¨ηρέμησε το πρόσωπό μου¨.
    Μπορεί να δει προκοπή και η σύζυγος.

    Τουλάχιστον ξεμπέρδεψες (με την nova)
    Μιλάς με γρίφους Γέροντα.
    Γνωρίζεις κάτι παραπάνω από μένα;.

  4. #3874
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από domeniko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις 3/1/23 σταματώ να έχω υπηρεσίες από COSMOTE. Τους καλώ, έρχεται την επομένη τεχνικός και μου λέει πως δεν μπορεί να κάνει κάτι γιατί με ¨΄εχει τραβήξει η NOVA¨ και άν θέλω να βάλω τον εξοπλισμό της μήπως παίξει. Γυρνάω σπίτι κουμπώνω ONT και Router και μετά από λίγο συγχρονίζει και παίζει κανονικά ΟΛΑ. Στις 5/1 και ενώ είμαι καθ'οδόν για ημερήσια με καλούν για ραντεβού με τεχνικό. Τους λέω ακριβώς τι έχω κάνει και κλείνουμε ραντεβού για 7/1 στις 9:00 και μου έρχονται μηνύματα ότι οι υπηρεσίες ενεργοποιήθηκαν κλπ.. Γυρνώντας το βράδυ σπίτι ΕΚΠΛΗΞΗ!!! δεν έχω ούτε ίντερνετ,ούτε τηλέφωνο και το PON στο ONT αναβοσβήνει.
    Εφόσον συνδέθηκες και λειτουργούσαν τα πάντα κανονικά και τους το είπες, για ποιο λόγο υποτίθεται θα σου στέλναν τεχνικό;

    Κατά την πρώτη σύνδεσή μου στο FTTH στη Vodafone και σε περιοχή ανάθεσης Vodafone είχα ταλαιπωρηθεί κ εγώ. Μου αναβόσβηνε το PON και δε συγχρόνιζε όταν είχαν έρθει οι τεχνικοί να φτιάξουν το τελικό στάδιο της οπτικής με το πριζάκι. Αφού σύνδεσαν τον εξοπλισμό κ δε δούλεψε τους παρακάλεσα να καλέσουν κ να μιλήσουν απευθείας εσωτερικά για να μου το λύσουν. Με παραμύθιασαν ότι μετά από λίγο θα συγχρονίσει αλλιώς να το δώσω βλάβη. Το έδωσα βλάβη, λύθηκε σχετικά γρήγορα κ ενώ έπαιζαν όλα κανονικά, μετά από μία εβδομάδα σταμάτησε να παίζει. Το δήλωσα βλάβη, ήρθε σχετικά άμεσα νομίζω την επόμενη μέρα ο τεχνικός κ ήταν ο ίδιος, με θυμόταν. Του εξήγησα τι έγινε το δήλωσε βλάβη αυτός. Μου είπαν ότι είχε γίνει διπλό εγγραφή στις ρυθμίσεις. Και πως έπαιζα μία βδομάδα τους λέω ρε παιδιά; Δεν ξέρουμε μου λένε.

    Ο φίλος που μένει 2 σπίτια παρά πέρα είχε ταλαιπωρηθεί πολύ με τη Wind. Τους έπαιρνα τηλ κ εξηγούσα ότι δεν ανάβει πράσινο λαμπάκι στο internet και την τηλεφωνία κ ότι είναι θέμα ρυθμίσεων κ εκείνοι λέγαν όχι θα έρθει τεχνικός να κάνει τη σύνδεση. Όσο κ να προσπάθησα να μιλήσω με second level support δε γινόταν. Τελικά όταν ήρθε ο τεχνικός μετά από αρκετές μέρες αναμονής απλώς κάλεσε κάποιον από το support του είπε να κάνει τις ρυθμίσεις, περίμενε να δει ότι συγχρόνισε κ έφυγε. Τόσο απλό.

    Γιατί επέμεναν τόσο πολύ να στείλουν τεχνικό ενώ η δουλειά θα γινόταν remotely δεν κατάλαβα ποτέ. Τόσο στη δική μου περίπτωση όσο κ του φίλου. Ίσως επειδή το FTTH ήταν κάτι καινούργιο για όλους μας, ήθελαν να ναι σίγουροι ότι ο εξοπλισμός έχει συνδεθεί σωστά.

  5. #3875
    Εγγραφή
    01-12-2021
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Προσωπικά για να μη λέμε μόνο τα στραβά, η αναβάθμιση από wind 200 σε nova 500 έγινε αναίμακτα.
    Το μόνο που καθυστέρησε ήταν η αρχική επικοινωνία για το νέο συμβόλαιο. Όσες φορές επικοινώνησα μαζί τους μέσω τσατ για να προχωρήσω σε ανάβαθμιση δεν έλαβα ποτέ τηλέφωνο για να το προχωρήσουμε. Εντέλει την τρίτη φορά έστειλα αίτημα μέσω της φόρμας επικοινωνίας που έχουν και με κάλεσαν αυτοί την επόμενη μέρα.

    Στην επικοινωνία που είχαμε, συμφωνήσαμε να μη σταλεί νέο ρούτερ μιας και δε θα χρειαζόταν.

    Λίγες μέρες μετά λαμβάνω εντέλει νέο ρούτερ μαζί με μνμ ενεργοποίσης της 500αρας... Άμεσα testάρισμα της γραμμής στο ZTE που είχα από πριν όλα κομπλε και σε ταχύτητα και σε τηλεφωνία.
    Κουμπώνω για δοκιμή το router που στείλανε αναβοσβήνει το ont. Το βγάζω, ξανακουμπώνω το ZTE και δε ξανασχολήθηκα.

  6. #3876
    Εγγραφή
    07-07-2005
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Μbps FTTH
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145v5
    Path Level
    Interleaved
    Ακόμα , δεν έχουμε βγάλει άκρη με το τηλέφωνο. Δήλωσαν (ticket) βλάβη και περιμένω να δω την εξέλιξη.
    Να ξαναρωτήσω : υπάρχουν κωδικοί admin για το Huawei ?? Επίσης που δείχνει την ταχύτητα (ονομαστική η μη) στο μενού του ρούτερ ???

  7. #3877
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.938
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δεν υπάρχει ταχύτητα/συγχρονισμός με τον τρόπο που το εννοείς στο FTTH.

  8. #3878
    Εγγραφή
    03-03-2023
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλημερα σας

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jobous Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθαν σήμερα απο NOVA (εξωτερικοί συνεργάτες για την ακρίβεια) για την οριζοντια. Φυσικα ήρθε χωρίς μπριζάκι. Σε ερώτηση για ποιο λόγο γίνεται αυτό , η απάντηση ήταν διότι πολύ απλά δεν μας προμηθεύουν με μπριζάκι. Δηλαδή η πουσ... είναι ότι αφήνουν τον πελάτη να παίξει μπάλα με τους τεχνικούς που έρχονται για εγκατάσταση ( ο νοών νοείτω) και φυσικά αν κοπεί η οπτική εντός του σπιτιού θα πρέπει μετά εσύ να αντικαταστίσεις όλη την οπτική μέχρι το floor box , που πραγματικά δεν ξέρω αν η εταιρεία σε χρεώνει !!!! Δεν ξέρω τι παίζει με άλλους εγκαταστάτες , δηλαδή αν έχουν τελικά μπριζάκι αλλά η πολιτική όχι μπριζάκι είναι επιεικώς απαράδεκτη
    Το avatar του μέλους KatroΟ/η Katro έγραψε: 03-03-23 09:25
    Μηπως γνωριζεις φιλε μου απο ποια εταιρεια ειναι οι εξωτερικοι συνεργατες της nova η οποιοδηποτε αλλο στοιχειο εχεις αναφορικα για την συνδεση οπτικης στο σπιτι. Αντιμετωπιζω εδω και καιρο ςνα θεμα και ακομα τεχνικος δεν εχει ερθει. Ευχαριστω!

  9. #3879
    Εγγραφή
    07-07-2005
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Μbps FTTH
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145v5
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα. Δυστυχώς όχι. Μια εταιρεία απο Γλυκά Νερά. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν αρκετοι εξ. συνεργάτες και ανάλογα την περιοχή.

  10. #3880
    Το avatar του μέλους RedHell007
    RedHell007 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Katro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σας

    - - - Updated - - -


    Το avatar του μέλους KatroΟ/η Katro έγραψε: 03-03-23 09:25
    Μηπως γνωριζεις φιλε μου απο ποια εταιρεια ειναι οι εξωτερικοι συνεργατες της nova η οποιοδηποτε αλλο στοιχειο εχεις αναφορικα για την συνδεση οπτικης στο σπιτι. Αντιμετωπιζω εδω και καιρο ςνα θεμα και ακομα τεχνικος δεν εχει ερθει. Ευχαριστω!
    Ιντρακομ ή ιντραλοτ κάπως έτσι μου είπε ο τεχνικός που ήρθε σε μένα

  11. #3881
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Εμένα πάντως που απέκτησα FTTH στην πρώην Wind, τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε, μου έβαλαν πριζάκι.

    Μήπως έπρεπε να πάρεις τη Nova να τους ρωτήσεις;

  12. #3882
    Εγγραφή
    03-03-2023
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jobous Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Δυστυχώς όχι. Μια εταιρεία απο Γλυκά Νερά. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν αρκετοι εξ. συνεργάτες και ανάλογα την περιοχή.
    Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RedHell007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιντρακομ ή ιντραλοτ κάπως έτσι μου είπε ο τεχνικός που ήρθε σε μένα
    Ευχαριστω πολυ και σενα φιλε μου για την απαντηση

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως που απέκτησα FTTH στην πρώην Wind, τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε, μου έβαλαν πριζάκι.

    Μήπως έπρεπε να πάρεις τη Nova να τους ρωτήσεις;
    Εχω παρει τηλ απειρες φορες και λενε ολη την ωρα οτι δεν γνωριζουν ή δεν μου αναφερουν σε ποια εταιρεια ανηκουν αυτοι οι εξωτερικοι συνεργατες δυστυχως με αποτελεσμα να με κρατα στα σκοταδια και σε αναμονη επ αοριστον για την συνδεση της οπτικης ινας. Δυστυχως η χειροτερη εξυπηρετηση που εχω απο τηλεφωνικο παροχο. Ευχαριστω πολυ ξανα και τους τρεις για την απαντηση σας

  13. #3883
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Katro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω παρει τηλ απειρες φορες και λενε ολη την ωρα οτι δεν γνωριζουν ή δεν μου αναφερουν σε ποια εταιρεια ανηκουν αυτοι οι εξωτερικοι συνεργατες δυστυχως με αποτελεσμα να με κρατα στα σκοταδια και σε αναμονη επ αοριστον για την συνδεση της οπτικης ινας. Δυστυχως η χειροτερη εξυπηρετηση που εχω απο τηλεφωνικο παροχο. Ευχαριστω πολυ ξανα και τους τρεις για την απαντηση σας
    Πάντως, έχε υπόψιν, ότι το καλώδιο της οπτικής ίνας, με πριζάκι, είναι ως εξής:

    Έρχεται το καλώδιο της οπτικής ίνας, τοίχο-τοίχο (όχι μέσα στον τοίχο) και καταλήγει στο πριζάκι, και από το πριζάκι ξαναβγαίνει και καταλήγει στο βύσμα που μπαίνει στο ONT.

    Επίσης η οπτική ίνα που βγαίνει από το πριζάκι, είναι μισό με ένα μέτρο, και βρίσκεται στο πάτωμα.

    Πιθανώς για την περίπτωση αν χαλάσει κάπου κοντά στο βύσμα που μπαίνει στο ONT, να έχουν περιθώριο να την κόψουν και να βάλουν νέο βύσμα.

    Στην περίπτωση σου, δεν σου βάζουν πριζάκι, και όπως έρχεται τοίχο-τοίχο, καταλήγει απευθείας στο βύσμα που βάζεις στο ONT.

    Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια χρήσιμη διαφορά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnp : 03-03-23 στις 15:33.

  14. #3884
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως, έχε υπόψιν, ότι το καλώδιο της οπτικής ίνας, με πριζάκι, είναι ως εξής:

    Έρχεται το καλώδιο της οπτικής ίνας, τοίχο-τοίχο (όχι μέσα στον τοίχο) και καταλήγει στο πριζάκι, και από το πριζάκι ξαναβγαίνει και καταλήγει στο βύσμα που μπαίνει στο ΟΝΤ/router.

    Επίσης η οπτική ίνα που βγαίνει από το πριζάκι, είναι μισό με ένα μέτρο, και βρίσκεται στο πάτωμα.

    Πιθανώς για την περίπτωση αν χαλάσει κάπου κοντά στο βύσμα που μπαίνει στο router, να έχουν περιθώριο να την κόψουν και να βάλουν νέο βύσμα.

    Στην περίπτωση σου, δεν σου βάζουν πριζάκι, και όπως έρχεται τοίχο-τοίχο, καταλήγει απευθείας στο βύσμα που βάζεις στο ΟΝΤ/router.

    Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια χρήσιμη διαφορά.
    Δεν μπορείς να την κάνεις μικρο-κουλούρα και να την έχεις γύρω από το κουτάκι-pon και να μην σέρνεται στο πάτωμα ?
    Ετσι την έχω
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #3885
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να την κάνεις μικρο-κουλούρα και να την έχεις γύρω από το κουτάκι-pon και να μην σέρνεται στο πάτωμα ?
    Ετσι την έχω

    H Wikipedia αναφέρει για τις οπτικές ίνες:

    Οι οπτικές ίνες είναι πολύ λεπτά νήματα από πλαστικό ή γυαλί, με διάμετρο μικρότερη των 10 μικρόμετρων (μm), διαμέσου των οποίων μεταδίδονται ψηφιακά δεδομένα υπό μορφή φωτός.

    Συνήθως τις συναντάμε συγκεντρωμένες σε δέσμες, που σχηματίζουν τα λεγόμενα οπτικά καλώδια.

    Ένα καλώδιο οπτικών ινών αποτελείται από δεκάδες ή και εκατοντάδες πολύ λεπτές τέτοιες οπτικές ίνες με διάμετρο μικρότερη και από μία τρίχα.

    Με τις ακτίνες λέιζερ ένα σήμα μπορεί να μεταδοθεί δια μέσου οπτικών ινών σε απόσταση μεγαλύτερη από 50 χιλιόμετρα.
    Παρά τα πολλά πλεονεκτήματα που έχουν οι οπτικές ίνες παρουσιάζουν και κάποια μειονεκτήματα:

    Είναι πιο ακριβές από τα χάλκινα καλώδια. Επίσης το κόστος των ηλεκτρονικών και οπτικοηλεκτρονικών διατάξεων μπορεί να είναι μεγάλο.

    Είναι πιο δύσκολη η εγκατάστασή τους.

    Είναι πολύ εύθραυστες.

    Δεν είναι αρκετά ευλύγιστες.

    Θα πρέπει η εγκατάσταση τους να γίνεται με ελαφριά κλίση γιατί διαφορετικά θα υπάρχει απώλεια δεδομένων.
    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F...AF%CE%BD%CE%B1

    Οπότε φοβάμαι να κουλουριάσω το καλώδιο, μήπως σπάσουν κάποιες από αυτές.

Σελ. 259 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 239249254257258259260261264269279 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας