Σελ. 266 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 246256261264265266267268271276286 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.976-3.990 από 6786

Θέμα: Nova FTTH

  1. #3976
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προτίμησε το Wi-Fi 6E, που έχει κανάλια και στα 6 GHz, επιπλέον των 5 GHz.
    Ένα wifi 6e που είδα στο Σκρουτζ έχει 699 ευρώ. Λογικά σε αυτή τη κατηγορία είναι πανάκριβα... Να δω τι θα κάνω με το wifi 6 αλλά πρώτα να μου φτιάξουν τη τηλεφωνία γιατί πλέον έχω κλείσει μήνα και ούτε φωνή από αυτούς.

  2. #3977
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω πόσο αξίζει το WiFi 6E στις τιμές που πουλιέται τώρα σαν "premium".

    Ίσως να είναι πιο VFM να πάρεις WiFi 6 τώρα και σε μερικά χρόνια να αλλάξεις σε WiFi 7 που θα έχει κι αυτό 6Ghz + extra features + μεγαλύτερες ταχύτητες (εφόσον έχει 2.5Gbps port)

  3. #3978
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peris Teris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς εκεί κολλάω... Στο ΑΝ... Και επειδή την θέλω την ψυχική μου υγεία, δεν θα ρισκάρω... Θα πάω σε ασφαλές λιμάνι, να έχω το κεφάλι μου σίγουρο!
    Με wind 2 μήνες πήγαινε μπάλα η γραμμή σε μένα η 200αρα. Μετά έμαθα ότι μπορώ να αναβαθμίσω σε 500αρα με το ίδιο πάγιο και ενθουσιάστηκα λέω τι έχω να χάσω... Οπότε αναβάθμισαν. Μου έστειλαν νέο ρούτερ το κουμπωνω δε συγχρονίζει και τους λέω ότι δε δουλεύει το νέο ρούτερ. Τους ρώτησα γιατί μου στείλατε νέο επειδή είχα διαβάσει εδώ στο adslgr ότι δε στείλανε σε όλους και μου φάνηκε παράξενο και μου λένε το huawei είναι καλύτερο. Σαν άσχετος και εγώ πειστικά και λέω οκ ας βάλουμε το huawei. Μεγάλο λάθος γιατί σίγουρα το zte είναι καλύτερο και αν είχα καθίσει στα αυγά μου δε θα είχα όλη αυτή τη ταλαιπωρία αλλά επιμένω ότι δεν υπήρχε λόγος να δώσουν νέα ρούτερ σε αναβαθμίσεις που υπήρχε ήδη οπτική ίνα και τα υπάρχοντα ρούτερ δούλευαν σωστά. Επίσης όσον αφορά την εξυπηρέτηση αντικειμενικά μιλωντας με τη wind που είχα μόνο μια φορά θέμα το λύσαμε εντός της μέρα με τη τεχνική υποστήριξη. Νομίζω πλέον παίζουμε μπάλα με τη τεχνική υποστήριξη της νόβα και όχι της πρώην wimd γι'αυτό δε βγάζουμε άκρη.

    Με πιο απλά λόγια κάτι που δουλεύει σωστά δε το αγγίζεις. Όλα τα θέματα που υπάρχουν τώρα αφορούν εμάς που αλλάξαμε ρούτερ. Όσοι δε το άλλαξαν μια χαρά είναι. Η υποστήριξη όμως δε μου φαίνεται και πολύ καλή. Φαίνεται να μη γνωρίζουν καλά το αντικείμενο με αποτέλεσμα να ταλαιπωρείται πολύ ο πελάτης που έχει το πρόβλημα...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω πόσο αξίζει το WiFi 6E στις τιμές που πουλιέται τώρα σαν "premium".

    Ίσως να είναι πιο VFM να πάρεις WiFi 6 τώρα και σε μερικά χρόνια να αλλάξεις σε WiFi 7 που θα έχει κι αυτό 6Ghz + extra features + μεγαλύτερες ταχύτητες (εφόσον έχει 2.5Gbps port)
    Εννοείται δεν αξίζει σε αυτή την τιμή φίλε μου. Αυτό είπα και εγώ να δω αν θα κάνω τη δουλειά μου με ένα απλό wifi 6 και μετά βλέπουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mike112 : 07-03-23 στις 13:04.

  4. #3979
    Εγγραφή
    06-02-2022
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Zyxel
    SNR / Attn
    33.7(dB) / 2.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peris Teris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή σε δυο μήνες λήγει το συμβόλαιο μου, θα μπορέσω να βάλω FTTH από την Cosmote και ας είμαι σε περιοχή που έχει βάλει οπτικές η Wind ή θα έχω πάλι πρόβλημα;
    και να ήθελες να βάλεις FTTH. Μέχρι να γίνει η μελέτη, να μπουν τα καλώδια, να ενεργοποιηθεί, θες 6μηνο εργασιών/αναμονής. Δεν θα προλάβαινες με τίποτα. Και μέχρι να μπει η FTTH σε σένα (μετά από 6 μήνες) θα έχουν ξεπεραστεί οι παιδικές ασθένειες που είχαν περάσει μερικοί εδώ για λίγο διάστημα όσο ήταν η μεταβολή Wind-nova.
    Καλή χρυσή η VDSL, αλλά είμαστε στο 2023 όχι στο 2009. Και τα windows 95 και τα data cartridges καλά ήταν, αλλά για την εποχή τους μόνο.
    Από το 2013 με adsl..
    444-165444ΠΑΤΗΣΙΑ165VDSL_VECTORING/V.plusQ3/2021
    και μετά από μια 10ετία, ήρθε η VDSL (02/2023). Ευτυχισμένο το 2009.

  5. #3980
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peris Teris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή ρε παιδιά, τόσο χάλια είναι αυτό το FTTH της νέας Wind;

    Ευτυχώς δηλαδή που δεν έκανα το λάθος να κάνω αίτηση αναβάθμισης...

    Επειδή σε δυο μήνες λήγει το συμβόλαιο μου, θα μπορέσω να βάλω FTTH από την Cosmote και ας είμαι σε περιοχή που έχει βάλει οπτικές η Wind ή θα έχω πάλι πρόβλημα;
    Αν έχει βάλει οπτικές ίνες στην περιοχή σου η Nova/Wind, μπορείς να κάνεις αίτηση στην Cosmote.

    Αν την περιοχή σου την έχει αναλάβει η Nova/Wind, για να βάλει οπτικές ίνες, και δεν έχει βάλει ακόμη, συνήθως δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για FTTH σε κανέναν.

    Για σιγουριά, κάνε έλεγχο διαθεσιμότητας FTTH στην Cosmote, με τον αριθμό του τηλεφώνου, και με την διεύθυνση.

    https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...etv.jsp?ct=bus

  6. #3981
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλαμάτα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps / 100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    50€ το μήνα ;;;
    Τραγικά πολλά !!!!
    Εγώ με 50€ έχω 1000αρα και στο κινητό 15GB και τα υπόλοιπα απεριόριστα και όλα δουλεύουν τέλεια !
    Και στα Σεπόλια που είμαι εγώ απέναντι απο το μετρό το σήμα της Cosmote είναι τραγικό !
    Ειδικά μέσα στο σπίτι ούτε κλήση δεν έβγαζα και ακόμα είναι έτσι !

    Αν δεν υπάρχουν προβλήματα ( που και στο αντίστοιχο θέμα για cosmote πάλι έχουν θέματα ) τότε μια χαρά είναι και η nova

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  40,6 KB 
ID: 246473

  7. #3982
    Το avatar του μέλους Peris Teris
    Peris Teris Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχει βάλει οπτικές ίνες στην περιοχή σου η Nova/Wind, μπορείς να κάνεις αίτηση στην Cosmote.

    Αν την περιοχή σου την έχει αναλάβει η Nova/Wind, για να βάλει οπτικές ίνες, και δεν έχει βάλει ακόμη, συνήθως δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για FTTH σε κανέναν.

    Για σιγουριά, κάνε έλεγχο διαθεσιμότητας FTTH στην Cosmote, με τον αριθμό του τηλεφώνου, και με την διεύθυνση.

    https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...etv.jsp?ct=bus
    Έκανα τον έλεγχο, και μου βγάζει μέχρι 200mbps, άρα μάλλον δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για FTTH.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  135,7 KB 
ID: 246474

    Αλλά ρε παιδιά, πως γίνεται να δίνει 200mbps η Cosmote από καμπίνα Nova/Wind και να μην δίνει η Nova; Μήπως κάνει κάποιο λάθος η Cosmote;

  8. #3983
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peris Teris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα τον έλεγχο, και μου βγάζει μέχρι 200mbps, άρα μάλλον δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για FTTH.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  135,7 KB 
ID: 246474

    Αλλά ρε παιδιά, πως γίνεται να δίνει 200mbps η Cosmote από καμπίνα Nova/Wind και να μην δίνει η Nova; Μήπως κάνει κάποιο λάθος η Cosmote;

    Η Nova δεν δίνει 200 mbps στο vdsl. Το μέγιστο που δίνει είναι 100. Στο FTTH δίνει από 200 και πάνω.

  9. #3984
    Το avatar του μέλους Peris Teris
    Peris Teris Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ds12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Nova δεν δίνει 200 mbps στο vdsl. Το μέγιστο που δίνει είναι 100 mbps. Στο FTTH δίνει από 200 και πάνω.
    Α καλά κρασιά... Σαν να σου λέει βάλε με το ζόρι FTTH και αν θες...

    Αφού δίνει στους ανταγωνιστές και όχι στους πελάτες της, ακόμα ένας λόγος για να φύγω... Θα βάλω 100άρι από την Cosmote να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και στο μέλλον βλέπουμε για FTTH. Εκτός και αν προλάβει να έρθει κάποια από τις Inalan/HCN στην περιοχή μου θα βάλω σε κάποια από αυτήν. Που πιο πιθανό το βλέπω με αυτήν την Wind που έχουμε μπλέξει...

  10. #3985
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Έδινε η Wind (με 55 ευρώ) αλλά μετά το merge υιοθετήθηκε η πολιτική της Nova, που δεν έδινε ποτέ πάνω από 100 για VDSL.

  11. #3986
    Το avatar του μέλους Peris Teris
    Peris Teris Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έδινε η Wind (με 55 ευρώ) αλλά μετά το merge υιοθετήθηκε η πολιτική της Nova, που δεν έδινε ποτέ πάνω από 100 για VDSL.
    Μην σώσει και δώσει... Εγώ πάντως την κάνω... Δίμηνο είναι θα περάσει...Με αυτά που διαβάζω, μπήκε ήδη στη Black List μου με τις ανεπιθύμητες επιχειρήσεις!!!

    Έτσι από περιέργεια, έκανα έλεγχο διαθεσιμότητας σε απέναντι κτίριο, και μου έβγαλε τα παρακάτω αποτελέσματα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Nova.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  142,1 KB 
ID: 246479
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Cosmote.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  162,4 KB 
ID: 246480

    Θα τρελαθούμε τελείως;

    Δίνει 1gps η Cosmote σε περιοχή Nova και δεν δίνει η Nova;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Peris Teris : 07-03-23 στις 15:19.

  12. #3987
    Εγγραφή
    06-02-2022
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Zyxel
    SNR / Attn
    33.7(dB) / 2.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peris Teris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην σώσει και δώσει... Εγώ πάντως την κάνω... Δίμηνο είναι θα περάσει...Με αυτά που διαβάζω, μπήκε ήδη στη Black List μου με τις ανεπιθύμητες επιχειρήσεις!!!

    - - - Updated - - -

    Έτσι από περιέργεια, έκανα έλεγχο διαθεσιμότητας σε απέναντι κτίριο, και μου έβγαλε τα παρακάτω αποτελέσματα:

    Συνημμένο Αρχείο 246475
    Συνημμένο Αρχείο 246476

    Θα τρελαθούμε τελείως;

    Δίνει 1gps η Cosmote σε περιοχή Nova και δεν δίνει η Nova;
    1.Βρες μου έναν συνδρομητή (που έχει ξεμείνει μαζί με τους δεινόσαυρους), που να έχει ακόμη λειτουργική VDSL 200άρα χωρίς αποσυνδέσεις. Άστο δεν θα βρεις, παίξε τζόκερ καλύτερα.
    2.Το απέναντι κτήριο που κοιτάς παίρνει από διαφορετικό κέντρο λογικά.
    Από το 2013 με adsl..
    444-165444ΠΑΤΗΣΙΑ165VDSL_VECTORING/V.plusQ3/2021
    και μετά από μια 10ετία, ήρθε η VDSL (02/2023). Ευτυχισμένο το 2009.

  13. #3988
    Το avatar του μέλους Peris Teris
    Peris Teris Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreecko Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.Βρες μου έναν συνδρομητή (που έχει ξεμείνει μαζί με τους δεινόσαυρους), που να έχει ακόμη λειτουργική VDSL 200άρα χωρίς αποσυνδέσεις. Άστο δεν θα βρεις, παίξε τζόκερ καλύτερα.
    2.Το απέναντι κτήριο που κοιτάς παίρνει από διαφορετικό κέντρο λογικά.
    Καμία σχέση... Ίδιο αστικό κέντρο είναι και μάλιστα παίρνει και από την ίδια καμπίνα με εμάς... Μένει ένας γνωστός μου εκεί και κοίταξα τα νούμερα στο κουτί της πολυκατοκίας

  14. #3989
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Να το αφήσουμε όμως το νήμα για το FTTH και να πάμε την συζήτηση για το vdsl Κάπου αλλού;

  15. #3990
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peris Teris
    Αλλά ρε παιδιά, πως γίνεται να δίνει 200mbps η Cosmote από καμπίνα Nova/Wind και να μην δίνει η Nova; Μήπως κάνει κάποιο λάθος η Cosmote;
    Στο αποτέλεσμα που φαίνεται στην εικόνα που επισύναψες, επέλεξε το "για ιδιώτες".

    Επίσης, να έχεις στα υπόψιν, ότι σταδιακά οι VDSL καταργούνται, και αντικαθίστανται με FTTH.

    Στην πολυκατοικία σου, δεν έχει βάλει κανείς FTTH;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnp : 07-03-23 στις 16:45.

Σελ. 266 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 246256261264265266267268271276286 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας