Σελ. 99 από 441 ΠρώτηΠρώτη ... 798994979899100101104109119 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.471-1.485 από 6604

Θέμα: Nova FTTH

  1. #1471
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dleyteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκανα αίτηση στην nova. Το ont το επιστρέφω και αυτό μαζί με το ρουτερ η το κρατάω και φέρνει το μαστορι της νόβα νέο ont και ρουτερ;
    Θα σου φέρει το router με το ONT ο τεχνικός, λογικά το παλιό θα στο ζητήσει πίσω η cosmote.

  2. #1472
    Εγγραφή
    04-06-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    7088/968
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    ZXHN H108L
    SNR / Attn
    10,1(dB) / 32,1(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δες από εδώ...


    Δε θα καταλάβεις λέξη από αυτόν που μιλάει αλλά έχει το μενού στα αγγλικά, οπότε θα δεις που πάει...
    Θεωρητικά θα είναι το ίδιο..
    Ευχαριστώ!
    ftp server κάνει το router με αποθηκευτικό τον attached δίσκο.
    Ήλπιζα σε κάτι πιο άμεσο, π.χ. να έδινε απευθείας εσωτερική IP στο δίσκο για άμεση πρόσβαση κάτι σα μικρό NAT.

  3. #1473
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harrispap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ!
    ftp server κάνει το router με αποθηκευτικό τον attached δίσκο.
    Ήλπιζα σε κάτι πιο άμεσο, π.χ. να έδινε απευθείας εσωτερική IP στο δίσκο για άμεση πρόσβαση κάτι σα μικρό NAT.
    Μόλις τον συνδέσεις έτσι, ίσως να μπορείς να τον κάνεις Map ως Network drive τουλάχιστον σε υπολογιστή...

    Για κινητά μπορεί να χρειαστεί άλλος τρόπος, δεν το έχω ψάξει.

    Σύντομα θα έχω τον εξοπλισμό της Wind και θα κάνω παρόμοιες δοκιμές μήπως εντοπίσω κάτι.

    Με fritz πάντως παίζει έτσι.
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  4. #1474
    Εγγραφή
    04-06-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    7088/968
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    ZXHN H108L
    SNR / Attn
    10,1(dB) / 32,1(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις τον συνδέσεις έτσι, ίσως να μπορείς να τον κάνεις Map ως Network drive τουλάχιστον σε υπολογιστή...

    Για κινητά μπορεί να χρειαστεί άλλος τρόπος, δεν το έχω ψάξει.

    Σύντομα θα έχω τον εξοπλισμό της Wind και θα κάνω παρόμοιες δοκιμές μήπως εντοπίσω κάτι.

    Με fritz πάντως παίζει έτσι.

    Ναι, με map ως network drive παίζει σε Windows.

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2022-10-04_081320.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  42,4 KB 
ID: 241865

    Έχει και τις εξάρσεις του ώρες-ώρες

  5. #1475
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια επιβεβαίωση, παρακαλώ.

    Η αριθμοδοσία κλπ, εντελώς ψηφιακά με απομακρυσμένες ρυθμίσεις στο ΟΝΤ δεν γίνεται?

    Λόγω ιστορικής βλακείας της 4νετ, είχαμε κανονίσει αφού ενεργοποιήσουν τον νέο αριθμό (που έγινε την Παρασκευή και λειτούργησε κανονικά), να αποδώσουν τελικά τον παλιό. Ήρθε μήνυμα στον αδερφό μου χτες απόγευμα ότι έγινε κι αυτό, και αναμενόμενα τώρα ούτε να καλέσει μπορεί ούτε να τον καλέσουν (ευτυχώς έχει κανονικά Internet).

    Στην Τ.Υ. μου πέταξαν την ατάκα "πρέπει να έρθει τεχνικός να το φτιάξει" και συγκρατήθηκα πολύ να μην βρίσω. Τα μάσησε μετά, ότι για κάτι άλλο που περιμένω θα έρθει τεχνικός και πως το προώθησε για διόρθωση.

    Υπάρχει περίπτωση επειδή προχτές πείραξα με το NokiaWifi τις ρυθμίσεις και τους DNS να μην έγινε αρχικά κανονικά η αλλαγή και να στρώσει με ένα απλό reset?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  6. #1476
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.736
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια επιβεβαίωση, παρακαλώ.

    Η αριθμοδοσία κλπ, εντελώς ψηφιακά με απομακρυσμένες ρυθμίσεις στο ΟΝΤ δεν γίνεται?

    Λόγω ιστορικής βλακείας της 4νετ, είχαμε κανονίσει αφού ενεργοποιήσουν τον νέο αριθμό (που έγινε την Παρασκευή και λειτούργησε κανονικά), να αποδώσουν τελικά τον παλιό. Ήρθε μήνυμα στον αδερφό μου χτες απόγευμα ότι έγινε κι αυτό, και αναμενόμενα τώρα ούτε να καλέσει μπορεί ούτε να τον καλέσουν (ευτυχώς έχει κανονικά Internet).

    Στην Τ.Υ. μου πέταξαν την ατάκα "πρέπει να έρθει τεχνικός να το φτιάξει" και συγκρατήθηκα πολύ να μην βρίσω. Τα μάσησε μετά, ότι για κάτι άλλο που περιμένω θα έρθει τεχνικός και πως το προώθησε για διόρθωση.

    Υπάρχει περίπτωση επειδή προχτές πείραξα με το NokiaWifi τις ρυθμίσεις και τους DNS να μην έγινε αρχικά κανονικά η αλλαγή και να στρώσει με ένα απλό reset?
    Εάν έχει internet, τότε (πρέπει να) μπορούν να το ρυθμίσουν εξ' αποστάσεως.
    Μέχρι να δουλέψει σωστά η τηλεφωνία άφησε τους δικούς τους DNS.
    Να κάνει και ένα reboot, κακό δεν κάνει.

  7. #1477
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια επιβεβαίωση, παρακαλώ.

    Η αριθμοδοσία κλπ, εντελώς ψηφιακά με απομακρυσμένες ρυθμίσεις στο ΟΝΤ δεν γίνεται?

    Λόγω ιστορικής βλακείας της 4νετ, είχαμε κανονίσει αφού ενεργοποιήσουν τον νέο αριθμό (που έγινε την Παρασκευή και λειτούργησε κανονικά), να αποδώσουν τελικά τον παλιό. Ήρθε μήνυμα στον αδερφό μου χτες απόγευμα ότι έγινε κι αυτό, και αναμενόμενα τώρα ούτε να καλέσει μπορεί ούτε να τον καλέσουν (ευτυχώς έχει κανονικά Internet).

    Στην Τ.Υ. μου πέταξαν την ατάκα "πρέπει να έρθει τεχνικός να το φτιάξει" και συγκρατήθηκα πολύ να μην βρίσω. Τα μάσησε μετά, ότι για κάτι άλλο που περιμένω θα έρθει τεχνικός και πως το προώθησε για διόρθωση.

    Υπάρχει περίπτωση επειδή προχτές πείραξα με το NokiaWifi τις ρυθμίσεις και τους DNS να μην έγινε αρχικά κανονικά η αλλαγή και να στρώσει με ένα απλό reset?
    Καλησπέρα
    Όχι δεν γίνεται σε κανέναν πάροχο απομακρυσμένα .
    Το ONT έχει έναν μοναδικό κωδικό συνδρομητή για να μπορεί να παίρνει provisioning και να ταυτοποιείται ότι υπάρχει ενεργή συνδρομή όμως ο κωδικός αυτός βγαίνει από το πάροχο υπηρεσίας ( που έχει το gpon FTTH στη περιοχή) άρα σε περίπτωση που γίνει reset στο router με ενσωματωμένο ONT ή στο ONT θα πρέπει τεχνικός να περάσει ξανά το κωδικό πελάτη ). Αυτό γίνεται πληροφοριακά και από την εφαρμογή Nokia στα smartphone.

    Μην κάνεις reset προφανώς καταλάθος έσβησες το κωδικό ταυτοποίησης του ONT.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν έχει internet, τότε (πρέπει να) μπορούν να το ρυθμίσουν εξ' αποστάσεως.
    Μέχρι να δουλέψει σωστά η τηλεφωνία άφησε τους δικούς τους DNS.
    Να κάνει και ένα reboot, κακό δεν κάνει.
    Εάν έκανε reset στο Nokia καταλάθος αντί για restart ή αν έσβησε τα στοιχεία δεν το βλέπουμε στον axiro μέσω tr069 ούτε από radius logs για να το παραμετροποίησουμε.. δε λειτουργούν οι FTTH όπως οι παλιές συνδέσεις VDSL/ADSL μόνο με επίσκεψη τεχνικού μπορεί να λυθεί και μάλλον πάει και δήλωση βλάβης στο πάροχο υπηρεσίας.. (πχ στον ΟΤΕ) .

    Αν άλλαξε απλώς dns είναι αρκετά απίθανο να προκαλέσει τέτοιο πρόβλημα δε έχει ξανά συμβεί.

  8. #1478
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν έχει internet, τότε (πρέπει να) μπορούν να το ρυθμίσουν εξ' αποστάσεως.
    Μέχρι να δουλέψει σωστά η τηλεφωνία άφησε τους δικούς τους DNS.
    Να κάνει και ένα reboot, κακό δεν κάνει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Όχι δεν γίνεται σε κανέναν πάροχο απομακρυσμένα .
    Το ONT έχει έναν μοναδικό κωδικό συνδρομητή για να μπορεί να παίρνει provisioning και να ταυτοποιείται ότι υπάρχει ενεργή συνδρομή όμως ο κωδικός αυτός βγαίνει από το πάροχο υπηρεσίας ( που έχει το gpon FTTH στη περιοχή) άρα σε περίπτωση που γίνει reset στο router με ενσωματωμένο ONT ή στο ONT θα πρέπει τεχνικός να περάσει ξανά το κωδικό πελάτη ). Αυτό γίνεται πληροφοριακά και από την εφαρμογή Nokia στα smartphone.

    Μην κάνεις reset προφανώς καταλάθος έσβησες το κωδικό ταυτοποίησης του ONT.

    - - - Updated - - -



    Εάν έκανε reset στο Nokia καταλάθος αντί για restart ή αν έσβησε τα στοιχεία δεν το βλέπουμε στον axiro μέσω tr069 ούτε από radius logs για να το παραμετροποίησουμε.. δε λειτουργούν οι FTTH όπως οι παλιές συνδέσεις VDSL/ADSL μόνο με επίσκεψη τεχνικού μπορεί να λυθεί και μάλλον πάει και δήλωση βλάβης στο πάροχο υπηρεσίας.. (πχ στον ΟΤΕ) .

    Αν άλλαξε απλώς dns είναι αρκετά απίθανο να προκαλέσει τέτοιο πρόβλημα δε έχει ξανά συμβεί.
    Απαντώ και στους δυο σας:

    1) Internet έχει κανονικά από την Παρασκευή, χωρίς θέμα

    2) Restart έγινε από χτες κιόλας, όχι reset. Συνεχίζει να βγάζει μήνυμα ότι "ο αριθμός που καλείτε δεν είναι διαθέσιμος, παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα", όταν τον καλώ εγώ.

    3) DNS έχω αλλάξει από την Κυριακή, τα πάντα τότε λειτουργούσαν κανονικά

    Την εγκατάσταση μέχρι και την πολυκατοικία, έξω από τα διαμερίσματα, την έχει κάνει ο ΟΤΕ. Στο διαμέρισμα μέσα προφανώς εξ. συνεργάτης της Nova (στη συγκεκριμένη περίπτωση).

    Αν καταλαβαίνω σωστά από τα παραπάνω, ακόμα μια μλκία της Nova (τους έχω πολλές μαζεμένες 2+ μήνες τώρα, είμαι κυριολεκτικά κάθε 2η μέρα σε chat/τηλέφωνο/email και πάλι δεν σώζεται η κατάσταση). Αν περάσω από εκεί θα ξαναγυρίσω τους DNS στο αυτόματο και θα κανω πάλι restart μήπως και...

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  9. #1479
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Πέτρο, μπορεί να είναι και θέμα δρομολόγησης κλήσεων από την ΕΒΔΑΦ.

    Κάποιες φορές θέλει 1-2 μέρες για να περάσουν οι αλλαγές σε όλους τους παρόχους.

    Μπορεί αν δοκιμάσεις από άλλον πάροχο πχ Cosmote ή Vodafone ή Wind να χτυπήσει ή να δείξει ότι χτυπάει.

    Το τηλέφωνο αν το σηκώσεις κάνει ήχο; (δε ξέρω πως είναι στα voip μέσω router)
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  10. #1480
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πρόβλημα προϋπήρχε και πριν την αλλαγή DNS ;
    Στο https://www.foritotita.gr/?page_id=362 φαίνεται ο σωστός πάροχος; Είναι σε σταθερά μόνο το πρόβλημα;

  11. #1481
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Μηνύματα
    1.011
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    1
    Στην πολυκατοικία μου το συνεργείο ολοκλήρωσε όλες τις εργασίες την ημέρα που είχε έρθει να κάνει την εγκατάσταση. Σήμερα μου είπαν ότι το μόνο που μένει είναι να γίνει μια εργασία στην καμπίνα της Wind. Αυτή η εργασία σε πόσες μέρες ολοκληρώνεται;

  12. #1482
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DoSMaN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτρο, μπορεί να είναι και θέμα δρομολόγησης κλήσεων από την ΕΒΔΑΦ.

    Κάποιες φορές θέλει 1-2 μέρες για να περάσουν οι αλλαγές σε όλους τους παρόχους.

    Μπορεί αν δοκιμάσεις από άλλον πάροχο πχ Cosmote ή Vodafone ή Wind να χτυπήσει ή να δείξει ότι χτυπάει.

    Το τηλέφωνο αν το σηκώσεις κάνει ήχο; (δε ξέρω πως είναι στα voip μέσω router)
    Έχουμε καλέσει το νούμερο από Cosmote, Nova και Voda, δεν έχει διαφορά.

    Όταν πας να καλέσεις από το σταθερό, φαίνεται να μιλάει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα προϋπήρχε και πριν την αλλαγή DNS ;
    Στο https://www.foritotita.gr/?page_id=362 φαίνεται ο σωστός πάροχος; Είναι σε σταθερά μόνο το πρόβλημα;
    Για να είμαι ειλικρινής, όταν άλλαξα dns δεν δομίμασα να πάρω τηλέφωνο. Βλέπαμε τον αγώνα εκείνη την ώρα.

    Στη φορητότητα φαίνεται σωστά ο αριθμός.

    - - - Updated - - -

    Update:

    Μίλησα τώρα στο 13731 και μεταξύ άλλων μου είπαν πως οι ίδιοι δεν βλέπουν καν το τερματικό από το σύστημά τους. Το γιατί, είναι πολύ καλή ερώτηση.

    Πάω τώρα να επαναφέρω τους DNS και να κάνω μια επανεκκίνηση και θα δούμε τί άλλο θα γίνει μέχρι να καλέσουν από το εξειδικευμένο, όπως μου είπαν, τμήμα.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  13. #1483
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε καλέσει το νούμερο από Cosmote, Nova και Voda, δεν έχει διαφορά.

    Όταν πας να καλέσεις από το σταθερό, φαίνεται να μιλάει.

    - - - Updated - - -



    Για να είμαι ειλικρινής, όταν άλλαξα dns δεν δομίμασα να πάρω τηλέφωνο. Βλέπαμε τον αγώνα εκείνη την ώρα.

    Στη φορητότητα φαίνεται σωστά ο αριθμός.

    - - - Updated - - -

    Update:

    Μίλησα τώρα στο 13731 και μεταξύ άλλων μου είπαν πως οι ίδιοι δεν βλέπουν καν το τερματικό από το σύστημά τους. Το γιατί, είναι πολύ καλή ερώτηση.

    Πάω τώρα να επαναφέρω τους DNS και να κάνω μια επανεκκίνηση και θα δούμε τί άλλο θα γίνει μέχρι να καλέσουν από το εξειδικευμένο, όπως μου είπαν, τμήμα.
    Κατάλαβα το έχουν προωθήσει σωστά στη Τεχνική Διεύθυνση της εταιρείας για διόρθωση κι έλεγχο ρυθμίσεων στον IMS server . Αν δεν το βλέπουν το CPE στον axiro σημαίνει πως κάτι δε πάει καλά (μπορεί απλώς και να είναι ελαττωματικό το μηχάνημα και να έχει θέμα με την αναμονή κλήσεων ή τα voip credentials ).
    Στη θέση σου θα έμπαινα στο interface να δω τι έχει συμβεί . Θα έπρεπε να το δουν :
    Είτε με την ip address που βλέπουν (από provisioning info ή radius logs)
    Είτε από τον σειριακό αριθμό sn

    Φαίνεται περίεργο αυτό . Μήπως ο φίλος σου έκανε καταλάθος cpe reset . Τελικό συμπέρασμα είναι πως δε είναι πρόβλημα ΕΕΤΤ/ ΕΒΔΑΦ , πρέπει να ελέγξουν απ' τη τεχνική διεύθυνση αν οι κλήσεις φτάνουν στο cpe και να το βρουν με την mac address (μπορεί να στείλουν κι καινούργια στοιχεία- voip credentials) ,αν παραμείνει πιθανόν να στείλουν και τεχνικό για αντικατάσταση cpe εκτός κι αν είναι θέμα ρυθμίσεων cpe & ims server.

  14. #1484
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα το έχουν προωθήσει σωστά στη Τεχνική Διεύθυνση της εταιρείας για διόρθωση κι έλεγχο ρυθμίσεων στον IMS server . Αν δεν το βλέπουν το CPE στον axiro σημαίνει πως κάτι δε πάει καλά (μπορεί απλώς και να είναι ελαττωματικό το μηχάνημα και να έχει θέμα με την αναμονή κλήσεων ή τα voip credentials ).
    Στη θέση σου θα έμπαινα στο interface να δω τι έχει συμβεί . Θα έπρεπε να το δουν :
    Είτε με την ip address που βλέπουν (από provisioning info ή radius logs)
    Είτε από τον σειριακό αριθμό sn

    Φαίνεται περίεργο αυτό . Μήπως ο φίλος σου έκανε καταλάθος cpe reset . Τελικό συμπέρασμα είναι πως δε είναι πρόβλημα ΕΕΤΤ/ ΕΒΔΑΦ , πρέπει να ελέγξουν απ' τη τεχνική διεύθυνση αν οι κλήσεις φτάνουν στο cpe και να το βρουν με την mac address (μπορεί να στείλουν κι καινούργια στοιχεία- voip credentials) ,αν παραμείνει πιθανόν να στείλουν και τεχνικό για αντικατάσταση cpe εκτός κι αν είναι θέμα ρυθμίσεων cpe & ims server.
    Δεν έκανε reset ο αδερφός μου, είμαι τώρα εδώ και όλες μου οι ρυθμίσεις (DNS, ονόματα δικτύων κλπ) είναι όπως τις άφησα.

    Είναι κάτι συγκεκριμένο σε κάποιο πεδίο του τερματικού που θες να δω ή να δείξω εδώ?

    Ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Βλέπω τώρα στο "Voice Information" ότι ακόμα είναι δηλωμένος (registered) ο παλιός αριθμός (της ενεργοποίησης της Παρασκευής), όχι ο νεός ο χτεσινός.

    Αλλάζω DNS και βλέπουμε.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  15. #1485
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έκανε reset ο αδερφός μου, είμαι τώρα εδώ και όλες μου οι ρυθμίσεις (DNS, ονόματα δικτύων κλπ) είναι όπως τις άφησα.

    Είναι κάτι συγκεκριμένο σε κάποιο πεδίο του τερματικού που θες να δω ή να δείξω εδώ?

    Ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Βλέπω τώρα στο "Voice Information" ότι ακόμα είναι δηλωμένος (registered) ο παλιός αριθμός (της ενεργοποίησης της Παρασκευής), όχι ο νεός ο χτεσινός.

    Αλλάζω DNS και βλέπουμε.
    Να σαι καλά.

    Δε είναι μόνο πρόβλημα του CPE θέλει ανανέωση ο ims server για να πάρει τα νέα στοιχεία οπότε ορθά το έστειλαν στη τεχνική διεύθυνση. (NetLevel2)

    Μπορεί και μετά από κάποια επανεκκίνηση να πάρει τα καινούργια στοιχεία αλλά μάλλον θα το δουν στον ims server. Μην αγχώνεσαι πάντως δε έκανες κάτι εσύ ,το πρόβλημα είναι από το πάροχο στον ims . (Για τον axiro θα το βρουν με τη msc address+IP ) .

Σελ. 99 από 441 ΠρώτηΠρώτη ... 798994979899100101104109119 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας