Σελ. 263 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 243253258261262263264265268273283 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.931-3.945 από 6781

Θέμα: Nova FTTH

  1. #3931
    Εγγραφή
    07-07-2005
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Μbps FTTH
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145v5
    Path Level
    Interleaved
    Καλά μην τρελενόμαστε !!!! Το Asus N17 δεν είχε τέτοιο θέμα. Τουλάχιστον στα σημεία που το Huawei ούτε καν , αυτό δεν είχε πρόβλημα. Προφανώς και δεν μπορω να το χρησιμοποιήσω. Να φανταστείς τώρα , στην άκρη του δωματίου δεν πιάνει ούτε 20-30 Mbps δυό μέτρα παραπέρα που είναι η πόρτα προς τον διάδρομο 100αρίζει άνετα !!!!!!

    Συγγνώμη στα 5 Ghz έχει περισσότερες απώλειες απο το 2,4 ??

    Σε mesh τι έχετε δοκιμάσει ?? Κοιτάω σε tplink και σε λογική τιμή είναι το M4, αλλιώς πάμε σε Χ20 και σε κοντά διπλή τιμή.

  2. #3932
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RedHell007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παίζεις έξυπνος κατόπιν εορτής. Όταν έχω 200 οπτική με 29 ευρώ το μήνα για 7 μήνες που δουλεύει ρολόι κ σου λέει ο πάροχος σου ότι θα σε αναβαθμίσω στα 500 με 26 ευρώ το μήνα γιατί να μην το κάνω ?.Αφού δεν είχα πρόβλημα στα 200 γιατί να έχω στα 500 κ απ' το ίδιο δίκτυο!!!!. Το ότι μοίρασαν ασυγχρονιστα ή ελαττωματικά ρούτερ είναι άλλο θέμα
    Αυτή είναι η παγίδα, ότι δεν είναι ο ίδιος πάροχος. Έφυγες απο Forthnet και πήγες Wind πρακτικά, εκεί είναι το μπάχαλο. Ακόμα και στο smokeping να κοιτάξεις, η Forthnet δουλεύει ως επιτοπλίστων τέλεια και η wind έχει παντού packet loss. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σκέφτονται να κάνουν την συγχώνευση με βάση τα συστήματα της wind όταν είναι τόσο υπολειτουργικά και τρέμω την στιγμή που θα με βγάλουν από το δίκτυο της Forthnet...

  3. #3933
    Το avatar του μέλους RedHell007
    RedHell007 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jaisonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή είναι η παγίδα, ότι δεν είναι ο ίδιος πάροχος. Έφυγες απο Forthnet και πήγες Wind πρακτικά, εκεί είναι το μπάχαλο. Ακόμα και στο smokeping να κοιτάξεις, η Forthnet δουλεύει ως επιτοπλίστων τέλεια και η wind έχει παντού packet loss. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σκέφτονται να κάνουν την συγχώνευση με βάση τα συστήματα της wind όταν είναι τόσο υπολειτουργικά και τρέμω την στιγμή που θα με βγάλουν από το δίκτυο της Forthnet...
    Wind ήμουν ρε άνθρωπε χωρίς κανένα πρόβλημα,κ με την αναβάθμιση έμεινα στο ίδιο δίκτυο!!!! Άσε που πριν ήμουν με VDSL στην νόβα κ είχα μαρτυρήσει,Όλοι πάροχοι έχουν πρόβλημα σε περιοχές που δεν καλύπτουν.Τωρα με την οπτική δεν έχει πρόβλημα το δίκτυο ,στο ρούτερ είναι το πρόβλημα

  4. #3934
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Αν η Nova με τη συγχώνευση με τη Wind, κράτησε το backbone της Wind ως το κυρίως backbone, και όχι της Nova, έπρεπε να συνεχίσει να δίνει τους routers που είχε η Wind, και όχι αυτούς της Nova.

  5. #3935
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η Nova με τη συγχώνευση με τη Wind, κράτησε το backbone της Wind ως το κυρίως backbone, και όχι της Nova, έπρεπε να συνεχίσει να δίνει τους routers που είχε η Wind, και όχι αυτούς της Nova.
    Πάντως στη σελίδα της νόβα είδα ότι δίνουν και το ρούτερ που έδινε η wind το zte h288a. Και μου έκανε εντύπωση γιατί μια φορά στο 13700 όταν τους είπα ότι έχω προβλήματα με το ρούτερ και αν δε μπορούν να ενεργοποιήσουν πάλι το προηγούμενο που είχα δηλαδή το zte τους είπα να μου στείλουν άλλο αλλά μόνο μάρκας zte και μου απάντησαν ότι δε στέλνουν πια τέτοιο. Μάλιστα θυμάμαι και κάποιον εδώ που είπε ότι παρέλαβε μετα τα 2 huawei που του έστειλαν και ένα τρίτο το οποίο ήταν το zte....

    Να και το λινκ που έχει κανονικά το zte ως εξοπλισμό στη σελίδα τους.

    https://nova.gr/eksipiretisi-pelatwn...xoplismou-nova

  6. #3936
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η Nova με τη συγχώνευση με τη Wind, κράτησε το backbone της Wind ως το κυρίως backbone, και όχι της Nova, έπρεπε να συνεχίσει να δίνει τους routers που είχε η Wind, και όχι αυτούς της Nova.
    H nova στο ftth έδινε το Νοκια

  7. #3937
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Εχει πεσει το δικτυο;

  8. #3938
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    901
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει πεσει το δικτυο;
    απο Telnet-θυρα-23 στο μουτσουνοβιβλιο :

    Παλαιό Φάληρο η Nova σερνοταν τωρα το βραδυ και στο τελος επεσε.
    Η σελιδα της Nova εχει ανεβασει ενημερωση οτι υπαρχει οροβλημα και δινει απεριοριστα MB σε δυο κινητα της nova και 1.500 χρονο ομιλιας...
    Τουλαχιστον κανουν οτι μπορουν!
    Στο site που μπηκα δε ειδα κατι

  9. #3939
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Ναι στο app μου ηρθε ειδοποιηση οτι υπαρχει προβλημα στο παλαιο φαληρο και μου εδωσαν και παλι σε δυο κινητα απεριοριστα data και 1500 λεπτα για 14 ημερες. Εχει πεσει το δικτυο γενικα.

  10. #3940
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι στο app μου ηρθε ειδοποιηση οτι υπαρχει προβλημα στο παλαιο φαληρο και μου εδωσαν και παλι σε δυο κινητα απεριοριστα data και 1500 λεπτα για 14 ημερες. Εχει πεσει το δικτυο γενικα.
    polakis σωστα,έχει πεσει το δίκτυο...Βασικά η γραμμή συγχρονίζει αλλά δεν παίρνω ip..Εγώ που είμαι με voda απο το ίδιο kv είναι όλα καλά!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PEPES : 06-03-23 στις 01:12.

  11. #3941
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.972
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια στο νοκια μου λεει στο wan στο username acs-default@forthnet.gr

    Τι αμπαλο username ειναι αυτο; Οταν ειχα vdsl100 ειχα αλλο username θυμαμαι. Και κωδικος ποιος ειναι; Δεν μου εχουνβαλει καν στοιχεια γιαυτο δεν εχω ιντερνετ 200αρι; Δεν θυμαμαι το παλιο username μου. Που μπορω να το βρω;

    Και που μπορω να πειραξω κατι για την τηλεφωνια μπας και παιξει; Ξερει κανεις καμια ρυθμιση να δοκιμασω; Ημαρτον γιναμε τεχνικοι...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jaisonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου κάνει εντύπωση πάντως το username που έχεις. Μοιάζει με κάποιο default της forthnet. Στην δική μου περίπτωση είναι κομμάτι του mail μου .ath.forthnet.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από junior147 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάποιο λόγο σήμερα μου ήρθε η έμπνευση να ξανά κουμπώσω το νέο router της nova που μου είχε στείλει huawei 8145v5.
    του τραβάω και μια επαναφορά ρυθμίσεων και το ΘΑΥΜΑ !!! Δούλεψε το internet !!!
    Σταθερό βέβαια δεν έχω αλλά δεν με νοιάζει και πολύ αλλά είχα κλείσει ραντεβού έτσι και αλλιώς με τεχνικό για την Τετάρτη.
    Η ερώτηση μου όμως είναι η εξής.
    Μέσα στις ρυθμίσεις το huawei σαν username έχει το acs-default@forthnet.gr pass δυστηχώς δεν μπορώ να το δω.
    Αυτό σημαίνει ότι τραβάει αυτόματα τις ρυθμίσεις απο τον πάροχο ;;
    Ρωτάω γιατί η nova μου έχει δώσει το username και pass αλλά όταν τα βάζω δεν συγχρονίζει
    Συνημμένο Αρχείο 246234
    Aπλά μια σημείωση.. Το συγκεκριμένο username μάλλον έχει να κάνει με το provisioning/tr-069/cwmp.. Για να τραβάει τις ρυθμίσεις και καλά... Και όχι με τα credentials της γραμμής του κατόχου.. Τώρα γιατί δεν λειτουργεί σωστά το provisioning.... Είναι άλλο θέμα που αφορά το πάροχο....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια, ειμαι σχεδον δυο μηνες χωρις τηλεφωνο. Εχω κανει καταγγελια στην εεττ αλλα απαντηση απο νοβα δεν εχω λαβει. Εκανα φορητοτητα στον οτε απο τα μεσα φλεβαρη αλλα ακομα δεν με εχει ειδοποιησει κανεις. Τι διαολο γινεται; Πως μπορω να μαθω που βρισκεται η κατασταση;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evogreek93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωμη μου να φυγεις απο τωρα και να πας οτε..με τοσα που εχεις περασει πραγματικα δεν αξιζει να καθεσαι αλλο στην νοβα.Η διαφορα στα 500 ειναι 6 και κατι ευρω.Πιστευω αξιζει η διαφορα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evogreek93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγουρα και η κοσμοτε εχει θεματα αλλα τοσο χοντρα οσο η νοβα σιγουρα οχι.
    Επειδή το βλέπω να αναφέρεται συχνά... Όχι ότι είμαι φαν του οτε, δεν είμαι ιδιαίτερα, είχα κάνει αίτηση αρχικά για 100 σε οτε με το sfbb και πριν φύγω, πριν την ενεργοποίηση για τη 500αρα της νοβα, είχα φάει τρελή αναμονή και στον οτε.. Και δυστυχώς η τρελή αναμονή συνεχίζει και στη νοβα... Οι οπτικές φαίνεται ότι είναι δύσκολο κομμάτι ακόμα για τους παρόχους......
    Στον οτε πριν έβλεπα ότι περίμενε ο οτε να πέσουν οι εντολές στη wind πριν μπορέσει να κάνει το οτιδήποτε... Κοινώς δεν μπορούσαν να κάνουν πολλά σε υποδομή άλλου....
    Τι θέλω να πω... Ότι όσο πιο οργανωμένος και να είναι ο οτε, όσο πατάει πάνω στο δίκτυο της νοβα και όχι σε δικό του, έως κάποιου σημείου πάντα θα εξαρτάται από αυτούς για σχεδόν οτιδήποτε προκύψει, βλάβη, ενεργοποίηση κλπ κλπ κλπ... Όχι για εξοπλισμό νομίζω... Αν και ίσως υπάρξει θέμα με τη δήλωση των serial των ΟΝΤ στο OLT της nova... Mια κάποια καθυστέρηση και σε αυτό δλδ... Πιστεύω να καταλάβατε τι θέλω να πω...
    Ουσιαστικό όφελος σε οτε θα έχει κάποιος ο οποίος πατάει σε δίκτυο - υποδομή οτε...
    Όπως ο συμφορουμίτης πάνω.. Ο Πολάκης..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 06-03-23 στις 01:46.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #3942
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Όπως φαίνεται, ότι χάνω από τη γραμμή της Nova την κερδίζω από τη γραμμή της Wind...


    Στον ίδιο χώρο 2 γραμμές η μία δίνει το παραπάνω και η άλλη με το ζόρι πιάνει τα 300...
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  13. #3943
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.972
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ξέχασα να συμπληρώσω ότι με αυτά που διαβάζω εδώ, σκέφτομαι σοβαρά όταν μπει η οπτική να μη κόψω τη dsl και να τη κρατήσω για failover...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #3944
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Πως γινεται ρε παιδια τετοια χοντρη βλαβη; Με οπτικη ινα ειναι δυνατον;

  15. #3945
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως γινεται ρε παιδια τετοια χοντρη βλαβη; Με οπτικη ινα ειναι δυνατον;
    Και στο vdsl είναι η βλαβη
    pepes

Σελ. 263 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 243253258261262263264265268273283 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας