Σελ. 291 από 452 ΠρώτηΠρώτη ... 271281286289290291292293296301311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.351-4.365 από 6777

Θέμα: Nova FTTH

  1. #4351
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mike112 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άκου το κουφό εδώ και 3 ώρες μου λένε στο τσατ άσε το καινούργιο ρούτερ στην οπτική το οποίο έχω αφήσει. Όσο όμως εχω το νέο ρούτερ δεν έχω ούτε τηλέφωνο ούτε ίντερνετ. Με διαβεβαίωσε ο δεύτερος ότι δε θα διαρκέσει πολύ ο έλεγχος εκτός από λίγα λεπτά γιατί του λέω περιμένω πάνω από μια ώρα. Ακόμα και αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει καμία διαφορά. Εγώ θα το αφήσω μέχρι αύριο το καινούργιο επάνω και ας μην έχω ίντερνετ και τηλέφωνο. Αύριο θα τους πάρω τηλέφωνο και θα τους πω ότι χτες μου φάγατε όλη τη μέρα κάνε αυτό κάνε εκείνο και ακόμα είμαι χωρίς ίντερνετ. Πάλι ψάχνονται για καταγγελία οι τύποι τους έχω βαρεθεί.

    - - - Updated - - -



    Άμα σου ήρθε μήνυμα ότι έχεις αναβθμιστει και είχες το παλιό ρούτερ πάνω στην οπτική σημαίνει ότι πήρε το παλιό σου ρούτερ την αναβάθμιση οπότε το ξεχνάς να δουλέψει στο huawei. Εκτός και αν έχεις όρεξη και ήρεμο κεφάλι να ασχοληθείς μαζί τους. Ήδη εγώ δε βγάζω άκρη και κάνω ακριβώς ότι μου λένε αλλά μάλλον οι τύποι δεν έχουν ιδέα τι κάνουν.

    Από το λευκό πριζακι που φεύγει το κίτρινο καλώδιο οπτικής περνεις αυτό το καλώδιο και το βάζεις κάτω από το ρούτερ το huawei.
    Με τη λογική αυτή ποτέ δεν πρόκειται να παίξει το Huawei, αφού το 99.9% των χρηστών την ημέρα που τους ήρθε μήνυμα για αναβάθμιση είχαν κουμπωμένο το παλιό σύστημα (huawei ont και ρούτερ ZTE/Zyxel)...

  2. #4352
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mike112 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ανανεώσει πριν τη λήξη θα πληρώνει ότι τώρα δηλαδή γιατί εγώ αυτό καταλαβαίνω. Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει και εμένα.
    Εξαρτάται την τιμή που θα έχει τότε το πακέτο και την προσφορά που θα του κάνουν.
    Σε 50άρι VDSL Cosmote στις 2 τελευταίες ανανεώσεις, κράτησα την ίδια τιμή και πρόσφατα ανανέωσα σε FTTH 100 με 0,10€ φθηνότερα από πριν.
    Σε 3 συνδέσεις Vodafone στην επαρχία, σε μία ADSL η ανανέωση ήταν 1€ ακριβότερη, ή άλλη ADSL στα ίδια και η VDSL φθηνότερη 3€.

  3. #4353
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλαμάτα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps / 100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nanas Εμφάνιση μηνυμάτων

    Συγκεκριμένος και κατανοητός, όπως πάντα!

    - - - Updated - - -

    Είχα FTTH 200 με ρούτερ ΖΤΕ και gpon huawei.
    Αναβάθμισα σε 500 και μου έστειλαν το ρούτερ huawei (στο οποίο το gpon είναι ενσωματωμένο και δεν το έχουν ενεργοποιήσει ακόμη).

    Μήπως είναι καλύτερο να κρατήσω το ξεχωριστό gpon huawei και πάνω σε αυτό να κουμπώσω το ρούτερ huawei? γίνεται;
    Εκτός κι αν το ΖΤΕ είναι καλύτερο από το huawei, οπότε κρατώ την υπάρχουσα εγκατάσταση.
    Στην θέση σου δεν θα άλλαζα τίποτα !
    επίσης στην 500αρα δεν χρειάζεσαι το Fritz !

  4. #4354
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από junior147 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην θέση σου δεν θα άλλαζα τίποτα !
    επίσης στην 500αρα δεν χρειάζεσαι το Fritz !
    Ευχαριστώ.
    Σκεφτόμουν για περαιτέρω αναβάθμιση στα 1000.
    Αλλά με το Fritz δεν θα έχω τηλεφωνία, οπότε μάλλον δεν αξίζει ο κόπος για να έχω από 920, 1010...

  5. #4355
    Εγγραφή
    20-11-2017
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    [QUOTE=GregoirX23;7412971]To note 9t 5g μου έχει περιορισμό από τη xiaomi στα 433Μ οπότε πάνω από 320 στη καλύτερη δεν βλέπω... Η τηλεόραση στο άλλο δωμάτιο με 5αρα μπάντα κάνει λινκ με το ρούτερ στα 700-800 μεν σύμφωνα με τα logs στο ρούτερ αλλά λόγω απόστασης πάνω από 230 στη καλύτερη δεν μου δίνει. Το υπόλοιπο σπίτι το δίκτυο είναι κατοσταρι... Οπότε κοινώς μόνο στον υπολογιστή βλέπω τη 500αρα και αυτό υπό όρους ότι δεν τον σκίζω τον υπολογιστή γιατί ανάλογα με τον φόρτο και λόγω παλαιότητας και πάντα με καλώδιο βλέπω από 200-300-500... Όταν δεν κάνω απολύτως τίποτα.. Και φυσικά με την εφαρμογή του ookla και όχι από σελίδα... Που θέλω να καταλήξω; Στην επόμενη ανανέωση μετά τα 2 χρόνια αν δεν πιάσω ίδια τιμή για 500αρα, παρά μα πάρα πολύ άνετα έχω κατέβει σε 200-300... Αφού τα παραπάνω μου είναι ολίγον ακλαυτα... Αυτό...
    Η μόνη διαφορά θα είναι το upload που το πιάνω σχεδόν παντού όλο... Αλλά τι 50 τι 20-30.. Πιστεύω θα είμαι οκ...
    Α! Ξέχασα... Να συμπληρώσω ότι το κινητό του τεχνικού την ημέρα της ενεργοποίησης έπιανε όλα τα 500 δίπλα στο ρούτερ για ότι μπορεί να σημαίνει αυτό.... Πάντα με 5αρα μπάντα όλα αυτά έτσι;
    Σκέφτηκα να βάλω και κάνα ασύρματο powerline για τα μέσα δωμάτια αλλά ακόμη το σκέφτομαι.... Δε νομίζω οι υπάρχουσες συσκευές να το χρησιμοποιήσουν στο έπακρο...
    - - - Updated - - -



    Αυτό ακριβώς εννοούσα με το post μου και χαίρομαι που το κατάλαβες και μόνος σου.
    Όποιος βάζει οτιδήποτε πάνω από 500mbps και η χρήση του είναι κυρίως μέσω WiFi, αν δεν βάλει το χέρι στη τσέπη δεν πρόκειται να αξιοποιήσει τη γραμμή του με τις συσκευές που δίνουν οι πάροχοι.
    Και μην ξεχνάμε ακόμα και αν βάλουμε το super duper router/AP που υποστηρίζει super ταχύτητες και πάλι δεν έχει νόημα γιατί η πλειονότητα των συσκευών δεν την υποστηρίζουν γιατί σχεδόν όλες οι συσκευές είναι με 2x2 κεραίες.

  6. #4356
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nanas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ.
    Σκεφτόμουν για περαιτέρω αναβάθμιση στα 1000.
    Αλλά με το Fritz δεν θα έχω τηλεφωνία, οπότε μάλλον δεν αξίζει ο κόπος για να έχω από 920, 1010...
    Ενώ έχεις φυσικά δίκιο στο σκεπτικό σου, πρόσεξα να να νούμερα που έγραψες και γέλασα, που φτάσαμε να "σνομπάρουμε¨ τα 80 mbs που "χάνουμε" λόγω του router. off topic φυσικά

  7. #4357
    Εγγραφή
    19-05-2020
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100mbps
    ISP
    Nova
    Router
    UDM PRO
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενώ έχεις φυσικά δίκιο στο σκεπτικό σου, πρόσεξα να να νούμερα που έγραψες και γέλασα, που φτάσαμε να "σνομπάρουμε¨ τα 80 mbs που "χάνουμε" λόγω του router. off topic φυσικά
    Το θέμα είναι ότι η Nova στο συμβόλαιο γράφει για ελάχιστη ταχύτητα τα 964mbps, ταχύτητα την οποίο δεν θα πιάσεις ποτέ με τον εξοπλισμό που σου δίνει ή που σε αφήνει να χρησιμοποιήσεις. Το 940mbps που πιάνεις μαξ με το 1050 που μπορείς να πιάσεις είναι μια διαφορά 110mbps. Το θέμα είναι πως και να πιέσεις να τους πεις να σπάσεις το συμβόλαιο επειδή δεν τηρούν τους όρους που δεν σου παρέχουν ότι χρειάζεσαι για να την εκμεταλλευτείς ολόκληρη, δεν υπάρχει αλλού να πας. Στην cosmote θα δώσεις +16 ευρώ για την 1000άρα αντίστοιχα για να χεις εξοπλισμό που να την σηκώνει. Μετά φυσικά είναι και το αν έχεις εσύ ο ίδιος κατάλληλο εξοπλισμό να σηκώνει τέτοιες ταχύτητες σπίτι σου.

    Το να πάρεις 2.5GE switches δεν είναι και το πιο φθηνό πράγμα. Μετά έχεις το τον υπολογιστή που θα τρέχεις την ταχύτητα. Έχω παρατηρήσει όταν κατεβάζω steam games, ότι ο 13700k μου σηκώνει θερμοκρασίες γιατί προφανώς παράλληλα ότι κατεβάζει το κάνει unzip και install. Δεν ξέρω ποιο το όριο σε CPU ώστε να μην σηκώνει την ταχύτητα, αλλά φαντάζομαι παλιά PC, και να αγοράσεις έστω μια USB to 2.5G LAN, πάλι ίσως δεν θα το πάρεις όλο.

  8. #4358
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Μια ακομα αποτυχια τεχνικου. Με πηραν τηλ, καντε reset το ρουτερ γιατι καναμε καποιες ρυθμισεις. Κανω reset, και παλι δεν παιζει το τηλεφωνο. Οκ θα ξαναεπικοινωνησουμε και κλεισαμε. Αποτυχημενη προσπαθεια νο10 εδω και 3 μηνες...Πραγματικη επιστημη να εχεις τηλεφωνο που λειτουργει μαλλον...

  9. #4359
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ακομα αποτυχια τεχνικου. Με πηραν τηλ, καντε reset το ρουτερ γιατι καναμε καποιες ρυθμισεις. Κανω reset, και παλι δεν παιζει το τηλεφωνο. Οκ θα ξαναεπικοινωνησουμε και κλεισαμε. Αποτυχημενη προσπαθεια νο10 εδω και 3 μηνες...Πραγματικη επιστημη να εχεις τηλεφωνο που λειτουργει μαλλον...
    Μήπως να ξανά κάνεις αίτηση φορητότητας στην Cosmote ή στην Vodafone να ησυχάσει το κεφάλι σου;
    Στη Vodafone τα ρούτερ είναι plug n play. Τα συνδέεις κ τραβάνε αυτόματα τα πάντα κ απλά παίζουν. Έκανα τράμπα μεταξύ τους 2 ρούτερ, αφού τα έκανα reset, σε 2 διαφορετικές γραμμές κ έπαιξαν αμέσως. Καλά σε όλες τις εταιρίες γίνεται αυτό υπό νορμαλ συνθήκες, αλλά μετά τη συγχώνευση επικρατεί μπάχαλο στη Nova.
    Στο λέω γιατί μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι η Nova απέρριψε τη φορητότητα. Όταν έκανα αίτηση φορητότητας στη Nova και με πήραν από Vodafone (για αντιπροσφορά), επειδή είχα διαβάσει που το είχες γράψει τους λέω: Γιατί απλά δεν απορρίπτετε τη φοτητότητα για να μην ακυρώνω;
    Και μου απάντησε: Δε μπορούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο. Αν γινόταν δε θα υπήρχε νόημα να το συζητάμε.

    Και μου κάνει εντύπωση που συνέβη σε εσένα κ υπό ποιες προϋποθέσεις.
    Επίσης ζήτα άμεση φορητότητα με απόρριψη του δικαιώματος υπαναχώρησης. (Ουσιαστικά δε το χάνεις, τουλάχιστον αν κάνεις ακύρωση πριν την ενεργοποίηση, αλλά δε νομίζω ότι μετά από ότι έχεις τραβήξει σε ενδιαφέρει να παραμείνεις στη Nova)

  10. #4360
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Παρακάλεσε τον προϊστάμενο για αλλαγή ρουτερ!
    Δεν θα παίξει αλλιώς. Έχουν χάσει τη μπάλα με τις αλλαγές που του έκαναν και δεν πιάνει κανένα reset.
    Μην παιδεύεσαι άλλο, το ρούτερ είναι.

  11. #4361
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Διαβάζω εδώ τόσες σελίδες με προβλήματα.. Μου φαίνεται πραγματικά περίεργο που μου έπαιξαν όλα αυτόματα και μάλιστα την ίδια ημέρα ενεργοποίηση με την οριζόντια...
    Άλλος σε ίδια φάση υπάρχει;
    Όλα δουλεύουν απροβληματιστα.. Εκτος κάποιων μικρών πραγμάτων βέβαια..
    Αλλά πραγματικά τρέμω μη σκάσει βλάβη, φορητότητα, η αλλαγή ρούτερ με όλα αυτά που συμβαίνουν...
    Και κάτι άλλο....
    Στο τσατ τους, αν επιλέξει κανείς εξυπηρέτηση πελατών δεν βγαίνει ποτέ κανείς... Μάλλον άλλο ένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο πάροχο...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #4362
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Εμένα με το νέο ρούτερ έπαιξε η τηλεφωνία αλλά μετά από 1μιση μήνα περίπου. Το ίντερνετ δεν έπαιξε αμέσως αλλά όταν ήρθε ο τεχνικός μετά από λίγες ώρες έπαιξε το ίντερνετ. Μιλάω για το νέο ρούτερ που μου έστειλαν. Δυστυχώς όσοι αλλάξανε τα ίδια έπαθαν.

  13. #4363
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Γκαζι Ρουφ
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Nova
    Router
    hg8145v5
    Path Level
    Fastpath
    Κλείνω 1 μήνα σήμερα , έπαιξε κανονικά πρώτη μέρα , μόνο η τηλεφωνία πήρε 10 μέρες να την κάνουν ψηφιακή από χαλκό ... Αύριο μεθαύριο περιμένω νέο εξοπλισμό για αναβάθμιση σε 1000 δεν ξέρω γιατί στέλνουν καινούργιο... Και αν θα στείλουν

  14. #4364
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Εγώ όταν απέκτησα Wind 200 Mbps FTTH, τον Δεκέμβριο του 2022, μόλις οι τεχνικοί έβαλαν την οπτική ίνα μέσα στο διαμέρισμα, τηλέφωνο και Internet δούλεψαν αμέσως.

    Ιανουάριο 2023 έγινε η συγχώνευση, και από τότε δεν λειτουργεί τίποτα. Έκανα αίτηση για 1 Gbps, η αναβάθμιση έγινε, αλλά μου έστειλαν νέο router (Huawei), που δεν κατάφεραν να το ενεργοποιήσουν ποτέ.

    Οπότε τους είπα, θέλω να κρατήσω το router της Wind που δουλεύει, και δεν θέλω τον νέο router, και το δέχτηκαν.

  15. #4365
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Γκαζι Ρουφ
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Nova
    Router
    hg8145v5
    Path Level
    Fastpath
    Άρα και εγώ μπορώ να έχω 1000 χωρίς να βάλω το νέο ρούτερ πάνω , ε?

Σελ. 291 από 452 ΠρώτηΠρώτη ... 271281286289290291292293296301311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας