Σελ. 331 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 311321326329330331332333336341351 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.951-4.965 από 6786

Θέμα: Nova FTTH

  1. #4951
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από totomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    μόλις συνδέθηκα και εγώ στο ftth της nova.
    τελικά παρά τις όποιες διαβεβαιώσεις μου είχαν δώσει περί ξεχωριστού ont και router, ο τεχνικός μου έφερε το huaway hg8145v5.
    όποιος γνωρίζει και έχει διάθεση, ας μου στείλει τα admin στοιχεία σύνδεσης, γιατί μόνο dmz έχει δυνατότητα όπως είναι...

    έχει software version V5R021C10S210 και customer info NOVA
    You already have pm.
    Το δικό μου φοράει V5R020C00S345 από nova. Όχι wind.
    Από ότι βλέπω είναι πιο παλιό το δικό μου...
    Ίσως παίζει ρόλο που έχω κλείσει το tr069..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαρχουν κωδικοι admin για huaway hg8145v5 ???? Δε νομιζω ....
    Για nova fw τελευταία φορά που κοίταξα υπήρχαν και έπαιζαν... Για το ίδιο ρούτερ με fw wind δεν υπάρχουν..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση αυτό το admin που αναφέρεται καμία φορά, είναι για πρόσβαση στην σελίδα διαχείρισης του ρουτερ η άσχετο,γιατί αν δεν αφήνει η nova να μπεις στο μενού τον ρουτερ, έστω για να αλλάξεις κωδικό και όνομα wifi ,εκεί δεν ξέρω αν η nova είναι για γέλια η για σφαλιαρες
    Ο πάροχος δεν αφήνει. Αν θες κάτι το ζητάς από αυτούς και αν στο κάνουν είσαι τυχερός..
    Αλλιώς με τους κωδικούς που υπάρχουν για admin κανείς ότι θες και ότι επιτρέπει το ρούτερ... Αν δεν έχουν περιορίσει και αυτούς τους κωδικούς... In other news ότι έγραψα και στους άλλους..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rezwalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχημα τα νέα σχετικά με αυτό που περιμένουμε πολλοί (αναβάθμιση 200αρας σε περιοχή που έχει σκάψει άλλος παροχος)...υπάλληλος της Nova μου είπε, τουλάχιστον 2 χρόνια ακόμα θέλουμε γι' αυτό...
    Οπότε, με την λήξη του συμβολαίου, ίσως ειναι μονόδρομος να αλλάξουμε παροχή αν θέλουμε κάτι παραπάνω από το 200/20...
    Δυστυχώς έτσι είναι....
    Η τα σκας σε ΟΤΕ η βοντα, Η περιορίζεσαι στα 200 με Νόβα...
    Τώρα τελευταία που κοίταξα πάντως σαν 100 νομίζω συμφέρει η Νόβα... Σαν 200+ έχει καλές τιμές κ η βοντα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #4952
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπες στη σελίδα (του ΟΤΕ, αφού αυτόν θέλεις) και βάλε τα στοιχεία σου να σε καλέσουν. Εάν υπάρχει διαθεσιμότητα, θα ξεκινήσουν τη διαδικασία εγκατάστασης.
    Για ποιο στάδιο σε ενδιαφέρουν πληροφορίες;
    Θα περάσει κάποιος για αυτοψία (από τη Nova, αφού για να γράφεις εδώ μάλλον αυτή έχει την υποδομή), θα πάρουν τα στοιχεία του διαχειριστή και μία υπογραφή, και βάσει διαθεσιμότητας θα γίνει η κάθετη καλωδίωση. Κάπου εκεί θα πρέπει να παραλάβεις και εξοπλισμό. Μετά θα έρθει ο ΟΤΕ και θα ολοκληρώσει την οριζόντια για να ενεργοποιηθείς.
    Το αντίθετο, ειναι υποδομή ΟΤΕ και έχω Nova

  3. #4953
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.818
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakels Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αντίθετο, ειναι υποδομή ΟΤΕ και έχω Nova
    Εάν θέλεις να κρατήσεις πάροχο Nova, βάζεις τα στοιχεία σου στη Nova για να ξεκινήσεις τη διαδικασία αίτησης FTTH.
    Η Nova θα κανονίσει με τον OTE να έρθει συνεργείο για κάθετη καλωδίωση και μετά την ολοκλήρωση θα έρθει η Nova για οριζόντια στο διαμέρισμά σου.
    Οπλίσου με υπομονή

  4. #4954
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rezwalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχημα τα νέα σχετικά με αυτό που περιμένουμε πολλοί (αναβάθμιση 200αρας σε περιοχή που έχει σκάψει άλλος παροχος)...υπάλληλος της Nova μου είπε, τουλάχιστον 2 χρόνια ακόμα θέλουμε γι' αυτό...
    Οπότε, με την λήξη του συμβολαίου, ίσως ειναι μονόδρομος να αλλάξουμε παροχή αν θέλουμε κάτι παραπάνω από το 200/20...
    Πλακα κανεις ετσι; Τι δυο χρονια ρε με τους γραφικους; Για ποιο λογο να ειμαστε μια ζωη τελευταιοι και εγκλωβισμενοι; Ποιος ειναι ο λογος που θελουν δυο χρονια για κατι απλο που ηδη δινουν οι αλλοι; Παμε καλα;

  5. #4955
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NOKIA G-2425G-A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλακα κανεις ετσι; Τι δυο χρονια ρε με τους γραφικους; Για ποιο λογο να ειμαστε μια ζωη τελευταιοι και εγκλωβισμενοι; Ποιος ειναι ο λογος που θελουν δυο χρονια για κατι απλο που ηδη δινουν οι αλλοι; Παμε καλα;
    Γιατί σου κάνει εντύπωση; Όλα αργά κυλάνε σε αυτή την χώρα. Δυστυχώς οι επιλογές μας ειναι δυο. Η θα σπάσουμε το συμβόλαιο και θα σκάσουμε την ρήτρα και θα πάμε στον παροχο που έχει υποδομή στην περιοχή μας, η περιμένουμε να λήξει το συμβόλαιο και αλλάζουμε χωρίς ρήτρα...το δικό μου αργεί, 5/5/2024 λήγει :/
    ΜΑΡΑΝ ΑΘΑ

  6. #4956
    Εγγραφή
    19-05-2020
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100mbps
    ISP
    Nova
    Router
    UDM PRO
    Αν κρίνω από το πόσο καιρό γράφεις εδώ, σου μένει λιγότερο από 1 χρόνος στο συμβόλαιό σου. Θα είσαι ελεύθερος να δώσεις τα 50€ που έλεγες ότι είσαι διατεθιμένος να δώσεις στην Cosmote πολύ νωρίτερα.

    Ή απλά σήκω φύγε από την νόβα αν δεν σου κάνει.

  7. #4957
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostasKri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κρίνω από το πόσο καιρό γράφεις εδώ, σου μένει λιγότερο από 1 χρόνος στο συμβόλαιό σου. Θα είσαι ελεύθερος να δώσεις τα 50€ που έλεγες ότι είσαι διατεθιμένος να δώσεις στην Cosmote πολύ νωρίτερα.

    Ή απλά σήκω φύγε από την νόβα αν δεν σου κάνει.

    +100

    Από την άλλη μεριά όμως, και για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, τι να σου κάνει στη σημερινή πραγματικότητα, μια "ασήμαντη και ταπεινή" FTTH 200άρα γραμμούλα; Με το ζόρι κατεβάζεις μόλις 2ΤΒ και ανεβάζεις μόλις 200GB την ημέρα!

  8. #4958
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.894
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Η αμεσοτητα είναι κυρίως, να θες να φύγεις σε Χ λεπτά και να "πρέπει" να κατεβάσεις κάτι μεγάλο.


    Κακά τα ψέματα, είναι μεγάλη η ξενερα της τιμής σε σύγκριση με αυτές του ιδιόκτητου, αλλά και το ότι δεν δίνουν καν την επιλογή για παραπάνω χρήματα. Ίσως να δώσουν όταν βγει το giga voucher ώστε να πάνε και τα δύο σε παρόμοια τιμή για να μην φαίνεται άσχημα η μεγάλη διαφορά τιμής.

  9. #4959
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αμεσοτητα είναι κυρίως, να θες να φύγεις σε Χ λεπτά και να "πρέπει" να κατεβάσεις κάτι μεγάλο.


    Κακά τα ψέματα, είναι μεγάλη η ξενερα της τιμής σε σύγκριση με αυτές του ιδιόκτητου, αλλά και το ότι δεν δίνουν καν την επιλογή για παραπάνω χρήματα. Ίσως να δώσουν όταν βγει το giga voucher ώστε να πάνε και τα δύο σε παρόμοια τιμή για να μην φαίνεται άσχημα η μεγάλη διαφορά τιμής.
    Ίσως να δώσουν όταν βγει το giga voucher ώστε να πάνε και τα δύο σε παρόμοια τιμή για να μην φαίνεται άσχημα η μεγάλη διαφορά τιμής.
    Στην μια περίπτωση θα πληρώνουν με το voucher όποια κόστη υπάρχουν στον πάροχο πρόσβασης ενώ στην άλλη θα τα τσεπώνουν.

  10. #4960
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απλά η τιμή θα είναι η ίδια+voucher.

  11. #4961
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.894
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Codehack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην μια περίπτωση θα πληρώνουν με το voucher όποια κόστη υπάρχουν στον πάροχο πρόσβασης ενώ στην άλλη θα τα τσεπώνουν.
    Ε ναι, θα έχουν μια κοινή τιμή, ελάχιστα μικρότερη και πραφιτ!

    Αν και κακά τα ψέματα, όσοι είναι με 200Mbps ήδη στη Nova, δεν θα είναι δικαιούχοι επειδή είναι ήδη σε πρόγραμμα άνω των 100Mbps, μόνο για νέους.

  12. #4962
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    inalan
    Router
    huawei HG8546M
    καλησπέρα στην ομάδα.
    νέος συνδρομητής στο δίκτυο ffth της nova και μου έδωσαν εξοπλισμό το hg8145v5.

    αυτό που θέλω να πετύχω είναι να μείνει σαν ont και τηλεφωνία το hg8145v5 και το κομμάτι του internet να "προωθηθεί" μέσω bridge mode και την κλίση pppoe να την κάνει το mikrotik.

    τα παιδιά από εδώ με βοήθησαν με το admin login στο router, οπότε έχω βρει (πιστεύω ...) τα username και password της κλίσης pppoe (username της μορφής ονομαXXXX@tellas.gr και password 64 αλφαριθμητικοί χαρακτήρες). ενώ στο αντίστοιχο θέμα με βοήθησαν για το πως θα φτιάξω το mikrotik να κάνει την κλίση pppoe.

    οπότε πιστεύω πως το πρόβλημα είναι πλέον στη ρύθμιση του hg8145v5 και πιο συγκεκριμένα στο wan.

    έχει κάνει κάποιος την παραπάνω συνδεσμολογία ή κάτι παρόμοιο να με βοηθήσει λίγο με τις ρυθμίσεις στο huawei;

    αυτό που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα, είναι να απενεργοποιήσω το wan που έχει για το tr069 + internet, και να φτιάξω ένα νέο, όπου βάζω το internet σε wan bridge και απενεργοποιώ το vlan (το δοκίμασα και με vlan 835), αλλά η κλίση του mikrotik βγάζει σφάλμα (disconnect χωρίς άλλες πληροφορίες)

  13. #4963
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε μενα δεν ειναι 64 χαρακτηρες το password (και σε κανεναν υποθετω). Μαλλον δεν ειναι το σωστο. Δες το αλλη μια. Ενταξει το username ειναι σωστο σιγουρα. Το VLAN ID στη ρυθμιση του Huawei χρειαζεται.

  14. #4964
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    inalan
    Router
    huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μενα δεν ειναι 64 χαρακτηρες το password (και σε κανεναν υποθετω). Μαλλον δεν ειναι το σωστο. Δες το αλλη μια. Ενταξει το username ειναι σωστο σιγουρα. Το VLAN ID στη ρυθμιση του Huawei χρειαζεται.
    μάλλον έχεις δίκιο...
    αυτό με τους 64 χαρακτήρες το βρήκα με αυτή τη μέθοδο https://www.youtube.com/watch?v=ple0vHWy1_k

    αλλά τώρα, με αφορμή το σχόλιό σου, βρήκα το αντίστοιχο πεδίο του password από το exported xml με τις ρυθμίσεις, το πέρασα από εδώ https://andreluis034.github.io/huawe...y-page/#cipher και έμειναν μόνο 6 χαρακτήρες....

    αυτό που θέλω να κάνω, γίνεται; δηλαδή να χρησιμοποιηθεί το huawei σαν ont και να μείνει εκεί και το vlan για την τηλεφωνία, και το vlan 835 του internet να γίνει bridged με το mikrotik για να κάνει αυτό την κλίση για internet; ή πρέπει και τα 2 vlan να γίνουν bridge;

  15. #4965
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι γινεται. Και αυτο θα κανεις.

Σελ. 331 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 311321326329330331332333336341351 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας