Σελ. 321 από 450 ΠρώτηΠρώτη ... 301311316319320321322323326331341 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.801-4.815 από 6741

Θέμα: Nova FTTH

  1. #4801
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    1
    Έχει κάποιος άλλος πρόβλημα με το ίντερνετ; Παρατηρώ μια πτώση στην ταχύτητα εδώ και κάποιες μέρες.

  2. #4802
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.038
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έχω αναφέρει ξανά.... Όχι...
    Το προφίλ υπάρχει στο ρούτερ μεν, αλλά δεν γίνεται connected...
    Επομένως όχι..
    εμενα παντως και εδω στο σιτε βγαζει ενεργο IPv6 Enabled.... (οχι σε FTTH)

  3. #4803
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    525
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ds12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κάποιος άλλος πρόβλημα με το ίντερνετ; Παρατηρώ μια πτώση στην ταχύτητα εδώ και κάποιες μέρες.
    Εδώ και λίγο καιρό, όταν τρέχω το speedtest.net στον web browser στα Windows 11, μου βγάζει χαμηλότερη ταχύτητα από την κανονική.

    Όταν τρέχω το πρόγραμμα του speedtest, από το Microsoft Store των Windows 11 και των Windows 10, δείχνει κανονικά 930-940 Mbps.

    Το πρόγραμμα στο Microsoft Store:

    https://www.microsoft.com/en-us/stor...a/9nblggh4z1jc


    Όταν τρέχω το speedtest.net, στον web browser, στο Linux, δείχνει κανονικά την ταχύτητα.

    Επίσης, για σιγουριά, κάνε ένα restart το ONT και τον router, 1-2 φορές το Internet δεν δούλευε καλά, και έτσι διορθώθηκε. Υποθέτω ότι η Nova έκανε τότε, κάποιες ρυθμίσεις στο FTTH κεντρικά, και χρειαζόταν να γίνουν restart το ONT και το router.

  4. #4804
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Το γράφω εδώ το παρακάτω γιατί έχει να κάνει με την υποδομή και όχι με την γραμμή μου αυτή καθαυτή:

    Χτες κατά τις 9 το πρωί, ήρθε συνεργείο της Nova στην περιοχή για να φυσίξει ίνα σε πολυκατοικία που βρίσκεται σε παράλληλο δρόμο από την δικιά μου. Όλα καλά μέχρι τις 11:30, όπου κόπηκε η σύνδεση μου γενικά. Κοιτάω τι μπορεί να φταίει, το Fritz!Box έλεγε ότι δεν έχω συνδεδεμένο καλώδιο οπτικής πάνω (LOS).
    Αλλάζω LC/APC καλώδια, κάνω restarts, βγάζω και ξαναβάζω το SFP+ του Fritz!Box γιατί ώρες ώρες τρώει κάτι φρίκες, τίποτα. Ρωτάω 2 όροφους πιο πάνω, δεν έχουν ίντερνετ ούτε αυτοί.

    Παίρνω και το δηλώνω βλάβη. Καλώ την Nova να την ενημερώσω ότι δεν έχει internet όλη η πολυκατοικία και μου λέει ότι χωρίς να τους δώσω κάποιο τηλέφωνο που να ανήκει στην Nova δεν μπορούν να ανοίξουν βλάβη.

    Κατεβαίνω λοιπόν και πάω στην γωνία και βρίσκω το συνεργείο και τους ρωτάω μήπως πειράξαν τίποτα και προέκυψε το εξής πρόβλημα, μου λένε πως δεν έχουν πειράξει κάτι και πως απλά φυσάνε ίνα σε πελάτη σε παράλληλο δρόμο. Παρ' όλα αυτά, σκέφτομαι πως ενδεχομένως να μην είναι τυχαίο που δεν έχει ίντερνετ όλη η πολυκατοικία ενώ έχει ανοιχτεί το συγκεκριμένο φρεάτιο, ξέρω πως περνάει από εκεί το καλώδιο της πολυκατοικίας για να πάει στην καμπίνα. Πάιρνω τηλέφωνο την εταιρία τους και τους εξηγώ πως δεν έχει σύνδεση η πολυκατοικία ενώ είναι ανοιχτό το φρεάτιο από τους τεχνικούς τους και αν μπορούν να το κοιτάξουν λίγο παραπάνω. Η εταιρία αυτή, εξυπηρετικότατη, έστειλε μηχανικό να κάνει μετρήσεις στην καμπίνα επί τόπου.

    Με τα πολλά πολλά, κάνοντας μετρήσεις στην καμπίνα (στις οποίες βοήθησα μάγκες, κράταγα το μηχάνημα και έδινα tips ) και στην πολυκατοικία, προκύπτει το εξής: έχει σπάσει η ίνα της πολυκατοικίας μου στο φρεάτιο, γιατί κάποιος έξυπνος πάτησε πάνω της και οι τεχνικοί που την πέρασαν έιχαν κάνει απαράδεκτο μουφάρισμα.
    Η ίνα μέσα στη μούφα ήταν έτσι:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Moufa.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  1,9 KB 
ID: 248844

    Κάναν κάτι τηλέφωνα αυτοί δεξιά και αριστερά και το αποτέλεσμα ήταν να ξηλώσουν όλη την ίνα από την καμπίνα έως το BEP και να περάσουν καινούρια. Μάλιστα, φύσηξαν και νερό και σφουγγάρια μέσα στον σωλήνα για να τον καθαρίσουν (αυτό δεν ήξερα πως γίνεται). Άλλαξαν επίσης και όλες τις μούφες στις οποίες είχαν πρόσβαση γιατί ήταν όλες κακοφτιαγμένες. Μου είπαν πως θέμα χρόνου ήταν να γίνει αυτό έτσι όπως είχαν μουφαριστεί. Έκοψαν και λίγο τον σωλήνα που περνάει η ίνα μέσα στην αναμονή γιατί με το ζόρι χώραγε να μπει και έπρεπε να πιεστεί και να τσαλακωθεί για να κλείσει το καπάκι.

    Εν ολίγοις, κάνοντας τηλέφωνο στον ίδιο τον πάροχο πρόσβασης να τον ενημερώσω δεν μπορούσα καν να δηλώσω κάποια βλάβη. Έπρεπε να πάω ο ίδιος στο συνεργείο και να τους πω τι έχει γίνει και να μιλήσω με την ίδια την εταιρία τους για να βρω άκρη. Πάλι καλά τα παιδιά έκατσαν και ασχολήθηκαν και το έφτιαξαν. Θα μπορούσαν φαντάζομαι να πουν πως δεν φταίνε γιατί δεν έχουν πειράξει κάτι και να το αφήσουν έτσι μέχρι να αξιωθεί η Nova να έρθει να το δει.

  5. #4805
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Codehack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γράφω εδώ το παρακάτω γιατί έχει να κάνει με την υποδομή και όχι με την γραμμή μου αυτή καθαυτή:

    Χτες κατά τις 9 το πρωί, ήρθε συνεργείο της Nova στην περιοχή για να φυσίξει ίνα σε πολυκατοικία που βρίσκεται σε παράλληλο δρόμο από την δικιά μου. Όλα καλά μέχρι τις 11:30, όπου κόπηκε η σύνδεση μου γενικά. Κοιτάω τι μπορεί να φταίει, το Fritz!Box έλεγε ότι δεν έχω συνδεδεμένο καλώδιο οπτικής πάνω (LOS).
    Αλλάζω LC/APC καλώδια, κάνω restarts, βγάζω και ξαναβάζω το SFP+ του Fritz!Box γιατί ώρες ώρες τρώει κάτι φρίκες, τίποτα. Ρωτάω 2 όροφους πιο πάνω, δεν έχουν ίντερνετ ούτε αυτοί.

    Παίρνω και το δηλώνω βλάβη. Καλώ την Nova να την ενημερώσω ότι δεν έχει internet όλη η πολυκατοικία και μου λέει ότι χωρίς να τους δώσω κάποιο τηλέφωνο που να ανήκει στην Nova δεν μπορούν να ανοίξουν βλάβη.

    Κατεβαίνω λοιπόν και πάω στην γωνία και βρίσκω το συνεργείο και τους ρωτάω μήπως πειράξαν τίποτα και προέκυψε το εξής πρόβλημα, μου λένε πως δεν έχουν πειράξει κάτι και πως απλά φυσάνε ίνα σε πελάτη σε παράλληλο δρόμο. Παρ' όλα αυτά, σκέφτομαι πως ενδεχομένως να μην είναι τυχαίο που δεν έχει ίντερνετ όλη η πολυκατοικία ενώ έχει ανοιχτεί το συγκεκριμένο φρεάτιο, ξέρω πως περνάει από εκεί το καλώδιο της πολυκατοικίας για να πάει στην καμπίνα. Πάιρνω τηλέφωνο την εταιρία τους και τους εξηγώ πως δεν έχει σύνδεση η πολυκατοικία ενώ είναι ανοιχτό το φρεάτιο από τους τεχνικούς τους και αν μπορούν να το κοιτάξουν λίγο παραπάνω. Η εταιρία αυτή, εξυπηρετικότατη, έστειλε μηχανικό να κάνει μετρήσεις στην καμπίνα επί τόπου.

    Με τα πολλά πολλά, κάνοντας μετρήσεις στην καμπίνα (στις οποίες βοήθησα μάγκες, κράταγα το μηχάνημα και έδινα tips ) και στην πολυκατοικία, προκύπτει το εξής: έχει σπάσει η ίνα της πολυκατοικίας μου στο φρεάτιο, γιατί κάποιος έξυπνος πάτησε πάνω της και οι τεχνικοί που την πέρασαν έιχαν κάνει απαράδεκτο μουφάρισμα.
    Η ίνα μέσα στη μούφα ήταν έτσι:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Moufa.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  1,9 KB 
ID: 248844

    Κάναν κάτι τηλέφωνα αυτοί δεξιά και αριστερά και το αποτέλεσμα ήταν να ξηλώσουν όλη την ίνα από την καμπίνα έως το BEP και να περάσουν καινούρια. Μάλιστα, φύσηξαν και νερό και σφουγγάρια μέσα στον σωλήνα για να τον καθαρίσουν (αυτό δεν ήξερα πως γίνεται). Άλλαξαν επίσης και όλες τις μούφες στις οποίες είχαν πρόσβαση γιατί ήταν όλες κακοφτιαγμένες. Μου είπαν πως θέμα χρόνου ήταν να γίνει αυτό έτσι όπως είχαν μουφαριστεί. Έκοψαν και λίγο τον σωλήνα που περνάει η ίνα μέσα στην αναμονή γιατί με το ζόρι χώραγε να μπει και έπρεπε να πιεστεί και να τσαλακωθεί για να κλείσει το καπάκι.

    Εν ολίγοις, κάνοντας τηλέφωνο στον ίδιο τον πάροχο πρόσβασης να τον ενημερώσω δεν μπορούσα καν να δηλώσω κάποια βλάβη. Έπρεπε να πάω ο ίδιος στο συνεργείο και να τους πω τι έχει γίνει και να μιλήσω με την ίδια την εταιρία τους για να βρω άκρη. Πάλι καλά τα παιδιά έκατσαν και ασχολήθηκαν και το έφτιαξαν. Θα μπορούσαν φαντάζομαι να πουν πως δεν φταίνε γιατί δεν έχουν πειράξει κάτι και να το αφήσουν έτσι μέχρι να αξιωθεί η Nova να έρθει να το δει.
    Μπράβο σε εσένα που ασχολήθηκες και μπράβο στην εταιρία τους που ασχολήθηκε..
    Η νοβα πάντως νομίζω είχε δίκιο στο ότι αν δεν είσαι πελάτης της δεν μπορεί να ασχοληθεί..
    Λάθος αν με ρωτήσεις... Έπρεπε να ήταν αλλιώς... Δεν ξέρω αν θα μπορούσαν να κάνουν κάτι χωρίς να ανοίξουν βλάβη σε πελάτη τους...Τι να πω.. Αν ξέρει κανείς άλλος, ας μας ενημερώσει...
    Εσύ πάντως μιλάς με το πάροχο σου κυρίως... Οι άλλοι αν είχαν νοβα έπρεπε να πάρουν εκείνοι..
    Το μουφάρισμα από την άλλη απαράδεκτο... Αναρωτιέμαι πόσοι άλλοι παίζουμε έτσι...
    Η εταιρία πάντως αφού ο τεχνικοί που είχαν έρθει για το άλλο κτήριο ήταν δικοί τους, νομίζω καλά έκαναν και ασχολήθηκαν... Ίσως είχαν ευθύνες αν το άφηναν έτσι και κάποιος το έψαχνε λίγο παραπάνω και νομικά...
    Μάλλον οι γείτονες πρέπει να σε ευχαριστήσουν ε;....

    - - - Updated - - -

    Κάτι άλλο... Δικό μου...
    Το ρουτερ του προφίλ μου...
    Ξέρουμε παιδιά πόσους clients (wired και μη) σηκώνει;
    32 σύνολο; Η κάνω λάθος;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #4806
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο σε εσένα που ασχολήθηκες και μπράβο στην εταιρία τους που ασχολήθηκε..
    Η νοβα πάντως νομίζω είχε δίκιο στο ότι αν δεν είσαι πελάτης της δεν μπορεί να ασχοληθεί..
    Λάθος αν με ρωτήσεις... Έπρεπε να ήταν αλλιώς... Δεν ξέρω αν θα μπορούσαν να κάνουν κάτι χωρίς να ανοίξουν βλάβη σε πελάτη τους...Τι να πω.. Αν ξέρει κανείς άλλος, ας μας ενημερώσει...
    Εσύ πάντως μιλάς με το πάροχο σου κυρίως... Οι άλλοι αν είχαν νοβα έπρεπε να πάρουν εκείνοι..
    Το μουφάρισμα από την άλλη απαράδεκτο... Αναρωτιέμαι πόσοι άλλοι παίζουμε έτσι...
    Η εταιρία πάντως αφού ο τεχνικοί που είχαν έρθει για το άλλο κτήριο ήταν δικοί τους, νομίζω καλά έκαναν και ασχολήθηκαν... Ίσως είχαν ευθύνες αν το άφηναν έτσι και κάποιος το έψαχνε λίγο παραπάνω και νομικά...
    Μάλλον οι γείτονες πρέπει να σε ευχαριστήσουν ε;....

    - - - Updated - - -

    Κάτι άλλο... Δικό μου...
    Το ρουτερ του προφίλ μου...
    Ξέρουμε παιδιά πόσους clients (wired και μη) σηκώνει;
    32 σύνολο; Η κάνω λάθος;
    Είναι λίγο αδόκιμη αυτή η ερώτηση...
    Εάν μιλάμε για συσκευές που κάνουν ελαφρύ browsing, μπορεί να είναι και 100 και 200.
    Από την άλλη, μπορεί να γονατίσει με μόνο 5 συσκευές που κάνουν full p2p κίνηση.
    Το 32 από που προέκυψε;

  7. #4807
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.038
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    to ZTE H288 εχει wifi Maximum Clients 32

  8. #4808
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω ο ΟΤΕ χωρίς να είμαι 100% Σίγουρος ζήτα φωτογραφίες από της εγκατάστασης κι μετρήσεις...
    Αυτά γίνονται όταν η εγκαταστάτρια εταιρεία δεν έχει υπεύθυνος κι αφήνει παιδάκια να κάνουν εγκατάσταση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λίγο αδόκιμη αυτή η ερώτηση...
    Εάν μιλάμε για συσκευές που κάνουν ελαφρύ browsing, μπορεί να είναι και 100 και 200.
    Από την άλλη, μπορεί να γονατίσει με μόνο 5 συσκευές που κάνουν full p2p κίνηση.
    Το 32 από που προέκυψε;
    Μπορεί να το αναφέρει το ρούτερ πόσα address μπορεί να δώσει σε πελάτες...
    Κι με 2 συσκευές μπορεί σε 8K+4K για 100 άρα..
    Ελαφρύ browsing μπορεί κι παραπάνω γιατί μέρος των σελίδων γίνεται save στις Συσκευές...

  9. #4809
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λίγο αδόκιμη αυτή η ερώτηση...
    Εάν μιλάμε για συσκευές που κάνουν ελαφρύ browsing, μπορεί να είναι και 100 και 200.
    Από την άλλη, μπορεί να γονατίσει με μόνο 5 συσκευές που κάνουν full p2p κίνηση.
    Το 32 από που προέκυψε;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    to ZTE H288 εχει wifi Maximum Clients 32
    Κάτι τέτοιο έλεγα και εγώ... Σε αυτό αναφερόμουν.. Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει ξανά.. Νομίζω για το booster του οτε που είναι πάλι huawei..
    Άρα αυτό αφορά περιορισμό του wifi και όχι τα dhcp leases.... Ο dhcp άρα δεν έχει περιορισμό στα 32 ε;
    Λογικά όχι ε αφού πάει 0-255 το range ε;
    Θυμήθηκα και κάποια μικρά mifi που έλεγαν μέχρι 15νομίζω συσκευές..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #4810
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι τέτοιο έλεγα και εγώ... Σε αυτό αναφερόμουν.. Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει ξανά.. Νομίζω για το booster του οτε που είναι πάλι huawei..
    Άρα αυτό αφορά περιορισμό του wifi και όχι τα dhcp leases.... Ο dhcp άρα δεν έχει περιορισμό στα 32 ε;
    Λογικά όχι ε αφού πάει 0-255 το range ε;
    Θυμήθηκα και κάποια μικρά mifi που έλεγαν μέχρι 15νομίζω συσκευές..
    Το WiFi με λίγες κεραίες έχει πρακτικούς περιορισμούς στον αριθμό των ενεργών συσκευών που μπορεί να εξυπηρετήσει αποτελεσματικά.
    Οι ειλικρινείς μπορεί να το αναφέρουν, οι άλλοι σε αφήνουν να το ανακαλύψεις στην πράξη

  11. #4811
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το WiFi με λίγες κεραίες έχει πρακτικούς περιορισμούς στον αριθμό των ενεργών συσκευών που μπορεί να εξυπηρετήσει αποτελεσματικά.
    Οι ειλικρινείς μπορεί να το αναφέρουν, οι άλλοι σε αφήνουν να το ανακαλύψεις στην πράξη
    Βάλε κανα ubi με λίγες κεραίες και πες μου πόσους μπορεί να εξυπηρετήσει
    Αλλού είναι το θέμα ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #4812
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε κανα ubi με λίγες κεραίες και πες μου πόσους μπορεί να εξυπηρετήσει
    Αλλού είναι το θέμα ..
    Τέλειο παράδειγμα, γιατί πχ τα UAP AC που έχω χρησιμοποιήσει εκτενώς όλη τη σειρά, έχουν σχεδόν γραμμική εξάρτηση αριθμού ενεργών χρηστών με αριθμό κεραιών
    Δεν είπα ότι ένα Ubuquiti με 2x2 ΜΙΜΟ αποδίδει το ίδιο με ένα TurboX 2x2.

  13. #4813
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Κανα νεωτερο για 500αρα και 1000αρα εχουμε απο νοβα; Εμαθε κανεις κατι;

  14. #4814
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Πλάκα στη πλάκα, εκτός δικτύου Νόβα η σύγκριση παροχών πακέτου, δλδ ταχύτητας και τιμής είναι λίγο tragic...
    Με 26 αντί για 500 βάζεις 100 σε Νόβα...
    Σε ΟΤΕ με 28 έχεις vdsl 50..
    Voda μου διαφεύγει, αλλά δε νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά.. Tragic όπως είπα....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #4815
    Το avatar του μέλους ΜήτσοςΛάρισα
    ΜήτσοςΛάρισα Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλάκα στη πλάκα, εκτός δικτύου Νόβα η σύγκριση παροχών πακέτου, δλδ ταχύτητας και τιμής είναι λίγο tragic...
    Με 26 αντί για 500 βάζεις 100 σε Νόβα...
    Σε ΟΤΕ με 28 έχεις vdsl 50..
    Voda μου διαφεύγει, αλλά δε νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά.. Tragic όπως είπα....
    Εγώ πάντως που ρώτησα σήμερα στο 13888 για 100άρι (επειδή θέλω να φύγω πλέον από τη Nova) μου είπαν για 27,90 με απεριόριστα σταθερά και κινητά.
    Λογικό εν μέρη αφού θέλει να προωθήσει τα FTTH. Αρκεί όμως να περνάει και το ανάλογο δίκτυο, γιατί σε εμάς έχει βάλει αναμονή για οπτική από το 2021 και ενώ έχω δώσει σχεδόν σε όλους του γύρω-γύρω δρόμους από το 2022, εμάς μας έχει στην απέξω.

    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω, είναι γιατί αυτή η επιμονή να μην θέλει να δώσει 200mpbs έστω στους δικούς συνδρομητές (έστω και προσωρινά) ειδικά σε περιοχές με δικές της καμπίνες όπως σε εμάς, όταν δίνει κανονικά στους αντιπάλους της; Στο 13888 μου είπαν ότι μπορώ να βάλω και 200mbps και από μέτρηση που έκαναν από κοντινούς συνδρομητές που έχουν, μου είπαν ότι θα έχω το λιγότερο 180. (Δηλαδή το λιγότερο για να είναι καλυμένοι) Πάντως στην πολυκατοικίας μας, (ακριβώς στον πάνω όροφο) υπάρχει συνδρομητής πρώην Nova που πήγε στην Cosmote και κλειδώνει στα 220. Και με βάση τα στατιστικά του router το ίδιο θα συμβαίνει και μένα

    Με λίγα λόγια. η Nova για μένα "πέθανε". Και το λέει κάποιος που ήταν σταθερά σε αυτήν από το 2009.

    Επομένως όταν με το καλό, δωθεί διαθεσιμότητα και σε εμάς, κατά 99,99% θα βάλω από την Cosmote που μέχρι στιγμής δείχνει μεγαλύτερη αξιοπιστία και επαγγελματισμό από την νεα Nova, που μέχρι στιγμής δείχνει να είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που περιμέναμε.

Σελ. 321 από 450 ΠρώτηΠρώτη ... 301311316319320321322323326331341 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας