Σελ. 262 από 454 ΠρώτηΠρώτη ... 242252257260261262263264267272282 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.916-3.930 από 6809

Θέμα: Nova FTTH

  1. #3916
    Εγγραφή
    24-10-2005
    Περιοχή
    Ανω Πετράλωνα
    Μηνύματα
    199
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    928 / 9.368
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RedHell007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το ίδιο ρούτερ ασύρματα στην 2,4 πιάνει 100 , μόνο στην 5 πιάνει 500
    Εμένα στο ethernet πιάνει 100. Έχεις δοκιμάσει αν ο DHCP λειτουργεί σωστά;;;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις μετρήσεις ταχύτητας τις έκανες με Ethernet καλώδιο ή με Wi-Fi; Αν τις έκανες με Wi-Fi, δοκίμασε πρώτα με 1 Gbps ή καλύτερο Ethernet καλώδιο.
    Ο σταθερός μου υπολογιστής είναι συνδεδεμένος με Ethernet Cat6.

  2. #3917
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Angelaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα μικρό πρόβλημα και ζητάω τα φώτα σας επειδή δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Λοιπόν. Είμαι πρών κάτοχος Wind FTTH και τώρα είμαι Nova FFTH. Στην αρχή είχα ταχύτητα 200Mbps με το ZTE router. Μετά απο 1 μήνα η ταχύτητα στο speedtest.net έγινε 96/19 (down/up). Μετά την ενοποίηση συνέχισα να έχω την ίδια ταχύτητα. Απευθύνθηκα στην Nova και μου έστειλαν καινούριο router Huawei. Δεν είχα τηλέφωνο 2 μέρες (ευτυχώς με τις οδηγίες που βρήκα εδώ το έκανα να δουλέψει). Η ταχύτητα στο speedtest.net έμεινε 96/19 (down/up). Ζήτησα αναβάθμιση σε 500Mbps και μου έστειλαν πάλι το Huawei router (αλλά δεν συγχρονίζει αμα το χρησημοποιήσω). Με το προηγούμενο Huawei πλέον έχω ταχύτητα 95/49 (down/up). Τι φταίει;;;

    * Επίσης δίνω στον DHCP να πάρει συγκεκριμένη IP ο υπολογιστής μου και ο εκτυπωτής αλλά με γράφει στα παλιά του τα καλώδια.

    Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά κάπου πρέπει να πω τον καημό μου και ίσως να βρω απάντηση. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Θες να μας πεις πώς ακριβώς έχεις κάνει τις ρυθμίσεις;

  3. #3918
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leopseft Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δόξα τω Θεώ, ήσουν ένας από αυτούς που είχε ταλαιπωρηθεί για μεγάλο χρονικό διάστημα. Το Nokia δεν έχεις αν θυμάμαι καλα; Μήπως πρόσεξες τι αλλαγή σου κάναν στις ρυθμίσεις του Voip (εκτός από username και password) για να βοηθηθεί και κανένας άλλος;
    Ναι το νοκια εχω. Δεν αλλαξε καμια ρυθμιση στο τηλεφωνο!

  4. #3919
    Εγγραφή
    19-05-2020
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100mbps
    ISP
    Nova
    Router
    UDM PRO
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Angelaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα μικρό πρόβλημα και ζητάω τα φώτα σας επειδή δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Λοιπόν. Είμαι πρών κάτοχος Wind FTTH και τώρα είμαι Nova FFTH. Στην αρχή είχα ταχύτητα 200Mbps με το ZTE router. Μετά απο 1 μήνα η ταχύτητα στο speedtest.net έγινε 96/19 (down/up). Μετά την ενοποίηση συνέχισα να έχω την ίδια ταχύτητα. Απευθύνθηκα στην Nova και μου έστειλαν καινούριο router Huawei. Δεν είχα τηλέφωνο 2 μέρες (ευτυχώς με τις οδηγίες που βρήκα εδώ το έκανα να δουλέψει). Η ταχύτητα στο speedtest.net έμεινε 96/19 (down/up). Ζήτησα αναβάθμιση σε 500Mbps και μου έστειλαν πάλι το Huawei router (αλλά δεν συγχρονίζει αμα το χρησημοποιήσω). Με το προηγούμενο Huawei πλέον έχω ταχύτητα 95/49 (down/up). Τι φταίει;;;

    * Επίσης δίνω στον DHCP να πάρει συγκεκριμένη IP ο υπολογιστής μου και ο εκτυπωτής αλλά με γράφει στα παλιά του τα καλώδια.

    Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά κάπου πρέπει να πω τον καημό μου και ίσως να βρω απάντηση. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Άλλαξε καλώδιο, πιθανώς να έχει χτυπηθεί/κοπεί κάποιο ζεύγος μέσα και γι αυτό σου έχει γυρίσει 100mbps το καλώδιο.

  5. #3920
    Εγγραφή
    24-10-2005
    Περιοχή
    Ανω Πετράλωνα
    Μηνύματα
    199
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    928 / 9.368
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostasKri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλαξε καλώδιο, πιθανώς να έχει χτυπηθεί/κοπεί κάποιο ζεύγος μέσα και γι αυτό σου έχει γυρίσει 100mbps το καλώδιο.
    Ευχαριστώ πολύ. Τελικά 2 στα 3 προβλήματά μου τα έλυσα μέσα απο το forum. Άλλαξα καλώδιο και πλέον έχω 300/50 στο speedtest.

    Όσοι έχετε το Huawei HG8145V5 δοκιμάσατε να δώσετε σταθερή ip σε συσκευή μέσω DHCP. Σας δούλεψε. Ρωτάω μήπως είναι προβληματικό αυτό που έχω και μου δημιουργεί θέματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Angelaki : 05-03-23 στις 12:31.

  6. #3921
    Το avatar του μέλους RedHell007
    RedHell007 Guest
    Τελικά λίγο κράτησε η χαρά ότι όλα δουλεύουν σωστά .Το ping της γραμμής από 3 έχει πάει 25-30 κ κάνει μικρές αποσυνδέσεις ακόμα κ με ethernet.Ειχα κάνει αναβάθμιση ταχύτητας από 200 σε 500 ,όσο είχα το παλιό ρούτερ της zyxel όλα ήταν μια χαρά ,με το που έβαλα το Huawei HG8145V5 όλα υπολειτουργούν. Δεν έχει τέλος η ταλαιπωρία. Το μόνο καλό είναι ότι μίλησα με 13700 κ είδαν κ αυτοί ότι έχει πρόβλημα η γραμμή γιατί πιο πριν έλεγαν ότι δεν βλέπουν πρόβλημα.

  7. #3922
    Εγγραφή
    07-07-2005
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Μbps FTTH
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145v5
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν το ασύρματο του Huawei HG8145V5 , δεν είναι καλό. Δεν μπορεί τώρα με 2,3 τοίχους να ρίχνει στα 50 mbps ή και να χάνετε σε ακριανά σημεία των δωματίων. Σε σας είναι τα ίδια χάλια ??
    Να πάρω κάποιο mesh , θα λειτουργήσει καλύτερα ??? Εσείς έχετε κάνει κάτι ???

  8. #3923
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    528
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Angelaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ. Τελικά 2 στα 3 προβλήματά μου τα έλυσα μέσα απο το forum. Άλλαξα καλώδιο και πλέον έχω 300/50 στο speedtest.

    Όσοι έχετε το Huawei HG8145V5 δοκιμάσατε να δώσετε σταθερή ip σε συσκευή μέσω DHCP. Σας δούλεψε. Ρωτάω μήπως είναι προβληματικό αυτό που έχω και μου δημιουργεί θέματα.
    Πάρε τηλέφωνο το τεχνικό τμήμα (13700), και πες τους ότι με Ethernet καλώδιο πιάνεις 300 Mbps αντί για 500 Mbps, και επιπλέον πες τους τα προβλήματα που έχεις με το router.

  9. #3924
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.026
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Power station
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RedHell007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζεις ότι αυτά γίνονται μόνο στην νόβα ? Γελιεσαι φίλε ,έχω ιστορίες παρόμοιες από φίλους ή γνωστούς από όλους τους παρόχους .Νέο Ηράκλειο φίλος μου περιμένει ενάμιση μήνα για εγκατάσταση οπτικής από Vodafone,Κοσμοτε έκανε 15 μέρες για αναβάθμιση από 100 σε 300 ενώ έστειλε κ νέο ρούτερ που δεν χρειάζονταν.Παντου το ίδιο είναι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RedHell007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά λίγο κράτησε η χαρά ότι όλα δουλεύουν σωστά .Το ping της γραμμής από 3 έχει πάει 25-30 κ κάνει μικρές αποσυνδέσεις ακόμα κ με ethernet.Ειχα κάνει αναβάθμιση ταχύτητας από 200 σε 500 ,όσο είχα το παλιό ρούτερ της zyxel όλα ήταν μια χαρά ,με το που έβαλα το Huawei HG8145V5 όλα υπολειτουργούν. Δεν έχει τέλος η ταλαιπωρία. Το μόνο καλό είναι ότι μίλησα με 13700 κ είδαν κ αυτοί ότι έχει πρόβλημα η γραμμή γιατί πιο πριν έλεγαν ότι δεν βλέπουν πρόβλημα.


    Φυσικά και υπάρχουν προβλήματα σε όλους μεγάλους πάροχους με τις FTTH νέες συνδέσεις και αναβαθμίσεις αυτή τη στιγμή. Αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε και το άσπρο μαύρο. Είμαι πελάτης της Wind εδώ και τρία χρόνια, και μάλιστα απόλυτα ικανοποιημένος. Αλλά δεν θα συγκρίνω το απόλυτο μπάχαλο που επικρατεί αυτή τη στιγμή τεχνικά και οργανωτικά στη Nova, με τις αντίστοιχες υπηρεσίες της Cosmote. Θα ήμουν εντελώς παράλογος αν δεν παραδεχόμουν ότι η Cosmote προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες. Την ταπεινή μου άποψη την έχω εκφράσει πολλές φορές, στο βασίλειο των τυφλών βασιλεύει ο μονόφθαλμος, και ο μονόφθαλμος, στην Ελλάδα τουλάχιστον, είναι η Cosmote.

    Από εκεί και πέρα, ο καθένας από εμάς πληρώνει το τίμημα για τις επιλογές που κάνει. Εγώ με αυτά που διαβάζω εδώ, δεν υπήρχε καμία απολύτως περίπτωση να ζητήσω αναβάθμιση στα 500/1Gbps ακόμα και αν έδινε πακέτα η Nova στις περιοχές της Cosmote, και ακόμα κι αν είχα απόλυτη ανάγκη αυτή την αναβάθμιση. Στην ηλικία που είμαι έχω απόλυτη ανάγκη το τρίπτυχο "Ησυχία, τάξη, ασφάλεια". Αν δεν έρθει η στιγμή που θα έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ για πολλές δεκάδες αναβαθμίσεις στη Nova που έγιναν εντελώς ανώδυνα, απομακρυσμένα, και μέσα σε δέκα λεπτά όπως είναι το φυσιολογικό, θα κάτσω στα αβγά μου στην 200άρα γραμμή μου, που δουλεύει άψογα για ένα ολόκληρο χρόνο τώρα. Εσείς οι νεότεροι που σας τρώει ο κ@λος σας, ας παίρνετε τα ρίσκα και όπου σας βγάλει.

    Και με την ευκαιρία, να σου ευχηθώ να ξεμπερδέψεις το ταχύτερο δυνατόν με τα προβλήματα της γραμμής σου...

  10. #3925
    Το avatar του μέλους RedHell007
    RedHell007 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και υπάρχουν προβλήματα σε όλους μεγάλους πάροχους με τις FTTH νέες συνδέσεις και αναβαθμίσεις αυτή τη στιγμή. Αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε και το άσπρο μαύρο. Είμαι πελάτης της Wind εδώ και τρία χρόνια, και μάλιστα απόλυτα ικανοποιημένος. Αλλά δεν θα συγκρίνω το απόλυτο μπάχαλο που επικρατεί αυτή τη στιγμή τεχνικά και οργανωτικά στη Nova, με τις αντίστοιχες υπηρεσίες της Cosmote. Θα ήμουν εντελώς παράλογος αν δεν παραδεχόμουν ότι η Cosmote προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες. Την ταπεινή μου άποψη την έχω εκφράσει πολλές φορές, στο βασίλειο των τυφλών βασιλεύει ο μονόφθαλμος, και ο μονόφθαλμος, στην Ελλάδα τουλάχιστον, είναι η Cosmote.

    Από εκεί και πέρα, ο καθένας από εμάς πληρώνει το τίμημα για τις επιλογές που κάνει. Εγώ με αυτά που διαβάζω εδώ, δεν υπήρχε καμία απολύτως περίπτωση να ζητήσω αναβάθμιση στα 500/1Gbps ακόμα και αν έδινε πακέτα η Nova στις περιοχές της Cosmote, και ακόμα κι αν είχα απόλυτη ανάγκη αυτή την αναβάθμιση. Στην ηλικία που είμαι έχω απόλυτη ανάγκη το τρίπτυχο "Ησυχία, τάξη, ασφάλεια". Αν δεν έρθει η στιγμή που θα έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ για πολλές δεκάδες αναβαθμίσεις στη Nova που έγιναν εντελώς ανώδυνα, απομακρυσμένα, και μέσα σε δέκα λεπτά όπως είναι το φυσιολογικό, θα κάτσω στα αβγά μου στην 200άρα γραμμή μου, που δουλεύει άψογα για ένα ολόκληρο χρόνο τώρα. Εσείς οι νεότεροι που σας τρώει ο κ@λος σας, ας παίρνετε τα ρίσκα και όπου σας βγάλει.

    Και με την ευκαιρία, να σου ευχηθώ να ξεμπερδέψεις το ταχύτερο δυνατόν με τα προβλήματα της γραμμής σου...
    Το παίζεις έξυπνος κατόπιν εορτής. Όταν έχω 200 οπτική με 29 ευρώ το μήνα για 7 μήνες που δουλεύει ρολόι κ σου λέει ο πάροχος σου ότι θα σε αναβαθμίσω στα 500 με 26 ευρώ το μήνα γιατί να μην το κάνω ?.Αφού δεν είχα πρόβλημα στα 200 γιατί να έχω στα 500 κ απ' το ίδιο δίκτυο!!!!. Το ότι μοίρασαν ασυγχρονιστα ή ελαττωματικά ρούτερ είναι άλλο θέμα

  11. #3926
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.734
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RedHell007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παίζεις έξυπνος κατόπιν εορτής. Όταν έχω 200 οπτική με 29 ευρώ το μήνα για 7 μήνες που δουλεύει ρολόι κ σου λέει ο πάροχος σου ότι θα σε αναβαθμίσω στα 500 με 26 ευρώ το μήνα γιατί να μην το κάνω ?.Αφού δεν είχα πρόβλημα στα 200 γιατί να έχω στα 500 κ απ' το ίδιο δίκτυο!!!!. Το ότι μοίρασαν ασυγχρονιστα ή ελαττωματικά ρούτερ είναι άλλο θέμα
    Μπα
    Απλά ψιλιάζεται περισσότερο από σένα.
    Ας το πω ποιό έμπειρος.

    Γιατί δεν είναι μόνο θέμα ρούτερ.
    Αναμονές στο τηλ, αναμονές στο chat, η πάσα της πάσας, να στείλουμε τεχνικό και πολλά άλλα για πράγματα που άλλοι τα φτιάχνουν σε 10 λεπτά από μακρυά.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #3927
    Το avatar του μέλους RedHell007
    RedHell007 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα
    Απλά ψιλιάζεται περισσότερο από σένα.
    Ας το πω ποιό έμπειρος.

    Γιατί δεν είναι μόνο θέμα ρούτερ.
    Αναμονές στο τηλ, αναμονές στο chat, η πάσα της πάσας, να στείλουμε τεχνικό και πολλά άλλα για πράγματα που άλλοι τα φτιάχνουν σε 10 λεπτά από μακρυά.
    τότε να παίξετε τζόκερ με τόσο μαντικές ικανότητες

  13. #3928
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΘΑΥΜΑ ΘΑΥΜΑΤΩΝ!!!!

    Μετα απο ακριβως 63 ημερες ξαφνικα πριν λιγο εκανε μονο του reboot το ρουτερ και στην επιστροφη του χαθηκαν οι ρυθμισεις που ειχα στο wifi και μπηκαν οι εργοστασιακες και μου φανηκε περιεργο. Κανω μια κληση προς το σταθερο μου και ακουσα επιτελους τον γλυκο ηχο του σταθερου τηλεφωνου μου! Βεζω παλι κωδικους wifi κλπ, κανω και τεστ ταχυτητας και βλεπω 203mbps και 5ms!!!!!

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΟΚ!!!!

    Και μιας και ο οτε μου ειπε οτι δεν προχωρησε η φορητοτητα, την ακυρωσα και συνεχιζω νοβα που ειμαι ετοιμος. Τελος
    Χαίρομαι που στο φτιάξανε επιτέλους φίλε έστω και αργά! Αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι είχες κάνει καταγγελία. Να έκανε τη δουλειά της άραγε; Εγώ ακόμα τίποτα πάνω από 20 μέρες μόνο υπομονή μπορώ να κάνω. Τώρα έχω ίντερνετ αλλά τα προβλήματα με το wifi του είναι τραγικά.

  14. #3929
    Εγγραφή
    06-02-2022
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Zyxel
    SNR / Attn
    33.7(dB) / 2.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jobous Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν το ασύρματο του Huawei HG8145V5 , δεν είναι καλό. Δεν μπορεί τώρα με 2,3 τοίχους να ρίχνει στα 50 mbps ή και να χάνετε σε ακριανά σημεία των δωματίων. Σε σας είναι τα ίδια χάλια ??
    Να πάρω κάποιο mesh , θα λειτουργήσει καλύτερα ??? Εσείς έχετε κάνει κάτι ???
    2-3 τοίχους ; μιλάμε για πάνω από 80% απώλεια ειδικά με 5G, και μόνο που συνδέεσαι τυχερός είσαι, ειδικά αν μεσολαβεί κολόνα/δοκάρι. Κανένα router δεν εγγυάται ότι θα "σπάει ντουβάρια". Αν θες κάλυψη πας για mesh λύση κάπου ενδιάμεσα, η καλώδιο μέχρι το άλλο δωμάτιο και access point. Σε παρόμοια περίπτωση είχα εγκαταστήσει ξεχωριστό access point στα άλλα δωμάτια για να έχει κάλυψη σήματος.
    Από το 2013 με adsl..
    444-165444ΠΑΤΗΣΙΑ165VDSL_VECTORING/V.plusQ3/2021
    και μετά από μια 10ετία, ήρθε η VDSL (02/2023). Ευτυχισμένο το 2009.

  15. #3930
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreecko Εμφάνιση μηνυμάτων
    2-3 τοίχους ; μιλάμε για πάνω από 80% απώλεια ειδικά με 5G, και μόνο που συνδέεσαι τυχερός είσαι, ειδικά αν μεσολαβεί κολόνα/δοκάρι. Κανένα router δεν εγγυάται ότι θα "σπάει ντουβάρια". Αν θες κάλυψη πας για mesh λύση κάπου ενδιάμεσα, η καλώδιο μέχρι το άλλο δωμάτιο και access point. Σε παρόμοια περίπτωση είχα εγκαταστήσει ξεχωριστό access point στα άλλα δωμάτια για να έχει κάλυψη σήματος.
    Μπορώ να επιβεβαιώσω για το άθλιο wifi του συγκεκριμένου ρούτερ. Το έχει φίλος που μένει σε γκαρσονιέρα και έχει σε ορθανοιχτο χώρο το ρούτερ σε 4 μέτρα απόσταση και ποτέ δε τερματίζει την 500αρα (αναβάθμισε πρόσφατα). Μάλιστα έχουμε ακριβώς τα ίδια θέματα. Σε τυχαίες ώρες ρίχνει τη ταχύτητα χωρίς λόγο στο wifi. Από μετρήσεις που έχω κάνει στο δικό μου και στο δικό του που ξαναλέω έχουμε το ίδιο (huawei hg8145v5) σπάνια τερματίζει πάνω από 450. Συνήθως τερματίζει στα 350 τις πιο πολλές φορές και πιο σπάνια 400+ (μιλάω για πολύ κοντινή απόσταση 4 μέτρα μαξ). Πλέον κατάλαβα ότι αποκλειστικά θέμα ρούτερ αφού με το zte δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα.

    Τώρα για τόσους τοίχους που λέει ο φίλος δεν ξέρω αν κάποιο extender θα του κάνει δουλειά. Εγώ αναφέρομαι σε κοντινές αποστάσεις...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mike112 : 05-03-23 στις 21:52.

Σελ. 262 από 454 ΠρώτηΠρώτη ... 242252257260261262263264267272282 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας