Σελ. 415 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 395405410413414415416417420425435 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.211-6.225 από 6786

Θέμα: Nova FTTH

  1. #6211
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astakos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγα σε ένα κατάστημα Γερμανού για σύνδεση cosmote fiber μου είπαν ότι θέλει 20 ημέρες να γίνει

    Τι μου προτείνετε να κάνω μιας και δε βγάζω άκρη με τους τρελους
    Εγώ στη θέση σου θα έκανα αίτηση για Cosmote Fiber, ή αν περνάει από την περιοχή σου, στην Inalan.

  2. #6212
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astakos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγα σε ένα κατάστημα Γερμανού για σύνδεση cosmote fiber μου είπαν ότι θέλει 20 ημέρες να γίνει

    Τι μου προτείνετε να κάνω μιας και δε βγάζω άκρη με τους τρελους
    ΒΑΣΙΚΗ ερώτηση: Η γραμμή είναι της NOVA, σωστά; Αν ναι, τότε αποφάσισε πόσο θα τους περιμένεις. Μία, δύο, τρεις μέρες, περισσότερο; Όταν τέλος πάντων δεις και αποφασίσεις πως τσάμπα καίει η λάμπα, χαμένος για χαμένος, κάνε πρώτα το σταυρό σου και κατόπιν την αίτηση φορητότητας στην Cosmote.

    ΥΓ Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω πως οι 20 μέρες που σου έδωσε ο ΟΤΕ είναι θεωρητικές. Πρακτικά είναι πολύ λιγότερες.

  3. #6213
    Εγγραφή
    27-01-2024
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeole Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΒΑΣΙΚΗ ερώτηση: Η γραμμή είναι της NOVA, σωστά; Αν ναι, τότε αποφάσισε πόσο θα τους περιμένεις. Μία, δύο, τρεις μέρες, περισσότερο; Όταν τέλος πάντων δεις και αποφασίσεις πως τσάμπα καίει η λάμπα, χαμένος για χαμένος, κάνε πρώτα το σταυρό σου και κατόπιν την αίτηση φορητότητας στην Cosmote.

    ΥΓ Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω πως οι 20 μέρες που σου έδωσε ο ΟΤΕ είναι θεωρητικές. Πρακτικά είναι πολύ λιγότερες.


    Αυτή τη φορά λέω να το πάω σωστά και έκανα ήδη μεσω ίντερνετ αίτηση φορητοτητας για τον έναν αριθμό

    Όταν έρθει της cosmote δεν πρόκειται να πάρουν ούτε € με όλα αυτά που έχω τραβήξει. Σε αίτημα για διαφυγόντα κέρδη μου λένε θα σας αφαιρεθεί ένα μικρό ποσό από το επόμενο λογαριασμό, είναι δυνατόν;

    Σε τελευταία επικοινωνία που είχα μαζί τους επιμένουν ότι το πρόβλημα είναι στο αστικό κέντρο κσι θα γίνει έλεγχος από τεχνικό του οτε και αν δεν λυθεί θα γίνει εκ νέου συνδυαστικος έλεγχος από τεχνικό της νοβα και του οτε στο ευρύτερο δίκτυο

  4. #6214
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astakos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη φορά λέω να το πάω σωστά και έκανα ήδη μεσω ίντερνετ αίτηση φορητοτητας για τον έναν αριθμό

    Όταν έρθει της cosmote δεν πρόκειται να πάρουν ούτε € με όλα αυτά που έχω τραβήξει. Σε αίτημα για διαφυγόντα κέρδη μου λένε θα σας αφαιρεθεί ένα μικρό ποσό από το επόμενο λογαριασμό, είναι δυνατόν;

    Σε τελευταία επικοινωνία που είχα μαζί τους επιμένουν ότι το πρόβλημα είναι στο αστικό κέντρο κσι θα γίνει έλεγχος από τεχνικό του οτε και αν δεν λυθεί θα γίνει εκ νέου συνδυαστικος έλεγχος από τεχνικό της νοβα και του οτε στο ευρύτερο δίκτυο
    Αν και δεν μου πέφτει λόγος, η επιλογή που έκανες μου φαίνεται μια χαρά.

  5. #6215
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σχεδίαση από τη έχω καταλάβει είναι η εξής σπίτι>ΑΚ>backbone...
    Κι έχει κλασικό θέμα ΑΚ>backbone...
    Είναι όντως θέμα αυτό. Ο δρόμος που είναι ο μικρός έχει την "ιδιαιτερότητα" να σου δίνει την επιλογή είτε για οπτική είτε μόνο για adsl εκεί τα 12-15, μεγάλη τύχη (μας έχει αρχόντους ο ΟΤΕ...), οπότε παίζει να έχει πλακώσει το σύμπαν.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στό Φάληρο παίζει να είσαι και ο μόνος με nova.
    Οσους ξέρω έχουν cosmote (ακόμα και ο Πολάκης)
    Αν σε λίγο καιρό που θα με πάρουν για ανανέωση δεν μου δώσουν 200ρα VDSL (αφού οπτική δεν θα δω ποτέ με τους μλκηδες του ΟΤΕ), να δούμε μήπως μείνουν εντελώς μόνοι τους.

    Από την άλλη...πού να πας? Στους άλλους απατεώνες? Στη voda, να τρέμει η ψυχή μου?

    Μας έχει κρεμάσει και η ΔΕΗ τις κουλούρες στους γύρω δρόμους, μπάχαλο.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  6. #6216
    Εγγραφή
    27-01-2024
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeole Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν μου πέφτει λόγος, η επιλογή που έκανες μου φαίνεται μια χαρά.
    Πιστεύετε ότι θα πάρει πολύ χρόνο η μετάβαση ; Επίσης ακόμα η cosmote δεν έχει στείλει κάποιο email επιβεβαίωσης

    Ευχαριστώ γιαβτον χρόνο σας

  7. #6217
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astakos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη φορά λέω να το πάω σωστά και έκανα ήδη μεσω ίντερνετ αίτηση φορητοτητας για τον έναν αριθμό

    Όταν έρθει της cosmote δεν πρόκειται να πάρουν ούτε € με όλα αυτά που έχω τραβήξει. Σε αίτημα για διαφυγόντα κέρδη μου λένε θα σας αφαιρεθεί ένα μικρό ποσό από το επόμενο λογαριασμό, είναι δυνατόν;

    Σε τελευταία επικοινωνία που είχα μαζί τους επιμένουν ότι το πρόβλημα είναι στο αστικό κέντρο κσι θα γίνει έλεγχος από τεχνικό του οτε και αν δεν λυθεί θα γίνει εκ νέου συνδυαστικος έλεγχος από τεχνικό της νοβα και του οτε στο ευρύτερο δίκτυο
    Από τη στιγμή που έχεις διαθεσιμότητα Gigabit, λογικά η υποδομή οπτικών είναι της Nova. Η δρομολόγηση είναι της Nova. Ο ΟΤΕ που κολλάει;
    Έχουν καταλάβει ότι δεν μιλάμε για χαλκό αλλά για ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ υποδομή οπτικών ινών;

  8. #6218
    Εγγραφή
    27-01-2024
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τη στιγμή που έχεις διαθεσιμότητα Gigabit, λογικά η υποδομή οπτικών είναι της Nova. Η δρομολόγηση είναι της Nova. Ο ΟΤΕ που κολλάει;
    Έχουν καταλάβει ότι δεν μιλάμε για χαλκό αλλά για ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ υποδομή οπτικών ινών;
    Σύμφωνα με τα λεγόμενα τους στο αστικό κέντρο που καταλήγουν όλες οι γραμμές (χαλκος/οπτική) βρίσκεται το πρόβλημα

    Δεν γνωρίζω περισσότερα αν ισχύει αυτό αλλά έχω κάνει άπειρα τηλέφωνα και τις τελευταίες 2 ημέρες παίρνω την ίδια απάντηση

  9. #6219
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Στην επόμενη ανανέωση υπήρχε περίπτωση από τα 500 να πέσω στα 300....
    Αλλά διαβάζω για τα προβλήματα σε αλλαγές ταχυτήτων και με κάνει να το σκέφτομαι ξανά και να κάτσω εκεί που είμαι....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #6220
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην επόμενη ανανέωση υπήρχε περίπτωση από τα 500 να πέσω στα 300....
    Αλλά διαβάζω για τα προβλήματα σε αλλαγές ταχυτήτων και με κάνει να το σκέφτομαι ξανά και να κάτσω εκεί που είμαι....
    Κοίτα, για τα όσα διάβασες δεν γνωρίζω κάτι. Ο χρυσός όμως κανόνας λέει: Ομάδα που κερδίζει ΔΕΝ την αλλάζεις!

  11. #6221
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astakos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύετε ότι θα πάρει πολύ χρόνο η μετάβαση ; Επίσης ακόμα η cosmote δεν έχει στείλει κάποιο email επιβεβαίωσης

    Ευχαριστώ γιαβτον χρόνο σας
    Φίλε μου καλυτερα πάρε τηλέφωνο. Εγώ τηλεφωνικά έκανα την αίτηση , μου έστειλε άμεσα τα συμβόλαιο την ώρα που μιλούσαμε, πάτησα αποδοχή χωρίς υπογραφές, email κτλ. και ξεκίνησε όλη η διαδικασία.

  12. #6222
    Εγγραφή
    31-10-2013
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα κι απο μενα. Εχει εδω και μια εβδομαδα που δεν εχω ιντερνετ. Ξυπνησα το πρωι και το ΟΝΤ ειχε λαμπακι κοκκινο alarm και το PON σβηστο. Εστειλαν τεχνικο και ειδε οτι δεν εχω εγω καποιο προβλημα αλλα o OTE. Η περιοχη μου εξυπηρετειται απο COSMOTE και η πολυκατοικια εχει τα δικα της "κουτια" στους οροφους. Μετρησε εκει και μου ειπε δεν εχει σημα και το δηλωσε βλαβη στον ΟΤΕ. Ηρθαν μετα απο 2 μερες απο τον ΟΤΕ, κατι ειδαν εκει, εφυγαν χωρις να λυθει το προβλημα. Επικοινωνησα με NOVA μου λενε θα ξαναερθουν τεχνικοι 1 cosmote και 1 nova μαζι για να το δουνε. Ηρθαν, παλι δεν εγινε κατι. Εντωμεταξυ αλλος 1 στην πολυκατοικια εχει NOVA και ουτε αυτος εχει ιντερνετ. Υποθετω πως ολοι οσοι στην πολυκατοικια εχουν οπτικη δεν θα εχουν ιντερνετ ειτε εχουν κοσμοτε ειτε νοβα εφοσον φταιει ο οτε. Μπορει να κανω κ λαθος.

    Εντωμεταξυ ΚΑΜΙΑ ενημερωση σε μενα. Φτασαμε αισιως μια εβδομαδα που δεν εχω υπηρεσιες και εργαζομαι αποκλειστικα remote με αποτελεσμα να εχω αγορασει πακετο δεδομενων για να κανω hotspot το κινητο. Μου ειπαν απο NOVA θα δουνε μηπως στειλουν ρουτερ με sim για οσο διαρκει η βλαβη αλλα φυσικα δεν εγινε τπτ χωρις καμια ενημερωση και παλι.

    Σκεφτομαι να κανω καταγγελια της συμβασης αν το πραγμα αργησει κι αλλο με υπαιτιοτητα τους. Εχει καποιος παρομοια εμπειρια με διακοπη της συμβασης;

  13. #6223
    Εγγραφή
    27-01-2024
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Η παράσταση του τσίρκο nova τελείωσε.
    Έχοντας διαβάσει άπειρες σελίδες του φόρουμ είχα καταλήξει ότι ήταν λάθος δηλωμένος ο εξοπλισμός, μιλάω χτες το βράδυ με ένα τσακάλι ο οποίος διαπίστωσε ότι είχα δίκιο του λέω τα serial αλλά δεν και πάλι δεν δούλεψε. Σήμερα το πρωί έρχεται ο φίλος μου (τεχνικός νοβα) μιλάει πάλι με τα δικά του κεντρικά και του λένε ότι έχουν βάλει τις 2 γραμμές σε 1 πόρτα και ότι ήταν λάθος δηλωμένος ο εξοπλισμός (ont&router) του τα λέει και σε 5 λεπτά είχα ίντερνετ

    Τώρα κρατάω την 1 γραμμή στη νοβα και πάω την άλλη στην κόσμοτε για σιγουριά η μένω στο τσίρκο (επειδή το δίκτυο είναι δικό τους στην περιοχή μου) ;

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

  14. #6224
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astakos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα κρατάω την 1 γραμμή στη νοβα και πάω την άλλη στην κόσμοτε για σιγουριά η μένω στο τσίρκο (επειδή το δίκτυο είναι δικό τους στην περιοχή μου) ;
    Ότι θέλεις κάνεις από τα δύο. Καλύτερα πάντως κάνε καμιά προσευχή να σκάψει και ο ΟΤΕ στην περιοχή σου!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sheikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα κι απο μενα. Εχει εδω και μια εβδομαδα που δεν εχω ιντερνετ. Ξυπνησα το πρωι και το ΟΝΤ ειχε λαμπακι κοκκινο alarm και το PON σβηστο. Εστειλαν τεχνικο και ειδε οτι δεν εχω εγω καποιο προβλημα αλλα o OTE. Η περιοχη μου εξυπηρετειται απο COSMOTE και η πολυκατοικια εχει τα δικα της "κουτια" στους οροφους. Μετρησε εκει και μου ειπε δεν εχει σημα και το δηλωσε βλαβη στον ΟΤΕ. Ηρθαν μετα απο 2 μερες απο τον ΟΤΕ, κατι ειδαν εκει, εφυγαν χωρις να λυθει το προβλημα. Επικοινωνησα με NOVA μου λενε θα ξαναερθουν τεχνικοι 1 cosmote και 1 nova μαζι για να το δουνε. Ηρθαν, παλι δεν εγινε κατι. Εντωμεταξυ αλλος 1 στην πολυκατοικια εχει NOVA και ουτε αυτος εχει ιντερνετ. Υποθετω πως ολοι οσοι στην πολυκατοικια εχουν οπτικη δεν θα εχουν ιντερνετ ειτε εχουν κοσμοτε ειτε νοβα εφοσον φταιει ο οτε. Μπορει να κανω κ λαθος.

    Εντωμεταξυ ΚΑΜΙΑ ενημερωση σε μενα. Φτασαμε αισιως μια εβδομαδα που δεν εχω υπηρεσιες και εργαζομαι αποκλειστικα remote με αποτελεσμα να εχω αγορασει πακετο δεδομενων για να κανω hotspot το κινητο. Μου ειπαν απο NOVA θα δουνε μηπως στειλουν ρουτερ με sim για οσο διαρκει η βλαβη αλλα φυσικα δεν εγινε τπτ χωρις καμια ενημερωση και παλι.

    Σκεφτομαι να κανω καταγγελια της συμβασης αν το πραγμα αργησει κι αλλο με υπαιτιοτητα τους. Εχει καποιος παρομοια εμπειρια με διακοπη της συμβασης;
    Αγαπητέ φίλε, έχει ειπωθεί πολλές φορές στο φόρουμ ότι προτιμάμε ο ιδιοκτήτης και ο πάροχος της γραμμής να είναι η ίδια εταιρεία για να αποφεύγουμε τέτοιου είδους (πινγκ-πονγκ) θέματα. Καταγγελία έχει νόημα να κάνεις μόνο αν έχεις αποφασίσει ότι η NOVA δεν σε καλύπτει και θες να μεταβείς στην Cosmote.

  15. #6225
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Σε μια θεια μου στον βυρωνα με υποδομη βονταφον, εκανε αιτηση στη νοβα πριν δυο μηνες για οπτικη. Ηρθε η βονταφον και περασε την ινα στο κουτι στο μπαλκονι, και περιμενει δυο μηνες να ερθει η νοβα να κανει τη συνδεση της 200αρας! Γελαει ο κοσμος!

Σελ. 415 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 395405410413414415416417420425435 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας