Σελ. 359 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 339349354357358359360361364369379 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.371-5.385 από 6786

Θέμα: Nova FTTH

  1. #5371
    Εγγραφή
    22-09-2023
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι υπάρχει πιθανότητα γιατί τα 2.5Gbps της ίνας μοιράζονται σε πολλά διαμερίσματα. Μπορεί να φαίνεται ότι πηγαίνει ξεχωριστή σε κάθε διαμέρισμα, αλλά ουσιαστικά η μία που έρχεται προς το κτίριο μπορεί να γίνεται split σε 32 συνδρομητές.

    Δυστυχώς τίποτα, μιας και "προβλέπεται".

    Μπορεί πάντως να φταίει και κάτι άλλο, να είναι παροδικό, δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά.
    Hδη έχω ξεκινήσει να καταγράφω τις μετρήσεις μέσω του Yperiontest. To εργαλείο που προτείνεται από την ΕΕΕΤ και αναγράφεται στο συμβόλαιο με τη Nova.
    Δευτέρα πρωί θα γίνει καταγγελία στην ΕΕΕΤ για λύση σύμβασης με υπαιτιότητα της NOVA.

  2. #5372
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Κάνα σύστημα qos ώστε να αποφευχθούν τέτοια φαινόμενα δεν έχουν; Μου φαίνεται περίεργο...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #5373
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisPr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πρωινά μέχρι και τις 20:30 πιάνω 200.
    Από 21:30 έως 12 παρά, ειδικά τα βράδια που έχει αγώνες όπως χθες, πέφτει κάτω από 50.

    - - - Updated - - -

    Δεν γνωρίζω πόσοι έχουν ίνα, αλλά φαντάζομαι πως ναι θα είναι αρκετοί. Είναι καινούρια πολυκατοικία με κουτιά σε όλους τους ορόφους.
    Για κάνε ένα hard reset το router με οδοντογλυφίδα, μήπως έχουν αλλάξει τα default settings.

    Εγώ δεν παρατήρησα κάποια πτώση ταχύτητας, όλη η πολυκατοικία έχει NOVA FTTH, και υποθέτω δεν είμαι ο μόνος με 1 Gbps.

    O router έχει ρυθμίσεις IPTV, τις πείραξα, και ο Cosmote android αποκωδικοποιητής στην τηλεόραση, δεν δούλευε σωστά (έχω Cosmote TV).

    Έκανα ένα hard reset το router και όλα έφτιαξαν.

    Εγώ έχω ξεχωριστό ONT από το router, δεν ξέρω αν κάνεις hard reset σε router με ενσωματωμένο ONT, αν θα χαθεί η σύνδεση Internet.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnp : 22-09-23 στις 21:05.

  4. #5374
    Εγγραφή
    22-09-2023
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάνε ένα hard reset το router με οδοντογλυφίδα, μήπως έχουν αλλάξει τα default settings.

    Εγώ δεν παρατήρησα κάποια πτώση ταχύτητας, όλη η πολυκατοικία έχει NOVA FTTH, και υποθέτω δεν είμαι ο μόνος με 1 Gbps.

    O router έχει ρυθμίσεις IPTV, τις πείραξα, και ο Cosmote android αποκωδικοποιητής στην τηλεόραση, δεν δούλευε σωστά (έχω Cosmote TV).

    Έκανα ένα hard reset το router και όλα έφτιαξαν.

    Εγώ έχω ξεχωριστό ONT από το router, δεν ξέρω αν κάνεις hard reset σε router με ενσωματωμένο ONT, αν θα χαθεί η σύνδεση Internet.
    Και 150 ανοιξε/κλεισε και οδοντογλυφίδες και αγορά νέου καλωδιου έχω κάνει. Δεν ειναι δικο μου το θεμα. Ειναι ξεκάθαρο αυτο.

  5. #5375
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι τέτοιο υποθέτω...
    Θέλω να το κάνω κ εγώ...
    Αλλά όλο το αναβάλλω...
    Ότι κάνεις τελικά ενημέρωσε κ εδώ να το έχουμε στα υπόψη κ εμείς...
    Τελικά πήρα πρίζα (Connection Box FTTH 2 x SC simplex or LC duplex ) και μια μούφα (SC/APC Simplex Fiber Optic Adapter Singlemode Green) που κουμπώνει μέσα και ένα patch cord 2m SC/APC. Το συνεργείο που έστειλε η NOVA δεν είχε αντίρρηση να μου περάσει την ίνα μέχρι το σημείο που ήθελα, να αφήσει και 40-50 πόντους αέρα και στο τέλος του καναλιού να βιδώσει την πρίζα.

    Εκμεταλεύτηκε τη μία είσοδο της πρίζας για να βάλει την ίνα μέσα, αντί να την κόψει στο πλάι, τύλιξε την περίσσεια μέσα και μια χαρά όλα.








    Υπάρχει και μούφα χωρίς αυτιά (without flange) η οποία ΙΣΩΣ να χωρά και μέσα στο κανάλι που βάζουν, αλλά δεν τη βρήκα ετοιμοπαράδοτη και δε θα προλάβαινα να την έχω πριν έθει το συνεργείο.

    Κόστος, €3.80 η πρίζα, €1.50 η μούφα, €4.50 2μ patch cord. 0.3dBm insertion loss (από τα -14.55, πήγαμε στα -14.83dBm).

    Να πω βέναια, πως η ίνα που πέρασαν οι ίδιοι ήταν πιο "χοντρή" από το patch cord μου και άρα σίγουρα πιο ανθεκτική σε κακουχίες, αλλά απο την άλλη, το να τερματίζεις οριζόντια "δομημένη" καλωδίωση πάνω σε κινητό τερματικό εξοπλισμό το θεωρώ no-no.

    Αυτά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος frap : 23-09-23 στις 12:54.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  6. #5376
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά πήρα πρίζα (Connection Box FTTH 2 x SC simplex or LC duplex ) και μια μούφα (SC/APC Simplex Fiber Optic Adapter Singlemode Green) που κουμπώνει μέσα και ένα patch cord 2m SC/APC. Το συνεργείο που έστειλε η NOVA δεν είχε αντίρρηση να μου περάσει την ίνα μέχρι το σημείο που ήθελα, να αφήσει και 40-50 πόντους αέρα και στο τέλος του καναλιού να βιδώσει την πρίζα.

    Εκμεταλεύτηκε τη μία είσοδο της πρίζας για να βάλει την ίνα μέσα, αντί να την κόψει στο πλάι, τύλιξε την περίσσεια μέσα και μια χαρά όλα.








    Υπάρχει και μούφα χωρίς αυτιά (without flange) η οποία ΙΣΩΣ να χωρά και μέσα στο κανάλι που βάζουν, αλλά δεν τη βρήκα ετοιμοπαράδοτη και δε θα προλάβαινα να την έχω πριν έθει το συνεργείο.

    Κόστος, €3.80 η πρίζα, €1.50 η μούφα, €4.50 2μ patch cord. 0.3dBm insertion loss (από τα -14.55, πήγαμε στα -14.83dBm).

    Να πω βέναια, πως η ίνα που πέρασαν οι ίδιοι ήταν πιο "χοντρή" από το patch cord μου και άρα σίγουρα πιο ανθεκτική σε κακουχίες, αλλά απο την άλλη, το να τερματίζεις οριζόντια "δομημένη" καλωδίωση πάνω σε κινητό τερματικό εξοπλισμό το θεωρώ no-no.

    Αυτά.
    Well done!!
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #5377
    Εγγραφή
    14-01-2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500 mbs/50 mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Γεια σας σε λίγες μέρες περνάν οπτικές ίνες από τη nova στην περιοχή μου. Ξέρω ότι η διαθεσιμότητα μάλλον θα αργήσει αλλά όσοι έχετε fiber nova ποια είναι η άποψη σας για το δίκτυο;

  8. #5378
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chtsarts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας σε λίγες μέρες περνάν οπτικές ίνες από τη nova στην περιοχή μου. Ξέρω ότι η διαθεσιμότητα μάλλον θα αργήσει αλλά όσοι έχετε fiber nova ποια είναι η άποψη σας για το δίκτυο;
    Έχω 1 Gbps στη Nova, από πέρυσι τον Σεπτέμβριο.

    Κανένα πρόβλημα σχετικά με το δίκτυο.

  9. #5379
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Απορια το εχω, δεν μπορουν οι παροχοι περιεχομενου OTT να εκμεταλευτουν το multicast;

  10. #5380
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    620
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορια το εχω, δεν μπορουν οι παροχοι περιεχομενου OTT να εκμεταλευτουν το multicast;
    Λογικα μπορουν..αλλα ποιος κανει εκπαιδευση σε τεχνικους...

  11. #5381
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.835
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    ΟΤΤ και multicast δεν πανε μαζι... Για παραδειγμα θα επρεπε το netflix να συνεργαστει με τη καθε vodafone cosmote , nova για να δωσει το περιεχομενο της μεσω multicast. Δεν γινεται

  12. #5382
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisPr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και 150 ανοιξε/κλεισε και οδοντογλυφίδες και αγορά νέου καλωδιου έχω κάνει. Δεν ειναι δικο μου το θεμα. Ειναι ξεκάθαρο αυτο.
    Ξεκινάς απο τους γείτονες (στην ίδια πολυκατοικία). Ρωτάς αν έχουν το ίδιο πρόβλημα την ώρα που αντιμετωπίζεις θέμα με την ταχύτητα.
    Επίσης, ποιος πάροχος έχει στήσει το ftth στην περιοχή?

  13. #5383
    Εγγραφή
    22-09-2023
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκινάς απο τους γείτονες (στην ίδια πολυκατοικία). Ρωτάς αν έχουν το ίδιο πρόβλημα την ώρα που αντιμετωπίζεις θέμα με την ταχύτητα.
    Επίσης, ποιος πάροχος έχει στήσει το ftth στην περιοχή?
    H vodaphone έχει στήσει το ftth.
    Ο γείτονάς μου έβαλε vodaphone και μου είπε πως δεν παρατήρησε κάποιο πρόβλημα.
    Εγώ είμαι στη NOVA. Ημουν εκεί λόγω tv και (κακώς) έκανα αναβάθμιση. Και έχω βρεθεί μπλεγμένος τωρα και χωρίς ιντερνετ...

  14. #5384
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisPr Εμφάνιση μηνυμάτων
    H vodaphone έχει στήσει το ftth.
    Ο γείτονάς μου έβαλε vodaphone και μου είπε πως δεν παρατήρησε κάποιο πρόβλημα.
    Εγώ είμαι στη NOVA. Ημουν εκεί λόγω tv και (κακώς) έκανα αναβάθμιση. Και έχω βρεθεί μπλεγμένος τωρα και χωρίς ιντερνετ...
    Κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ αν το πρόβλημα συνεχιστεί και πας Vodafone.
    Αποψη δική μου είναι πάντα να επιλέγεις τον ίδιο πάροχο που έχει την υποδομή της περιοχής. Λύνονται πολύ πιο γρήγορα τα προβλήματα.

  15. #5385
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    354
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisPr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης με περισσότερες τεχνικες γνώσεις να πει μια άποψη;

    Σύνδεση Νοva FIber to the home 200, κάθε βράδυ την ώρα αγώνων τρομερή πτωση ταχύτητας. Μετρήσεις που φτάνουν στο 7 και το 12, φυσικά με θολή εικόνα και συνεχείς διακοπές.



    *Στα δεκάδες τηλέφωνα στο τμήμα βλαβών δεν βγάζω άκρη. Με έχουν βάλει να κάνω 40 φορές επανεκκίνηση, να το πειράξω με οδοντογλυφίδα, βγήκα από gnat, να αγοράσω καινούριο καλώδιο. Ξανά το βράδυ την ώρα του αγώνα τα ίδια.
    **Ηρθε τεχνικός το πρωί και τα βρήκε όλα καλά. και το ίδιο βράδυ πάλι πτώση ταχύτητας!

    ***Χθες μου είπαν "πάρε την ώρα που το κάνει για να δούμε τι φταίει" και όταν πήρα μου απάντησαν "δεν μπορούμε να δούμε κάτι εμείς, κακώς σας είπαν να πάρετε!".

    (Αν δεν λυθεί: Πως μπορώ να κάνω καταγγελία σύμβασης με δική τους υπαιτιότητα; Πως να αποδείξω πως κάθε βράδυ πέφτει η ταχύτητα?)
    Εγώ θα τους παρακάλαγα να μου αλλάξουν ρούτερ για αρχή. Είμαι και εγώ σε δίκτυο Voda με Nova και δεν έχω κάποιο τέτοιο θέμα.

Σελ. 359 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 339349354357358359360361364369379 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας