Σελ. 63 από 451 ΠρώτηΠρώτη ... 4353586162636465687383 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 931-945 από 6761

Θέμα: Nova FTTH

  1. #931
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Για της Nova δεν ξέρω, για το κλασσικό nokia ont που χρησιμοποιούν οι άλλοι πάροχοι, πρέπει να κουμπώσεις pc απευθείας απάνω του και να βάλεις καρφωτές ip για να μπεις στο webui του που είναι http://192.168.4.254. όχι πως έχει και κάτι τρελό να δείς πέρα από πληροφορίες γραμμής αποτι θυμάμαι

  2. #932
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jaisonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για της Nova δεν ξέρω, για το κλασσικό nokia ont που χρησιμοποιούν οι άλλοι πάροχοι, πρέπει να κουμπώσεις pc απευθείας απάνω του και να βάλεις καρφωτές ip για να μπεις στο webui του που είναι http://192.168.4.254. όχι πως έχει και κάτι τρελό να δείς πέρα από πληροφορίες γραμμής αποτι θυμάμαι
    Δουλευει στα Nokia ONT; γιατι τη εχω δοκιμασει αυτη τη IP , (με το pc να περνει static στο 192.168.4.0/24 subnet ) και δεν απαντουσε !!

  3. #933
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλευει στα Nokia ONT; γιατι τη εχω δοκιμασει αυτη τη IP , (με το pc να περνει static στο 192.168.4.0/24 subnet ) και δεν απαντουσε !!
    To είχα δοκιμάσει παλιά στο ΟΝΤ που έδωσε η Βοντα και δούλευε, όταν είχαν πρωτο-αρχίσει οι ftth στο Βύρωνα. Πιθανόν να είναι απενεργοποιήσιμο και η Βόντα να είναι βόντα. Ευκαιρία να ξαναδοκιμάσω μόλις γυρίσω.

  4. #934
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SP Smart 4+ Leox ONT
    30 Δευτέρα πάτησα στο huawei το πλαϊνό κουμπί που έγραφε reset

  5. #935
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    30 Δευτέρα πάτησα στο huawei το πλαϊνό κουμπί που έγραφε reset
    Παρόλο που γράφει reset κάνει απλή επανεκκίνηση. καλό απόγευμα

  6. #936
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω δοκιμάσει nova, είμαι με ΟΤΕ οπτική 3,5 χρόνια, κανένα πρόβλημα.
    Αν το 20 upload σου είναι αδιάφορο, μείνε με την 100άρα ΟΤΕ.

    Είναι ο μοναδικός που δίνει κωδικούς τηλεφωνίας voip και υποστηρίζει fritz.
    αν δεν μας ενδιαφερει το τηλεφωνο?Ειμαι ετοιμος να παω ειτε νοβα ειτε wind στα 33
    VAMOS ARIS

  7. #937
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν μας ενδιαφερει το τηλεφωνο?Ειμαι ετοιμος να παω ειτε νοβα ειτε wind στα 33
    H προσφορά με τα 26ε για 200αρα πάει;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο cpe της Nova είναι ενιαίο άρα μόνο reset / rtfd σε όλη τη συσκευή γίνεται. Ουσιαστικά όμως είναι καταχωρημένος ένας κωδικός για την οπτική ίνα στο ONT και το provisioning info κανονικά στο Cpe. Ο κωδικός του ONT αν χαθεί δε μπορεί να έχει καθόλου sync και δε θα το βλέπει καθόλου το router ( αν το ONT είναι ΟΚ πρέπει να υπάρχει και καταχωρημένο το username/ password για την IP , επίσης το sn του ONT είναι καταχωρημένο και λειτουργεί μόνο με το αντίστοιχο cpe).

    https://onestore.nokia.com/asset/186...167.1655468396 (ουσιαστικά αναφέρει ότι το sn του ONT είναι αναγκαίο για να έχει κανονική σύνδεση και να μη μπορεί να χρησιμοποιηθεί άλλος εξοπλισμός που αντιστοιχεί σε άλλο πελάτη).

    https://www.nokia.com/networks/solut...nt-easy-start/

    - - - Updated - - -



    Ακριβώς ποτέ reset (ειδικά στο ONT) γιατί μετά θα πρέπει να έρθει τεχνικός να ρυθμίσει το κωδικό στο ONT και μετά στο router (το reset στο router είναι σχετικά πιο εφικτό αλλά χάνονται τα στοιχεία της τηλεφωνίας και το provisioning info και επειδή είναι σύνδεση με οπτική ίνα δε έχουμε απευθείας δυνατότητα παραμετροποιήσης μεσω ip ή sn από axiros).

    https://www.cisco.com/c/en/us/td/doc...d-11664218b0b1



    - - - Updated - - -



    Μήπως έκανες επανεκκίνηση από το κουμπί;
    Χρήσιμες πληροφορίες... Thanks..
    Ερώτηση ένα ΟΝΤ δεν αναγνωρίζεται αυτόματα από το σύστημα με βάση το sn του;
    Πόσο εύκολο είναι να χαθεί αυτή η πληροφορία ακόμα μετά κ από ρεσετ του ΟΝΤ, όχι ρεσετ του CPE, για τις περιπτώσεις που είναι χώρια Η μη.. Δεν ξέρω..
    Εκτός μετά αν όντως θέλει ειδική παραμετροποίηση σε ότι αφορά το sn και διάφορες άλλες παραμέτρους που πιθανόν θα χρειαστεί να περαστούν manually από τεχνικό η μη ώστε να αναγνωριστεί από το σύστημα και να δώσει πρόσβαση..
    Η στη τελική δεν ξέρω, μήπως το έχουν κάνει έτσι οι πάροχοι ώστε να μην είναι δυνατό ρεσετ στο ΟΝΤ; Μήπως παρόλο που γράφει ρεσετ το κουμπάκι κάνει ρεσταρτ; Για αποφυγή προβλημάτων απορρύθμισης;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #938
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Η προσφορά στα 26€ της wind ποτέ δεν ήταν στα site...

    Δίδεται μόνο τηλεφωνικά και μόνο όταν βάζεις Internet wind από δίκτυο οπτικών της wind.

    Θα πρέπει δηλαδή να είναι το ίδιο απ' άκρη σ' άκρη...
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  9. #939
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H προσφορά με τα 26ε για 200αρα πάει;

    - - - Updated - - -



    Χρήσιμες πληροφορίες... Thanks..
    Ερώτηση ένα ΟΝΤ δεν αναγνωρίζεται αυτόματα από το σύστημα με βάση το sn του;
    Πόσο εύκολο είναι να χαθεί αυτή η πληροφορία ακόμα μετά κ από ρεσετ του ΟΝΤ, όχι ρεσετ του CPE, για τις περιπτώσεις που είναι χώρια Η μη.. Δεν ξέρω..
    Εκτός μετά αν όντως θέλει ειδική παραμετροποίηση σε ότι αφορά το sn και διάφορες άλλες παραμέτρους που πιθανόν θα χρειαστεί να περαστούν manually από τεχνικό η μη ώστε να αναγνωριστεί από το σύστημα και να δώσει πρόσβαση..
    Η στη τελική δεν ξέρω, μήπως το έχουν κάνει έτσι οι πάροχοι ώστε να μην είναι δυνατό ρεσετ στο ΟΝΤ; Μήπως παρόλο που γράφει ρεσετ το κουμπάκι κάνει ρεσταρτ; Για αποφυγή προβλημάτων απορρύθμισης;
    Καλημέρα. Στα περισσότερα ONT το κουμπί είναι μόνο για επανεκκίνηση , reset /rtfd γίνεται μόνο από το interface . Οι πληροφορίες καταχωρούνται από το τεχνικό είτε μέσω του interface είτε από την εφαρμογή της Nokia συνήθως είναι το sn και ένας ειδικός κωδικός ασφαλείας που δίνει ο πάροχος διαχειριστής δικτύου της περιοχής ώστε να λειτουργήσει η οπτική ίνα με το συγκεκριμένο πελάτη . Το sn προφανώς υπάρχει για να μην μπορεί να λειτουργήσει σε άλλη περιοχή ή σε λάθος πελάτη μαζί με το κωδικό οπτικής ίνας πελάτη . Πάντως δεν κάνουμε ούτε από τη τεχνική υποστήριξη απομακρυσμένα reset γιατί μετά θα χάσουμε κάθε πρόσβαση (στα δικά μας cpe που έχουν ενσωματωμένο το ONT) οπότε θα χρειαστεί τεχνικός .

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η προσφορά στα 26€ της wind ποτέ δεν ήταν στα site...

    Δίδεται μόνο τηλεφωνικά και μόνο όταν βάζεις Internet wind από δίκτυο οπτικών της wind.

    Θα πρέπει δηλαδή να είναι το ίδιο απ' άκρη σ' άκρη...
    Η Nova εάν βάλεις πάλι υπάρχει η προσφορά που αναφέρεις. Αλλά είναι ειδική τιμή . Πάντως ισχύει κανονικά αρκεί τις οπτικές ίνες να τις έχει βάλει η wind

  10. #940
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Nova εάν βάλεις πάλι υπάρχει η προσφορά που αναφέρεις. Αλλά είναι ειδική τιμή . Πάντως ισχύει κανονικά αρκεί τις οπτικές ίνες να τις έχει βάλει η wind
    Ωπ.. Ενδιαφέρον...

    Δηλαδή αν πάρω νοβα που έχω την ADSL και τους πω ότι η wind έχει το οπτικό δίκτυο εδώ και θέλω 200αρα θα μου τη δώσουν στα 26€ όπως η wind;

    Επίσης έχεις ακούσει αν υπάρχει μακροπρόθεσμο πλάνο για αύξηση του upload;
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  11. #941
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η προσφορά στα 26€ της wind ποτέ δεν ήταν στα site...

    Δίδεται μόνο τηλεφωνικά και μόνο όταν βάζεις Internet wind από δίκτυο οπτικών της wind.

    Θα πρέπει δηλαδή να είναι το ίδιο απ' άκρη σ' άκρη...
    Δεν είπε κανείς ότι το είχαν στη σελίδα..
    Αλλά να δούμε για πόσο καιρό θα το κρατήσουν ακόμα...
    Άραγε θα προλάβω;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Στα περισσότερα ONT το κουμπί είναι μόνο για επανεκκίνηση , reset /rtfd γίνεται μόνο από το interface . Οι πληροφορίες καταχωρούνται από το τεχνικό είτε μέσω του interface είτε από την εφαρμογή της Nokia συνήθως είναι το sn και ένας ειδικός κωδικός ασφαλείας που δίνει ο πάροχος διαχειριστής δικτύου της περιοχής ώστε να λειτουργήσει η οπτική ίνα με το συγκεκριμένο πελάτη . Το sn προφανώς υπάρχει για να μην μπορεί να λειτουργήσει σε άλλη περιοχή ή σε λάθος πελάτη μαζί με το κωδικό οπτικής ίνας πελάτη . Πάντως δεν κάνουμε ούτε από τη τεχνική υποστήριξη απομακρυσμένα reset γιατί μετά θα χάσουμε κάθε πρόσβαση (στα δικά μας cpe που έχουν ενσωματωμένο το ONT) οπότε θα χρειαστεί τεχνικός .

    - - - Updated - - -



    Η Nova εάν βάλεις πάλι υπάρχει η προσφορά που αναφέρεις. Αλλά είναι ειδική τιμή . Πάντως ισχύει κανονικά αρκεί τις οπτικές ίνες να τις έχει βάλει η wind
    Έχει και η νοβα αντίστοιχη προσφορά η μου ξέφυγε κάτι;
    Επίσης γιατί μόνο με υποδομή της wind; Θέμα συνεργασίας;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωπ.. Ενδιαφέρον...

    Δηλαδή αν πάρω νοβα που έχω την ADSL και τους πω ότι η wind έχει το οπτικό δίκτυο εδώ και θέλω 200αρα θα μου τη δώσουν στα 26€ όπως η wind;

    Επίσης έχεις ακούσει αν υπάρχει μακροπρόθεσμο πλάνο για αύξηση του upload;
    Αν έχει και η νοβα την ίδια προσφορά θα είναι καλή φάση...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #942
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Γρηγόρη εγώ πιστεύω ότι θα προλάβεις άνετα...

    Αυτοί κόσμο θέλουν και εφόσον είναι μια προσφορά που τη δίνουν τηλεφωνικά μόνο, θεωρώ ότι θα τρέξει για πάρα πολύ καιρό...

    Λες να γίνει τίποτα και να σε συνδέσουν εσένα πρώτο;;; αν η πολυκατοικία σου είναι μικρή, είναι πολύ μεγάλο το ενδεχόμενο...

    Εμάς είναι ~50 διαμερίσματα.
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  13. #943
    Εγγραφή
    07-07-2005
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Μbps FTTH
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145v5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων

    - - - Updated - - -

    Έχει και η νοβα αντίστοιχη προσφορά η μου ξέφυγε κάτι;
    Επίσης γιατί μόνο με υποδομή της wind; Θέμα συνεργασίας;

    - - - Updated - - -
    Είναι η ίδια εταιρεία. Η NOVA δίνει κανονικά 26 € και 43 € με EON+, όπου υπάρχει δίκτυο κατασκευασμένο απο την WIND.
    Σήμερα με πήρε το παλικάρι για να κανονίσουμε την Δευτέρα χωροθέτηση !!! 15 μέρες μετά την έγκριση της αίτησης.

  14. #944
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γρηγόρη εγώ πιστεύω ότι θα προλάβεις άνετα...

    Αυτοί κόσμο θέλουν και εφόσον είναι μια προσφορά που τη δίνουν τηλεφωνικά μόνο, θεωρώ ότι θα τρέξει για πάρα πολύ καιρό...

    Λες να γίνει τίποτα και να σε συνδέσουν εσένα πρώτο;;; αν η πολυκατοικία σου είναι μικρή, είναι πολύ μεγάλο το ενδεχόμενο...

    Εμάς είναι ~50 διαμερίσματα.
    16 είμαστε εμείς..
    Έχει σχέση ο αριθμός των διαμερισμάτων; Εκτός αν αναφέρεσαι στην εσωτερική καλωδίωση που πρέπει να φτιάξουν..
    Το θέμα τώρα με εμένα είναι: α) πότε θα βάλουν την ftth καμπίνα, οι σωλήνες & η βάση περιμένουν.. β) πότε θα περάσουν την ίνα στους σωλήνες γ) πότε θα δώσουν διαθεσιμότητα.. Αφού γίνουν τα παραπάνω μετά πρέπει να αρχίσουν οι διαδικασίες για τη καλωδίωση του κτιρίου... Να δω και πόσοι θα θέλουν από εδώ..
    Κοινώς όπως καταλαβαίνεις, έχουμε μέλλον ακόμα...
    Όσο για τη προσφορά μακάρι να τη κρατήσουν, αλλά μετά τα 2 χρόνια το κόβω να μας πηγαίνουν στα 33 που έχουν στη σελίδα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jobous Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι η ίδια εταιρεία. Η NOVA δίνει κανονικά 26 € και 43 € με EON+, όπου υπάρχει δίκτυο κατασκευασμένο απο την WIND.
    Σήμερα με πήρε το παλικάρι για να κανονίσουμε την Δευτέρα χωροθέτηση !!! 15 μέρες μετά την έγκριση της αίτησης.
    Έχεις δίκιο για την εταιρεία... Μου ξέφυγε τελείως.. Αμνησία..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #945
    Εγγραφή
    25-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 19.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραία στείλε στο applications@nova.gr, backoffice@nova.gr αναλυτική διεύθυνση με συντεταγμένες. (Σκαρφιμα της οικίας ).
    Καλημέρα,

    Ακολούθησα κι εγώ τη συμβουλή που είχες δώσει σε άλλο συμφορουμίτη και έστειλα χθες το βράδυ email με αναλυτικά στοιχεία της διεύθυνσής μου στα δύο παραπάνω, γιατί Wind και Cosmote δίνουν πλέον στο δρόμο μου εδώ και κάποιες ημέρες (ήδη γείτονάς μου έκανε αίτηση σε Cosmote την Παρασκευή), αλλά στη δική σας σελίδα διαθεσιμότητας ακόμα εμφανίζει μόνο ADSL και τελικά πριν λίγο πήρα μια τυποποιημένη απάντηση μόνο από το applications για τους γενικούς τρόπους επικοινωνίας σχετικά με οποιαδήποτε απορία για τη συνδρομή μου, μπλα μπλα μπλα...

    Μα ποιο το νόημα να επικοινωνήσω με το εμπορικό τμήμα, όπως προτρέπει η τυποποιημένη απάντηση, αν δεν επικαιροποιηθεί πρωτίστως το σύστημά σας ως προς τη FTTH διαθεσιμότητα;
    Απ' ότι έχω καταλάβει τόσο το site διαθεσιμότητας, όσο και η εφαρμογή του εμπορικού τμήματος τα ίδια data διαβάζουν, οπότε δεν αλλάζει κάτι.

    - - - Updated - - -

    Σε συνέχεια του χθεσινού μου μηνύματος, τελικά επικοινώνησα και με το εμπορικό τμήμα, για να λάβω φυσικά την αναμενόμενη απάντηση ότι δεν υπάρχει προς το παρόν διαθεσιμότητα υπηρεσιών FTTH, ακολουθούμενη από τις κλασικές τυπικές "ατάκες" του στυλ ...στο πλαίσιο της συνεχούς βελτίωσης και ενίσχυσης των παρεχόμενων υπηρεσιών μας, σκοπός μας είναι η συνεχής επέκταση της κάλυψης της FTTH υπηρεσίας, με σκοπό να απολαμβάνουν ακόμα περισσότεροι συνδρομητές μας υψηλές ταχύτητες internet, μπλα, μπλα, μπλα

    Δηλαδή, η Cosmote που είναι τρίτος πάροχος πλέον στην περιοχή έχει λάβει ενημέρωση από τη Wind και έχει κάνει update αμέσως το σύστημά της, δεχόμενη κανονικά αιτήσεις, αλλά η Nova που βρίσκεται ήδη σε φάση ενοποίησης με τη Wind και σύντομα θα έχει κοινό δίκτυο αδυνατεί να το κάνει. Αυτό κι αν είναι οξύμωρο.

    Τέλος πάντων, απλά το ανέφερα για να υπάρχει σαν πληροφορία και ο χρόνος θα δείξει. Θα περιμένω να γίνει η κάθετη εγκατάσταση στην πολυκατοικία μου, αφού έτσι κι αλλιώς υπάρχει επιβεβαιωμένα ενεργή αίτηση από τουλάχιστον ένα γείτονα και όταν ολοκληρωθεί θα ελέγξω εκ νέου τη διαθεσιμότητα και αναλόγως θα πράξω.
    Η πραγματική τέχνη της συζήτησης, δεν είναι μόνο να λέει κανείς το σωστό πράγμα στο κατάλληλο σημείο, αλλά να αφήνει ανείπωτο το λάθος πράγμα στη δελεαστική στιγμή!!!

Σελ. 63 από 451 ΠρώτηΠρώτη ... 4353586162636465687383 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας