Σελ. 436 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 416426431434435436437438441446 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.526-6.540 από 6786

Θέμα: Nova FTTH

  1. #6526
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η οικοδομή μου αποφάσισε(ήθελαν 5 υπογραφές) να βάλουμε οπτική ίνα, εδώ Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης.Η nova έχει έξω κατανεμητές οπότε μάλλον αυτή θα αναλάβει.
    Εγώ είμαι Cosmote vdsl τώρα από καμπίνα FTTC Nova. Ήθελα να φύγω καλοκαίρι για inalan μιας και έχω κουτί στην είσοδο της πολυκατοικίας.

    Ένας αχταρμάς. Nova έχει χάλια pings με εξωτερικό.Cosmote έχει πανάκριβα πακέτα ακόμα και για ftth.
    Μου γυάλισε το 300 mbps Nova στα 26 ευρώ, καλύτερο και απο το 28-άρι ευρώ της inalan στα 200mbps.

    Τώρα δίνω 34-35 ευρώ για 100mbps Cosmote. Ψιλο με πιάσανε Κώτσο δηλαδή.

    Με βλέπω για Nova, ενας φίλος με Nova είναι platinum στο COD και δεν έχει κανένα πρόβλημα.
    Αν σε πάρω,όταν έρθει η ώρα τηλ και με κάνεις καλή αντιπροσφορά, θα μείνω μαζί σου ΟΤΕ. Αλλιώς έφυγα, το χρήμα βγαίνει δύσκολα και φεύγει ευκολότερα από παλιά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντε καλορίζικος!. Έχω μια απορία όμως
    Ποιος αποφάσισε ότι ήθελαν 5 υπογραφές;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι και εγώ την ίδια έχω. Εγώ στον πατέρα μου με 22 διαμερίσματα, απλά ξύπνησαν όλοι ένα πρωί πανικόβλητοι από τους τεχνικούς του ΟΤΕ που πέρναγαν την οπτική μου και έβαζαν τα πάντα παντού. Με είδαν, τους είπα "Μπαίνει τσάμπα όλη η οπτική εγκατάσταση της πολυκατοικίας" και τέλος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο διαχειριστής με πήρε τηλέφωνο στη δουλειά και με ρώτησε αν θα έβαζα υπογραφή επειδή το συνεργείο των οπτικών ινών του ζήτησε 5 υπογραφές από 8 διαμερίσματα!!
    Μάλλον θα είχαν θέμα σε άλλη οικοδομή όπου κάποιοι ένοικοι δε θα ήθελαν οπτική ίνα και κάποιοι άλλοι ήθελαν.

    Jaisonas, εύχομαι να είναι έτσι φίλε μου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο νόμος είναι ξεκάθαρος και λέει ότι οπτική ίνα δεν μπαίνει μόνο αν όλοι συμφωνούν να μην μπει. Σε κάθε άλλη περίπτωση, έστω και ένας να θέλει, μπαίνει κανονικά. Το τυπώνεις, το κολλάς στην πολυκατοικία και τους αφήνεις να λένε ό,τι θέλουν. Αν εμποδίζουν τις εργασίες, καλείς επιτόπου Αστυνομία.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε εντάξει στην περίπτωση του φίλου πάνω δεν ήθελαν να εμποδίσουν κάποιοι τις εργασίες απ’ ότι κατάλαβα, απλά με εκπλήσσει συνεχώς η ανακάλυψη νέων νόμων από κάποια συνεργεία…
    Τι πα να πει αλλού μπορεί να είχαν θέμα…
    Ο εργολάβος που είναι εντεταλμένος για την εγκατάσταση να φροντίσει να έχει μαζί του το νόμο και το 100 σε speed dial , αν τον ενοχλούν να κάνει τη δουλειά που ο νόμος λέει ότι του επιτρέπεται να κάνει …
    Τι, πολλά θέλω ;
    Οι πάροχοι, δηλαδή τα συνεργεία που κάνουν την εγκατάσταση στα κτήρια, θέλουν υπογραφή του υπεύθυνου του κτηρίου...
    Αν υπογράψει έχει καλώς και ότι και να πουν οι συγκάτοικοι δεν παίζει ρόλο...
    Αν δεν υπογράφει αναγκαστικά πάει σε συνέλευση ώστε να του δώσουν άδεια να υπογράψει... Στη πράξη δεν είναι τόσο απλό ένας να θέλει μπαίνει.... Κάποτε με το αέριο ήταν πιο απλό και έμπαινε αέρα... Αλλά τώρα με την οπτική θέλει υπογραφή υπεύθυνου.... Αλλιώς νο κούκου...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DoSMaN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες γύρισα σπίτι πριν λίγο και το λαμπάκι του VoIP αναβοσβήνει.

    Αν πάρω το σταθερό λέει ότι δεν λειτουργεί για τεχνικούς λόγους.

    Μπαίνοντας μέσα στο router βλέπω αδυναμία να κάνει register αλλά σαν error λέει unknown error.

    Επίσης βλέποντας τις ρυθμίσεις πρέπει να άλλαξαν το sip server γιατί βλέπω το sip-voice.forthnet.gr αλλά νομίζω ότι δεν ήταν αυτό και πιστεύω ότι αυτό είναι το πρόβλημα.

    Θυμάται κανείς ποιο είναι το άλλο γιατί δεν βρίσκω τα screenshots μου για να το δοκιμάσω;

    Πήρα Nova και μου λέει "θα χρειαστεί να κάνετε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων..." και της λέω δεν παίζει κάτι τέτοιο και ότι έχω πολλές συσκευές σεταρισμένες εκεί με fixed IP συν το δίκτυο του έξυπνου σπιτιού και αν κάνω επαναφορά θέλω κανά μήνα για να το σετάρω πάλι, οπότε δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

    Και το δήλωσε βλάβη.

    Αν μπορεί κάποιος να μου πει τον server που βλέπει θα το εκτιμούσα... (είναι η καθαρή Nova και όχι η Wind/Nova)
    Και είναι το Huawei HG9256v5 που έχω και έκδοση V5R020C00S345.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DoSMaN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το έφτιαξα...

    Μπήκα με το Nova Admin και έκανα επαναφορά στο χθεσινό backup που έκαναν πριν την αναβάθμιση και έπαιξε η τηλεφωνία μετά από restart.

    Έχασα uptime 376 μέρες αλλά οκ...

    Επίσης χάρηκα που βρήκα τους κωδικούς για το ΖΤΕ της Wind για admin!!!
    Ερώτηση1, το μοντέλο του huawei είναι το σωστό;
    Δεύτερον, βρήκες τελικά τι ήταν;
    Τώρα διάβασα το μήνυμα, δεν είμαι σπίτι, είναι μόνο οι δικοί μου εκεί και δεν γνωρίζουν από αυτά...
    Σε κλήση που έκανα προς το σταθερό μου λέει κ εμένα δεν είναι διαθέσιμο Η άλλες φορές το στέλνει στην εκτροπή που έχω βάλει....
    Υποψιάζομαι ότι έχω και εγώ το ίδιο θέμα γιατί έχω κλειστό το tr069 και μάλλον δεν θα έχει πάρει την αλλαγή....
    Με σκέτο ρεσταρτ δεν φτιάχνει ε; Ρεσταρτ μπορώ να κάνω από μακριά... Αλλά για τα υπόλοιπα από κοντά....
    Το ρεσταρτ που λες ότι έκανες το κατάλαβα, το backup που λες ήταν από αρχείο που είχες; Η κατάλαβα λάθος;
    Επίσης, ξέρεις ότι ρεσετ μπορούν να κάνουν και αυτοί από μακριά ε; Αλλά κ να κάνουν αν έχεις το config backup το περνάς και οκ..

    Σε κάθε περίπτωση, τι ακριβώς πρέπει να κάνω; Υποθέτω να ανοίξω το tr069 να πάρει ότι είναι να πάρει κ να το κλείσω μετά πάλι...
    Η μήπως να μου στείλεις τις νέες ρυθμίσεις σε εικόνα να τις περάσω για να μη κάνω το από πάνω; Αλλά δεν ξέρω μήπως έχει αλλάξει και κανας κωδικός και θέλει να ανοίξω το tr069....

    Πάλι καλά δλδ που δεν άλλαξαν και τίποτα στους κωδικούς του ίντερνετ να χάσουμε και εντελώς τη πρόσβαση.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 16-03-24 στις 01:50.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #6527
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση1, το μοντέλο του huawei είναι το σωστό;
    Δεύτερον, βρήκες τελικά τι ήταν;
    Τώρα διάβασα το μήνυμα, δεν είμαι σπίτι, είναι μόνο οι δικοί μου εκεί και δεν γνωρίζουν από αυτά...
    Σε κλήση που έκανα προς το σταθερό μου λέει κ εμένα δεν είναι διαθέσιμο Η άλλες φορές το στέλνει στην εκτροπή που έχω βάλει....
    Υποψιάζομαι ότι έχω και εγώ το ίδιο θέμα γιατί έχω κλειστό το tr069 και μάλλον δεν θα έχει πάρει την αλλαγή....
    Με σκέτο ρεσταρτ δεν φτιάχνει ε; Ρεσταρτ μπορώ να κάνω από μακριά... Αλλά για τα υπόλοιπα από κοντά....
    Το ρεσταρτ που λες ότι έκανες το κατάλαβα, το backup που λες ήταν από αρχείο που είχες; Η κατάλαβα λάθος;
    Επίσης, ξέρεις ότι ρεσετ μπορούν να κάνουν και αυτοί από μακριά ε; Αλλά κ να κάνουν αν έχεις το config backup το περνάς και οκ..

    Σε κάθε περίπτωση, τι ακριβώς πρέπει να κάνω; Υποθέτω να ανοίξω το tr069 να πάρει ότι είναι να πάρει κ να το κλείσω μετά πάλι...
    Η μήπως να μου στείλεις τις νέες ρυθμίσεις σε εικόνα να τις περάσω για να μη κάνω το από πάνω; Αλλά δεν ξέρω μήπως έχει αλλάξει και κανας κωδικός και θέλει να ανοίξω το tr069....

    Πάλι καλά δλδ που δεν άλλαξαν και τίποτα στους κωδικούς του ίντερνετ να χάσουμε και εντελώς τη πρόσβαση.....
    Γρηγόρη το σωστό είναι HG8145V5 απλά πάτησα διπλανά κουμπιά από βιασύνη στο πληκτρολόγιο (στο numpad).
    Επανεκκίνηση η αλήθεια είναι ότι δεν έκανα για να δω αν θα έφτιαχνε (γιατί δεν ήθελα να χάσω το uptime), και επειδή κράτησα screenshot από τις ρυθμίσεις που είχε πριν και μετά την επαναφορά του backup δεν είδα απολύτως καμία διαφορά στον sip server, οπότε υποθέτω ότι ήταν κάτι άλλο...

    Σχετικά με το restore, από προηγούμενο backup, που έκανα αυτό το βρήκα μπαίνοντας με τα admin στοιχεία που έχουμε και πατώντας πάνω στο reset πρώτα και μετά από πιο κάτω που σου βγάζει τα backup που έχει κάνει η συσκευή μόνη της (πριν από κάθε update) επέλεξα της μιας μέρας πριν το πρόβλημα δηλαδή 13/03.



    Μετά από την επανεκκίνηση που έκανε το router μόνο του (bye bye 1+ χρόνο uptime) το σταθερό δούλεψε ξανά.
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  3. #6528
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.201
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DoSMaN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γρηγόρη το σωστό είναι HG8145V5 απλά πάτησα διπλανά κουμπιά από βιασύνη στο πληκτρολόγιο (στο numpad).
    Επανεκκίνηση η αλήθεια είναι ότι δεν έκανα για να δω αν θα έφτιαχνε (γιατί δεν ήθελα να χάσω το uptime), και επειδή κράτησα screenshot από τις ρυθμίσεις που είχε πριν και μετά την επαναφορά του backup δεν είδα απολύτως καμία διαφορά στον sip server, οπότε υποθέτω ότι ήταν κάτι άλλο...

    Σχετικά με το restore, από προηγούμενο backup, που έκανα αυτό το βρήκα μπαίνοντας με τα admin στοιχεία που έχουμε και πατώντας πάνω στο reset πρώτα και μετά από πιο κάτω που σου βγάζει τα backup που έχει κάνει η συσκευή μόνη της (πριν από κάθε update) επέλεξα της μιας μέρας πριν το πρόβλημα δηλαδή 13/03.



    Μετά από την επανεκκίνηση που έκανε το router μόνο του (bye bye 1+ χρόνο uptime) το σταθερό δούλεψε ξανά.
    Υπάρχει διαγωνισμός uptime και δεν παίρνω μέρος? Χωρίς εμένα παίζετε μπαλιτσα?

  4. #6529
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Καλησπέρα, χθες έκανα αίτηση για 500αρα και περιμένω να έρθει κάποιος για να κάνει μελέτη κλπ κλπ.
    Ξέρει κανείς τι εξοπλισμό δίνουν και αν υπάρχει η δυνατότητα να κάνω κλήση PPPoE από δικό μου ρουτερ όπως έκανα έως τώρα με την VDSL.

  5. #6530
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Nokia G-2425G-A αν και το Nokia μπορεί να το σταμάτησαν ή HG8145V5. Ναι γίνεται.
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  6. #6531
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototype Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nokia G-2425G-A αν και το Nokia μπορεί να το σταμάτησαν ή HG8145V5. Ναι γίνεται.
    Ευχαριστώ!!

  7. #6532
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DoSMaN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γρηγόρη το σωστό είναι HG8145V5 απλά πάτησα διπλανά κουμπιά από βιασύνη στο πληκτρολόγιο (στο numpad).
    Επανεκκίνηση η αλήθεια είναι ότι δεν έκανα για να δω αν θα έφτιαχνε (γιατί δεν ήθελα να χάσω το uptime), και επειδή κράτησα screenshot από τις ρυθμίσεις που είχε πριν και μετά την επαναφορά του backup δεν είδα απολύτως καμία διαφορά στον sip server, οπότε υποθέτω ότι ήταν κάτι άλλο...

    Σχετικά με το restore, από προηγούμενο backup, που έκανα αυτό το βρήκα μπαίνοντας με τα admin στοιχεία που έχουμε και πατώντας πάνω στο reset πρώτα και μετά από πιο κάτω που σου βγάζει τα backup που έχει κάνει η συσκευή μόνη της (πριν από κάθε update) επέλεξα της μιας μέρας πριν το πρόβλημα δηλαδή 13/03.



    Μετά από την επανεκκίνηση που έκανε το router μόνο του (bye bye 1+ χρόνο uptime) το σταθερό δούλεψε ξανά.
    Ερώτηση, οι ημερομηνίες που σου βγάζει είναι από αποθηκευμένα backup αρχεία στον υπολογιστή; Γιατί δε νομίζω το ρούτερ να τα αποθηκεύει κάπου μέσα του... Και συνήθως το αρχείο δεν θυμάμαι να το αποθηκεύει με ημερομηνία.... Κάνω λάθος;

    - - - Updated - - -

    Τελικά στη περίπτωση μου παρατήρησα δυσλειτουργία της *90# υπηρεσίας απόρριψης ανωνύμων κλήσεων και η οποία λόγω της δυσλειτουργίας με έκανε απομακρυσμένα να νομίζω ότι έχω πρόβλημα με το voip και εγώ....

    Θα κάνω επικόλληση το σχετικό μήνυμα που θα τους στείλω σε λίγο παρακάτω....
    Spoiler:

    Παρατήρησα ότι έχω ένα θεματακι με τη παραπάνω υπηρεσία απόρριψης ανωνύμων κλήσεων με τον κωδικό *90# στο σταθερό μου.

    Κανονικά όταν με καλούν με απόκρυψη πρέπει να βγαίνει ηχητικό μήνυμα ότι ο συνδρομητής δεν δέχεται κλήσεις με απόκρυψη να βγάλουν την απόκρυψη και να καλέσουν ξανά...

    Στη περίπτωση μου, καλώ από κινητό cosmote με απόκρυψη και αφού δεν κάνει τίποτα για μερικά λεπτά μετά βγάζει ηχητικό ότι ο συνδρομητής δεν είναι διαθέσιμος και κλείνει..

    Από κινητό Νόβα καλώ με απόκρυψη το σταθερό μου και στέλνει αμέσως τη κλήση στην εκτροπή που έχω βάλει σε κινητό μου.... Ενώ δεν έπρεπε να αφήνει κλήση με απόκρυψη να περάσει στην εκτροπή ακόμα και με απόκρυψη..

    Χωρίς απόκρυψη το σταθερό χτυπάει κανονικά..

    Το θέμα είναι ότι δεν βγαίνει το ηχητικό που πρέπει να ενημερώνεται αυτός που καλεί με απόκρυψη ότι πρέπει να τη βγάλει και να καλέσει ξανά... Με αποτέλεσμα να αναρωτηθεί τι γίνεται...

    Με κλήση με απόκρυψη από άλλον πάροχο προς το σταθερό μου βγαίνει όπως είπα μη διαθέσιμος συνδρομητής και κλείνει...
    Ο καλούμενος απορεί τι γίνεται...

    Με κλήση με απόκρυψη προς το σταθερό μου από δίκτυο Νόβα η κλήση προωθείται στην εκτροπή τουλάχιστον και έρχεται η κλήση στο κινητό μέσω της εκτροπής....
    Αλλά κανονικά δεν θα έπρεπε αφού έχει απόκρυψη....

    Να σημειωθεί τέλος ότι άλλο πρόβλημα δεν έχω με τη χρήση της γραμμής και ότι όλα λειτουργούν άψογα.... Είναι θέμα των ψηφιακών υπηρεσιών ευκολίας... Αν το λέω σωστά... Κάτι από τη δική σας πλευρά..
    Απλά σημειώνω εδώ ότι κατά την άποψη μου δεν πιστεύω να είναι θέμα σχετικό με ρούτερ κλπ...
    Και επειδή έχω ρυθμισμένες συσκευές και κάμερες, μια τυχόν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο ρούτερ θα μου δημιουργούσε πρόβλημα που δεν μπορώ να αντιμετωπίσω αυτή τη στιγμή καθώς τώρα δεν βρίσκομαι εκεί και τα άτομα που βρίσκονται δε γνωρίζουν τεχνικά θέματα....

    Πιο παλιά είχα θέμα και με τη φραγή εξερχομένων που δεν έμπαινε αλλά το έφτιαξαν....

    Στις ψηφιακές υπηρεσίες ευκολίας η όπως λέγονται, υπάρχουν άλλοι κωδικοί για συστήματα wind και άλλοι για Νόβα.... Αν θυμάμαι σωστά.....

    Και εκτός αυτού τώρα που το θυμήθηκα, με την εκτροπή σε 4-5 χτυπήματα πρέπει να το στέλνει στην εκτροπή, έτσι κάνουν όλοι οι πάροχοι, εδώ στη Νόβα χτυπάει ατελείωτα πάνω από 16 φορές και μετά αν ο άλλος δεν έχει βαρεθεί να περιμένει, το στέλνει τελικά στην εκτροπή....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 17-03-24 στις 11:06.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #6533
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση, οι ημερομηνίες που σου βγάζει είναι από αποθηκευμένα backup αρχεία στον υπολογιστή; Γιατί δε νομίζω το ρούτερ να τα αποθηκεύει κάπου μέσα του... Και συνήθως το αρχείο δεν θυμάμαι να το αποθηκεύει με ημερομηνία.... Κάνω λάθος;

    - - - Updated - - -

    Τελικά στη περίπτωση μου παρατήρησα δυσλειτουργία της *90# υπηρεσίας απόρριψης ανωνύμων κλήσεων και η οποία λόγω της δυσλειτουργίας με έκανε απομακρυσμένα να νομίζω ότι έχω πρόβλημα με το voip και εγώ....

    Θα κάνω επικόλληση το σχετικό μήνυμα που θα τους στείλω σε λίγο παρακάτω....
    Spoiler:

    Παρατήρησα ότι έχω ένα θεματακι με τη παραπάνω υπηρεσία απόρριψης ανωνύμων κλήσεων με τον κωδικό *90# στο σταθερό μου.

    Κανονικά όταν με καλούν με απόκρυψη πρέπει να βγαίνει ηχητικό μήνυμα ότι ο συνδρομητής δεν δέχεται κλήσεις με απόκρυψη να βγάλουν την απόκρυψη και να καλέσουν ξανά...

    Στη περίπτωση μου, καλώ από κινητό cosmote με απόκρυψη και αφού δεν κάνει τίποτα για μερικά λεπτά μετά βγάζει ηχητικό ότι ο συνδρομητής δεν είναι διαθέσιμος και κλείνει..

    Από κινητό Νόβα καλώ με απόκρυψη το σταθερό μου και στέλνει αμέσως τη κλήση στην εκτροπή που έχω βάλει σε κινητό μου.... Ενώ δεν έπρεπε να αφήνει κλήση με απόκρυψη να περάσει στην εκτροπή ακόμα και με απόκρυψη..

    Χωρίς απόκρυψη το σταθερό χτυπάει κανονικά..

    Το θέμα είναι ότι δεν βγαίνει το ηχητικό που πρέπει να ενημερώνεται αυτός που καλεί με απόκρυψη ότι πρέπει να τη βγάλει και να καλέσει ξανά... Με αποτέλεσμα να αναρωτηθεί τι γίνεται...

    Με κλήση με απόκρυψη από άλλον πάροχο προς το σταθερό μου βγαίνει όπως είπα μη διαθέσιμος συνδρομητής και κλείνει...
    Ο καλούμενος απορεί τι γίνεται...

    Με κλήση με απόκρυψη προς το σταθερό μου από δίκτυο Νόβα η κλήση προωθείται στην εκτροπή τουλάχιστον και έρχεται η κλήση στο κινητό μέσω της εκτροπής....
    Αλλά κανονικά δεν θα έπρεπε αφού έχει απόκρυψη....

    Να σημειωθεί τέλος ότι άλλο πρόβλημα δεν έχω με τη χρήση της γραμμής και ότι όλα λειτουργούν άψογα.... Είναι θέμα των ψηφιακών υπηρεσιών ευκολίας... Αν το λέω σωστά... Κάτι από τη δική σας πλευρά..
    Απλά σημειώνω εδώ ότι κατά την άποψη μου δεν πιστεύω να είναι θέμα σχετικό με ρούτερ κλπ...
    Και επειδή έχω ρυθμισμένες συσκευές και κάμερες, μια τυχόν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο ρούτερ θα μου δημιουργούσε πρόβλημα που δεν μπορώ να αντιμετωπίσω αυτή τη στιγμή καθώς τώρα δεν βρίσκομαι εκεί και τα άτομα που βρίσκονται δε γνωρίζουν τεχνικά θέματα....

    Πιο παλιά είχα θέμα και με τη φραγή εξερχομένων που δεν έμπαινε αλλά το έφτιαξαν....

    Στις ψηφιακές υπηρεσίες ευκολίας η όπως λέγονται, υπάρχουν άλλοι κωδικοί για συστήματα wind και άλλοι για Νόβα.... Αν θυμάμαι σωστά.....

    Και εκτός αυτού τώρα που το θυμήθηκα, με την εκτροπή σε 4-5 χτυπήματα πρέπει να το στέλνει στην εκτροπή, έτσι κάνουν όλοι οι πάροχοι, εδώ στη Νόβα χτυπάει ατελείωτα πάνω από 16 φορές και μετά αν ο άλλος δεν έχει βαρεθεί να περιμένει, το στέλνει τελικά στην εκτροπή....
    2 ειδών εκτροπές, άμεση και έμμεση

    Στην άμεση δεν σούρχεται η κλήση
    Στην έμμεση η κλήση φεύγει μετά από 5-6 χτυπηματα

    Δεν ξέρω η nova ti κάνει
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #6534
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση, οι ημερομηνίες που σου βγάζει είναι από αποθηκευμένα backup αρχεία στον υπολογιστή; Γιατί δε νομίζω το ρούτερ να τα αποθηκεύει κάπου μέσα του... Και συνήθως το αρχείο δεν θυμάμαι να το αποθηκεύει με ημερομηνία.... Κάνω λάθος;

    - - - Updated - - -

    Τελικά στη περίπτωση μου παρατήρησα δυσλειτουργία της *90# υπηρεσίας απόρριψης ανωνύμων κλήσεων και η οποία λόγω της δυσλειτουργίας με έκανε απομακρυσμένα να νομίζω ότι έχω πρόβλημα με το voip και εγώ....

    Θα κάνω επικόλληση το σχετικό μήνυμα που θα τους στείλω σε λίγο παρακάτω....
    Spoiler:

    Παρατήρησα ότι έχω ένα θεματακι με τη παραπάνω υπηρεσία απόρριψης ανωνύμων κλήσεων με τον κωδικό *90# στο σταθερό μου.

    Κανονικά όταν με καλούν με απόκρυψη πρέπει να βγαίνει ηχητικό μήνυμα ότι ο συνδρομητής δεν δέχεται κλήσεις με απόκρυψη να βγάλουν την απόκρυψη και να καλέσουν ξανά...

    Στη περίπτωση μου, καλώ από κινητό cosmote με απόκρυψη και αφού δεν κάνει τίποτα για μερικά λεπτά μετά βγάζει ηχητικό ότι ο συνδρομητής δεν είναι διαθέσιμος και κλείνει..

    Από κινητό Νόβα καλώ με απόκρυψη το σταθερό μου και στέλνει αμέσως τη κλήση στην εκτροπή που έχω βάλει σε κινητό μου.... Ενώ δεν έπρεπε να αφήνει κλήση με απόκρυψη να περάσει στην εκτροπή ακόμα και με απόκρυψη..

    Χωρίς απόκρυψη το σταθερό χτυπάει κανονικά..

    Το θέμα είναι ότι δεν βγαίνει το ηχητικό που πρέπει να ενημερώνεται αυτός που καλεί με απόκρυψη ότι πρέπει να τη βγάλει και να καλέσει ξανά... Με αποτέλεσμα να αναρωτηθεί τι γίνεται...

    Με κλήση με απόκρυψη από άλλον πάροχο προς το σταθερό μου βγαίνει όπως είπα μη διαθέσιμος συνδρομητής και κλείνει...
    Ο καλούμενος απορεί τι γίνεται...

    Με κλήση με απόκρυψη προς το σταθερό μου από δίκτυο Νόβα η κλήση προωθείται στην εκτροπή τουλάχιστον και έρχεται η κλήση στο κινητό μέσω της εκτροπής....
    Αλλά κανονικά δεν θα έπρεπε αφού έχει απόκρυψη....

    Να σημειωθεί τέλος ότι άλλο πρόβλημα δεν έχω με τη χρήση της γραμμής και ότι όλα λειτουργούν άψογα.... Είναι θέμα των ψηφιακών υπηρεσιών ευκολίας... Αν το λέω σωστά... Κάτι από τη δική σας πλευρά..
    Απλά σημειώνω εδώ ότι κατά την άποψη μου δεν πιστεύω να είναι θέμα σχετικό με ρούτερ κλπ...
    Και επειδή έχω ρυθμισμένες συσκευές και κάμερες, μια τυχόν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο ρούτερ θα μου δημιουργούσε πρόβλημα που δεν μπορώ να αντιμετωπίσω αυτή τη στιγμή καθώς τώρα δεν βρίσκομαι εκεί και τα άτομα που βρίσκονται δε γνωρίζουν τεχνικά θέματα....

    Πιο παλιά είχα θέμα και με τη φραγή εξερχομένων που δεν έμπαινε αλλά το έφτιαξαν....

    Στις ψηφιακές υπηρεσίες ευκολίας η όπως λέγονται, υπάρχουν άλλοι κωδικοί για συστήματα wind και άλλοι για Νόβα.... Αν θυμάμαι σωστά.....

    Και εκτός αυτού τώρα που το θυμήθηκα, με την εκτροπή σε 4-5 χτυπήματα πρέπει να το στέλνει στην εκτροπή, έτσι κάνουν όλοι οι πάροχοι, εδώ στη Νόβα χτυπάει ατελείωτα πάνω από 16 φορές και μετά αν ο άλλος δεν έχει βαρεθεί να περιμένει, το στέλνει τελικά στην εκτροπή....
    Και όμως το router κρατάει από μόνο του backup με βάση ημερομηνίας και κάνεις επί τόπου restore αν χρειαστεί χωρίς admin account.
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  10. #6535
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 ειδών εκτροπές, άμεση και έμμεση

    Στην άμεση δεν σούρχεται η κλήση
    Στην έμμεση η κλήση φεύγει μετά από 5-6 χτυπηματα

    Δεν ξέρω η nova ti κάνει
    Για την έμμεση λέω ότι λέω πάνω....
    Στους άλλους λειτουργεί όπως λες... 4-5 χτυπήματα και έφυγε για εκτροπή...
    Στη Νόβα με sip server forthnet κάνει ότι έγραψα πάνω.... Χτυπάει ατελείωτα και αν δεν έχει βαρεθεί ο άλλος μέχρι τότε το στέλνει στην εκτροπή....

    Θυμήθηκα τώρα ότι στις ρυθμίσεις ο sip server είναι sip-voice.forthnet.gr αλλά η ταυτοποίηση γίνεται με τον αριθμό σε ims.wind.gr.... Μια μίξη ρυθμίσεων / πραγμάτων όπως συνηθίζω να λέω...

    Επίσης αν και τα έχω γράψει ξανά, το tr069 και ο κωδικός pppoe είναι @tellas.gr....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototype Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως το router κρατάει από μόνο του backup με βάση ημερομηνίας και κάνεις επί τόπου restore αν χρειαστεί χωρίς admin account.
    Ξαναδιαβάζοντας το μήνυμα κατάλαβα τι λέτε.... Πολύ καλή φάση... Δεν το είχα πάρει χαμπάρι ότι το ρούτερ μπορεί να το κάνει αυτό..... Βέβαια δεν ξέρω αν το κάνει κ το δικό μου η αν είναι νέο feature καθώς έχω κλείσει το tr069 και έχω μείνει λίγο πίσω στο fw... Νομίζω copyright 2021 μου λέει στη κεντρική σελίδα κάτω πριν βάλω τα credentials... Πιθανώς φοράει το πρώτο που είχε από όταν μου το εφεραν... Πελάτης του 2023... Η ημερομηνία μέσα στο ntp είναι σωστή btw.. Και γενικά ξέρετε τι λένε... Ότι δουλεύει μη το πειραζεις.... Θα το τσεκαρω με τη πρώτη ευκαιρία... Και εφόσον δουλεύουν ακόμη οι admin κωδικοί στο nova fw που φοράμε, ίσως το ανοίξω να πάρει το νέο.... Μόνο μη γίνει καμία στραβή και κατεβάσει fw wind η χάσει τίποτα ρυθμίσεις και τρέχω μετά....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 17-03-24 στις 13:07.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #6536
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Ή έκδοση που έχω σε Wind Firmware είναι V5R021C10S220 και Hardware version 26AD.A.

    Μόλις πρόσεξα ότι ήμουν σε CGNAT μετά την αλλαγή σε FTTH και μόλις την αφαίρεσαν.
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  12. #6537
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    V5R020C00S345 nova fw και υπάρχει και νεότερο νομίζω αν μας βοηθήσουν τα παιδιά... Αυτό το έχω από πέρυσι που μου έφεραν την ημέρα της ενεργοποίησης... Και στη πρώτη σελίδα πριν τα credentials γράφει huawei 2021... To copyright...

    - - - Updated - - -

    Σε ένα search στο φόρουμ βρήκα νεότερο fw nova για το huawei μας από τα μέσα του '23 το V5R021C10S210.... Δεν ξέρω αν υπάρχει νεότερο...
    Θα μας το πουν τα παιδιά με nova fw...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 17-03-24 στις 13:06.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #6538
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Copyright © 2022 Huawei Technologies Co., Ltd. All rights reserved.
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  14. #6539
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototype Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή έκδοση που έχω σε Wind Firmware είναι V5R021C10S220 και Hardware version 26AD.A.

    Μόλις πρόσεξα ότι ήμουν σε CGNAT μετά την αλλαγή σε FTTH και μόλις την αφαίρεσαν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototype Εμφάνιση μηνυμάτων
    Copyright © 2022 Huawei Technologies Co., Ltd. All rights reserved.
    Προφανώς νεότερο.... Αν και wind έκδοση...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #6540
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Θα μπορούσα να έχω μία εικόνα από τις ρυθμίσεις του VoIP που δίνει το router σε admin profile;
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

Σελ. 436 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 416426431434435436437438441446 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας