Σελ. 394 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 374384389392393394395396399404414 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.896-5.910 από 6786

Θέμα: Nova FTTH

  1. #5896
    Εγγραφή
    14-07-2022
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps/100mbps
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    NOKIA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την διαθεσιμότητα που την βλέπεις; σε καταστημα nova που πήγα μου είπε δε χρειάζεται να κάνω αίτηση θα περάσουν από όλους να κάνουν εγκατάσταση, γιατί είναι υποχρεωτικό απ' την ΕΕ.
    Στο ΧΕΜΔ το παρακολουθείς και στο COSMOTE διαθεσιμότητα και μετά κανείς αίτηση στον πάροχο που θέλεις.

  2. #5897
    Εγγραφή
    16-01-2006
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Μαλακίες λένε δίκιο έχεις, μου δείχνει διαθεσιμότητα από 15/5/23....αφού της το είπα στο διπλανό μου εχθές ηρθε μια εταιρία και του περασε κουτιά οπτικής μέχρι το σπίτι, cosmote γράφουν επανω....μόνο μια φορητότητα στην cosmote μας σώζει

  3. #5898
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GLOCKY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ΧΕΜΔ το παρακολουθείς και στο COSMOTE διαθεσιμότητα και μετά κανείς αίτηση στον πάροχο που θέλεις.
    Χεμδ; Η σελίδα που δείχνει τις υποδομές; Ο χάρτης;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλακίες λένε δίκιο έχεις, μου δείχνει διαθεσιμότητα από 15/5/23....αφού της το είπα στο διπλανό μου εχθές ηρθε μια εταιρία και του περασε κουτιά οπτικής μέχρι το σπίτι, cosmote γράφουν επανω....μόνο μια φορητότητα στην cosmote μας σώζει
    Αν αντιμετωπίζεις θέμα, πήγαινε κοτε για τα πρώτα 2 χρόνια και μετά αλλάζεις...
    Να γίνει η δουλειά μετράει...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #5899
    Εγγραφή
    16-01-2006
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χεμδ; Η σελίδα που δείχνει τις υποδομές; Ο χάρτης;

    - - - Updated - - -



    Αν αντιμετωπίζεις θέμα, πήγαινε κοτε για τα πρώτα 2 χρόνια και μετά αλλάζεις...
    Να γίνει η δουλειά μετράει...
    Εδώ το ΧΕΔΜ
    https://www.broadband-assist.gov.gr/

    Μας έχουν σκάσει οι άσχετοι

  5. #5900
    Εγγραφή
    04-01-2022
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort(HA35-10)
    Καλησπέρα
    Να πω και εγω την ιστορία μου, μηπως και μπορει καποιος να βοηθήσει...
    Πρόσφατα(1μήνα+) έχοντας εταιρεία Nova(παλια Wind) στο κατάστημα με ενα παμπαλαιο ρούτερ που είχε ο πατερας μου(10+χρονια) και επειδη αρχισαμε να εχουμε θέματα στο Wifi σε κινητά+λαπτοπ.... πήρα την αποφαση να μιλησω με Nova για αντικατασταση του Ρούτερ με καποιο καινουργιο, το οποίο και μου έστειλαν με το 2ο τηλεφώνημα και παρέλαβα το Huawei Model: 8245V και εδώ αρχίζουν ΟΛΑ.
    Για καποιο λογο ενώ συνδεεται κανονικά, δεν εχω ιντερνετ ενώ με το παλιό εχω κανονικα. Πήρα τηλεφωνα για να μην τα πολυ λέω και εχω μιλησει πανω απο 8 φορες (με διαφορετικους τεχνικούς) σε διαστημα 1 μηνός και ιντερνετ δεν εχω...να καταλαβετε μου εχουν στειλει αλλα 2 ρουτερ Huawei και εχω σύνολο 3 ΠΛΕΟΝ! αλλα ιντερνετ με κανενα! Εχουμε κάνει επανακιννηση,reset,εχω αλλαξει καλώδια, τα "φωτακια" που φαινεται οτι αναβουν ειναι ολα ενταξει εκτος απο to Internet που αναβοσβηνει(συνδεομαι στο Wifi απο το κινητο,No internet access). Μου εχουν κοιταξει την γραμμη και αλλα κατι δικα τους και ακρη δεν εχει βγει...(Τεχνικο δεν στέλνουν) ασχετα που οταν πλεον αμα τους παρω τηλεφωνο δεν ξερουν τι να μου πουν. Πως γινεται να συνδεεω το παλιο router να ειναι ολα ενταξει και με 3 καινουργια να μην μπορω να πιασω ιντερνετ?

    Θα εκτιμούσα οποιαδηποτε ιδέα ή κατι, πραγματικά εχω βρει αδιεξοδο.

    P.S. Η γραμμή ειναι μια κλασσική ADSL 24αρα.

  6. #5901
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα πρέπει να περάσουν στο σύστημα την mac address & sn του router απλά πες τους ότι έχεις κι τα δυο κι να στα περάσουν στο σύστημα...

  7. #5902
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα εδώ δεν είναι το σωστό
    Λέει ότι έχει adsl …
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  8. #5903
    Εγγραφή
    16-01-2006
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cloudstr1f3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Να πω και εγω την ιστορία μου, μηπως και μπορει καποιος να βοηθήσει...
    Πρόσφατα(1μήνα+) έχοντας εταιρεία Nova(παλια Wind) στο κατάστημα με ενα παμπαλαιο ρούτερ που είχε ο πατερας μου(10+χρονια) και επειδη αρχισαμε να εχουμε θέματα στο Wifi σε κινητά+λαπτοπ.... πήρα την αποφαση να μιλησω με Nova για αντικατασταση του Ρούτερ με καποιο καινουργιο, το οποίο και μου έστειλαν με το 2ο τηλεφώνημα και παρέλαβα το Huawei Model: 8245V και εδώ αρχίζουν ΟΛΑ.
    Για καποιο λογο ενώ συνδεεται κανονικά, δεν εχω ιντερνετ ενώ με το παλιό εχω κανονικα. Πήρα τηλεφωνα για να μην τα πολυ λέω και εχω μιλησει πανω απο 8 φορες (με διαφορετικους τεχνικούς) σε διαστημα 1 μηνός και ιντερνετ δεν εχω...να καταλαβετε μου εχουν στειλει αλλα 2 ρουτερ Huawei και εχω σύνολο 3 ΠΛΕΟΝ! αλλα ιντερνετ με κανενα! Εχουμε κάνει επανακιννηση,reset,εχω αλλαξει καλώδια, τα "φωτακια" που φαινεται οτι αναβουν ειναι ολα ενταξει εκτος απο to Internet που αναβοσβηνει(συνδεομαι στο Wifi απο το κινητο,No internet access). Μου εχουν κοιταξει την γραμμη και αλλα κατι δικα τους και ακρη δεν εχει βγει...(Τεχνικο δεν στέλνουν) ασχετα που οταν πλεον αμα τους παρω τηλεφωνο δεν ξερουν τι να μου πουν. Πως γινεται να συνδεεω το παλιο router να ειναι ολα ενταξει και με 3 καινουργια να μην μπορω να πιασω ιντερνετ?

    Θα εκτιμούσα οποιαδηποτε ιδέα ή κατι, πραγματικά εχω βρει αδιεξοδο.

    P.S. Η γραμμή ειναι μια κλασσική ADSL 24αρα.

    Το ίδιο πρόβλημα είχε φίλος πριν 1 μήνα, δεν είχε ίντερνετ που ήρθε μετά από 2 μέρες και μετά δεν είχε voip, οι άσχετοι στο κατάστημα δεν του είχαν αλλάξει στο σύστημα το s/n του νέου ρουτερ....

  9. #5904
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδιά συγνώμη, αλλά από πότε το adsl θέλει να περάσεις s/n του ρουτερ;

  10. #5905
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.818
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cloudstr1f3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Να πω και εγω την ιστορία μου, μηπως και μπορει καποιος να βοηθήσει...
    Πρόσφατα(1μήνα+) έχοντας εταιρεία Nova(παλια Wind) στο κατάστημα με ενα παμπαλαιο ρούτερ που είχε ο πατερας μου(10+χρονια) και επειδη αρχισαμε να εχουμε θέματα στο Wifi σε κινητά+λαπτοπ.... πήρα την αποφαση να μιλησω με Nova για αντικατασταση του Ρούτερ με καποιο καινουργιο, το οποίο και μου έστειλαν με το 2ο τηλεφώνημα και παρέλαβα το Huawei Model: 8245V και εδώ αρχίζουν ΟΛΑ.
    Για καποιο λογο ενώ συνδεεται κανονικά, δεν εχω ιντερνετ ενώ με το παλιό εχω κανονικα. Πήρα τηλεφωνα για να μην τα πολυ λέω και εχω μιλησει πανω απο 8 φορες (με διαφορετικους τεχνικούς) σε διαστημα 1 μηνός και ιντερνετ δεν εχω...να καταλαβετε μου εχουν στειλει αλλα 2 ρουτερ Huawei και εχω σύνολο 3 ΠΛΕΟΝ! αλλα ιντερνετ με κανενα! Εχουμε κάνει επανακιννηση,reset,εχω αλλαξει καλώδια, τα "φωτακια" που φαινεται οτι αναβουν ειναι ολα ενταξει εκτος απο to Internet που αναβοσβηνει(συνδεομαι στο Wifi απο το κινητο,No internet access). Μου εχουν κοιταξει την γραμμη και αλλα κατι δικα τους και ακρη δεν εχει βγει...(Τεχνικο δεν στέλνουν) ασχετα που οταν πλεον αμα τους παρω τηλεφωνο δεν ξερουν τι να μου πουν. Πως γινεται να συνδεεω το παλιο router να ειναι ολα ενταξει και με 3 καινουργια να μην μπορω να πιασω ιντερνετ?

    Θα εκτιμούσα οποιαδηποτε ιδέα ή κατι, πραγματικά εχω βρει αδιεξοδο.

    P.S. Η γραμμή ειναι μια κλασσική ADSL 24αρα.
    Η κατάσταση του DSL μέσα στο ρούτερ δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο, και εάν ναι με τι στατιστιικά;
    Το επόμενο βήμα ελέγχου είναι η κλήση PPP, αλλά ας ξεκινήσουμε από το βασικό.

  11. #5906
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά συγνώμη, αλλά από πότε το adsl θέλει να περάσεις s/n του ρουτερ;
    Μπα, μη το λες...
    Παλιά με cyta είχα το ίδιο θέμα με τηλέφωνο κ ίντερνετ...
    Μέχρι που τους πήρα και το πέρασαν...
    Επίσης δεν έπαιζαν στη γραμμή όλα τα ρούτερ του εμπορίου η άλλων παρόχων....
    Μόνο κάτι εγκεκριμένα ίδιες μάρκες από αυτούς αλλά και τα ίδια άλλων παρόχων..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #5907
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Μου θυμίζει την αρχή της συγχώνευσης, στέλνανε ρούτερ που δεν έπαιζαν ενω τα παλιά παίζανε.
    Ωσπου κάποια στιγμή αλλάζανε κάτι και παίζανε τα καινούργια, τα παλιά γιοκ.

    Γνώμη μου
    Βάλε το παλιό που παίζει και αγόρασε ένα access point για wifi
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #5908
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα, μη το λες...
    Παλιά με cyta είχα το ίδιο θέμα με τηλέφωνο κ ίντερνετ...
    Μέχρι που τους πήρα και το πέρασαν...
    Επίσης δεν έπαιζαν στη γραμμή όλα τα ρούτερ του εμπορίου η άλλων παρόχων....
    Μόνο κάτι εγκεκριμένα ίδιες μάρκες από αυτούς αλλά και τα ίδια άλλων παρόχων..
    Μα με την cyta δεν είχες κανονική γραμμή τηλεφώνου, αλλά voip.....τουλάχιστον παλιά που είχα cyta έτσι ήταν...και για αυτό όταν έπεφτε το ρεύμα δεν είχες ούτε τηλέφωνο (ενώ σε "κανονική" σύνδεση έχεις). Άρα εκεί για την τηλεφωνία υπήρχαν ειδικές ρυθμίσεις για το voip. Τώρα στην Nova FTTH που είχα μέχρι πριν 2 μήνες δεν θυμάμαι τι ακριβώς ίσχυε, εφόσον πρόσφατα άλλαξα και πήγα σε FTTH 200/200 + τηλεφωνία στην μισή τιμή από το 100/10 που είχα.

  14. #5909
    Εγγραφή
    17-11-2008
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ένα μήνα μέχρι να έχεις ίνα στο σπίτι σου.
    Και μετά 2 χρόνια υπομονή μέχρι να αλλάξεις πάροχο

  15. #5910
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από s91066 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα μήνα μέχρι να έχεις ίνα στο σπίτι σου.
    Και μετά 2 χρόνια υπομονή μέχρι να αλλάξεις πάροχο
    Κι εγω αυτο εκανα. Αναμονη 2 χρονια και πηγα κοσμοτε 1000αρα και ησυχασα πλεον...Οχι θα περιμενω τη νοβα να δεησει να δωσει πανω απο 200αρα σε υποδομη εκτος δικτυου της...Γελαει ο κοσμος

Σελ. 394 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 374384389392393394395396399404414 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας