Σελ. 373 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 353363368371372373374375378383393 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.581-5.595 από 6786

Θέμα: Nova FTTH

  1. #5581
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ίδια λέγανε και άλλοι..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...25#post7483325

    Δεν ξέρω τι κάνει η Nova..
    Σκέψου ότι τους πείρα γιατί είχα θέμα με το upload ~2.20mbps από 10 mbps κι το φτιάξαν απομακρυσμένα...
    Αλλά κι πάλι δεν τερματίζει όπως παλιά..

  2. #5582
    Εγγραφή
    12-11-2007
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από otakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εστειλα και μαιλ. παιδια οι ανθρωποι πρεπει να ξεφωνηθουν πραγματικα. Θελω να σας επισυναψω ολο το ιστορικο για να καταλαβετε τι τραβαω εδω και μηνες. Ειναι μεγαλο το κειμενο θα το δειτε σε εικονα. πραγματικα ειναι για γελια η εξυπηρετηση τους!!! Δεν ξερω αν πραγματικα υπαρχουν ανθρωποι στη NOVA που εκτος απο το να καταγραφουν το προβλημα σου, το επιλυουν κ ολας.!! δεν θελω να φανταστω τι θα γινει αν εχουμε προβλημα και δεν εχουμε καθολου ιντερνετ ποιος θα το λυσει!!!Συνημμένο Αρχείο 251494Συνημμένο Αρχείο 251495
    Σε νιώθω όσο δεν μπορείς να φανταστείς.
    Παρόμοια αντιμετώπιση με το support πέρασα κι εγώ όταν αναβαθμίστηκα από 100/10 VDSL σε οπτική και το παιδί που έκανε την εγκατάσταση είχε τερματίσει την ίνα άσχημα και με clip ευτελούς ποιότητας με αποτέλεσμα σε 3 ώρες να αποσυνδεθεί και να περιμένω 4 ημέρες να έρθουν να βάλουν καλύτερο.
    Αναρμόδιοι όλοι και απλοί καταγραφείς όπως είπες χωρίς κανένας να δίνει ουσιαστική λύση.
    Την αιτία μου την είπε ο δεύτερος τεχνικός. Δεν υπάρχει τεχνικό τμήμα στην NOVA, είναι όλοι εξωτερικοί συνεργάτες σε contractors που άλλοτε πέφτεις σε γνώστες και άλλοτε όχι.
    Δυστυχώς η εποχή Forthnet που είχε πραγματικά αξιόλογα άτομα στο τεχνικό (αν και καλύτερη όλων ήταν η HOL την εποχή εκείνη) δεν θα επανέλθει ποτέ.
    Για το πρόβλημα σου τώρα, σου συνιστώ να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ και να εκθέσεις όλα αυτά που έχεις περάσει.
    Εννοείται πως η ΕΕΤΤ δεν θα δώσει λύση στο πρόβλημα σου αλλά θα μπορείς να φύγεις (ή να κάνεις downgrade -δες παρακάτω-) χωρίς penalty.
    Στη δική μου περίπτωση έκανα καταγγελία για πρόβλημα στην τηλεφωνική σύνδεση (με καλούσαν και άκουγαν ότι ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή) και ω του θαύματος φτιάχτηκε μετά από λίγες ώρες που μπήκε στο σύστημα η καταγγελία.
    Το πρόβλημα μου βέβαια δεν απαιτούσε επίσκεψη τεχνικού (είχαν κάνει ημιτελή δρομολόγηση στο VOIP) αλλά σίγουρα θα κινήσει λίγο τα πράγματα.
    Για να επανέλθω τώρα σε αυτό που είπα για το downgrade, υποθέτω ότι η καμπίνα σου είναι κατασκευή WIND/NOVA οπότε και να πας σε άλλον πάροχο δεν θα ξεφύγεις από την τεχνική αδυναμία τους, αλλά ίσως να ήταν καλή ιδέα να επιστρέψεις σε VDSL που λειτουργούσε σωστά? Και όταν κάποτε μπορέσουν να λειτουργήσουν όπως πρέπει, επιστρέφεις σε FTΤH.
    Το ξέρω ότι δεν είναι ότι καλύτερο, διότι -κακά τα ψέματα- είναι πολύ καλύτερο το 500 από το 100 και σαν άνθρωποι συνηθίζουμε στο καλύτερο ξεχνώντας το χειρότερο, αλλά θα έχεις τουλάχιστον την ψυχική ηρεμία σου.

  3. #5583
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Σχετικά με το speedtest.net, τουλάχιστον για αυτούς που έχουν FTTH.

    Τα Windows, έχουν ένα speedtest.net app, στο Microsoft Store.

    Προτιμήστε αυτό.

    Σε αυτό πιάνω 940 Mbps download, ενώ στον web browser συνήθως πιάνω περίπου 700 Mbps.

    Και πάντοτε να χρησιμοποιείτε Ethernet καλώδιο, στις FTTH συνδέσεις.

    Όταν κατεβάζω με download manager, πιάνω ~900 Mbps κανονικά.

  4. #5584
    Εγγραφή
    12-11-2007
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με το speedtest.net, τουλάχιστον για αυτούς που έχουν FTTH.

    Τα Windows, έχουν ένα speedtest.net app, στο Microsoft Store.

    Προτιμήστε αυτό.

    Σε αυτό πιάνω 940 Mbps download, ενώ στον web browser συνήθως πιάνω περίπου 700 Mbps.

    Και πάντοτε να χρησιμοποιείτε Ethernet καλώδιο, στις FTTH συνδέσεις.

    Όταν κατεβάζω με download manager, πιάνω ~900 Mbps κανονικά.
    Και από την σελίδα speedtest.net τα ίδια αποτελέσματα έχω. Με όλα τα προγράμματα που μπορούν να ανοίξουν πολλαπλές συνδέσεις (πχ IDM, Filezilla, torrent κλπ) η ταχύτητα φτάνει τα 940-950 Mbps

    https://www.speedtest.net/result/15387089693

  5. #5585
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από otakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εστειλα και μαιλ. παιδια οι ανθρωποι πρεπει να ξεφωνηθουν πραγματικα. Θελω να σας επισυναψω ολο το ιστορικο για να καταλαβετε τι τραβαω εδω και μηνες. Ειναι μεγαλο το κειμενο θα το δειτε σε εικονα. πραγματικα ειναι για γελια η εξυπηρετηση τους!!! Δεν ξερω αν πραγματικα υπαρχουν ανθρωποι στη NOVA που εκτος απο το να καταγραφουν το προβλημα σου, το επιλυουν κ ολας.!! δεν θελω να φανταστω τι θα γινει αν εχουμε προβλημα και δεν εχουμε καθολου ιντερνετ ποιος θα το λυσει!!!Συνημμένο Αρχείο 251494Συνημμένο Αρχείο 251495
    Αγαπητέ φίλε, τώρα μόλις διάβασα την ανάρτηση και έχω να δηλώσω ότι συμπάσχω (όπως και όλοι μας φαντάζομαι) ολόψυχα στον δίκαιο πόνο σου. Αν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να σημειώσω δύο πραγματάκια: Το πρώτο, καλύτερα να αποφεύγεις χαρακτηρισμούς του στιλ "αισθητά εκνευρισμένη και φαινόταν στη γραμμή", ειδικά σε γραπτά, γιατί μόνο μπελάδες μπορούν να φέρουν. Και δεύτερο, αφού βλέπεις ότι στην περίπτωσή σου τουλάχιστον (δεν γενικεύω) δεν μπορούν ή δεν θέλουν ούτε να "μοιράσουν σε δυο γαϊδούρια άχυρα", που λέει κι η παροιμία, βρες ένα τρόπο να την κοπανήσεις, πχ ζητώντας κωδικούς voip. Αυτοί ΔΕΝ πρόκειται ν' αλλάξουν πολιτική/τακτική, εσύ πρέπει να αλλάξεις τρόπο σκέψης/διαχείρισης. Η ψυχική σου ηρεμία είναι αγαθό πολύτιμο όσο και αναντικατάστατο.

    ΥΓ Συγνώμη αν υπήρξα αδιάκριτος ή/και φορτικός.

  6. #5586
    Εγγραφή
    26-03-2014
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    openwrt x86 abomination
    Η παραπάνω "εταιρεία" δεν δίνει voip κωδικούς και θέλει τα εταιρικά στοιχεία σου για να σου απαντήσει ενγράπτως από την ένγραπτη φόρμα επικοινωνίας που ζητά email (για να μην φάει καταγγελία).

  7. #5587
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδιά. Εγώ που έκανα αίτηση στην nova ακόμα δεν έβαλαν οπτικές στην οικοδομή. Έχω ακόμα vdsl 100 Vodafone.
    Από 23/10 μπορώ να φύγω αζημιως με καταγγελία της σύμβασης γιατί κάνουν αλλαγή στο συμβόλαιο.
    Πότε να στείλω τη καταγγελία στη vodafone;; για να μη μείνω χωρίς ίντερνετ μέχρι να με ενεργοποιήσουν
    Γιατί ακόμα δε ξέρω ημερομηνία για να βάλω.
    Τα φώτα σας όποιος ξέρει


    Υγ η έγκριση εγκρίθηκε από τη nova μόλις τώρα μου ήρθε sms και θα περιμένω σύντομα ραντεβού με τεχνικό. Μάλλον να δει για τα καλώδια.
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  8. #5588
    Εγγραφή
    26-03-2014
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    openwrt x86 abomination
    @Godian πάρε άλλον πάροχο και όποιο έρθει πρώτος, στείλε σε mail στην Vodafone για την ταχύτητα και ζήτα αποζημίωση και φορητότητα χωρίς να χρεωθείς.

  9. #5589
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nicman23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Godian πάρε άλλον πάροχο και όποιο έρθει πρώτος, στείλε σε mail στην Vodafone για την ταχύτητα και ζήτα αποζημίωση και φορητότητα χωρίς να χρεωθείς.
    Δε κατάλαβα φίλε μου τι εννοείς.
    Να πάρω την Vodafone και να την πω τι;


    Αααα τώρα κατάλαβα. Αλλά δεν έχω προβλήματα με την ταχύτητα.
    Απλά κάνει μονομερή αλλαγή στο συμβόλαιο και μπορώ να φύγω αζημιως.
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  10. #5590
    Εγγραφή
    26-03-2014
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    openwrt x86 abomination
    αααα νόμιζα 23/10 ήτανε η ταχύτητα σου lol

  11. #5591
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nicman23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αααα νόμιζα 23/10 ήτανε η ταχύτητα σου lol
    Αχχαχαχαχαχαχχχαχαχαχχαχαχχαχαχαχχα όχι όχι.
    23/10 μπορώ να φύγω αζημιως. Απλά δε πότε να κάνω τη καταγγελία και τι να γράψω.

    - - - Updated - - -

    Με πήραν μόλις από την Vodafone να μου πουν ότι έχω ακόμα 1 χρόνο συμβόλαιο.
    Μόλις την είπα ότι από Δευτέρα ανεβάζουν 1€ το λογαριασμό αμέσως ήθελε να με κάνει αντίπροσφορά.
    Αλλά δεν με έπεισε.
    Τώρα περιμένω τη Δευτέρα να δω τι θα κάνω
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  12. #5592
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πόσο σου έδινε προσφορά ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  13. #5593
    Εγγραφή
    04-07-2018
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102718 /11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport plus 2
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 12.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχχαχαχαχαχαχχχαχαχαχχαχαχχαχαχαχχα όχι όχι.
    23/10 μπορώ να φύγω αζημιως. Απλά δε πότε να κάνω τη καταγγελία και τι να γράψω.

    - - - Updated - - -

    Με πήραν μόλις από την Vodafone να μου πουν ότι έχω ακόμα 1 χρόνο συμβόλαιο.
    Μόλις την είπα ότι από Δευτέρα ανεβάζουν 1€ το λογαριασμό αμέσως ήθελε να με κάνει αντίπροσφορά.
    Αλλά δεν με έπεισε.
    Τώρα περιμένω τη Δευτέρα να δω τι θα κάνω
    Αν σου κάνουν καλύτερη προσφορά απο οτι ήδη έχεις γνώμη μου κάτσε εκεί γιατί για nova ακούω τελευταία πολλά παράπονα απο πολλούς αρκετούς . Βέβαια αν δεν έχεις κάποιο θέμα με ταχύτητα και λοιπά και ή νέα προσφορά δεν σε καλύπτει τότε πάω πάσο

  14. #5594
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά. Εγώ που έκανα αίτηση στην nova ακόμα δεν έβαλαν οπτικές στην οικοδομή. Έχω ακόμα vdsl 100 Vodafone.
    Από 23/10 μπορώ να φύγω αζημιως με καταγγελία της σύμβασης γιατί κάνουν αλλαγή στο συμβόλαιο.
    Πότε να στείλω τη καταγγελία στη vodafone;; για να μη μείνω χωρίς ίντερνετ μέχρι να με ενεργοποιήσουν
    Γιατί ακόμα δε ξέρω ημερομηνία για να βάλω.
    Τα φώτα σας όποιος ξέρει


    Υγ η έγκριση εγκρίθηκε από τη nova μόλις τώρα μου ήρθε sms και θα περιμένω σύντομα ραντεβού με τεχνικό. Μάλλον να δει για τα καλώδια.
    Αν και δεν θυμάμαι τι λέει η σχετική ανακοίνωση της βοντα, και αν και είμαστε λίγο εκτός θέματος, καλύτερα να συνεχιστεί η συζήτηση στο σχετικό θέμα για να ξέρουμε για τι μιλάμε...
    Είναι δύσκολο πάντως να πάρεις κάποια απόφαση για να μην μείνεις χωρίς νετ...
    Κυνήγησε τους άλλους να σου βάλουν γραμμή όσο έχεις χρονικό περιθώριο για να διακόψεις στους άλλους... Περισσότερα στο σχετικό νήμα της ανακοίνωσης της βοντα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #5595
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    20.50€ 200αρα vdsl για 2 χρόνια

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Αν και δεν θυμάμαι τι λέει η σχετική ανακοίνωση της βοντα, και αν και είμαστε λίγο εκτός θέματος, καλύτερα να συνεχιστεί η συζήτηση στο σχετικό θέμα για να ξέρουμε για τι μιλάμε...
    Είναι δύσκολο πάντως να πάρεις κάποια απόφαση για να μην μείνεις χωρίς νετ...
    Κυνήγησε τους άλλους να σου βάλουν γραμμή όσο έχεις χρονικό περιθώριο για να διακόψεις στους άλλους... Περισσότερα στο σχετικό νήμα της ανακοίνωσης της βοντα..
    για να μου κόψουν το ίντερνετ πρέπει πρώτα να με συνδέσουν στην nova.
    Θα στείλω τη Δευτέρα καταγγελία με ημέρα την ενεργοποίηση στη nova και ότι γίνει
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

Σελ. 373 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 353363368371372373374375378383393 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας