Σελ. 310 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 290300305308309310311312315320330 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.636-4.650 από 6786

Θέμα: Nova FTTH

  1. #4636
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Arrow
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kwnstantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Nova είχε μόνο να προτείνει να παω σε 200άρα FFTH(σε τιμή 52Euro) και να πληρώνω περισσότερα σε σχέση με την την 100άρα VDSL που έχω(46 Euro περίπου). Δεν είναι το πρόβλημα μου τα 7 ευρώ αλλά απο την εν γένει συμπεριφορά πιστεύω οτι δεν έχω τύχη σε τυχόν μελλοντικές βλάβες.
    Το δίκτυο των χάλκινων γραμμών έχει τεθεί σε 2η μοίρα και σταδιακά εγκαταλείπεται (και επισήμως), τουλάχιστον στις πυκνοκατοικημένες περιοχές/αστικά κέντρα.
    Ανεξαρτήτως παρόχου, δεν θα αισθανόμουν καμία σιγουριά παραμένοντας σε xDSL.
    Δεν ξέρω την κατάσταση στα νότια προάστια, αλλά ως γενικός κανόνας η ασφαλέστερη -όσο μπορεί να ειπωθεί κάτι τέτοιο- επιλογή είναι ο ISP που έχει περάσει τις οπτικές ίνες.
    Αυτά αναφορικά με τη μετάβαση σε νέο πάροχο (υπό προϋποθέσεις θα μπορούσε να είναι ΚΑΙ η Nova, αλλά απ’ ότι γράφεις στη Βούλα δεν έχουν ιδιόκτητο δίκτυο συνεπώς απορρίπτεται)

    Από τη στιγμή που υπάρχει FTTH εγκατάσταση της COSMOTE στην πολυκατοικία σου, η προφανής λύση είναι το Fiber 300 Unlimited πακέτο στα €36,90.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kwnstantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη Nova δεν υπάρχει ένας άνθρωπος με τον οποίο θα συνεννοηθείς για ένα θέμα. Σε κάθε τηλεφώνημα με παραπέμπει ο ένας στον άλλο και φτάνω να μιλήσω μέχρι και με 4-5 εκπροσώπους χωρίς κανένα αποτέλεσμα.
    Σήμερα με ενημέρωσαν οτι θα πρέπει να τους αποζημιώσω με περίπου 160Euro αν καταγγείλω τη σύμβαση(απομένουν 11 μήνες). Διαφορετικά αν θέλω να γίνει ατελώς, θα πρέπει να καταθέσω αίτημα στο τεχνικό, να το εξετάσουν κ να αποφανθούν αν δικαιούμαι ατελή λήξη του συμβολαίου. Το έκανα και περιμένω...

    Γνωρίζει κανείς αν απαντάνε γρήγορα σε τέτοια θέματα και άν η απάντηση είναι γραπτή?
    Είναι σημαντικό να κρατάς screenshots των συνομιλιών στο chat (σε εμένα απάντησαν «μπορείτε να φύγετε ΑΤΕΛΩΣ») και φυσικά να έχεις scanαρισμένα τα δελτία επίσκεψης τεχνικών που πιστοποιούν τη βλάβη.
    Τα τελευταία καλά θα κάνεις να τα προωθήσεις στην ΕΕΤΤ μαζί με σχετική καταγγελία.
    Στη δική μου περίπτωση είχα δύο επισκέψεις, μία τεχνικού της Nova και μια δεύτερη συνδυαστική με ΟΤΕτζή.
    Κατέληγαν στο ίδιο συμπέρασμα: «Στον κατανεμητή (γιατί μπορεί να επικαλεστούν πρόβλημα στην εσωτερική δικτύωση) συγχρονίζει στα 50/5».
    Επισύναψα και μια φωτογραφία με το Analyzer του τεχνικού και η συζήτηση έλαβε τέλος. Αδιάσειστα στοιχεία.

    Θα έπρεπε να το είχες ζητήσει νωρίτερα. Δεν ξέρω πως έχει η κατάσταση τώρα.
    Αρχές Δεκεμβρίου 2022 πάντως (δηλ. ΠΡΙΝ την συγχώνευση Nova - Wind) τα ραντεβού πραγματοποιούνταν εντός 3-4 εργασίμων ημερών, τώρα δεν ξέρω...
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  2. #4637
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο και πιο αξιόπιστο από το καλώδιο δικτύου. Πάντα υπάρχει τρόπος να τραβήξεις καλώδιο και να μην φαίνεται σχεδόν τίποτα.
    Αξιόπιστο σαφέστατα, δίχως κουβέντα αυτό...
    Αλλά...
    Μια λέξη είναι αν έχεις να μετακινήσεις ένα σωρό πράγματα....
    Εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις το να ανοίξεις τέτοια δουλειά...
    Εγώ πάντως προσωρινά θα βολευτώ με plc για τα απομακρυσμένα δωμάτια...
    Με το wifi άσπρη μέρα δεν... Μόνο αν κοιτάξεις ακριβές λύσεις...
    Και ένα 50αρι αν στείλουν μέσα τα plc χαρούμενος θα είμαι...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν να πούμε ότι 100% της 1000άρας ΔΕΝ πρόκειται να έχεις ούτε με καλώδιο.
    Από κει και πέρα, ξεκίνα με ένα καλώδιο - προσωρινά αμόλα μια καλούμπα για x λεπτά - για να δεις τι πραγματικές ταχύτητες έρχονται στο PC σου καλωδιακά.
    Μετά, εφόσον λες ότι ΔΕΝ γίνεται να τραβήξεις καλώδιο, θα πρέπει να πας σε κάποιο κατάστημα και να ζητήσεις τα γρηγορότερα Powerlines που έχουν και να τους τονίσεις ότι θες να πιάνεις "τόσο" (αυτό που θα δεις με το καλώδιο).
    Και λέω να το τονίσεις ώστε να μπορείς να τα ξαναπάς πίσω σε περίπτωση που σου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
    Ασύρματα για να πας τόσο, πέρα ότι θα πρέπει ο δικός σου εξοπλισμός στο PC να υποστηρίζει wifi6E, θα πρέπει να μπει και αντίστοιχο Access Point. Σε δικές μου δοκιμές που έχω τα Unifi 6 pro, έχω θεωρητικα gigabit ταχύτητα ασύρματα, αλλά όχι σε διαφορετικό δωμάτιο. Για διαφορετικό δωμάτιο το μόνο που ίσως να σε πηγαίνει στο Gigabit είναι το U6 enterprise, αλλά αμφιβάλλω και για αυτό.
    Όπως βλέπεις λοιπόν, ακόμη και αν πούμε ότι θεωρητικά θα πιάσεις την ταχύτητα που θες, ο εξοπλισμός που σου χρειάζεται είναι πολύ ακριβός για την περίπτωση του wifi.
    Και είναι εξίσου ακριβός για την περίπτωση των powerlines, επειδή ΑΝ υπάρχουν powerlines που θα μπορέσουν να σου δώσουν πραγματικά 930-940Mbit σίγουρα είναι στην κατηγορία τιμής του U6 enterprise.
    Κάτι διάβαζα κάπου ότι plc μέχρι 200... Για παραπάνω δύσκολο...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostasKri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηδενικό latency και powerline δεν πάνε μαζί. Είναι χειρότερα από Wi-Fi. Καλώδιο μονόδρομος. Αν δεν μπορείς, κοίτα για high end mesh αλλά θα σου πάει ο κούκος αηδόνι και αμφιβάλλω ότι θα δεις gigabit ταχύτητες. Αν δεν μπορείς περάσεις καλώδιο και δεν έχεις high end access points ανά 2 δωμάτια, θεωρώ δεν υπάρχει λόγος να πας σε 1000άρα γραμμή.

    - - - Updated - - -



    Άλλαξα μερικά u6 lite για Pro (σε μένα, τον αδερφό μου και τους γονείς μου. Είμαστε 3 διαμερίσματα με περασμένα καλώδια μεταξύ τους). Δεν έχω καταφέρει να πιάσω gigabit. Έχω δοκιμάσει iPhone 14 Pro, iPad Pro M1, Macbook Pro 14" M1 Pro και πιάνω 750~. Το Wi-Fi της μητρικής στο desktop μου έχει Wi-Fi 6E αλλά δεν είναι και πολύ κοντά στο access point για να πιάσω παραπάνω. Οπότε αναμένω πιο γρήγορα devices χαχα
    Πριν είχαμε ένα κάποιο 100αρι δίκτυο με την adsl και λέγαμε ότι ήμασταν οκ...
    Τώρα με τη 500αρα ήρθαν τα πάνω κάτω... Ενσύρματα, ασύρματα όλα χ....
    Θέλει εκ ρίζας ανανέωση...
    Και σάμπως τα πιάνω πουθενά; Στο κινητό μέχρι 300 με τη 5αρα του ρουτερ...
    Μόνο σε υπολογιστή με καλώδιο και γιγαμπιτ κάρτα τα 500...
    Πρακτικά για οτιδήποτε πάνω από 100-200 θέλει το χέρι στη τσέπη για ανανέωση δικτύου αλλιώς τζάμπα η γραμμή...
    Φθηνότερο και καλύτερο από όλα το καλώδιο, αλλά μετά για ασύρματο θες a.p....
    Είναι μεγάλη κουβέντα γενικά....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kwnstantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Nova είχε μόνο να προτείνει να παω σε 200άρα FFTH(σε τιμή 52Euro) και να πληρώνω περισσότερα σε σχέση με την την 100άρα VDSL που έχω(46 Euro περίπου). Δεν είναι το πρόβλημα μου τα 7 ευρώ αλλά απο την εν γένει συμπεριφορά πιστεύω οτι δεν έχω τύχη σε τυχόν μελλοντικές βλάβες.

    Στη Nova δεν υπάρχει ένας άνθρωπος με τον οποίο θα συνεννοηθείς για ένα θέμα. Σε κάθε τηλεφώνημα με παραπέμπει ο ένας στον άλλο και φτάνω να μιλήσω μέχρι και με 4-5 εκπροσώπους χωρίς κανένα αποτέλεσμα.
    Σήμερα με ενημέρωσαν οτι θα πρέπει να τους αποζημιώσω με περίπου 160Euro αν καταγγείλω τη σύμβαση(απομένουν 11 μήνες). Διαφορετικά αν θέλω να γίνει ατελώς, θα πρέπει να καταθέσω αίτημα στο τεχνικό, να το εξετάσουν κ να αποφανθούν αν δικαιούμαι ατελή λήξη του συμβολαίου. Το έκανα και περιμένω...

    Γνωρίζει κανείς αν απαντάνε γρήγορα σε τέτοια θέματα και άν η απάντηση είναι γραπτή?
    Έχω μια απορία...
    Πακέτο 200-300 σε οπτική έχουν άραγε; Γιατί μάλλον μετά τα 2 χρόνια θα κατέβω σε ένα από τα 2...
    Δεν έχω δει κάτι σχετικό πέρα από τα κλασσικά 100-200-500-1000...
    Τα αναφέρουν κάπου;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πιο σωστή απάντηση που έχω διαβάσει. Κάποια points:

    1) Ότι και να του πουν σε κατάστημα για κάποια powerline ή access points, η εγκατάσταση και διαρρύθμιση κάθε σπιτιού είναι διαφορετική. Μπορεί πχ σε εμένα τα καλύτερα powerline να πλησιάσουν gigabit, μπορεί τα ίδια στον συμφορουμίτη να μην βγάζουν ούτε 100.

    2) Με καλώδιο θα βγάλει το φουλ της 1000αρας, αρκεί:
    α) Να του δώσει ο παροχος εξοπλισμό με 2,5Gbps πόρτα
    β) Όλος του ο δικτυακός εξοπλισμός (switch, καλώδια, κάρτες δικτύου στους υπολογιστές) να είναι 2,5Gbps
    Τι έλεγα για την εκ ρίζας ανανέωση δικτύου...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostasKri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά ας έχει πρώτα σωστή καλωδίωση να πάρει τα 940 με 1G LAN και τα υπόλοιπα 100 που του δίνει η 2.5G LAN τα αφήνει για μετά.
    Τόση ταχύτητα τι θα την κάνουμε άραγε....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το φουλ της 1000ρας με 2.5G δεν εχει καποιο νοημα οταν απο πισω το διαθεσιμο bandwidth διαμοιραζεται σε αλλους 32 νοματαιους.. Ποσο μαλλον οταν το ζητουμενο ειναι ασυρματο.
    Γενικα μετα τα 500Mbit η ασκηση ακριβαινει δυσαναλογα για full speed, και τελικα δεν εχει και τοσο νοημα
    Μη σου πω και πιο κάτω... 300+

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DoSMaN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ύστερα από κάποιο καιρό είπα να έρθω να κάνω ένα ποστ κι εγώ σχετικά με τις 2 οπτικές που έχω σπίτι...

    Αγόρασα πρόσφατα ένα Mini-PC και αυτό έχει 2 ethernet ports.

    Μία χιλιάρα και μία 2.4.

    Παρακάτω τα τεστ και από τις 2 γραμμές...


    Δοκίμασα να συνδέσω τη μία στο ένα router και την άλλη στο άλλο, αλλά δεν έπαιξε, όπως δεν έπαιξε και το σενάριο και οι 2 σε ένα router...

    Να υπενθυμίσω ότι και οι 2 γραμμές μου είναι 500άρες...!!
    500 και δίνει 800+

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δίκτυο των χάλκινων γραμμών έχει τεθεί σε 2η μοίρα και σταδιακά εγκαταλείπεται (και επισήμως), τουλάχιστον στις πυκνοκατοικημένες περιοχές/αστικά κέντρα.
    Ανεξαρτήτως παρόχου, δεν θα αισθανόμουν καμία σιγουριά παραμένοντας σε xDSL.
    Δεν ξέρω την κατάσταση στα νότια προάστια, αλλά ως γενικός κανόνας η ασφαλέστερη -όσο μπορεί να ειπωθεί κάτι τέτοιο- επιλογή είναι ο ISP που έχει περάσει τις οπτικές ίνες.
    Kαι όλες οι fttc καμπίνες που έβαλαν τι θα τις κάνουν; Χαλκό δεν έχουν και αυτές προς τους συνδρομητές;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #4638
    Εγγραφή
    10-12-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δίκτυο των χάλκινων γραμμών έχει τεθεί σε 2η μοίρα και σταδιακά εγκαταλείπεται (και επισήμως), τουλάχιστον στις πυκνοκατοικημένες περιοχές/αστικά κέντρα.
    Ανεξαρτήτως παρόχου, δεν θα αισθανόμουν καμία σιγουριά παραμένοντας σε xDSL.
    Δεν ξέρω την κατάσταση στα νότια προάστια, αλλά ως γενικός κανόνας η ασφαλέστερη -όσο μπορεί να ειπωθεί κάτι τέτοιο- επιλογή είναι ο ISP που έχει περάσει τις οπτικές ίνες.
    Αυτά αναφορικά με τη μετάβαση σε νέο πάροχο (υπό προϋποθέσεις θα μπορούσε να είναι ΚΑΙ η Nova, αλλά απ’ ότι γράφεις στη Βούλα δεν έχουν ιδιόκτητο δίκτυο συνεπώς απορρίπτεται)

    Από τη στιγμή που υπάρχει FTTH εγκατάσταση της COSMOTE στην πολυκατοικία σου, η προφανής λύση είναι το Fiber 300 Unlimited πακέτο στα €36,90.



    Είναι σημαντικό να κρατάς screenshots των συνομιλιών στο chat (σε εμένα απάντησαν «μπορείτε να φύγετε ΑΤΕΛΩΣ») και φυσικά να έχεις scanαρισμένα τα δελτία επίσκεψης τεχνικών που πιστοποιούν τη βλάβη.
    Τα τελευταία καλά θα κάνεις να τα προωθήσεις στην ΕΕΤΤ μαζί με σχετική καταγγελία.
    Στη δική μου περίπτωση είχα δύο επισκέψεις, μία τεχνικού της Nova και μια δεύτερη συνδυαστική με ΟΤΕτζή.
    Κατέληγαν στο ίδιο συμπέρασμα: «Στον κατανεμητή (γιατί μπορεί να επικαλεστούν πρόβλημα στην εσωτερική δικτύωση) συγχρονίζει στα 50/5».
    Επισύναψα και μια φωτογραφία με το Analyzer του τεχνικού και η συζήτηση έλαβε τέλος. Αδιάσειστα στοιχεία.

    Θα έπρεπε να το είχες ζητήσει νωρίτερα. Δεν ξέρω πως έχει η κατάσταση τώρα.
    Αρχές Δεκεμβρίου 2022 πάντως (δηλ. ΠΡΙΝ την συγχώνευση Nova - Wind) τα ραντεβού πραγματοποιούνταν εντός 3-4 εργασίμων ημερών, τώρα δεν ξέρω...

    Με κάλεσαν σήμερα απο το τεχνικό τμήμα σε απάντηση του αιτήματος που κατέθεσα στο site χθές. Δήλωσαν αναρμόδιοι να απαντήσουν και τους έκανε μεγάλη έκπληξη που κατέθεσα σχετικό αίτημα, παρόλο που αυτό ακριβώς με καθοδήγησε το τμήμα διακοπών συνδέσεων να κάνω.
    Θα κάνουν άλλο αίτημα εσωτερικά και θα με ενημερώσει το αρμόδιο τμήμα (που δεν ήξερε καν να μου πει ποιο είναι).
    Επίσης μου ζήτησαν τον κωδικό της βλάβης που δεν τον εχω λάβει ποτέ.

    Στις επισκέψεις των τεχνικων της nova δεν μου παρουσίασαν κανένα δελτίο επίσκεψης. Απλα μου είπαν οτι υπάρχει όντως βλάβη, δεν φταίει η καλωδίωση του σπιτιού μου και θα διαβιβάσουν τη βλάβη ως επείγουσα λόγω χαμηλής ταχύτητας.

    Επίσης οι τεχνικοί της nova δεν είχαν κάποιο analyzer. Μόνο ένα modem nova συνδεδεμένο με power bank.
    Είδαν οτι η γραμμή έχει σφάλματα,αποσυνδέσεις κ χαμηλή ταχύτητα κάνοντας login με το κινητό τους στο user interface.
    Το συνεργείο του ΟΤΕ δεν ενημερώθηκα πότε ήρθε καθώς είναι γενικευμένο το πρόβλημα στο καλώδιο και ήρθαν μια φορά για όλους φαντάζομαι.

  4. #4639
    Εγγραφή
    18-04-2010
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΡΑΦΗΝΑ Β
    Router
    Huawei HG8145V5
    Path Level
    Fastpath
    Εχει κανεις admin/root κωδικους για HG8145V5????
    Επισης μπουρουμε σε αυτην την συσκευη να σεταρουμε QoS-SQM?

  5. #4640
    Εγγραφή
    19-05-2020
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100mbps
    ISP
    Nova
    Router
    UDM PRO
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων

    - - - Updated - - -



    Τόση ταχύτητα τι θα την κάνουμε άραγε....

    - - - Updated - - -
    Ανάλογα τι κάνεις. Κατά κύριο λόγο πολλούς τους βολεύει το upload που δίνει. Αν θες να στέλνεις, να ανεβάζεις ή να δουλεύεις με αρχεία μέσω VPN στην δουλειά σου, το έξτρα upload είναι πολύ βοηθητικό.

    Το download η αλήθεια είναι πως δύσκολα θα το πάρεις όλο από ένα source. Αλλά στην περίπτωσή μου για παράδειγμα που έχουμε 3 διαμερίσματα στην πολυκατοικία και έχω ρίξει οπτικές και καλώδια στους ορόφους μεταξύ τους, έχοντας μπόλικο bandwidth βοηθεία αρκετά. Αν ήμουν μόνος, αντικειμενικά ένα 500άρι θα μου έκανε την δουλειά. Αλλά μιλάμε για 33€ τον μήνα το 1000άρι στην Nova... Το παίρνεις και ας μην το χρησιμοποιείς παρά μόνο στα σπάνια spikes που θα χρειαστείς απλά να κατεβάσεις γρήγορα και ο απέναντι θα στο δίνει..

  6. #4641
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Εγώ πιάνω συχνά 900 Mbps, με download manager, με 20 download threads.

  7. #4642
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Ένα τεστάκι με την 500άρα της πρώην Wind σε Nova Server...
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  8. #4643
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DoSMaN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα τεστάκι με την 500άρα της πρώην Wind σε Nova Server...
    500 μόνο στο upload....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #4644
    Εγγραφή
    11-08-2022
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Πως γινεται απο 500αρα να πιανεις 800?

  10. #4645
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Klaudio97 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως γινεται απο 500αρα να πιανεις 800?
    Eχει βύσμα
    ή
    η nova είναι μπάχαλο
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #4646
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Ποντάρω τα λεφτά μου στην κουρτίνα 2.

    Έχει τύχει ξανά... να το χαρεί όσο κρατήσει και να μην το διαδίδει δεξιά και αριστερά.
    Αργά ή γρήγορα, λογικά θα το πάρουν είδηση και θα του βάλουν "κόφτη".

  12. #4647
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποντάρω τα λεφτά μου στην κουρτίνα 2.

    Έχει τύχει ξανά... να το χαρεί όσο κρατήσει και να μην το διαδίδει δεξιά και αριστερά.
    Αργά ή γρήγορα, λογικά θα το πάρουν είδηση και θα του βάλουν "κόφτη".


    Ακριβώς έτσι. Και στον φίλο jkoukos η Cosmote δεν του έδινε 300Mbps ταχύτητα download σε FTTH 100άρα γραμμή για ένα μήνα περίπου; Κάποια στιγμή το πήραν χαμπάρι και τον κλείδωσαν στα 100Mbps, όσο ακριβώς είναι η ταχύτητα του πακέτου του...

  13. #4648
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Χωρίς ίντερνετ σήμερα από το μεσημέρι γιατί η Nova αποφάσισε πως δεν της αρέσει το Serial Number του ONT της και δεν κάνει πλέον authenticate με το OLT (κολάει σε Ο3 state). Στο τηλέφωνο δεν μπορούν να μου δώσουν το SN που βλέπουν ότι έχω, για να πάω να το spoofάρω, γιατί είναι προσωπικά δεδομένα.


    Ωραία.

  14. #4649
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Codehack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς ίντερνετ σήμερα από το μεσημέρι γιατί η Nova αποφάσισε πως δεν της αρέσει το Serial Number του ONT της και δεν κάνει πλέον authenticate με το OLT (κολάει σε Ο3 state). Στο τηλέφωνο δεν μπορούν να μου δώσουν το SN που βλέπουν ότι έχω, για να πάω να το spoofάρω, γιατί είναι προσωπικά δεδομένα.


    Ωραία.
    Ούτε με το router της δλδ? Χωρίς UDM SE.

  15. #4650
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε με το router της δλδ? Χωρίς UDM SE.
    Τίποτα. Το ΟΝΤ είναι το πρόβλημα. Κολάει στο Ο3 state που σημαίνει ότι δεν περνάει το SN του.

Σελ. 310 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 290300305308309310311312315320330 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας