Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    16-08-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εχει παρατηρησει κανεις αντιστοιχα προβληματα με χαμηλες ταχυτητες σε σερβερ του εξωτερικου; για παραδειγμα σε ολους τους ελληνικους σερβερ του speedtest εχω το μεγιστο απο το 50αρι VDSL ενω σε ολους τους σερβερ του εξωτερικου με το ζορι ακουμπαει τα 25mbps.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-12-2017
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Κανένα πρόβλημα σε εμένα...

  4. #4
    Εγγραφή
    16-08-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ειμαι σε διαρκη συνομιλια με την βονταφον. Εχουν αναγνωρισει το προβλημα και ψαχνουν λυση. Παρ'ολα αυτα ειμαι στα προθυρα να σπασω το συμβολαιο καθως 1 μηνα που ειμαι στην εταιρεια δεν εχω καθολου καλη εμπειρια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ant21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ.
    δοκιμασε να κατεβασεις απο τα παρακατω και δωσε μεση τιμη περιπου.
    • Proof.ovh.net - 900KB/s
    • Speed.hetzner.de - 1.2MB/s
    • xcal1.vodafone.co.uk – 120KB/s

    Εχω παραθεσει τις δικες μου ταχυτητες απο το δικτυο της βονταφον, απο το 5g της κοσμοτε εχω 20-80MB/s περιπου αναλογα με το σημα. Στο σπιτι φιλου μου που εχει και εκεινος vodafone 100mbps κατεβαζει 11.8~ σε καθε ενα απο αυτα. Αρα δεν ειναι γενικευμενο το προβλημα.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-07-2015
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μελαγο χαλι με vodafone απο την πρωτη μερα..

    Ενώ εχω πολυ κατα στατιστικα γραμμης εχω τεραστιο προβλημα με pings σε διαφορους γνωστους servers οπως blizzard, riot , EA games,
    αλλες μερες ειναι οκ αλλες μερες ειναι χαλι μαυρο, +6 με 8 hops σε καθε server σε σχέση με οτε.
    Επισης ειχα θεμα με twitch κοβοταν το stream που εβλεπα και απο το support μου ελεγαν οτι φταιει το twitch.
    Το support τους ειναι πραγματικα για κλαματα , σε αναγκαζουν να επικοινωνησεις μαζι τους μονο μεσω chat
    και ποτε δεν με έχουν εξηπηρετησει το μόνο που κανουν ειναι να κοροϊδεύουν τον κοσμο.
    Περιμενω σε λίγους μήνες να τελειώσει το συμβολαιο και εφυγα.

    Μείνετε μακρυα απο vodafone αν σεβεστε τα χρηματα σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haxzion : 02-04-22 στις 22:28.

  6. #6
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haxzion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μελαγο χαλι με vodafone απο την πρωτη μερα..

    Ενώ εχω πολυ κατα στατιστικα γραμμης εχω τεραστιο προβλημα με pings σε διαφορους γνωστους servers οπως blizzard, riot , EA games,
    αλλες μερες ειναι οκ αλλες μερες ειναι χαλι μαυρο, +6 με 8 hops σε καθε server σε σχέση με οτε.
    Επισης ειχα θεμα με twitch κοβοταν το stream που εβλεπα και απο το support μου ελεγαν οτι φταιει το twitch.
    Το support τους ειναι πραγματικα για κλαματα , σε αναγκαζουν να επικοινωνησεις μαζι τους μονο μεσω chat
    και ποτε δεν με έχουν εξηπηρετησει το μόνο που κανουν ειναι να κοροϊδεύουν τον κοσμο.
    Περιμενω σε λίγους μήνες να τελειώσει το συμβολαιο και εφυγα.

    Μείνετε μακρυα απο vodafone αν σεβεστε τα χρηματα σας.
    Επιβεβαιώνω κι εγώ τα άθλια pings σε ευρωπαϊκούς σερβερς ειδικά ea και ακόμα πιο συγκεκριμένα battlefield 4. Ιορδανία , Κύπρος , Τουρκία , Αίγυπτος έχουν καλύτερα pings από εμένα...είμαι καλύτερα από τη Συρία βέβαια !!
    Άριστα στατιστικά γραμμής , άριστη γραμμή και σταθερή που κλειδώνει φουλ και μάλιστα γυρισμένη σε fast path με βύσμα γιατί η εξυπηρέτηση της voda με έβγαλε τρελό , λέγοντας μου πως δεν υπάρχει η υπηρεσία fast path στο vdsl... Δηλαδή αν ήμουν και interleaved θα έπαιζα πάνω από 100ms... Τώρα τουλάχιστον είμαι στα 85 περίπου.... Πριν με cosmote ήμουν στα 45ms (όσο οι Τούρκοι.....)

  7. #7
    Εγγραφή
    16-08-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haxzion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μελαγο χαλι με vodafone απο την πρωτη μερα..

    Ενώ εχω πολυ κατα στατιστικα γραμμης εχω τεραστιο προβλημα με pings σε διαφορους γνωστους servers οπως blizzard, riot , EA games,
    αλλες μερες ειναι οκ αλλες μερες ειναι χαλι μαυρο, +6 με 8 hops σε καθε server σε σχέση με οτε.
    Επισης ειχα θεμα με twitch κοβοταν το stream που εβλεπα και απο το support μου ελεγαν οτι φταιει το twitch.
    Το support τους ειναι πραγματικα για κλαματα , σε αναγκαζουν να επικοινωνησεις μαζι τους μονο μεσω chat
    και ποτε δεν με έχουν εξηπηρετησει το μόνο που κανουν ειναι να κοροϊδεύουν τον κοσμο.
    Περιμενω σε λίγους μήνες να τελειώσει το συμβολαιο και εφυγα.

    Μείνετε μακρυα απο vodafone αν σεβεστε τα χρηματα σας.
    Εγω εσπασα το συμβολαιο, δεν εχουν παρει ουτε ευρω απο μενα και ουτε θα παρουν. 25 μερες ειχαν προβλημα και δεν λειτουργουσαν βασικες εφαρμογες στο κινητο και επρεπε να χρησιμοποιω δεδομενα ακομα και στο σπιτι. Επιστροφη στην κοσμοτε.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Εδω και δυο-τρεεις μερες το ανοιογμα ιστοσελιδων ειναι συνηθως τραγικα αργο. Μια στο τοσο ανοιγουν αμεσα. Δεν εννοω την ταχυτητα, αλλα το latency. Στα speedtest εχω φουλ ταχυτητα, αλλα στο dns resolving τα πραγματα ειναι τραγικα. dns εχω cloudflare.

  9. #9
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    είχα πρόβλημα προχθές στο youtube, η ταχύτητα είχε μειωθεί ακόμα και στο 1Mbps (από 80 περίπου)
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  10. #10
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω και δυο-τρεεις μερες το ανοιογμα ιστοσελιδων ειναι συνηθως τραγικα αργο. Μια στο τοσο ανοιγουν αμεσα. Δεν εννοω την ταχυτητα, αλλα το latency. Στα speedtest εχω φουλ ταχυτητα, αλλα στο dns resolving τα πραγματα ειναι τραγικα. dns εχω cloudflare.
    Εμένα μονίμως είναι έτσι. Κι εγώ dns cloudflare αλλά δεν πιστεύω πως είναι εκεί το θέμα....

  11. #11
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλησπέρα σε όλους. Επαναφέρω το θέμα για να ενημερώσω όσους τους ενδιαφέρει το ping (online games, stream κτλ) καθώς και τα μέλη τα οποία επέμεναν πως το Ping που είχα (70-100ms) στους ευρωπαϊκούς servers του battlefield 4 ήταν φυσιολογικό - συνέπεια της απόστασης.
    Για να θυμίσω η γραμμή ήταν vodafone 50 vdsl απο καμπίνα cosmote γυρισμένη σε fast path (με μέσον στον οτε καθώς η voda έλεγε πως δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα !!). Είχα δοκιμάσει 3-4 διαφορετικά routers επίσης, χιλιάδες ρυθμίσεις κτλ αλλα σταθερά το ping απο εμένα προς τους ευρωπαικούς servers του battlefield ήταν απο 70+ έως και 100ms ping (φανταστείτε χωρίς fast path χάλι που θα είχε). Οπότε συμβιβάστηκα.

    Πλέον έχω γραμμή vdsl cosmote 50 απο καμπίνα cosmote γυρσιμένη σε fast path (ναι υπάρχει !!). Ίδιος υπολογιστής, ίδιο setup , ίδιες ρυθμίσεις, ΙΔΙΟΙ servers απο τα favorites μου. Μ.Ο ping με cosmote λοιπόν 37ms !
    Γενικά παίζω απο 35ms έως 40 και το μεγαλύτερο που έχω δει μέχρι στιγμής και στο battlefield 2042 είναι 49-50ms !

    Οπότε όχι , δεν ήταν θέμα απόστασης αλλά θέμα τραγικού routing της vodafone !

    Φυσικά δεν θα είχα ποτέ απαίτηση να έχω 10 και 15ms που έχουν οι Γερμανοί στους Γερμανικούς servers , αλλα όπως σας έλεγα είχα ίδιο ping με αιγύπτιους...ιστραήλ , κύπρος είχαν ελαφρώς καλύτερο ping και τουρκία πολύ καλύτερο(πολύ παίζουν με 50-55ms !

    Οπότε τα 37-38 ms είναι και ικανοποιητικά και λογικά ! Φυσικά γενικά η γραμμή είναι πολύ πιο γρήγορη λόγω χαμηλότερου latency !

    Οπότε όσοι ενδιαφέρεστε για χαμηλό Ping, απο τους γνωστούς μεγάλους παρόχους η cosmote είναι μονόδρομος ! Δεν έχω κανένα όφελος , ούτε διαφημίζω και αν θεωρηθεί διαφήμιση ας διαγραφεί η τελευταία μου πρόταση , αλλά νομίζω πως έτσι θα βοηθήσω όσους έχουν ιδιους προβληματισμούς ή και πρόβλημα με το δικό μου.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-03-2023
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637 \ 11255 kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    16.8(dB) / 3.4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιβεβαιώνω κι εγώ τα άθλια pings σε ευρωπαϊκούς σερβερς ειδικά ea και ακόμα πιο συγκεκριμένα battlefield 4.
    Απλά παραθέτω συγκριτικό από Βόλο με σκοπό να ενημερώσω ότι τα όποια ωφελήματα έχουν να κάνουν και με την γεωγραφική σου θέση εντός Ελλάδας.
    Cosmote 50 Fast-path 46ms
    Vodafone 100 Fast-interleave 49ms

    Τα συγκριτικά έγιναν 2/2023
    Τι ηλικίας υποδομές έχει ο καθένας τους σε κάθε πόλη δεν το ξέρει κανείς.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας