Λοιπόν παίζει ένας φίλος μου με linux και του βάλαμε (εγώ απομακρυσμένα) να τρέχει ένα PC το searx (μηχανή αναζήτησης) προς το παρόν στο localhost (δοκίμασα και 0.0.0.0) και πόρτα 8888

Τώρα θέλει να έχει πρόσβαση στην μηχανή αναζήτησης που έστησε και απο άλλες συσκευές στο lan του (πχ κινητό ή άλλο PC)

Αλλά προσπαθώντας πχ απο το chromebrowser του κινητού να μπούμε στην μηχανή βάζοντας την inet IP (απο το ifconfig) πχ έστω ειναι 192.168.1.65 τότε 192.168.1.65:8888 βγάζει connection refused στο κινητό του ή κάτι τέτοιο (πρόσβαση δεν έχω σε άλλη συσκευή πέρα απο το linux pc του για να δώ και δεν ειναι καλός με τέτοιες περιγραφές ο φίλος μου)

Προσπάθησα αρχικά να κατεβάσω το firewall (απλά για να δώ αν ειναι αυτό εννοείται ότι δεν το άφησα έτσι) με sudo ufw disable και πάλι τα ίδια.

μπήκα και λίγο στο router του και δεν ξέρει να μου πει το μοντέλο (και τώρα που το σκέφτομαι δεν μου έκοψες να δω αν το λέει κάπου στο control panel) παντως ειναι της nova και ειναι λιγάκι κουραστικό.... επειδή ήδη ξοδέψαμε αρκετή ώρα να στήσουμε κάποια άσχετα πράματα πχ το search engine δεν είχα πολύ χρόνο να δω αλλά μου φάνηκε πολύ απλοικό το μόνο που ειναι σίγουρο ειναι ότι ειναι της nova

Δεν βρήκα επιλογές για dmz και upnp το μόνο που βρήκα ειναι επιλογή να κατεβάσω το firewall που πάλι τζίφος και κάτι σαν portfowarding (game mode κάπως έτσι το λέει) που δεν ξέρω αν αποθηκεύει τις ρυθμίσεις μιας και μετά απο "apply" δεν φαίνεται κάποια λίστα με το forwarding που έκανε.. έχω απλά την υπόνοια ότι δουλεύει γιατί αν πάω να κάνω νεο forwarding με το ίδιο όνομα πετάγεται μια ειδοποίηση που λέει ότι το όνομα αυτό υπάρχει ήδη...

Μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ μερικούς μπούσουλες step by step για τα router της nova για να ανοίξω το δίκτυο μιας και στην επόμενη συνεδρία θέλει να κάνει ένα PC του server και κάτι μου λέει ότι αν δεν με βοηθήσετε θα φάω τουλάχιστον ένα μισάωρο στο σκάλισμα του συγκεκριμένου ρουτερ :P

Ευχαριστώ.

- - - Updated - - -

Βρήκα χρόνο να το ψάξω λίγο παραπάνω το θέμα μάλλον η νόβα δίνει ZTE H288A?

Επίσης απότι είδα σε forum το "μανίσιο" firmware δεν δίνει επιλογές για DMZ και upnpn και πρέπει να ζητήσεις να σου στείλουν mail με firmware που να το δίνει;

Επίσης παίζει να κλειδώνει σε cgnat; σε αυτή την περίπτωση μπορώ να τον βάλω να ζητήσει να το βγάλουν;