Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    13-03-2022
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Δεν Έχω
    Πρόσφατα μετακόμισα σε νέο σπίτι και ήρθε η ώρα να διαλέξω πάροχο internet. Μέχρι τώρα έκλεβα δανειζόμουν, οπότε δεν είχα επιλογές και έτσι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα, ούτε ξέρω τί πακέτο χρησιμοποιούσα. Με πρόχειρο ψάξιμο βρήκα αυτά, που θα με ενδιέφεραν:

    NOVA - Fiber Internet 50 - 20eu + 1 μήνας δωρεάν.
    COSMOTE - (What's Up) Student Double Play 50 - 24.90eu.
    VODAFONE - VDSL 50 Double Play - 22.90eu.

    Όλες παρέχουν δωρεάν εξοπλισμό και μηδενικά τέλη ενεργοποίησης. Το σταθερό δεν με ενδιαφέρει. Το χρειάζομαι κυρίως για απλή χρήση, αρκετό Netflix και μια φορά το τόσο για κατέβασμα μέσω torrent (κυρίως 1080p ταινίες).
    Έτεινα προς την NOVA, αλλά είδα κάποια σχόλια που με απογοήτευσαν και δεδομένης της περιοχής (Εσταυρωμένος), που δεν φημίζεται για την ποιότητα των συνδέσεων γενικά, είμαι επιφυλακτικός.

    Τι μου προτείνετε εσείς;
    Και, αξίζει να δώσω αυτό το κάτι παραπάνω για VDSL ή για την χρήση που το θέλω αρκεί το κλασικό 24άρι ADSL;
    Ο πάροχος παίζει ρόλο ή θα έχω τις ίδιες ταχύτητες από οποιονδήποτε;
    Τέλος, δεν νομίζω να μην έχω πάρει πτυχίο πριν λήξει το συμβόλαιο, οπότε, ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση με την 24μηνη δέσμευση;
    Αυτά.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/8000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp link Archer VR400 V3
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καταρχάς χρειάζεσαι νέα αριθμοδοτηση μετά από αυτό θα δεις αν υποστηρίζει η περιοχή που μένεις vdsl η vdsl from fttc το δεύτερο καλύτερο από το πρώτο. Τρίτον το ενδεχόμενο να πας σε απεριόριστα GB παίζει; Αν έχεις κανένα γειτονικό τηλέφωνο δες αν υποστηρίζεται από ταχύτητες και αν δεν μπορούσα να πάω σε απεριόριστα θα διάλεγα την WIND λόγω καμπινών.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας