Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ετοιμάζομαι να αγοράσω τηλεόραση και αναρωτιέμαι τι ειναι σημαντικό. Από ότι έχω καταλάβει έχει γίνει και στις τηλεοράσεις ο χαμός στις τεχνολογίες και ορολογίες και αφήνομαι στα expertise σας για τις βασικές γραμμές.

    Μιας και η χρήση ειναι σημαντική, γενικά θα ειναι γενικής χρήσης. Αυτή την στιγμή δεν έχω κονσόλα αλλά σκέφτομαι για ένα πιθανό playstation ή xbox (λέμε τώρα) αλλά ακόμα και έτσι δεν ειμαι hard core gamer για τρελά 3d. Άντε κανένα gta ή forza horizon. Η χρήση της ειναι για καλωδιακή τηλεόραση και για kodi. Γενικά αφήνω την τηλεόραση ανοιχτή και με προβληματίζει το οργανικό led, κυρίως γιατί την αφήνω στο kodi.Το kodi έχει screen saver αλλά δεν αφήσω την τύχη της τηλεόρασης σε open source που μπορεί να κολήσει.

    Επίσης, μακροπρόθεσμα σκέφτομαι για soundbar και έξτρα ηχεία και αν έχω καταλάβει καλά η τηλεόραση λειτουργεί σαν pass thru αλλά δεν έχω καταλάβει τι γίνεται. Έχω μείνει στο optical audio . Δεν προβλέπω να παίξω video τρελής ποιότητας με τρελά audio codecs γιατί κυρίως streamάρω και το ιντερνετ δεν σηκώνει πάνω από 1080. Όμως, μπορεί να χρειαστεί για την κονσόλα και καλό είναι να ξέρω για αυτό.

    Από την σκοπιά μου θα ήθελα να έχει η τηλεόραση καλή υποστήριξη για Android για να μην πω να έχει Andoid TV ώστε τουλάχιστον στα πρώτα χρόνια να μην χρειαστώ android player. Είναι σωστή η σκέψη μου; Παίρνουν upgrade ή μην ασχοληθώ καν και να πάω για chromecast. Βασικά ένα kodi θέλω να στήσω, και ίσως μελοντικά νετφλιξ κτλ. Επίσης θα ήθελα να έχει επιλογή για wireless display να συνδέσω Windows. Παρένθεση, το wireless display δεν περνάει ήχο σωστά; Φαντάζομαι όχι και αρα αν θελήσω να προβάλω στην τηλεόραση για κάποιο βίντεο τότε η εικόνα με wirelss display και ήχο πως; Γίνεται κάτι μέσω bluetooth? Αν έχεις soundbar τότε οκέι το περνάς έτσι.

    Εκτός από το organic led, τι άλλο αντίστοιχα καλό έχει σε panel για αντίστοιχα σχεδόν contrast. QLED? Πρέπει να προσέξω κάτι; Γενικά μου αρέσουν οι λεπτές τηλεοράσεις αλλά έχω και μια ακόμη απορία. Παρατηρώ ότι οι περισσότερες τηλεοράσεις έχουν σταθερή βάση και εγώ θα ήθελα να περιστρέφεται. Η ιδέα μου ειναι ή γενικά δεν υπάρχει και ο μηχανισμός προβλέπεται στο VESA Mount?

    Από μάρκες; Samsung, LG γνωστά. Φαντάζομαι Sony αν και το πανελ έρχεται από 3ους. Έχουμε κάποιον άλλο αξιοπιστο φθηνό παίχτη;

    Τέλος μια ερώτηση για όσους μένουν εξωτερικό και έχουν καλωδιακή. Υπάρχει τρόπος να περάσει η καλωδιακή στην συσκευή για να χρησιμοποιηθεί το δικό της graphical interface και όχι τα χαζά των tv players. Αν υπάρχει κάτι, με το recording τι γίνεται; Φαντάζομαι δεν ειναι μόνο θέμα καλωδιακής αλλά και κάθε tv player από vdsl ...

  2. #2
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Μπες https://www.rtings.com/ και διάβαζε reviews.Δεν ασχολούμαι εδω και χρόνια αλλά μια qled samsung με va panel δείχνει καλή all around αγορά.Μόνο αρνητικό η περιορισμένη γωνία θέασης.Πρέπει να κάθεσαι κεντρικά γιατί αλλιώς ξεπλένεται η εικόνα.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπες https://www.rtings.com/ και διάβαζε reviews.Δεν ασχολούμαι εδω και χρόνια αλλά μια qled samsung με va panel δείχνει καλή all around αγορά.Μόνο αρνητικό η περιορισμένη γωνία θέασης.Πρέπει να κάθεσαι κεντρικά γιατί αλλιώς ξεπλένεται η εικόνα.
    Γνωστό σάιτ αν και θέλει πληρωμή μετά από ένα σημείο. Πάντως έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά τα παιδιά.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Εγω την επόμενη TV απο review αυτού του site θα την τσιμπήσω.Στα reviews των τηλεοράσεων τουλάχιστον μια χαρά δωρεάν είναι αυτά τα χρόνια που κοιτάω έτσι για πλάκα.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω την επόμενη TV απο review αυτού του site θα την τσιμπήσω.Στα reviews των τηλεοράσεων τουλάχιστον μια χαρά δωρεάν είναι αυτά τα χρόνια που κοιτάω έτσι για πλάκα.
    Ίσως να το μπερδεύω με κάτι άλλο νομίζω αυτό είχα χρησιμοποιήσει για τα πληκτρολόγια

    - - - Updated - - -

    Εγώ πάντως ψηνόμουν για oled αλλά το τεράστιο μου πρόβλημα ειναι το kodi. γενικά η τηλεόραση δείχνει kodi, και με ή χωρίς screenscaver δεν το εμπιστεύομαι. Καμιά φορά κρασάρει και βγαίνει στο android tv που κατά βάση ειναι σταθερό.

    Για την θέαση δεν ξέρω. Στο συγκεκριμένο σπίτι, χρειάζομαι γενικά η οθόνη να περιστρέφει από την βάση της. Δεν θα πάρω όμως τηλεόραση πριν μετακομίσω, σίγουρα όχι χωρίς περιστροφική βάση για να είμαι καλυμένος. Όμως δεν βλέπω και πολλές με αυτή την λειτουργία.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Κωλοέλεγε μια oled μέχρι που βγήκε τώρα η qd oled και μας πήρε τα μυαλά.Θέλει καμπόσα χρόνια όμως αυτό να ωριμάσει/πεσουν τιμές και τα σχετικά.Υποθέσεις κάνω γιατί μπορεί να κάνουν να χτυπήσουν τις oled αμεσα.Δεν ξέρω,θα δούμε.Το πρώτο qd oled monitor που είδα έχει ~300$ καπέλο.
    Τώρα για την περιστρεφόμενη βάση δεν εχω ψάξει αλλά ότι σύγχρονη τηλεόραση έχει πάρει το μάτι μου δεν περιστρέφεται.Να περιστρέφεται το έπιπλο της τηλεόρασης το έχεις σκεφτεί;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος G.F.D : 10-04-22 στις 00:36.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωλοέλεγε μια oled μέχρι που βγήκε τώρα η qd oled και μας πήρε τα μυαλά.Θέλει καμπόσα χρόνια όμως αυτό να ωριμάσει/πεσουν τιμές και τα σχετικά.Υποθέσεις κάνω γιατί μπορεί να κάνουν να χτυπήσουν τις oled αμεσα.Δεν ξέρω,θα δούμε.Το πρώτο qd oled monitor που είδα έχει ~300$ καπέλο.
    Τώρα για την περιστρεφόμενη βάση δεν εχω ψάξει αλλά ότι σύγχρονη τηλεόραση έχει πάρει το μάτι μου δεν περιστρέφεται.Να περιστρέφεται το έπιπλο της τηλεόρασης το έχεις σκεφτεί;
    Όχι γι'αυτό ξεκίνησα το νήμα. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσουν αυτά τα έπιπλα. Μου θυμίζουν έπιπλα των γονιών μας. Μόνο το σεμεδακι θα λείπει.Η μόνη άλλη εναλλακτική είναι να την στήσεις με βάση με πόδια αλλά τότε θα είναι κουταμαρα γιατί τα πόδια θα πρέπει να είναι μεγάλα και δεν θα κρύβονται.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Πάρε μια με κεντρικό stand και μια περιστρεφόμενη Βάση Τούρτας

  9. #9
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Επιτραπέζια περιστρεφόμενη βάση στήριξης για τηλεόραση/οθόνη, από γυαλί.
    Να που υπάρχει.

    Αφού ανάφερες oled μια LG C1 θα ήταν μέλι.Αν σε αγχώνει το burn in μια τίμια εναλλακτική δείχνει να είναι αυτή η QLED και θα είσαι ήσυχος.
    Για το μέγεθος θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς αυτό το link.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Πολύ χαλί όμως. Θα προτιμούσα μια βάση με vesa mount. Βέβαια δεν ξέρω αν γίνεται καλά. Στην παρούσα τηλεόραση, η βάση κουμπώνει χαμηλά και έχει σταθερότητα.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Μαζεμένη μου φαίνεται αλλά τέσπα,εσύ ξέρεις.Κάτι βγάζει το skroutz για αυτό που λές.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο ή τέτοιο. Τα λινκ για το visualization.

    Αυτα με τον τοίχο δεν μου κάθονται καλά. Παίρνεις ολόκληρη τηλεόραση και θα φαίνεται τόσο άσχημα από τον τοίχο σε απόσταση;

  13. #13
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Αφου υπάρχουν λύσεις μια χαρά.Τώρα για αυτά με τον τοίχο είμαι άσχετος,απλά υποθέτω οτι θα τα κρύβει η TV.
    Καμιά TV σου έχει γυαλίσει;

  14. #14
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου υπάρχουν λύσεις μια χαρά.Τώρα για αυτά με τον τοίχο είμαι άσχετος,απλά υποθέτω οτι θα τα κρύβει η TV.
    Καμιά TV σου έχει γυαλίσει;
    Όχι να σου πω. Έμπλεξα 19 φορές και όλα έχουν πάει πίσω. Η αλήθεια είναι ότι η συζήτηση αυτή είναι προετοιμασία. Υπολόγιζα ως έμφαση πιο κοντά στο θέμα σπίτι.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι να σου πω. Έμπλεξα 19 φορές και όλα έχουν πάει πίσω. Η αλήθεια είναι ότι η συζήτηση αυτή είναι προετοιμασία. Υπολόγιζα ως έμφαση πιο κοντά στο θέμα σπίτι.
    Μερικά προβλήματα πίσω και ξανακοιταζα το θέμα.
    Έβλεπα μια τηλεόραση της Samsung σε προσφορά και καθώς διάβαζα κάποια σχόλια στο tweakers, μου έκανε εντύπωση ότι έχει το δικό της λειτουργικό.

    Υπάρχει άποψη για το θέμα; Να το αποδεχτώ ότι θα πάρω κάτι σε Google Chromacast?

    Μια άλλη ερώτηση αλλά αυτή πρέπει να πάω εδώ στο βέλγιο να ρωτήσω ειναι τι γίνεται με την ηλίθια καλωδιακή. Θα ήθελα να χρησιμοποιήσω το σαφώς ανώτερο interface των τηλεοράσεων, να ξεφορτωθώ την κουμούτσα decoder αλλά υπάρχει και το ερώτημα της εγγραφής.

    Επιπλέον του rtrings, για την περιοχή του Benelux υπάρχει και αυτό το site που έχει εξαιρετικό σύστημα αναζήτησης με φίλτρα. Με είχε βοηθήσει πολύ με το laptop.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 01-05-22 στις 23:15.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας