Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21

Θέμα: HDD failure

  1. #16
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasilisDD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας

    Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον σκληρό μου δίσκο (wdc wd10ezrz-00htkb0) αγορασμένος το 2016.
    Τον χρησιμοποιώ ως μέσο αποθήκευσης και είναι η δεύτερη φορά μέσα σε διάστημα 3 μηνών που χάνει δεδομένα. Δηλαδή βασικά χάνει όλα τα δεδομένα, μένουν μόνο κάποιοι φάκελοι και αυτοί άδειοι. Το hard disk sentinel δείχνει 100% υγεία, και γενικά αν μεταφέρω αρχεία ή εγκαταστήσω κάτι σε αυτόν δεν παρουσιάζεται κανένα πρόβλημα. Πέραν από το προφανές, να έχει δηλαδή παραδώσει πνεύμα και επειδή είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω τέτοιου είδους συμπεριφορά με HDD, σκέφτεστε κάτι άλλο που θα μπορούσε να συμβαίνει; Για πείτε καμιά ιδέα..
    Ο σκληρός σου είναι green οι οποίοι ενσωματώθηκαν με τους blue και αυτό φαίνεται απο το Ζ στο τέλος.
    Τώρα για το πρόβλημα ανάκτησης αρχείων δες το παρακάτω βίντεο.


    Η καρτέλα smart του hard disk sentinel τι δείχνει είναι όλα οκ;
    Για δώσε ένα screenshot να δούμε.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  2. #17
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasilisDD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρεμπιπτόντως, έχετε υπόψιν σας κάποιο αξιόλογο data recovery program ει δυνατόν.. free;
    https://www.ccleaner.com/recuva

  3. #18
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ εχω ένα σκασμό τέτοιους δισκους.

    Τους συνδέεις και κάθε φορά θα συμπεριφερθούν με έναν διαφορετικό τρόπο κάθε φορά .
    Πότε θα τους αναγνωρίζει το σύστημα, πότε όχι.
    Εγώ πάντως δεν έχω συναντήσει ποτέ, τέτοια μεσοβέζικη κατάσταση, δηλαδή δίσκο που πότε να παίζει και πότε να μην παίζει. Προφανώς, εφόσον υπάρχει τέτοιο case, που δεν το αμφισβητώ ότι υπάρχει απλά σε εμένα δεν έχει τύχει, ο δίσκος είναι για πέταμα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasilisDD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνος δεν υπάρχει, οικογένεια - παιδιά έχουν προτεραιότητα. Διάθεση υπάρχει. Τα δεδομένα που χάθηκαν δεν ήταν σημαντικά, ωστόσο προφανώς κανείς δε θέλει να έχει ένα μη αξιόπιστο δίσκο. Το ερώτημα είναι αν είναι θέμα δίσκου ή κάτι άλλο.
    Παρεμπιπτόντως, έχετε υπόψιν σας κάποιο αξιόλογο data recovery program ει δυνατόν.. free;
    Έτρεξες όλα τα διαγνωστικά; (long/surface scan)

    Για photo recovery είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν αυτό: https://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec
    Στο linux, αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά, έχω ακούσει καλά λόγια για το ddrescue: https://www.gnu.org/software/ddrescue

    Πάντως εαν είχες σημαντικά αρχεία, θα σου πρότεινα να πήγαινες σε κάποια εταιρεία, που ασχολείται επαγγελματικά με την ανάκτηση δεδομένων. Εφόσον δεν είναι σημαντικά τα δεδομένα, μπορείς να παίξεις (για πειραματισμό ίσως πιο πολύ) με κάποιο από τα προαναφερόμενα εργαλεία.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  4. #19
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εαν είχες σημαντικά αρχεία, θα σου πρότεινα να πήγαινες σε κάποια εταιρεία, που ασχολείται επαγγελματικά με την ανάκτηση δεδομένων.
    https://rapidspar.com/
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #20
    Εγγραφή
    15-03-2022
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως δεν έχω συναντήσει ποτέ, τέτοια μεσοβέζικη κατάσταση, δηλαδή δίσκο που πότε να παίζει και πότε να μην παίζει. Προφανώς, εφόσον υπάρχει τέτοιο case, που δεν το αμφισβητώ ότι υπάρχει απλά σε εμένα δεν έχει τύχει, ο δίσκος είναι για πέταμα.




    Έτρεξες όλα τα διαγνωστικά; (long/surface scan)

    Για photo recovery είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν αυτό: https://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec
    Στο linux, αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά, έχω ακούσει καλά λόγια για το ddrescue: https://www.gnu.org/software/ddrescue

    Πάντως εαν είχες σημαντικά αρχεία, θα σου πρότεινα να πήγαινες σε κάποια εταιρεία, που ασχολείται επαγγελματικά με την ανάκτηση δεδομένων. Εφόσον δεν είναι σημαντικά τα δεδομένα, μπορείς να παίξεις (για πειραματισμό ίσως πιο πολύ) με κάποιο από τα προαναφερόμενα εργαλεία.
    Μα αυτό είναι που μου προξενεί εντύπωση και εμένα, το μια να δουλεύει και μια όχι, δε το έχω ξαναδεί. Σαν να έχει τρύπα ο δίσκος και χάνει δεδομένα Anyway, ευτυχώς δεν είχα τίποτα το σοβαρό αποθηκεύσει εκεί και σίγουρα ο δίσκος θα πάει στην ανακύκλωση, μιας και είναι αδύνατο να εμπιστευτώ σοβαρά δεδομένα σε ένα τέτοιο δίσκο.

  6. #21
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως δεν έχω συναντήσει ποτέ, τέτοια μεσοβέζικη κατάσταση, δηλαδή δίσκο που πότε να παίζει και πότε να μην παίζει. Προφανώς, εφόσον υπάρχει τέτοιο case, που δεν το αμφισβητώ ότι υπάρχει απλά σε εμένα δεν έχει τύχει, ο δίσκος είναι για πέταμα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasilisDD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αυτό είναι που μου προξενεί εντύπωση και εμένα, το μια να δουλεύει και μια όχι, δε το έχω ξαναδεί. Σαν να έχει τρύπα ο δίσκος και χάνει δεδομένα Anyway, ευτυχώς δεν είχα τίποτα το σοβαρό αποθηκεύσει εκεί και σίγουρα ο δίσκος θα πάει στην ανακύκλωση, μιας και είναι αδύνατο να εμπιστευτώ σοβαρά δεδομένα σε ένα τέτοιο δίσκο.
    Το 'χω δει να συμβαίνει κι εγώ, με δίσκο της ίδιας σειράς (blue, 1tb, περίπου ίδιας χρονολογίας).

    Ίσως να έχει θέμα το firmware σε συνδυασμό με bad sectors. Ποιός ξέρει;

    Αλλά μη φανταστείτε, ακόμα κι όταν τον "διαβάσει", σέρνεται. Κοινώς, για τα σκουπίδια.

    Τζάμπα θα χάσεις το χρόνο σου με έναν τέτοιο δίσκο, πιστεύω.

    1TB δίσκος πλέον, ίδιας ποιότητας (ίσως και καλύτερης), κοστίζει 30€ ευρώ.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας