Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα σε ολους.

    Το βραδυ της Πεμπτης 3/3 παρηγγειλα αυτη* τη ram απο eshop. Παρολο που ελεγε για αμεσα διαθεσιμο προϊον, η παραγγελια ηρθε στο καταστημα της πολης μου 6 μερες αργοτερα, την Τεταρτη 9/3.
    Την παρελαβα την ιδια μερα κατα το μεσημερι, αλλα δεν κοιταξα τη συσκευασια της οσο ημουν στο καταστημα επειδη βιαζομουν. Την κοιταξα οταν εφτασα στο σπιτι και διαπιστωσα πως η συσκευασια πρεπει να ειχε ανοιχτει επειδη
    - το πλαστικο γυρω απο τη συσκευασια ηταν χαλαρο και σκισμενο σε ενα σημειο
    - η μνημη ηταν με το κοκκινο κομματι της προς τα μεσα, δηλαδη το αναποδο απ' οτι φαινεται εδω**
    - το ασπρο χαρτακι (οχι το πολυχρωμο χαρτονι που φαινεται στην εικονα) με τις οδηγιες που βρισκεται πισω απο τη μνημη ειχε πεσει πιο χαμηλα.
    Long story short, η συσκευασια ειχε ανοιχτει και ειχε ξανακλειστει προχειρα.
    Τηλεφωνησα στα κεντρικα του eshop και ειπανε να την επιστρεψω στο καταστημα. Την επεστρεψα λιγες ωρες αργοτερα και μου βγαλανε το δελτιο παραλαβης πρϊοντων service που ελεγε σαν δικαιολογια "ειναι σκισμενη η συσκευασια και φαινεται ανοιγμενη. ο πελατης επιθυμη αντικατασταση".
    Προφανως ανεφερα ολα οσα λεω παραπανω και στον υπαλληλο που μιλησα τηλεφωνικα και στον αλλο στο καταστημα που μιλησα in person.

    Ποσος χρονος χρειαζεται για να διαπιστωσουν κατι τοσο προφανες? Μεχρι σημερα δεν εχω καποια ενημερωση και στη σελιδα τους δειχνει πλεον το προϊον ως εξαντλημενο! Refund μπορω να ζητησω?

    * https://www.e-shop.gr/ram-team-group...z-p-PER.323528
    ** https://www.teamgroupinc.com/en/cata...2&index_id=205
    ديميتريس

  2. #2
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Δεν ειναι πρώτη φορά που κάνει τέτοια πράγματα το e-shop. Και σε εμένα το e-shop έκανε παρόμοια πουστιά, αλλά για καλή μου τύχη και κακή δική τους, βρήκα και τα πειστήρια του εγκλήματος. Οπότε αναγκάστηκαν να μου επέστρεψαν τα χρήματα.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους.

    Το βραδυ της Πεμπτης 3/3 παρηγγειλα αυτη* τη ram απο eshop. Παρολο που ελεγε για αμεσα διαθεσιμο προϊον, η παραγγελια ηρθε στο καταστημα της πολης μου 6 μερες αργοτερα, την Τεταρτη 9/3.
    Την παρελαβα την ιδια μερα κατα το μεσημερι, αλλα δεν κοιταξα τη συσκευασια της οσο ημουν στο καταστημα επειδη βιαζομουν. Την κοιταξα οταν εφτασα στο σπιτι και διαπιστωσα πως η συσκευασια πρεπει να ειχε ανοιχτει επειδη
    - το πλαστικο γυρω απο τη συσκευασια ηταν χαλαρο και σκισμενο σε ενα σημειο
    - η μνημη ηταν με το κοκκινο κομματι της προς τα μεσα, δηλαδη το αναποδο απ' οτι φαινεται εδω**
    - το ασπρο χαρτακι (οχι το πολυχρωμο χαρτονι που φαινεται στην εικονα) με τις οδηγιες που βρισκεται πισω απο τη μνημη ειχε πεσει πιο χαμηλα.
    Long story short, η συσκευασια ειχε ανοιχτει και ειχε ξανακλειστει προχειρα.
    Τηλεφωνησα στα κεντρικα του eshop και ειπανε να την επιστρεψω στο καταστημα. Την επεστρεψα λιγες ωρες αργοτερα και μου βγαλανε το δελτιο παραλαβης πρϊοντων service που ελεγε σαν δικαιολογια "ειναι σκισμενη η συσκευασια και φαινεται ανοιγμενη. ο πελατης επιθυμη αντικατασταση".
    Προφανως ανεφερα ολα οσα λεω παραπανω και στον υπαλληλο που μιλησα τηλεφωνικα και στον αλλο στο καταστημα που μιλησα in person.

    Ποσος χρονος χρειαζεται για να διαπιστωσουν κατι τοσο προφανες? Μεχρι σημερα δεν εχω καποια ενημερωση και στη σελιδα τους δειχνει πλεον το προϊον ως εξαντλημενο! Refund μπορω να ζητησω?

    * https://www.e-shop.gr/ram-team-group...z-p-PER.323528
    ** https://www.teamgroupinc.com/en/cata...2&index_id=205
    Εμένα μου έτυχε μια φορά με ένα καλώδιο usb που δεν δούλευε. Μικρό το κόστος αλλά είπα γιατί να μην το πάω πίσω να δω τι γίνεται. Ο τότε τοπικός υπεύθυνος ήταν πολύ τυπικός ήθελε ακόμα και τη ζελατίνα της συσκευασίας μέχρι και το μεταλλικό κορδονάκι του καλωδίου.
    Η όλη διαδικασία είχε πάρει 1+ εβδομάδα θυμάμαι, ήρθε η αντικατάσταση στο τοπικό κατάστημα, την παρέλαβα και δούλευε.

    Για το e-shop παρατήρησα και εγώ ότι έχουν χάσει τη γρηγοράδα που είχαν κάποτε, άμεσα διαθέσιμα έρχονται σε 6-7 ημέρες και κάποια άλλα μετά από 5-6 έχουν αλλάξει ξαφνικά σε εξαντλημένα στην εξέλιξη παραγγελίας.
    Μάλλον η κρίση τους έχει δυσκολέψει και αυτούς.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @masterfaster
    Οταν λες τα πειστηρια του εγκληματος? Γιατι εχω κρατησει 1-2 φωτο που εβγαλα με τη συσκευασια οταν την πηρα, αλλα σε αυτες δεν φαινεται το σκισιμο.

    @dslsub
    Για μενα ομως, που εχω οικονομικες δυσκολιες, ειναι ~35ε που τα στερηθηκα απο αλλου. Επισης, μιλαμε για κατι που δεν το αγορασα απο το stockhouse ωστε να ερθει οπως ηρθε. Το πληρωσα για καινουριο και στην τιμη ενος καινουριου.

    Επικοινωνησα με το service και ειπανε οτι θα το ελεγξουνε και θα μου απαντησουν. Τι να κοιταξουν σε ανοιγμενη συσκευασια? Αν δουλευει το εξαρτημα? Δεν με ενδιαφερει αν δουλευει. Αν ζητησω refund μου ειπανε οτι πρεπει να εγκριθει πρωτα απο εκεινους. Αν ζητησω πιστωτικο ειναι η ιδια διαδικασια?
    ديميتريس

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @dslsub
    Για μενα ομως, που εχω οικονομικες δυσκολιες, ειναι ~35ε που τα στερηθηκα απο αλλου. Επισης, μιλαμε για κατι που δεν το αγορασα απο το stockhouse ωστε να ερθει οπως ηρθε. Το πληρωσα για καινουριο και στην τιμη ενος καινουριου.

    Επικοινωνησα με το service και ειπανε οτι θα το ελεγξουνε και θα μου απαντησουν. Τι να κοιταξουν σε ανοιγμενη συσκευασια? Αν δουλευει το εξαρτημα? Δεν με ενδιαφερει αν δουλευει. Αν ζητησω refund μου ειπανε οτι πρεπει να εγκριθει πρωτα απο εκεινους. Αν ζητησω πιστωτικο ειναι η ιδια διαδικασια?
    Κατανοητό αυτό που λες, μάλιστα πολλοί από εμάς έχουνε στριμωχθεί και δεν υπάρχουν περιθώρια για χάρες, όσο και αν θέλουμε να είμαστε χαλαροί.

    Δεν έχω πάρει ποτέ επιστροφή χρημάτων από e-shop και μου έδωσαν την εντύπωση ότι θέλουν να το αποφεύγουν. Όταν ρώτησα στο τοπικό κατάστημα αν προβλέπεται επιστροφή για το ελαττωματικό προϊόν αμέσως μου είπε, το αλλάζουν με άλλο, και κοίταξε να βρει τις φόρμες αλλαγής.

    Στη δικιά μου περίπτωση θα κρατούσα το προϊόν εφόσον δουλεύει και την εγγύηση μαζί. Και σε πρώτη δυσλειτουργία θα τους ενοχλούσα με την εγγύηση.
    Έχω ακούσει ότι υπάρχει εξοπλισμός να συσκευάσουν πάλι ένα προϊόν και να κάνουν τη συσκευασία να φαίνεται καινούρια οπότε πάλι δεν είσαι σίγουρος.

    Και γενικά αν δεν μείνεις ευχαριστημένος, ψάχνεις για εναλλακτικές την επόμενη φορά και το e-shop χάνει ένα πελάτη.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχετε τύχει κάποιο τέτοιο μαγαζί που να κάνει επιστροφή χρημάτων??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σκεφτηκα και εγω αυτο με την εγγυηση, αλλα μιλαμε για ram σε λαπτοπ που δεν εινια δικο μου. Αυτο σημαινει πως αν γινει ποτε κατι, το λαπτοπ θα χρειαστει να ερθει στα δικα μου χερια, να το τεσταρω, να το ανοιξω αν χρειαστει κλπ πριν γινει η αλλαγη. Φασαρια.
    Επισης, σε παρομοια περιπτωση, φιλος μου ειχε παρει μια μνημη ddr3 για desktop πριν πολλα χρονια. Παρατηρησε οτι του εβγαζε μπλε οθονες και την εβγαλε και πηρε αλλη. Χρειαστηκε να περασουν ~5 χρονια για να ερθει στα χερια μου και να τη δοκιμασω σε αλλα 2 συστηματα που εκανε τα ιδια, οποτε να σταλει πισω και να παρει πιστωτικο, γιατι 5 χρονια μετα προφανως δεν ειχανε την ιδια για να του την αλλαξουν.

    Τελικα εγκρινανε το refund και θα μου επιστρεψουν τα χρηματα. Ειμαι σιγουρος πως αν τους ειχα παρει νωριτερα θα το ειχανε τσεκαρει νωριτερα και ισως να προλαβαινα και την μνημη σε στοκ, αρα να ζητουσα αντικατασταση.
    ديميتريس

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα εγκρινανε το refund και θα μου επιστρεψουν τα χρηματα.
    Μια χαρά

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας