Σελ. 126 από 129 ΠρώτηΠρώτη ... 106116121124125126127128 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.876-1.890 από 1934
  1. #1876
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.746
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bravelover Εμφάνιση μηνυμάτων
    24 αρα ποσο πάει κανονικά η τιμή όταν ανανέωσης συμβόλαιο?
    26,90

    https://www.cosmote.gr/eshop/global/...od3060110_prod
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 26-03-23 στις 00:15.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  2. #1877
    Εγγραφή
    30-11-2009
    Περιοχή
    Μυτιληνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    840
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219930/21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΑ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    11,2(dB) / 34,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν πέφτει πιο κάτω αν λήγει το συμβόλαιο ;



    Case: coolermaster cosmos s,CPU: Core i7 920 D0 M/B: asus p6t deluxe v2, Ram:corsair dominator 1600mhz 3*4gb, VGA: msi gtx 260 twin frozr, Hds: western digital velociraptor 300gb, CPU Cooler: stock cooler, Monitor: lg 17'',PSU: seasonic m12d 850watt.

  3. #1878
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.746
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ΑΝ.. σου κάνουν κάποια προσφορά ναι..

    Αλλά η κανονική τιμή είναι αυτή.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #1879
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, επικοινώνησα κι ρώτησα για τα προφίλ κλπ δυστυχώς μου είπαν ότι δεν έχουν δυνατότητα παρά απλά έδωσαν μία πληροφορία ότι είναι κλειδωμένο προφίλ στα 110Mbps.
    Μάλλον, θα "έπεσες" σε άσχετο/η. Αποκλείεται, να μην μπορούν να δώσουν την εντολή, για αλλαγή προφίλ (Interleaved/Fast Path), από δική τους καμπίνα, που από ότι φαίνεται συνδέεσαι, απλά θα βαριόταν ο/η υπάλληλος ή δεν ήθελε να το πειράξει, μην τυχόν και απορυθμιστεί το G.INP, που έχεις ενεργό.. Που επικοινώνησες; 13788, 13888 ή μέσω chat; Έχει σημασία, γιατί ιδίως στο chat, δύσκολα σε εξυπηρετούν και σου κλείνουν και την συνομιλία, αρκετές φορές, στα μούτρα. Πολλές φορές, παίζει ρόλο και η ώρα που επικοινωνείς, γενικότερα στην εξυπηρέτηση ή στην τεχνική υποστήριξη. Κυρίως το απόγευμα-βράδυ, δύσκολα πετυχαίνεις εκπρόσωπο της προκοπής. Τις πρωινές και μεσημβρινές ώρες, είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα, από την εμπειρία μου, όλα αυτά τα χρόνια που επικοινωνώ, για διάφορα θέματα προκύπτουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζήτησα λοιπόν βλάβη, επόμενη μέρα με πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός (ίδιος τεχνικός που επισκέφτηκε στο χώρο παλιά) είπε ότι μετά από έλεγχος που είδε δεν γίνεται παραπάνω λόγο περιοχής και ότι είναι ήδη από τα υψηλότερα κι μπορεί η γραμμή μου να είναι η πρώτη σε ταχύτητα στην περιοχή (66-67Mbps) ενώ οι άλλες γραμμές μόλις 50-55Mbps..
    Προσωπικά πάντως, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, στην περίπτωσή σου. Και αυτό, γιατί, ενώ υπάρχει attainable rate 81Mbps, εσύ συγχρονίζεις μόλις στα 63Mbps. 18 Μονάδες διαφορά δηλαδή. Δεν ξέρω, αν έχεις αυξημένες απαιτήσεις, στη χρήση του ίντερνετ της γραμμής αυτής, γενικότερα ή αν σου φτάνει, αλλά σίγουρα κάτι άλλο φταίει, που δεν το έλεγξαν, με τη δέουσα προσοχή. Αν επιτρέπεται, ο χώρος που βρίσκεται η γραμμή σου, είναι μονοκατοικία ή πολυκατοικία; Γιατί στη δεύτερη περίπτωση, περιπλέκονται περισσότερο τα πράγματα.. Η εσωτερική και εξωτερική καλωδίωση της γραμμής, είναι καινούργια ή παλιά; Πέραν από το Αστικό κέντρο και την καμπίνα, έχουν ελέγξει, τώρα τελευταία τα ζεύγη, του box της κολώνας, της γραμμής σου; Υπήρχε και σε εμένα πρόβλημα εκεί, όταν και μπήκε υγρασία μέσα στο box και άρχιζε και έκανε αποσυνδέσεις, έπεφτε η ταχύτητα και η απόκριση της γραμμής και ενώ το επισήμαινα συνεχώς, δεν πήγαιναν σχεδόν ποτέ εκεί, για τη δική μου γραμμή και μετά από αρκετή ταλαιπωρία, πήγαν, το έλεγξαν και μετά μου τηλεφώνησαν, να μου πουν, ότι είχα δίκιο.

    Υ.Γ. Ποιο ρούτερ της cosmote, έχεις τελικά συνδεδεμένο, πάνω σε αυτή τη γραμμή; Το speedport plus, plus 2 ή το ΖΤΕ 1600; Σίγουρα δεν είναι άσχημη, η συνολική ταχύτητα που έχεις, δωρεάν, ιδίως, αν δεν έχεις αυξημένες ανάγκες, αλλά άποψή μου είναι, αφού φαίνεται ότι μπορεί και περισσότερο, γιατί να μην το επιτύχει (; Άλλωστε, στο download, δεν άλλαξε και κάτι σημαντικά, από την 50άρα που είχες. Η μόνη ουσιαστική ωφέλεια που έχεις, είναι το upload. Από ότι φαίνεται, θέλει περισσότερη επιμονή/υπομονή και ψάξιμο το πράγμα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλεκτρομαγνητικη κινηση και καθαρισμος της... με.. reset. Τι διαβαζουμε ρε φιλε ξανα.

    ΥΓ Δεν ειναι κακο να μην ξερει κανεις. Αλλα οι απιθανοι του customer care οφειλουν να γνωριζουν τα βασικα και κυριως να μην φτιαχνουν δικες τους θεωριες, γιατι ξεφτιλιζονται και παραπληροφορουν και τον κοσμο που τυπικα ακουει τις κοτσανες τους ως αυθεντιες.
    Με όλο το σεβασμό, νομίζω ότι, κολλάτε σε λέξεις/φράσεις. Πιστεύετε, ότι σε περιπτώσεις, που μια γραμμή, είναι πολύ καλή στατιστικά και τύχει κάποια στιγμή, να εμφανίσει ένα πρόβλημα, όπως υψηλό ping, αργή φόρτωση ιστοσελίδων στο ίντερνετ, το reset port, δεν θα βοηθήσει κάπως την κατάσταση;

    Σίγουρα, αυτά που λέτε ισχύουν και θα ισχύουν (εδώ σε εμένα, με σοβαρό πρόβλημα, σε nova -πρώην wind- γραμμή, με συνεχείς αποσυνδέσεις και πολύ χαμηλούς συγχρονισμούς -έως 0Mbps, με ενεργό broadband & internet, είχε φτάσει-, με 50άρι πακέτο, για αρκετά χρόνια και λίγο πριν το διορθώσουν, μου λέγαν να απενεργοποιήσω το band steering, διότι αυτό ευθυνόταν, για τις αποσυνδέσεις ), αν δεν αλλάξει η φιλοσοφία και η οργάνωση μερικών, στα τηλεφωνικά κέντρα, αλλά να μην τα ισοπεδώνουμε και όλα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bravelover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πέφτει πιο κάτω αν λήγει το συμβόλαιο ;
    Αναλόγως, το πακέτο που θα επιλέξεις (πχ σε 24άρι πακέτο, με απεριόριστα σταθερά/υπεραστικά και 500 λεπτά μόνο, προς κινητά Ελλάδος, η τιμή ξεκινάει από τα 22,90€/μήνα. Αν τα θες όλα απεριόριστα κινητά & σταθερά Ελλάδος, η τιμή ξεκινάει από τα 26,90€/μήνα. Στην 50άρα, στην πρώτη περίπτωση, με την 24άρα, η κανονική τιμή εκκίνησης, είναι τα 27,90€/μήνα, ενώ στη δεύτερη περίπτωση, τα 31,90€/μήνα και ούτω κάθε εξής). Εκτός βέβαια, όπως προαναφέρθηκε, σου κάνουν κάποια ειδικότερη προσφορά, για εσένα, με χαμηλότερη τιμή παγίου/μήνα, ανάλογα το πακέτο που θα επιλέξεις και τις ανάγκες σου, για σταθερή επικοινωνία.

    Υ.Γ. Αναφέρθηκες σε ανανέωση... Τώρα έχεις κάποιο, από τα παλιά εμπορικά προγράμματα στη γραμμή (με τα 120' & 420' λεπτά, προς κινητά και σταθερά & κινητά 29 χωρών ΕΕ εξωτερικού) ή όχι; Αν ναι, έχεις πάρει δωρεάν διπλασιασμό -ή τουλάχιστον το δικαιούσε, αλλά δεν εφαρμόστηκε ακόμα στη γραμμή σου-; Έχει σημασία, γιατί σε περίπτωση που, είτε δικαιούσε και δεν πήρες και εσύ ακόμα ή έχεις ήδη πάρει, δωρεάν, μεγαλύτερη ταχύτητα, και επιθυμείς να διατηρήσεις την αναβάθμιση, τότε, ισχύει ο ίδιος παλιός τιμοκατάλογος των προγραμμάτων, με τα λεπτά ομιλίας, προς εξωτερικό. Με τα 120' 26,90€/μήνα και με τα 420' 28,90€/μήνα, στην αντίστοιχη 24άρα. Αν πας στα νέα πακέτα και πήρες ήδη τον δωρεάν διπλασιασμό, τότε θα τον χάσεις. Αλλιώς, αν θες να τον διατηρήσεις, πρέπει να παραμείνεις σε αυτό το πακέτο που έχεις -ή μονό, αν θες να κινηθείς, μεταξύ των 120' & 420' λεπτά, προς κινητά και σταθερά & κινητά 29 χωρών ΕΕ εξωτερικού, ως αλλαγή, σε αυτή τη περίπτωση- και συνήθως, μαζί με τα 120' ή 420' λεπτά, προς κινητά και σταθερά & κινητά 29 χωρών ΕΕ εξωτερικού, τώρα τελευταία, δίνουν επιπρόσθετα και δωρεάν απεριόριστα λεπτά προς κινητά Ελλάδος, για τα επόμενα 2 χρόνια από την ημερομηνία ανανέωσης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 26-03-23 στις 02:53.

  5. #1880
    Εγγραφή
    22-05-2022
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    63375/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 14.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον, θα "έπεσες" σε άσχετο/η. Αποκλείεται, να μην μπορούν να δώσουν την εντολή, για αλλαγή προφίλ (Interleaved/Fast Path), από δική τους καμπίνα, που από ότι φαίνεται συνδέεσαι, απλά θα βαριόταν ο/η υπάλληλος ή δεν ήθελε να το πειράξει, μην τυχόν και απορυθμιστεί το G.INP, που έχεις ενεργό.. Που επικοινώνησες; 13788, 13888 ή μέσω chat; Έχει σημασία, γιατί ιδίως στο chat, δύσκολα σε εξυπηρετούν και σου κλείνουν και την συνομιλία, αρκετές φορές, στα μούτρα. Πολλές φορές, παίζει ρόλο και η ώρα που επικοινωνείς, γενικότερα στην εξυπηρέτηση ή στην τεχνική υποστήριξη. Κυρίως το απόγευμα-βράδυ, δύσκολα πετυχαίνεις εκπρόσωπο της προκοπής. Τις πρωινές και μεσημβρινές ώρες, είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα, από την εμπειρία μου, όλα αυτά τα χρόνια που επικοινωνώ, για διάφορα θέματα προκύπτουν.
    Δεν τους είπα αυτό ακόμα αλλά θα το δοκιμάσω αν θα υπάρξει κάποια αστάθεια/αποσύνδεση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά πάντως, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, στην περίπτωσή σου. Και αυτό, γιατί, ενώ υπάρχει attainable rate 81Mbps, εσύ συγχρονίζεις μόλις στα 63Mbps. 18 Μονάδες διαφορά δηλαδή. Δεν ξέρω, αν έχεις αυξημένες απαιτήσεις, στη χρήση του ίντερνετ της γραμμής αυτής, γενικότερα ή αν σου φτάνει, αλλά σίγουρα κάτι άλλο φταίει, που δεν το έλεγξαν, με τη δέουσα προσοχή. Αν επιτρέπεται, ο χώρος που βρίσκεται η γραμμή σου, είναι μονοκατοικία ή πολυκατοικία; Γιατί στη δεύτερη περίπτωση, περιπλέκονται περισσότερο τα πράγματα.. Η εσωτερική και εξωτερική καλωδίωση της γραμμής, είναι καινούργια ή παλιά; Πέραν από το Αστικό κέντρο και την καμπίνα, έχουν ελέγξει, τώρα τελευταία τα ζεύγη, του box της κολώνας, της γραμμής σου; Υπήρχε και σε εμένα πρόβλημα εκεί, όταν και μπήκε υγρασία μέσα στο box και άρχιζε και έκανε αποσυνδέσεις, έπεφτε η ταχύτητα και η απόκριση της γραμμής και ενώ το επισήμαινα συνεχώς, δεν πήγαιναν σχεδόν ποτέ εκεί, για τη δική μου γραμμή και μετά από αρκετή ταλαιπωρία, πήγαν, το έλεγξαν και μετά μου τηλεφώνησαν, να μου πουν, ότι είχα δίκιο.
    Ενδιάμεσα δηλαδή δικατοικία, η εξωτερική/εσωτερική καλωδίωση φαίνεται να είναι παλιά αλλά λειτουργική.
    Ο τεχνικός έχει κάνει έλεγχος από τηλεφωνική πρίζα μέχρι την καμπίνα και είναι εντάξει. Απλά δεν υπάρχει άλλη βελτίωση λόγο περιοχής, πιο συγκεκριμένα μπορεί να έχει να κάνει λόγω crosstalk και ότι η κατάσταση της εξωτερικής γραμμής στο δρόμο είναι παλιά..
    Πάντως είναι πάλι περίεργο να υπάρχει μεγάλη διαφορά το actual κι attainable rate και ότι είναι σχετικά χαμηλός συχρονισμός για απόσταση της γραμμής γύρω 380 μέτρα από καγμπίνα, αλλά και πάλι μπορεί να είναι αυτά τα δύο θέματα εξωτερικά ενδιάμεσα από την καμπίνα και σπίτι είναι η αιτία...
    Δεν έχω και τρελές απαιτήσεις συνήθως οπότε κι έτσι που είναι, είναι μία χαρά..
    Άντε με το καλό έρχεται η οπτική ίνα εδώ αυτό το χρόνο ή του χρόνου το πολύ μαζί με το κουπόνι οπότε με χαρά περιμένω αυτή ωραία αναβάθμιση με τερματισμένη κι υποσχόμενη ταχύτητα..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ. Ποιο ρούτερ της cosmote, έχεις τελικά συνδεδεμένο, πάνω σε αυτή τη γραμμή; Το speedport plus, plus 2 ή το ΖΤΕ 1600; Σίγουρα δεν είναι άσχημη, η συνολική ταχύτητα που έχεις, δωρεάν, ιδίως, αν δεν έχεις αυξημένες ανάγκες, αλλά άποψή μου είναι, αφού φαίνεται ότι μπορεί και περισσότερο, γιατί να μην το επιτύχει (; Άλλωστε, στο download, δεν άλλαξε και κάτι σημαντικά, από την 50άρα που είχες. Η μόνη ουσιαστική ωφέλεια που έχεις, είναι το upload. Από ότι φαίνεται, θέλει περισσότερη επιμονή/υπομονή και ψάξιμο το πράγμα..
    ZTE H1600 είναι το ρούτερ που έχω εδώ και κάτι ένα εξάμηνο.
    Θα ήταν ωραίο να ήταν λίγο παραπάνω έστω και 70Mbps download στρογγυλεμένο αλλά εντάξει.. πάλι καλά που τερματίζει το upload και είναι δωρεάν..
    Θα συνεχίσω λίγο ακόμα το ψάξιμο βέβαια αν βρω κάτι άλλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grgamer345 : 26-03-23 στις 04:32.

  6. #1881
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τους είπα αυτό ακόμα αλλά θα το δοκιμάσω αν θα υπάρξει κάποια αστάθεια/αποσύνδεση.
    Spoiler:
    Αν θες ζήτα, να σε βάλουν σε fast, από το 13788 και αν δεις μετά ότι έχεις προβλήματα, το αλλάζεις πάλι σε Interleaved, μήπως και αλλάξει κάτι στην ταχύτητα, στο download.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εξωτερική/εσωτερική καλωδίωση φαίνεται να είναι παλιά αλλά λειτουργική.
    Spoiler:
    Ίσως, να χρειάζεται αλλαγή και να μην «σηκώνει» αυτή την υψηλότερη ταχύτητα (να έχουν φθαρεί από τις καιρικές συνθήκες, με τα χρόνια (ήλιο, υγρασία κλπ), με utp εσωτερικά (με δικό σου ηλεκτρολόγο και καλώδιο utp), και έξω, να ζήταγες, να σου φέρουν καινούργιο καλώδιο από την κολώνα,(δωρεάν από τον ΟΤΕ) με αίτημά σου στο 13788. Την σύνδεση στο κουτί διακλάδωσης, σου την έχουν κάνει με scotchlok (δες εικόνα πιο κάτω) ή έχουν στρίψει τους αγωγούς -ίνες χαλκού-, μεταξύ τους, για την επαφή, του καλωδίου που έρχεται από την κολώνα, και ενώνεται με αυτό που συνεχίζει, προς τα μέσα στο χώρο; Παίζει και αυτό ρόλο.. Η τηλεφωνική πρίζα είναι χωνευτή ,-μέσα στο τοίχο- η επιτοίχια -δηλαδή εξωτερική-; Tο box της κολώνας, είναι το παλαιού τύπου ή από τα πιο σχετικά καινούργια; Από μια κολώνα «περνάει» η γραμμή σου η και από τυχόν δεύτερη-τρίτη -βοηθητικές/προεκτατικες κολώνα/ες-, εκτός από την κυρία;



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως είναι πάλι περίεργο να υπάρχει μεγάλη διαφορά το actual κι attainable rate και ότι είναι σχετικά χαμηλός συχρονισμός για απόσταση της γραμμής γύρω 380 μέτρα από καγμπίνα, αλλά και πάλι μπορεί να είναι αυτά τα δύο θέματα εξωτερικά ενδιάμεσα από την καμπίνα και σπίτι είναι η αιτία...
    Spoiler:
    Η καμπίνα είναι από τις καινούργιες άσπρες ή τις παλιές γκρι;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συνεχίσω λίγο ακόμα το ψάξιμο βέβαια αν βρω κάτι άλλο.
    Spoiler:
    Δες το και με ΕΕΤΤ, με αποστολή παραπόνου εδώ (https://www.eett.gr/katanalotes/tile...amp-diadiktyo/), -αν δεν χωράνε οι χαρακτήρες/λέξες, μπορείς να καταγράψεις σε αρχείο word, μια επιστολή και να την επισυνάψεις, με τυχόν αποδεικτικό στοιχείο/screenshot, από το ρούτερ, που φαίνεται το actual και attainable rate-, ως ύστατη λύση. Ίσως βοηθήσουν με κάποιο τρόπο, γιατί μου φαίνεται και εμένα περίεργο, σε τόση μικρή απόσταση, από την καμπίνα, να έχεις αυτή τη ταχύτητα και μάλιστα, μέχρι το ρούτερ, αλλά να μην επιτυγχάνεται.

    Κουτί διακλάδωσης: Scotchlok: Box κολώνας παλιού τύπου: Box κολώνας νεότερου τύπου:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΥ ΓΚΡΙ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΥ ΚΟΥΤΙΟΥ Ο.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  130,1 KB 
ID: 247126 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  syndemos-kalodion-tilepikoinonion-kitrino-normal.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  15,9 KB 
ID: 247127 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  618775747_.jpg.e2bfb057fd2fafd871d845cfc5ef2d77.jpg 
Εμφανίσεις:  257 
Μέγεθος:  8,1 KB 
ID: 247128 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  OTE_Box.jpg.080811cd1ac0d368dec76c659d86d169.jpg 
Εμφανίσεις:  261 
Μέγεθος:  58,0 KB 
ID: 247129
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 27-03-23 στις 03:11.

  7. #1882
    Εγγραφή
    22-05-2022
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    63375/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 14.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες ζήτα, να σε βάλουν σε fast, από το 13788 και αν δεις μετά ότι έχεις προβλήματα, το αλλάζεις πάλι σε Interleaved, μήπως και αλλάξει κάτι στην ταχύτητα, στο download.
    Θα το δοκιμάσω πρώτα, αλλά ας πούμε αν το καθαρό fast ή interleaved path δεν αλλάξει κάτι ή χειροτερεύει κατάσταση υπάρχει δυνατότητα να επιστρέφεται στο default δηλαδή συνδυαστικό fast/interleaved;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως, να χρειάζονται ανανέωση σε αυτή τη ταχύτητα (να έχουν φθαρεί από τις καιρικές συνθήκες (ήλιο, υγρασία κλπ), με utp εσωτερικά και έξω, να ζήταγες, να σου φέρουν καινούργιο καλώδιο από την κολώνα, με αίτημά σου στο 13788 και για αυτό. Την σύνδεση στον κουτί διακλάδωσης, σου την έχουν κάνει με scotchlok (δες εικόνα πιο κάτω) ή έχουν στρίψει τους αγωγούς -ίνες χαλκού-, μεταξύ τους, για την επαφή; Παίζει και αυτό ρόλο.. Η τηλεφωνική πρίζα είναι χωνευτή ,-μέσα στο τοίχο- η επιτοίχια -δηλαδή εξωτερική-; Tο box της κολώνας, είναι το παλαιού τύπου ή από τα πιο σχετικά καινούργια; Από μια κολώνα «περνάει» η γραμμή σου η και από τυχόν δεύτερη-τρίτη -βοηθητικές/προεκτατικες κολώνα/ες-, εκτός από την κυρία;
    Δεν νομίζω να έχει θέμα η εξωτερική καλωδίωση μου, αφού είχε κάνει έλεγχος ο τεχνικός κι από εκεί και δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα, είναι γενικό θέμα της περιοχής μίας και υπάρχει παρόμοια κατάσταση σε υπόλοιπα γειτονικά σπίτια.. Άρα πιθανώς λόγο crosstalk ή και κατάσταση γραμμής όπως πολλαπλές μούφες στο δρόμο ανάφερε ο ίδιος.

    Η τηλεφωνική πρίζα είναι χωνευτή.
    Το box κολώνας πρέπει να είναι νέου τύπου κι είναι τοποθετημένο σε γειτονικό διπλανό σπίτι. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια βοηθητική/προεκτατική κολώνα με ίδιο νούμερο.
    Δεν μπορώ να βρω που βρίσκεται το κουτί διακλάδωσης..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καμπίνα είναι από τις καινούργιες άσπρες ή τις παλιές γκρι;
    Άσπρες καμπίνες δεν τις έχω ξανάδει.. Εκτός αν είναι από άλλο πάροχο ίσως.
    Δύο είδους υπάρχουν εδώ όπου ανήκει στην Cosmote, καμπίνες FTTC/VDSL και λίγο μικρότερες καμπίνες FTTH χωρίς σχάρα εξαερισμού και οι δύο με γκρι χρώμα.

    Η καμπίνα που μου παρέχει είναι από τις καινούργιες με ενεργοποιημένο κιόλας προφίλ 35b supervectoring και G.INP.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες το και με ΕΕΤΤ, με αποστολή παραπόνου εδώ (https://www.eett.gr/katanalotes/tile...amp-diadiktyo/), -αν δεν χωράνε οι χαρακτήρες/λέξες, μπορείς να το καταγράψεις σε αρχείο word, μια επιστολή και να την επισυνάψεις, με τυχόν αποδεικτικό scrrenshot, από το ρούτερ, που φαίνεται το actual και attainable rate-, ως ύστατη λύση, ίσως βοηθήσουν με κάποιο τρόπο, γιατί μου φαίνεται και εμένα περίεργο, σε τόση μικρή απόσταση, από την καμπίνα, να έχεις αυτή τη ταχύτητα και μάλιστα, μέχρι το ρούτερ, αλλά να μην επιτυγχάνεται.
    Θα το έχω υπόψιν μου αν δεν γίνει τίποτα ή χειροτερέψει η κατάσταση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grgamer345 : 27-03-23 στις 04:38.

  8. #1883
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το δοκιμάσω πρώτα, αλλά ας πούμε αν το καθαρό fast ή interleaved path δεν αλλάξει κάτι ή χειροτερεύει κατάσταση υπάρχει δυνατότητα να επιστρέφεται στο default δηλαδή συνδυαστικό fast/interleaved;
    Βεβαίως και μπορείς να επιστρέψεις σε αυτό που είχες, με ένα τηλεφώνημα πάλι στο 13788 ή στη τεχνική υποστήριξη του 13888 καλύτερα -γιατί στο 13788, αρκετοί εκπρόσωποι από 1st level, δεν ξέρουν καν τι είναι το G.INP, ενώ από το 13888, ακόμα και αν δεν ξέρει κάποιος το ρωτάει πιο εύκολα στον προϊστάμενό του-, από το ίδιο σταθερό, να μην χρεωθείς 0,19€/κλήση κιόλας. Συνήθως, το συγκεκριμένο, για να εφαρμοστεί, το στέλνει ο εκπρόσωπος, σαν αίτημα-βλάβη και μετά από λίγη ώρα από 2nd level, το ενεργοποιούν. Τα υπόλοιπα όμως, τα περνάει σίγουρα, απευθείας εκπρόσωπος από 1st level, με τον ίδιο τρόπο, όπως το reset port. Αναλόγως, το προφίλ που θα ζητήσεις, θα "πέσει" για λίγο η γραμμή (θα σβήσουν τα λαμπάκια, μέχρι το DSL και θα συγχρονίσει εκ νέου).
    Λογικά, με το προφίλ που έχεις τώρα, αν καλέσεις στο 13788 και ρωτήσεις σε τι προφίλ σε έχουν, πριν ζητήσεις, την όποια αλλαγή, θα σου πουν interleaved/interleaved. Οπότε, αν τους πεις θέλω fast path, τότε θα σου το εφαρμόσουν και στο download. Αν με αυτή την αλλαγή, δεν διαφοροποιηθεί κάτι στην ταχύτητα ή τα προβλήματα εντείνουν, τότε ξανά κάλεσε στο 13788 και ζήτα να σε βάλουν σε interleaved απευθείας πάλι από 1st level, με τον εκπρόσωπο. Θα γίνει πάλι μια μικρή διακοπή και θα έχεις καθαρό Interleaved/Interleaved και πιθανότατα, θα δεις παραπάνω συγχρονισμό, σε αυτή τη περίπτωση.
    Όσο, για το fast/interleaved που έχεις τώρα, πιστεύω, για τη δική σου γραμμή, δεν είναι τόσο ωφέλιμο, όσο το απλό interleaved/interleaved, που μετά από 2 τηλεφωνήματα σου εφαρμόσουν, όπως προανέφερα παραπάνω.. Αν τυχόν, σου απορυθμιστεί το G.INP, με την όποια παραπάνω αλλαγή προφίλ κάνεις, τότε αφού θα έχεις δοκιμάσει τις 2 αλλαγές πρώτα που ανέφερα ( 1) Αλλαγή σε fast/fast και μετά 2) αλλαγή σε interleaved/interleaved, με δύο ξεχωριστά τηλεφωνήματα στο 13788), θα κάνεις ένα τρίτο τηλεφώνημα, -κατά προτίμηση στην τεχνική υποστήριξη του 13888 και θα ζητήσεις, να σου το ενεργοποιήσουν πάλι (G.INP), με τον ίδιο τρόπο που προανέφερα στην αρχή, για την ενεργοποίηση του fast/interleaved, αλλά πάνω στο interleaved/interleaved καλύτερα και όχι στο συνδυαστικό fast path/interleaved και τότε κατά την καταχώριση του αιτήματος, μπορείς να πεις στον εκπρόσωπο, να αναφέρει, να σου το κλειδώσουν το G.INP, πάνω στο interleaved/interleaved, ώστε να μην απορυθμίζεται με κάθε αλλαγή προφίλ, που τυχόν χρειαστείς/κάνεις στο μέλλον. Πχ και στη δική μου γραμμή, έχω ενεργό το G.INP, αλλά όταν το ζήτησα από το 13888, και το πέραν ως αίτημα-βλάβη, για να εφαρμοστεί, κατά την ενεργοποίησή του, το κλείδωσαν πάνω στο interleaved/interleaved προφίλ και όποτε κάνω αλλαγή σε fast/fast, αυτό απενεργοποιείται προσωρινά και μόλις αλλάζω πάλι σε interleaved/interleaved αυτό ενεργοποιείται πάλι, με την αλλαγή αυτή του προφίλ σε interleaved/interleaved. Για αυτό σε προηγούμενο post, σου ανέφερα, ότι πρέπει να δοκιμάσεις, να το αλλάξεις, για να το διαπιστώσεις. Δεν είναι αυτό όμως το ζητούμενο και ακόμη και να γίνει η στραβή και να απορυθμιστεί/απενεργοποιηθεί από τη γραμμή σου το G.INP, διορθώνεται εύκολα, με ένα τηλεφώνημα στο 13888, ζητώντας να στο ενεργοποιήσουν πάλι πάνω στο interleaved/interleaved προφίλ.


    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να έχει θέμα η εξωτερική καλωδίωση μου, αφού είχε κάνει έλεγχος ο τεχνικός κι από εκεί και δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα, είναι γενικό θέμα της περιοχής μίας και υπάρχει παρόμοια κατάσταση σε υπόλοιπα γειτονικά σπίτια.. Άρα πιθανώς λόγο crosstalk ή και κατάσταση γραμμής όπως πολλαπλές μούφες στο δρόμο ανάφερε ο ίδιος.
    Με τον χαλκό και με τόσο χρόνων καλώδια, πότε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, ιδίως αν αυτά βρέχονται και εκτίθενται, σε διάφορες καιρικές συνθήκες, ανά τα χρόνια, όπως υγρασία, ήλιος, παγετούς και να έχουν φθαρεί. Βέβαια, αρκετά παλαιά καλώδια, δουλεύουν άψογα και ας έχουν τοποθετηθεί χρόνια πριν.. Ίσως, όμως να αποτελείς την εξαίρεση, για αυτό σου ανέφερα, ενδεχόμενο αίτημα στο 13788, για αλλαγή του. Έλεγξε από το box κολώνας, μέχρι το κουτί διακλάδωσής σου, τις προάλλες, ο τεχνικός; Είχατε δει από κοινού το 80+ που βλέπεις εσύ τώρα στο attainable ή σου είχε κάνει εκείνος κάποια αναφορά σε αυτό ή εσύ το είδες αργότερα, αφού είχε φύγει;


    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τηλεφωνική πρίζα είναι χωνευτή.
    Το box κολώνας πρέπει να είναι νέου τύπου κι είναι τοποθετημένο σε γειτονικό διπλανό σπίτι. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια βοηθητική/προεκτατική κολώνα με ίδιο νούμερο.
    Δεν μπορώ να βρω που βρίσκεται το κουτί διακλάδωσης..
    Η καλωδίωση από την τηλεφωνική πρίζα, μέχρι έξω είναι εσωτερική, μέσα από τοίχους; Ή έχετε κάνει κάποια τρύπα σε τοίχο και διέρχεται εξωτερικά του τοίχου με τυχόν καρφάκια; Στο box αυτό, πήγε ο τεχνικός τις προάλλες, να δει τις θέσεις που κουμπώνεις; Είναι σημαντικό, να το βρεις -αν υπάρχει- ή παρόμοιο άσπρο κουτί προστασίας καλωδίων (ψηλά ή χαμηλά) και βρίσκεται συνήθως, εκεί που τελειώνει η εξωτερική και η εκεί που ξεκινάει η εσωτερική καλωδίωση -από έξω προς τα μέσα και ενώνεται με τα ζεύγη που πάνε προς την τηλεφωνική πρίζα μέσα-. Ίσως εκεί στην ένωση, να συμβαίνει κάτι.


    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσπρες καμπίνες δεν τις έχω ξανάδει.. Εκτός αν είναι από άλλο πάροχο ίσως.
    Δύο είδους υπάρχουν εδώ όπου ανήκει στην Cosmote, καμπίνες FTTC/VDSL και λίγο μικρότερες καμπίνες FTTH χωρίς σχάρα εξαερισμού και οι δύο με γκρι χρώμα.
    Σε ποια από τις παρακάτω συνδέεσαι εσύ, αν ξέρεις; Η αριστερή είναι από τις καινούργιες καμπίνες, ενώ το δεξιά είναι παλαιό καφάο του ΟΤΕ:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  αρχείο λήψης.jpg 
Εμφανίσεις:  204 
Μέγεθος:  7,5 KB 
ID: 247146

    Υ.Γ. Έχει και FTTH η περιοχή σου, αυτή τη στιγμή;


    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καμπίνα που μου παρέχει είναι από τις καινούργιες με ενεργοποιημένο κιόλας προφίλ 35b supervectoring και G.INP.
    Που το βλέπεις το 35b προφίλ; Στα screenshots που ανέβασες, όταν ανακοίνωσες στο παρόν thread, ότι πήρες την δωρεάν αναβάθμιση, φαίνεται πως ακόμα σε 17a είναι το προφίλ σου, όπως και με την 50άρα που είχες. Η cosmote, μόνο στις 200άρες δίνει 35b προφίλ, στις μικρότερες, μόνο 17a.


    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το έχω υπόψιν μου αν δεν γίνει τίποτα ή χειροτερέψει η κατάσταση.
    Αφού δεις αυτά που είπαμε, με τα προφίλ fast path και interleaved και δεν δεις κάποια βελτίωση, δεις και λίγο τις καλωδιώσεις -εξωτερική, με τον ΟΤΕ, να κάνεις αίτημα από το 13788 και να σου την αλλάξουν- και αν μπορείς και με κάποιο δικό σου ηλεκτρολόγο, την εσωτερική-εξωτερική της οικίας σου, -από το κουτί διακλάδωσης και μέσα-, μετά ίσως είναι μονόδρομος, η ΕΕΤΤ, με αναλυτική και ξεκάθαρη περιγραφή των γεγονότων, με τυχόν αποδεικτικά, καθώς πιέζει τα πράγματα, με πρόστιμα στους παρόχους, αν κάτι μπορεί να επιλυθεί και δεν επιλύεται με άλλον τρόπο. Σε αντίστοιχη αναφορά μου, πέρυσι, είχαν σκάψει τεχνικοί πεδίου της περιοχής μου και άλλαξαν καλωδίωση στις κολώνες. Οπότε, πιθανώς, να σου βρουν και εσένα λύση στο πρόβλημά σου! Εξαρτάται βέβαια και την κατάσταση που επικρατεί στην περιοχή σου, αλλά δεν έχεις και τίποτα να χάσεις, αν επιμείνεις λίγο -εκτός από χρόνο-...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 28-03-23 στις 00:47.

  9. #1884
    Εγγραφή
    22-05-2022
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    63375/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 14.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Βεβαίως και μπορείς να επιστρέψεις σε αυτό που είχες, με ένα τηλεφώνημα πάλι στο 13788 ή στη τεχνική υποστήριξη του 13888 καλύτερα -γιατί στο 13788, αρκετοί εκπρόσωποι από 1st level, δεν ξέρουν καν τι είναι το G.INP, ενώ από το 13888, ακόμα και αν δεν ξέρει κάποιος το ρωτάει πιο εύκολα στον προϊστάμενό του-, από το ίδιο σταθερό, να μην χρεωθείς 0,19€/κλήση κιόλας. Συνήθως, το συγκεκριμένο, για να εφαρμοστεί, το στέλνει ο εκπρόσωπος, σαν αίτημα-βλάβη και μετά από λίγη ώρα από 2nd level, το ενεργοποιούν. Τα υπόλοιπα όμως, τα περνάει σίγουρα, απευθείας εκπρόσωπος από 1st level, με τον ίδιο τρόπο, όπως το reset port. Αναλόγως, το προφίλ που θα ζητήσεις, θα "πέσει" για λίγο η γραμμή (θα σβήσουν τα λαμπάκια, μέχρι το DSL και θα συγχρονίσει εκ νέου).
    Λογικά, με το προφίλ που έχεις τώρα, αν καλέσεις στο 13788 και ρωτήσεις σε τι προφίλ σε έχουν, πριν ζητήσεις, την όποια αλλαγή, θα σου πουν interleaved/interleaved. Οπότε, αν τους πεις θέλω fast path, τότε θα σου το εφαρμόσουν και στο download. Αν με αυτή την αλλαγή, δεν διαφοροποιηθεί κάτι στην ταχύτητα ή τα προβλήματα εντείνουν, τότε ξανά κάλεσε στο 13788 και ζήτα να σε βάλουν σε interleaved απευθείας πάλι από 1st level, με τον εκπρόσωπο. Θα γίνει πάλι μια μικρή διακοπή και θα έχεις καθαρό Interleaved/Interleaved και πιθανότατα, θα δεις παραπάνω συγχρονισμό, σε αυτή τη περίπτωση.
    Όσο, για το fast/interleaved που έχεις τώρα, πιστεύω, για τη δική σου γραμμή, δεν είναι τόσο ωφέλιμο, όσο το απλό interleaved/interleaved, που μετά από 2 τηλεφωνήματα σου εφαρμόσουν, όπως προανέφερα παραπάνω.. Αν τυχόν, σου απορυθμιστεί το G.INP, με την όποια παραπάνω αλλαγή προφίλ κάνεις, τότε αφού θα έχεις δοκιμάσει τις 2 αλλαγές πρώτα που ανέφερα ( 1) Αλλαγή σε fast/fast και μετά 2) αλλαγή σε interleaved/interleaved, με δύο ξεχωριστά τηλεφωνήματα στο 13788), θα κάνεις ένα τρίτο τηλεφώνημα, -κατά προτίμηση στην τεχνική υποστήριξη του 13888 και θα ζητήσεις, να σου το ενεργοποιήσουν πάλι (G.INP), με τον ίδιο τρόπο που προανέφερα στην αρχή, για την ενεργοποίηση του fast/interleaved, αλλά πάνω στο interleaved/interleaved καλύτερα και όχι στο συνδυαστικό fast path/interleaved και τότε κατά την καταχώριση του αιτήματος, μπορείς να πεις στον εκπρόσωπο, να αναφέρει, να σου το κλειδώσουν το G.INP, πάνω στο interleaved/interleaved, ώστε να μην απορυθμίζεται με κάθε αλλαγή προφίλ, που τυχόν χρειαστείς/κάνεις στο μέλλον. Πχ και στη δική μου γραμμή, έχω ενεργό το G.INP, αλλά όταν το ζήτησα από το 13888, και το πέραν ως αίτημα-βλάβη, για να εφαρμοστεί, κατά την ενεργοποίησή του, το κλείδωσαν πάνω στο interleaved/interleaved προφίλ και όποτε κάνω αλλαγή σε fast/fast, αυτό απενεργοποιείται προσωρινά και μόλις αλλάζω πάλι σε interleaved/interleaved αυτό ενεργοποιείται πάλι, με την αλλαγή αυτή του προφίλ σε interleaved/interleaved. Για αυτό σε προηγούμενο post, σου ανέφερα, ότι πρέπει να δοκιμάσεις, να το αλλάξεις, για να το διαπιστώσεις. Δεν είναι αυτό όμως το ζητούμενο και ακόμη και να γίνει η στραβή και να απορυθμιστεί/απενεργοποιηθεί από τη γραμμή σου το G.INP, διορθώνεται εύκολα, με ένα τηλεφώνημα στο 13888, ζητώντας να στο ενεργοποιήσουν πάλι πάνω στο interleaved/interleaved προφίλ.
    Κατανοητό.

    Από περίεργα, στην δικιά σου γραμμή πόσο έχει βελτιωθεί σε καθαρό interleaved σε σχέση με συνδυαστικό fast path/interleaved;

    Και αναβάθμιση έχεις πάρεις; και μήπως ξέχασες να ενημερώσεις το προφίλ σου;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Με τον χαλκό και με τόσο χρόνων καλώδια, πότε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, ιδίως αν αυτά βρέχονται και εκτίθενται, σε διάφορες καιρικές συνθήκες, ανά τα χρόνια, όπως υγρασία, ήλιος, παγετούς και να έχουν φθαρεί. Βέβαια, αρκετά παλαιά καλώδια, δουλεύουν άψογα και ας έχουν τοποθετηθεί χρόνια πριν.. Ίσως, όμως να αποτελείς την εξαίρεση, για αυτό σου ανέφερα, ενδεχόμενο αίτημα στο 13788, για αλλαγή του. Έλεγξε από το box κολώνας, μέχρι το κουτί διακλάδωσής σου, τις προάλλες, ο τεχνικός; Είχατε δει από κοινού το 80+ που βλέπεις εσύ τώρα στο attainable ή σου είχε κάνει εκείνος κάποια αναφορά σε αυτό ή εσύ το είδες αργότερα, αφού είχε φύγει;
    Spoiler:

    Δεν νομίζω να κάνουν πολλά από όσο έχω προσπαθήσει να αναφέρω θέματα κι δηλώνω βλάβη αφού δεν βλέπουν να παρουσιάζει κάποια βλάβη είτε από σύστημα είτε από επίσκεψη τεχνικού..

    Και ναι έχει κάνει έλεγχος και από καμπίνα, κατανεμητή μέχρι τηλεφωνική πρίζα.
    Αλλά δεν θυμάμαι αν είδε και το box κολώνας..

    Από μέσα στο ισόγειο μήπως ο κατανεμητής είναι το ίδιο με κουτί διακλάδωσης αλλά χωρίς κάποιο κάλυμμα; Είναι μία στρογγυλή τρύπα με πολλά καλώδια μέσα που βρίσκεται μέσα στον τοίχο ψηλά.

    Μετά από έλεγχο έβγαλε 66-67Mbps είπε. Το 80άρι attainable στο ρούτερ είναι έτσι το ίδιο εδώ και εξάμηνο μετά από επιδιόρθωση τηλεφωνικής πρίζας που πριν ήταν μόλις ~40. Σχεδόν διπλασιάστηκε δηλαδή..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Η καλωδίωση από την τηλεφωνική πρίζα, μέχρι έξω είναι εσωτερική, μέσα από τοίχους; Ή έχετε κάνει κάποια τρύπα σε τοίχο και διέρχεται εξωτερικά του τοίχου με τυχόν καρφάκια; Στο box αυτό, πήγε ο τεχνικός τις προάλλες, να δει τις θέσεις που κουμπώνεις; Είναι σημαντικό, να το βρεις -αν υπάρχει- ή παρόμοιο άσπρο κουτί προστασίας καλωδίων (ψηλά ή χαμηλά) και βρίσκεται συνήθως, εκεί που τελειώνει η εξωτερική και η εκεί που ξεκινάει η εσωτερική καλωδίωση -από έξω προς τα μέσα και ενώνεται με τα ζεύγη που πάνε προς την τηλεφωνική πρίζα μέσα-. Ίσως εκεί στην ένωση, να συμβαίνει κάτι.
    Spoiler:

    Είναι εσωτερική όλη η καλωδίωση μέσα στον τοίχο από τηλεφωνική πρίζα μέχρι έξω δεν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από κατανεμητή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Σε ποια από τις παρακάτω συνδέεσαι εσύ, αν ξέρεις; Η αριστερή είναι από τις καινούργιες καμπίνες, ενώ το δεξιά είναι παλαιό καφάο του ΟΤΕ:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  αρχείο λήψης.jpg 
Εμφανίσεις:  204 
Μέγεθος:  7,5 KB 
ID: 247146

    Υ.Γ. Έχει και FTTH η περιοχή σου, αυτή τη στιγμή;
    Spoiler:

    Είναι από τις καινούργιες βέβαια με 3 θύρες όπως στο photo.
    Επιβεβαιώνοντας από αριθμό του box κολώνας, και από εδώ αυτό thread όπου στάλθηκαν σχετικές ανακοινώσεις και λίστες της ΟΤΕ λίγο παλιά.

    Και κάτι παρατήρησα στο photo το παλαιό καφάο να έχει ίδιο αριθμό, μα γίνεται αυτό; Αν είναι έτσι, τότε πρέπει να ψάξω μήπως είναι κρυμμένο κάπου..

    Δυστυχώς, στην περιοχή μου δεν υπάρχει ακόμα υποδομή FTTH πουθενά ούτε ζωγραφιστό.
    Αλλά, παρατήρησα να βγαίνουν ανακοινώσεις για έργα οπτικής ίνας από Διαύγεια πριν λίγους μήνες, οπότε λογικά κάτι θα γίνει αυτό το χρόνο για να δούμε...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Που το βλέπεις το 35b προφίλ; Στα scrrenshots που ανέβασες, όταν ανακοίνωσες στο παρόν thread, ότι πήρες την δωρεάν αναβάθμιση, φαίνεται πως ακόμα σε 17a είναι το προφίλ σου, όπως και με την 50άρα που είχες. Η cosmote, μόνο στις 200άρες δίνει 35b προφίλ, στις μικρότερες, μόνο 17a.
    Spoiler:

    Όπως ανάφερα παραπάνω, τα σχετικά αρχεία που στάλθηκαν εδώ.

    Ναι το γνωρίζω ότι το 35b προφίλ είναι μόνο για 200άρες, κρίμα είναι γιατί θα μπορούσε να αλλάξει λίγο κατάσταση μίας και έχω δει άλλοι πάροχοι όπως Nova να δίνουν κανονικά 35b και σε μικρότερες, κι έχουν καλύτερο συγχρονισμό κλπ σε κάποιες γραμμές ώστε να έχουν καθαρό 100άρα πχ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Αφού δεις αυτά που είπαμε, με τα προφίλ fast path και interleaved και δεν δεις κάποια βελτίωση και δεις και λίγο τις καλωδιώσεις -εξωτερική, με τον ΟΤΕ, να κάνεις αίτημα από το 13788 και να σου την αλλάξουν -αν μπορείς και με κάποιο δικό σου ηλεκτρολόγο (εσωτερική)-, μετά ίσως είναι μονόδρομος, η ΕΕΤΤ, με αναλυτική και ξεκάθαρη περιγραφή των γεγονότων, με τυχόν αποδεικτικά, καθώς πιέζει τα πράγματα, με πρόστιμα στους παρόχους, αν κάτι μπορεί να επιλυθεί και δεν επιλύεται με άλλον τρόπο. Σε αντίστοιχη αναφορά μου, πέρυσι, είχαν σκάψει τεχνικοί πεδίου της περιοχής μου και άλλαξαν καλωδίωση στις κολώνες. Οπότε, πιθανώς, να σου βρουν και εσένα λύση στο πρόβλημά σου! Εξαρτάται βέβαια και την κατάσταση που επικρατεί στην περιοχή σου, αλλά δεν έχεις και τίποτα να χάσεις, αν επιμείνεις λίγο -εκτός από χρόνο-...

  10. #1885
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατανοητό.

    Από περίεργα, στην δικιά σου γραμμή πόσο έχει βελτιωθεί σε καθαρό interleaved σε σχέση με συνδυαστικό fast path/interleaved;

    Και αναβάθμιση έχεις πάρεις; και μήπως ξέχασες να ενημερώσεις το προφίλ σου;
    Έχει βελτιωθεί σημαντικά, η απόδοση του ίντερνετ, από όταν άλλαξα το προφίλ fast/interleaved, σε interleaved/interleaved. Όταν το άλλαξα, ζητώντας τις αλλαγές που σου ανέφερα -ιδίως και μετά την ενεργοποίηση του G.INP, πάνω σε αυτό-, έχουμε παρατηρήσει οικογενειακώς, λιγότερα κολλήματα σε video games, youtube, απόκριση ιστοτόπων.. Σε ταχύτητες, όμως δεν διαφοροποιήθηκε κάτι σημαντικά.

    Βέβαια, στις 24άρες, που υπάρχει δυνατότητα για 27 ή παραπάνω, οι όποιες αλλαγές σε αυτά τα προφίλ, δεν επιφέρουν μεγάλες διαφορές στις ταχύτητες. Οι όποιες σημαντικές αλλαγές, μπορεί να συμβούν, είναι στις μεγαλύτερες ταχύτητες. Στη δική σου περίπτωση, πιστεύω ότι θα ωφελήσει τόσο στο download, κατά κάποιο τρόπο, με μερική άνοδο, όσο και στην απόδοση που ανέφερα παραπάνω και κυρίως στις αποσυνδέσεις και στα κολλήματα που προανέφερες ότι αντιμετωπίζεις κατά καιρούς.

    Όσο για το διπλασιασμό και της 2ής γραμμής μου, δυστυχώς ακόμη δεν έχει γίνει τίποτα. Είναι και επαρχία εδώ, οπότε, θα μας αφήσουν τελευταίους.. Ως επί το πλείστον, φαίνεται να προηγούνται, τα μεγάλα αστικά κέντρα πρώτα!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να κάνουν πολλά από όσο έχω προσπαθήσει να αναφέρω θέματα κι δηλώνω βλάβη αφού δεν βλέπουν να παρουσιάζει κάποια βλάβη είτε από σύστημα είτε από επίσκεψη τεχνικού..

    Αλλά δεν θυμάμαι αν είδε και το box κολώνας..

    Από μέσα στο ισόγειο μήπως ο κατανεμητής είναι το ίδιο με κουτί διακλάδωσης αλλά χωρίς κάποιο κάλυμμα; Είναι μία στρογγυλή τρύπα με πολλά καλώδια μέσα που βρίσκεται μέσα στον τοίχο ψηλά.

    Μετά από έλεγχο έβγαλε 66-67Mbps είπε. Το 80άρι attainable στο ρούτερ είναι έτσι το ίδιο εδώ και εξάμηνο μετά από επιδιόρθωση τηλεφωνικής πρίζας που πριν ήταν μόλις ~40. Σχεδόν διπλασιάστηκε δηλαδή..
    Το συνηθίζουν, τον τελευταίο καιρό αυτό, από τα κεντρικά.. Όποτε και να καλέσει κάποιος, δύσκολα καταχωρούν, κάποιο αίτημα-βλάβη, χωρίς πολύ σοβαρό λόγο (Διακοπή Υπηρεσιών, Πολλές Αποσυνδέσεις) κτλπ.

    Βέβαια, στη περίπτωσή σου, έστω, έπρεπε να το ελέγξουν με μεγαλύτερη προσοχή, αφού και ο συγχρονισμός, δεν είναι στα όρια του φυσιολογικού και το +18 attainable, υπάρχει και αποσυνδέσεις, ανέφερες ότι κάνει μερικές φορές.. Άρα ούτε εγώ καταλαβαίνω, το σκεπτικό τους.

    Εκτός και αν έχουν δηλώσει οι τεχνικοί, ανεφικτότητα στη γραμμή σου, όταν ήρθαν και για αυτό, δεν πολύ-ασχολούνται. Λάμβανες αντίστοιχο sms, τις τελευταίες φορές, που ερχόταν τεχνικός και σου στέλναν sms, πως έκλεινε η βλάβη με το αποτέλεσμα;

    Όσο για το box, αφού δεις πρώτα, τα προφίλ, όπως σου προανέφερα και δεν δεις κάποια σημαντική βελτίωση, ίσως να καλούσες στην τεχνική υποστήριξη του 13888, από το ίδιο σταθερό, για να μην έχεις χρέωση και να τους αναφέρεις τα παραπάνω. ως αιτιολογίες, για να έρθουν, να δουν και το box και το κουτί διακλάδωσης -που πιθανότατα, αυτό που είδες, θα είναι, ιδίως, αν βλέπεις καλώδια που σχετίζονται με τη γραμμή, να περνάνε από εκεί-.
    Καλύτερα μεσημβρινές ώρες 13:00-13:00 μεσημέρι κάλεσε. Πιθανότατα, περάσουν κάποιο αίτημα ή βλάβη, με μεγαλύτερη κατανόηση/ευκολία. Αν δεν ασχοληθούν πάλι ή το αποτέλεσμα, δεν έχει θετικό αντίκτυπο, τότε καλύτερα να αναφερθείς στην ΕΕΤΤ, αναλυτικά, με τα όσα συμβαίνουν και ίσως βοηθήσουν περαιτέρω. Του το ανέφερες, όμως, αυτό το 80+, όταν ήρθε τις προάλλες, ο τεχνικός και αν ναι τι σου απάντησε, σχετικά με αυτό;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι εσωτερική όλη η καλωδίωση μέσα στον τοίχο από τηλεφωνική πρίζα μέχρι έξω.
    Με φοβίζει λίγο που είναι παλιά και εσωτερική, για τους λόγους που είχα προαναφέρει, αλλά αν έγινε έλεγχος, με τα κατάλληλα όργανα, ελέγχοντας, τόσο την εσωτερική, όσο και εξωτερική πλευρά της καλωδίωσης και σου είπε ότι είναι εντάξει, τότε πάω πάσο, χωρίς να εφησυχάζω, αν δεν το έβλεπε και δικός μου ηλεκτρολόγος..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιβεβαιώνοντας από αριθμό του box κολώνας, και από εδώ αυτό thread όπου στάλθηκαν σχετικές ανακοινώσεις και λίστες της ΟΤΕ λίγο παλιά.

    Και κάτι παρατήρησα στο photo το παλαιό καφάο να έχει ίδιο αριθμό, μα γίνεται αυτό; Αν είναι έτσι, τότε πρέπει να ψάξω μήπως είναι κρυμμένο κάπου..
    Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς, θες να πεις εδώ.. Αν μπορείς, να αναδιατυπώσεις, θα βοηθούσες!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς, στην περιοχή μου δεν υπάρχει ακόμα υποδομή FTTH πουθενά ούτε ζωγραφιστό.
    Ρώτησα, επειδή προανέφερες ότι είδες καμπίνα με FTTH εκεί, για αυτό.

    Υ.Γ. Συνοπτικά, κάνε τις αλλαγές, αν θες, με τα προφίλ και αν δεν δεις κάποια βελτίωση στη γραμμή τότε, κάνε μια προσπάθεια και με την τεχνική υποστήριξη του 13888. Αν δεν δεις κάτι και από εκεί, μετά καλύτερα απευθύνσου στην ΕΕΤΤ. Το ξέρω ότι είναι πολύ κουραστικό και μπελάς όλο αυτό, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις και ιδίως, αν σε ενδιαφέρει καλύτερο αποτέλεσμα, θέλει δοκιμές και ψάξιμο, σε όλα τα επίπεδα, ώστε να καταλήξεις κάπου και στο ότι πραγματικά, δεν επιδέχεται άλλης βελτίωσης η γραμμή σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 29-03-23 στις 02:26.

  11. #1886
    Εγγραφή
    22-05-2022
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    63375/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 14.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για το διπλασιασμό και της 2ής γραμμής μου, δυστυχώς ακόμη δεν έχει γίνει τίποτα. Είναι και επαρχία εδώ, οπότε, θα μας αφήσουν τελευταίους.. Ως επί το πλείστον, φαίνεται να προηγούνται, τα μεγάλα αστικά κέντρα πρώτα!
    Έχεις κοιτάξεις τον έλεγχο διαθεσιμότητας στο site της Cosmote αν είναι πράγματι διαθέσιμο σε μεγαλύτερες ταχύτητες;
    Μπορεί όμως άνα πάσα στιγμή, θα γίνει ξαφνικά διαθέσιμο ακόμη κι έστω να είναι λίγο χαμηλότερο attainable, όπως συμβαίνει στην περίπτωση μου πριν λίγους μήνες.

    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός και αν έχουν δηλώσει οι τεχνικοί, ανεφικτότητα στη γραμμή σου, όταν ήρθαν και για αυτό, δεν πολύ-ασχολούνται. Λάμβανες αντίστοιχο sms, τις τελευταίες φορές, που ερχόταν τεχνικός και σου στέλναν sms, πως έκλεινε η βλάβη με το αποτέλεσμα;
    Ναι για την εξέλιξη τεχνικού θέματος κι όταν πρόκειται για την επίσκεψη τεχνικού, και τον τελευταίο sms αναφέρει ότι ολοκληρώθηκε ο έλεγχος των δικτύων και ότι διαφοροποιείται από την εμπορική ταχύτητα του προγράμματος και σύντομα θα καλέσει κάποιος εκπρόσωπος για ενημέρωση και για την εύρεση εναλλακτικής λύσης, που κάτι δεν έγινε αλλά υποθέτω ότι πρόκειται για εξοπλισμό 4G/5G για ενίσχυση ταχύτητα με κάποια έξτρα χρέωση λογικά οπότε δεν με απασχολεί πολύ.


    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Του το ανέφερες, όμως, αυτό το 80+, όταν ήρθε τις προάλλες, ο τεχνικός και αν ναι τι σου απάντησε, σχετικά με αυτό;
    Αυτό έπρεπε να του αναφέρω, αλλά με πρόλαβε να μου πει τα αποτελέσματα από έλεγχο με τα εργαλεία που είχε κάνει και το ξέχασα..
    Θα ξανά προσπαθήσω να του κάνω επικοινωνία και θα του το αναφέρω.


    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με φοβίζει λίγο που είναι παλιά και εσωτερική, για τους λόγους που είχα προαναφέρει, αλλά αν έγινε έλεγχος, με τα κατάλληλα όργανα, ελέγχοντας, τόσο την εσωτερική, όσο και εξωτερική πλευρά της καλωδίωσης και σου είπε ότι είναι εντάξει, τότε πάω πάσο, χωρίς να εφησυχάζω, αν δεν το έβλεπε και δικός μου ηλεκτρολόγος..
    Αυτό μου το είπε ο τεχνικός, παρόλο που είναι εντάξει αλλά για βέλτιστα αποτελέσματα αν θέλω ζητάω από ηλεκτρολόγο για εγκατάσταση εξωτερικής καλωδίωσης από κατανεμητή στο ισόγειο προς τηλεφωνική πρίζα μπας και καλυτερεύσει λίγο κατάσταση, αλλά δεν μου είπε πόσο αλλά υποθέτω κάτι λίγες μονάδες, 62-63 σε 66-67Mbps, μετρημένα από έλεγχος του κατανεμητή (?), θα το ψάξω κι αυτό και βλέπουμε...


    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς, θες να πεις εδώ.. Αν μπορείς, να αναδιατυπώσεις, θα βοηθούσες!
    Τα υπόλοιπα για να πάρεις ιδέες για πως να μάθεις σε ποια καμπίνα που σου παρέχει, και αν και πότε υποστηρίζει 35b σε γειτονικό thread (έκανα λάθος νομίζοντας ότι ήταν αυτό τρέχον thread):
    https://www.adslgr.com/forum/threads...COSMOTE/page62
    Και
    https://www.adslgr.com/forum/threads...COSMOTE/page63

    Ή με δεύτερο τρόπο για διερεύνηση καμπίνας που σου συνδέει, ελέγχεις τον αριθμό του box κολώνας που αντιστοιχεί τον αριθμό της καμπίνας.


    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ. Συνοπτικά, κάνε τις αλλαγές, αν θες, με τα προφίλ και αν δεν δεις κάποια βελτίωση στη γραμμή τότε, κάνε μια προσπάθεια και με την τεχνική υποστήριξη του 13888. Αν δεν δεις κάτι και από εκεί, μετά καλύτερα απευθύνσου στην ΕΕΤΤ. Το ξέρω ότι είναι πολύ κουραστικό και μπελάς όλο αυτό, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις και ιδίως, αν σε ενδιαφέρει καλύτερο αποτέλεσμα, θέλει δοκιμές και ψάξιμο, σε όλα τα επίπεδα, ώστε να καταλήξεις κάπου και στο ότι πραγματικά, δεν επιδέχεται άλλης βελτίωσης η γραμμή σου.
    Θα κάνω λίγο ακόμα ψάξιμο και περιπέτειες για να βρω "το κρυμμένο θησαυρό" που φταίει ακριβώς μπας και φτιάξει λίγο κατάσταση, αν τίποτα ούτε με τελευταία λύση εντάξει δεν πειράζει είναι μία χαρά και έτσι, και σύντομα έρχεται οπτική ίνα και θα είναι πλέον παρελθόν το χαλκό.


    Επιπροσθέτως, αποδεικνύω για πως φαίνεται η γραμμή από έξω και μέσα:
    Box κολώνας του γείτονα, κουτί διακλάδωσης και κατανεμητής (διόρθωσε με μήπως κάνω λάθος)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20230328_233639.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  262,6 KB 
ID: 247209 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20230328_234029.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  769,4 KB 
ID: 247210 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20230328_234506.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  298,5 KB 
ID: 247211

    Αφορά με τον κατανεμητή, από ότι φαίνεται νομίζω ότι τα καλώδια έχουν μονωθεί με scotchlok και κάποια με ταινία.

    Έχω βρει κι άλλα δεκάδες boxes κολώνας με ίδιο αριθμό στη γειτονιά, μήπως έχει σημασία και αυτό που επηρεάζει κάτι τη γραμμή;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grgamer345 : 29-03-23 στις 06:27.

  12. #1887
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    SPEEDPORT PLUS
    Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς εάν ο διπλασιασμός της Cosmote συνεχίζεται και μέσα στο 2023;

  13. #1888
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.782
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dropwood Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς εάν ο διπλασιασμός της Cosmote συνεχίζεται και μέσα στο 2023;
    Ναι, ξαναξεκινησε εδω και 2 εβδομαδες περιπου

  14. #1889
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    SPEEDPORT PLUS
    Σε ευχαριστώ, μόλις μπήκαν οι καμπίνες στην περιοχή μου. Είναι της vodafon παίζει κάποιο ρόλο; ρωτάω γιατί σκοπεύω έτσι και αλλιώς να πάω σε ftth 100 έτσι και αλλιώς.

  15. #1890
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.746
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εδώ σε εμάς με καμπίνες της Wind δεν έχουν δώσει τίποτα..
    Υπάρχει πιθανότητα να προτιμούν κυρίως τις δικές τους καμπίνες..

    Ο διπλασιασμός ισχύει για συνδέσεις VDSL.
    Στο FTTH υπάρχουν άλλες προσφορές που κάνουν.

    Η 200άρα FTTH έτσι και αλλιώς έχει "εξαφανιστεί" από την 300άρα.
    (Διαφορά 1-2 ευρώ)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 29-03-23 στις 10:28.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 126 από 129 ΠρώτηΠρώτη ... 106116121124125126127128 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας