Σελ. 127 από 129 ΠρώτηΠρώτη ... 107117122125126127128129 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.891-1.905 από 1934
  1. #1891
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Κάποια στιγμή λόγο ανταγωνισμού, θα αναγκαστούν να δώσουν όλοι και 300 και 500 και 1000 άσχετα που κάποιοι , το έχουν πάρει εγωιστικα,και διαφημίζουν 10000gbps και δεν μπορούν,ούτε 1000 να δώσουν σωστα

  2. #1892
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    SPEEDPORT PLUS
    VDSL_50 είμαι τώρα και συγχρονίζω περίπου στα 35, η χρηματική διαφορά είναι ελάχιστη πλέον, οπότε και να μην γίνει ο διπλασιασμός μάλλον θα κάνω ανανέωση συμβολαίου. Δεν ξέρω αν πρέπει να λήξει βέβαια πρώτα. Επίσης πρέπει να γίνουν και εργασίες εξωτερικά του διαμερίσματος;

  3. #1893
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dropwood Εμφάνιση μηνυμάτων
    VDSL_50 είμαι τώρα και συγχρονίζω περίπου στα 35, η χρηματική διαφορά είναι ελάχιστη πλέον, οπότε και να μην γίνει ο διπλασιασμός μάλλον θα κάνω ανανέωση συμβολαίου. Δεν ξέρω αν πρέπει να λήξει βέβαια πρώτα. Επίσης πρέπει να γίνουν και εργασίες εξωτερικά του διαμερίσματος;
    Εφοσον υπαρχει ftth στη περιοχη, δεν ισχυει για σενα ο διπλασιασμος. Ανανεωση/αναβαθμιση στονιδιο παροχο κανεις οποτεδηποτε. Για τα περι εργασιων δες τα σχετικα threads, περιγραφονται ολα αναλυτικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος euri : 29-03-23 στις 12:15. Αιτία: διόρθωση της παράθεσης

  4. #1894
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    SPEEDPORT PLUS
    Πριν 20 ημέρες άνοιξε, το συμβόλαιο το έχω εδώ και 2 χρόνια.

  5. #1895
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν τους είχες ρωτήσει έως τώρα εάν είσαι μέσα στο πρόγραμμα για διπλασιασμό.. ?
    Μπορείς να τους ρωτήσεις στο τηλ.

    Τώρα που ξεκίνησε το FTTH δεν είναι σίγουρα τα πράγματα.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  6. #1896
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    SPEEDPORT PLUS
    ναι τους είχα ρωτήσει, είχαν πει ναι, αλλά δεν το έδεσα και κόμπο προφανώς. Θα δοκιμάσω να τους πάρω ξανά, να δω και τι προσφορές θα δώσουν. Ευχαριστώ.

  7. #1897
    Εγγραφή
    18-03-2023
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637 \ 11255 kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    16.8(dB) / 3.4(dB)
    Ο Βόλος για τα επόμενα 10 χρόνια θα πηγαίνει με την ΑΡΓΩ και τα κουπιά.
    Στην μεγάλη πλειοψηφία γέμισαν τις καμπίνες με κάρτες 100αρες (150Max) = επιλεκτικές επενδύσεις ανάλογα με το πόσα περιμένουν να τσεπώσουν.
    Παραμύθι και η διαφήμιση Cosmote όπου τρέχουν σαν τρελοί να φυτέψουν FTTH.

    Συμβουλή για την Μαγνησία, να κλείνετε συμβόλαια με μοναδικό κριτήριο τις υπάρχουσες εγκαταστάσεις, όλα τα άλλα είναι αέρας κοπανιστός.

  8. #1898
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις κοιτάξεις τον έλεγχο διαθεσιμότητας στο site της Cosmote αν είναι πράγματι διαθέσιμο σε μεγαλύτερες ταχύτητες;
    Μπορεί όμως άνα πάσα στιγμή, θα γίνει ξαφνικά διαθέσιμο ακόμη κι έστω να είναι λίγο χαμηλότερο attainable, όπως συμβαίνει στην περίπτωση μου πριν λίγους μήνες.

    Spoiler:


    Ναι για την εξέλιξη τεχνικού θέματος κι όταν πρόκειται για την επίσκεψη τεχνικού, και τον τελευταίο sms αναφέρει ότι ολοκληρώθηκε ο έλεγχος των δικτύων και ότι διαφοροποιείται από την εμπορική ταχύτητα του προγράμματος και σύντομα θα καλέσει κάποιος εκπρόσωπος για ενημέρωση και για την εύρεση εναλλακτικής λύσης, που κάτι δεν έγινε αλλά υποθέτω ότι πρόκειται για εξοπλισμό 4G/5G για ενίσχυση ταχύτητα με κάποια έξτρα χρέωση λογικά οπότε δεν με απασχολεί πολύ.


    Spoiler:


    Αυτό έπρεπε να του αναφέρω, αλλά με πρόλαβε να μου πει τα αποτελέσματα από έλεγχο με τα εργαλεία που είχε κάνει και το ξέχασα..
    Θα ξανά προσπαθήσω να του κάνω επικοινωνία και θα του το αναφέρω.


    Spoiler:


    Αυτό μου το είπε ο τεχνικός, παρόλο που είναι εντάξει αλλά για βέλτιστα αποτελέσματα αν θέλω ζητάω από ηλεκτρολόγο για εγκατάσταση εξωτερικής καλωδίωσης από κατανεμητή στο ισόγειο προς τηλεφωνική πρίζα μπας και καλυτερεύσει λίγο κατάσταση, αλλά δεν μου είπε πόσο αλλά υποθέτω κάτι λίγες μονάδες, 62-63 σε 66-67Mbps, μετρημένα από έλεγχος του κατανεμητή (?), θα το ψάξω κι αυτό και βλέπουμε...


    Spoiler:


    Τα υπόλοιπα για να πάρεις ιδέες για πως να μάθεις σε ποια καμπίνα που σου παρέχει, και αν και πότε υποστηρίζει 35b σε γειτονικό thread (έκανα λάθος νομίζοντας ότι ήταν αυτό τρέχον thread):
    https://www.adslgr.com/forum/threads...COSMOTE/page62
    Και
    https://www.adslgr.com/forum/threads...COSMOTE/page63

    Ή με δεύτερο τρόπο για διερεύνηση καμπίνας που σου συνδέει, ελέγχεις τον αριθμό του box κολώνας που αντιστοιχεί τον αριθμό της καμπίνας.


    Spoiler:


    Θα κάνω λίγο ακόμα ψάξιμο και περιπέτειες για να βρω "το κρυμμένο θησαυρό" που φταίει ακριβώς μπας και φτιάξει λίγο κατάσταση, αν τίποτα ούτε με τελευταία λύση εντάξει δεν πειράζει είναι μία χαρά και έτσι, και σύντομα έρχεται οπτική ίνα και θα είναι πλέον παρελθόν το χαλκό.


    Επιπροσθέτως, αποδεικνύω για πως φαίνεται η γραμμή από έξω και μέσα:
    Box κολώνας του γείτονα, κουτί διακλάδωσης και κατανεμητής (διόρθωσε με μήπως κάνω λάθος)
    Συνημμένο Αρχείο 247209 Συνημμένο Αρχείο 247210 Συνημμένο Αρχείο 247211

    Αφορά με τον κατανεμητή, από ότι φαίνεται νομίζω ότι τα καλώδια έχουν μονωθεί με scotchlok και κάποια με ταινία.

    Έχω βρει κι άλλα δεκάδες boxes κολώνας με ίδιο αριθμό στη γειτονιά, μήπως έχει σημασία και αυτό που επηρεάζει κάτι τη γραμμή;
    Το τελευταίο πιο πολύ μοιάζει με μετασχηματιστή κουδουνιού, παρά κατανεμητή καλωδίων...
    Κατά τα άλλα οι καλωδιώσεις του ΟΤΕ δεν εμπνέουν μεγάλη σιγουριά. Εκτός από την κατάσταση των καλωδίων, οδεύονται και παράλληλα με τα καλώδια ρεύματος, που παρά την χαμηλή του συχνότητα δεν θεωρείται καλή πρακτική.

  9. #1899
    Εγγραφή
    09-10-2004
    Περιοχή
    Πευκοχώρι Χαλκιδικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    (dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, ξαναξεκινησε εδω και 2 εβδομαδες περιπου

    Σίγουρο αυτό; Σε ποιους αφορά;

  10. #1900
    Εγγραφή
    22-05-2022
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    63375/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 14.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τελευταίο πιο πολύ μοιάζει με μετασχηματιστή κουδουνιού, παρά κατανεμητή καλωδίων...
    Κατά τα άλλα οι καλωδιώσεις του ΟΤΕ δεν εμπνέουν μεγάλη σιγουριά. Εκτός από την κατάσταση των καλωδίων, οδεύονται και παράλληλα με τα καλώδια ρεύματος, που παρά την χαμηλή του συχνότητα δεν θεωρείται καλή πρακτική.
    Ναι αυτό σκεφτόμουν, πρέπει να είναι όντως μετασχηματιστή κουδουνιού, αλλά από δίπλα όπου υπάρχουν τρύπες, αυτή με το τετράγωνο σχήμα νομίζω είναι κατανεμητής είπε ο τεχνικός.

    Είναι δυνατόν ότι είναι; Κανονικά δεν πρέπει να είναι σε ένα κουτί ή έστω με κάλυμμα, παρά έτσι χύμα με καλώδια εκτεθειμένα στον αέρα με κίνδυνο οξείδωσης;
    Από ότι φαίνεται, μπορεί να έχουν μονωθεί με scotchlok και κάποια με ταινία, αν είναι όντως, είναι αρκετά να προστατευτούν;

    Ενώ από την άλλη τη στρογγυλή, νομίζω είναι για τροφοδοσία με καλώδια ρεύματος, και έτσι που είναι κοντά μπορεί να οδεύονται παράλληλα, όπως το είπες, μέσα από τοίχο και να έχουν επαφή μεταξύ τους άρα μπορεί να επηρεάζει τη γραμμή..
    Πώς θα καταλάβω αν πράγματι επηρεάζεται; Υπάρχει κάποιο άλλο τρόπος λύσης, εκτός από εξωτερική εγκατάσταση που δεν συμφέρει τόσο μίας και έρχεται οπτική ίνα σύντομα σε αυτό το χρόνο;

  11. #1901
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό σκεφτόμουν, πρέπει να είναι όντως μετασχηματιστή κουδουνιού, αλλά από δίπλα όπου υπάρχουν τρύπες, αυτή με το τετράγωνο σχήμα νομίζω είναι κατανεμητής είπε ο τεχνικός.

    Είναι δυνατόν ότι είναι; Κανονικά δεν πρέπει να είναι σε ένα κουτί ή έστω με κάλυμμα, παρά έτσι χύμα με καλώδια εκτεθειμένα στον αέρα με κίνδυνο οξείδωσης;
    Από ότι φαίνεται, μπορεί να έχουν μονωθεί με scotchlok και κάποια με ταινία, αν είναι όντως, είναι αρκετά να προστατευτούν;

    Ενώ από την άλλη τη στρογγυλή, νομίζω είναι για τροφοδοσία με καλώδια ρεύματος, και έτσι που είναι κοντά μπορεί να οδεύονται παράλληλα, όπως το είπες, μέσα από τοίχο και να έχουν επαφή μεταξύ τους άρα μπορεί να επηρεάζει τη γραμμή..
    Πώς θα καταλάβω αν πράγματι επηρεάζεται; Υπάρχει κάποιο άλλο τρόπος λύσης, εκτός από εξωτερική εγκατάσταση που δεν συμφέρει τόσο μίας και έρχεται οπτική ίνα σύντομα σε αυτό το χρόνο;
    Μερικές διευκρινίσεις για να μην γίνει παρανόηση:
    Δεν κατάλαβα ότι εννοούσες τα ηλεκτρολογικά κουτιά ως "κατανεμητή". Είναι πιθανό εάν το κτίριο έχει μόνο 1-2 σπίτια να μην υπάρχει κάτι μεγαλύτερο, οπότε πράγματι να μην υπάρχει κανονικός κατανεμητής και εκεί μέσα να γίνονται οι μικτονομήσεις.
    Κατα τα άλλα, δεν μπορούμε να δούμε τι γίνεται με την όδευση των καλωδίων μέσα στο κτίριο, μπορεί να περνάνε παράλληλα με τα ρεύματα ή όχι. Αναφερόμουν στα εξωτερικά πολύζευγα του ΟΤΕ που και είναι σε μέτρια κατάσταση και περνάνε σε μεγάλη διαδρομή παράλληλα με τα καλώδια ρεύματος του ΔΕΔΔΗΕ.

  12. #1902
    Εγγραφή
    22-05-2022
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    63375/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 14.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικές διευκρινίσεις για να μην γίνει παρανόηση:
    Δεν κατάλαβα ότι εννοούσες τα ηλεκτρολογικά κουτιά ως "κατανεμητή". Είναι πιθανό εάν το κτίριο έχει μόνο 1-2 σπίτια να μην υπάρχει κάτι μεγαλύτερο, οπότε πράγματι να μην υπάρχει κανονικός κατανεμητής και εκεί μέσα να γίνονται οι μικτονομήσεις.
    Κατα τα άλλα, δεν μπορούμε να δούμε τι γίνεται με την όδευση των καλωδίων μέσα στο κτίριο, μπορεί να περνάνε παράλληλα με τα ρεύματα ή όχι. Αναφερόμουν στα εξωτερικά πολύζευγα του ΟΤΕ που και είναι σε μέτρια κατάσταση και περνάνε σε μεγάλη διαδρομή παράλληλα με τα καλώδια ρεύματος του ΔΕΔΔΗΕ.
    Είναι δικατοικία το κτίριο, ναι πράγματι ίσως γι'αυτό δεν είναι κανονικός κατανεμητής..

    Χρειάζεται να κάνω κάτι τα καλώδια; Θέλει τίποτα καλύτερη μόνωση όπως καινούργια skotchlok μπας και φτιάξει κατάσταση γραμμής;

    Και κάτι έψαξα κι βρήκα άλλη μία πιθανή αιτία για το σχετικά χαμηλό συγχρονισμό και σταθερότητα είναι το ρούτερ ZTE H1600 που έχω, μίας και έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι με οριακές γραμμές έχουν ίδιο θέμα...
    Κρίμα είναι πολύ καλό και γρήγορο ρούτερ με ισχυρό WiFi κτλ, αλλά μικρότερο συγχρονισμό σε σχέση με τα προγούμενα όπως ανάφεραν κι άλλοι..

    Δηλαδή, χαμηλότερα κατά 5άρι actual rate αλλά κέρδος 5 attainable σε σχέση με Entry 2i που είχα.
    Επειδή και έτσι που είναι, ήδη τερμάτιζε η γραμμή (55 actual κι 80άρι att) όποτε δεν με απασχόλησε πολύ.

    Τώρα μετά από αναβάθμιση σε 100άρα, έχουν χειροτερέψει τα πράγματα δηλ ενώ παραμένει το ίδιο att αλλά μόλις 63άρι actual και μαζεύει περισσότερα errors...
    Ίσως επειδή, όσο μεγαλύτερη ταχύτητα τόσο πιο ευαίσθητη είναι η γραμμή σε θορύβους και ζορίζεται το ρούτερ..
    Οπότε, μάλλον δεν είναι κατάλληλο για τέτοιες καταστάσεις..

    Ή μπορεί να έπεσα ελαττωματικό, κι είπα να το αλλάξω αλλά άκουσα ότι το αποσύρουν κιόλας και τώρα έχουν Speedport Plus 2. Λένε ότι μεν είναι καλύτερο, αλλά ακόμα φτωχότερο από ήδη φτωχό μενού του ZTE, χωρίς έξτρα θύρα WAN για οπτική ίνα κλπ κι ότι δεν δουλεύει σωστά το custom DNS, bridge mode κλπ και άγνωστο αν διορθωθεί με firmware update, οπότε το σκέφτομαι κι λέω να περιμένω λίγο ακόμα...

    Ασυνήθιστα μεγάλη διαφορά το actual σε σχέση με attainable, δηλ +17 που οι άλλοι συνήθως ~10, αναρωτιέμαι αν πάλι φταίει το ρούτερ ή κάτι άλλο και ψάχνω ακόμα..

  13. #1903
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις κοιτάξεις τον έλεγχο διαθεσιμότητας στο site της Cosmote αν είναι πράγματι διαθέσιμο σε μεγαλύτερες ταχύτητες;
    Μπορεί όμως άνα πάσα στιγμή, θα γίνει ξαφνικά διαθέσιμο ακόμη κι έστω να είναι λίγο χαμηλότερο attainable, όπως συμβαίνει στην περίπτωση μου πριν λίγους μήνες.
    Είναι 1000% τσεκαρισμένο, από τον έλεγχο διαθεσιμότητας του site τους, έως 50Mbps στη περιοχή μου, από τον Φθινόπωρο 2021, μετά από αρκετή, πολύμηνη πίεση στο 13788, με αίτημα, προς το τεχνικό τμήμα της περιοχής, αφού υπήρχαν και εξακολουθούν να υπάρχουν, εξωφρενικά attainable rates (110Mbps+ Down & 40-50Mbps Up) και έτσι μας "έκαναν την χάρη" και μας "απεγκλώβισαν", από τα έως 24Mbps. Οπότε ίδωμεν

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι για την εξέλιξη τεχνικού θέματος κι όταν πρόκειται για την επίσκεψη τεχνικού, και τον τελευταίο sms αναφέρει ότι ολοκληρώθηκε ο έλεγχος των δικτύων και ότι διαφοροποιείται από την εμπορική ταχύτητα του προγράμματος και σύντομα θα καλέσει κάποιος εκπρόσωπος για ενημέρωση και για την εύρεση εναλλακτικής λύσης, που κάτι δεν έγινε αλλά υποθέτω ότι πρόκειται για εξοπλισμό 4G/5G για ενίσχυση ταχύτητα με κάποια έξτρα χρέωση λογικά οπότε δεν με απασχολεί πολύ.
    Για αυτό και δεν πολύ-ασχολούνται ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό έπρεπε να του αναφέρω, αλλά με πρόλαβε να μου πει τα αποτελέσματα από έλεγχο με τα εργαλεία που είχε κάνει και το ξέχασα..
    Θα ξανά προσπαθήσω να του κάνω επικοινωνία και θα του το αναφέρω.
    Αλλιώς, αν δεν καταφέρεις, να τον βρεις απευθείας, προσπάθησε, από την τεχνική υποστήριξη του 13888 ή 13788, να έρθεις σε επικοινωνία μαζί του (είτε να στείλουν κάποιο email, στο τεχνικό τμήμα της περιοχής σου, για επικοινωνία, σε τηλέφωνο επικοινωνίας που θα αναφέρεις ή πες το ως αιτιολογία, μήπως το ξαναστείλουν βλάβη και έρθει σε επαφή ξανά μαζί σου ο ίδιος).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μου το είπε ο τεχνικός, παρόλο που είναι εντάξει αλλά για βέλτιστα αποτελέσματα αν θέλω ζητάω από ηλεκτρολόγο για εγκατάσταση εξωτερικής καλωδίωσης από κατανεμητή στο ισόγειο προς τηλεφωνική πρίζα μπας και καλυτερεύσει λίγο κατάσταση, αλλά δεν μου είπε πόσο αλλά υποθέτω κάτι λίγες μονάδες, 62-63 σε 66-67Mbps, μετρημένα από έλεγχος του κατανεμητή (?), θα το ψάξω κι αυτό και βλέπουμε...
    Δεν θα ήταν κακή ιδέα, να το δεις και με κάποιο "δικό" σου άτομο, αν έχεις τη δυνατότητα φυσικά, καθώς έχεις περίπλοκη εγκατάσταση και χωρίς να ξέρεις πολλά ή αν δεν έχεις και τα κατάλληλα εργαλεία/όργανα, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιπροσθέτως, αποδεικνύω για πως φαίνεται η γραμμή από έξω και μέσα:
    Box κολώνας του γείτονα, κουτί διακλάδωσης και κατανεμητής (διόρθωσε με μήπως κάνω λάθος)
    Συνημμένο Αρχείο 247209 Συνημμένο Αρχείο 247210 Συνημμένο Αρχείο 247211
    Αφορά με τον κατανεμητή, από ότι φαίνεται νομίζω ότι τα καλώδια έχουν μονωθεί με scotchlok και κάποια με ταινία.

    Για τα δύο πρώτα, σωστά τα λες, για το τρίτο βέβαια, δεν "παίρνω όρκο", καθώς φαίνεται να περνάνε και άλλα πράγματα, από εκεί (ρεύμα, κουδούνι).. Ίσως, να διέρχεται και η γραμμή σου από εκεί, προς την τηλεφωνική πρίζα, αλλά αυτό εσύ μπορείς να το γνωρίζεις καλύτερα -ιδίως, αν βλέπεις πως τα καλώδια, από το κουτί διακλάδωσης (δεύτερη εικόνα), διέρχονται από την απέξω πλευρά, του εσωτερικού τοίχου της τρίτης εικόνας, που επισύναψες παραπάνω και έχεις σοβαρή ένδειξη (από έξω προς τα μέσα), πως αυτά περνάνε και από το σημείο της τρίτης εικόνας, που φαντάζομαι είναι κάτι σαν είσοδο στο κτήριο (ισόγειο με σκάλες)-.

    Με ένα δεύτερο άνοιγμα της τρίτης εικόνας, διακρίνω τα schotchlok και λίγη μαύρη ταινία που αναφέρεις, αλλά και πάλι ως γνώμονα αυτό, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι περνάει η γραμμή σου από εκεί, αν δεν δεις και το παραπάνω που ανέφερα. Μπορεί για παράδειγμα, να ανήκουν σε άλλη γραμμή, εφόσον είναι δικατοικία, όπως λες ή να είναι από παλιά ξεχασμένα εκεί, από άλλα χρωματικά ζεύγη, που πιθανώς χρησιμοποιούσες στο παρελθόν.

    Κατά τα άλλα, βλέποντας τις παραπάνω εικόνες, αποδεικνύεται, αυτό που εξ' αρχής σου ανέφερα, με τις καλωδιώσεις. Φαίνονται αρκετά παλαιές και καταπονημένες και σε ορισμένα σημεία, όπως το (box, κουτί διακλάδωσης), φαίνεται, να έχουν αρκετό καιρό (χρόνια), να ανοιχθούν/ελεγχθούν, οι ενώσεις που ιδίως, στο τετράγωνο κουτί διακλάδωσης, διακρίνονται από την προς τα κάτω τρύπα του, καλώδια, έτοιμα να βγουν από αυτό. Οπότε σίγουρα χρειάζονται βελτιώσεις/αλλαγές, τόσο από αυτό που φεύγει από το box και πάει προς το κουτί διακλάδωσης, όσο και σε αυτό που φεύγει από αυτό και οδεύει προς τα μέσα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω βρει κι άλλα δεκάδες boxes κολώνας με ίδιο αριθμό στη γειτονιά, μήπως έχει σημασία και αυτό που επηρεάζει κάτι τη γραμμή;
    Σε καμία περίπτωση. Και 20-30 boxes, που λέει ο λόγος να βλέπεις, στην ευρύτερη εκεί περιοχή με τον ίδιο αριθμό, δεν μπορεί να επηρεάσει τη δική σου γραμμή και αυτό, γιατί στο κάθε box, υπάρχει και άλλος σωλήνας με διαφορετικό καλώδιο χαλκού σε αυτό. Το 269, που βλέπεις, είναι ο αριθμός της καμπίνας και όχι ο αριθμός των boxes, που μπορεί να υπάρχουν στην περιοχή. Συνήθως κάτω ακριβώς, από τον πρώτο αριθμό καμπίνας, αναγράφουν και 1, 2, 3 αύξων αριθμός box και ούτω κάθε εξής, αλλά στο δικό σου box, φαίνεται πως έχουν σβήσει τον από κάτω αριθμό, στον οποίο, θα φαίνονταν και ο αριθμός του box -αν ήταν το πρώτο ή το δεύτερο ή τρίτο-. Κάτι τέτοιο, δεν φαίνεται, αλλά και πάλι, δεν έχει μεγάλη σημασία.

    Η γραμμή σου και η κάθε γραμμή, είναι σεταρισμένη σε ένα από όλα αυτά και εν προκειμένη, μόνο στο box, που επισυνάπτεις το οποίο εφάπτεται, από όσο μπορώ να διακρίνω, πάνω στην δικατοικία σας.

    Στο μόνο που ίσως θα επηρέαζε, αν εννοείς αυτό, είναι πως αν η περιοχή είναι πυκνοκατοικημένη και υπάρχουν πάρα πολλά boxes, με πάρα πολλές γραμμές το καθένα, ίσως εκεί, να επηρέαζε κάπως (αυτό, για να το διαπιστώσεις, θα πρέπει να τσεκάρεις το βράδυ, που ο περισσότερος κόσμος κοιμάται, αν μεταβάλλεται (προς τα πάνω η ταχύτητα) της γραμμής, με μια επανεκκίνηση του ρούτερ και τσεκάρισμα, για το συγχρονισμό του, από το interface του, αν για παράδειγμα από τις πολλές γραμμές, που τυχόν έχει η περιοχή, να μπουκώνει η καμπίνα και για αυτό να έχεις αυτή τη διαφορα την ημέρα (ώρες αιχμής).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Χρειάζεται να κάνω κάτι τα καλώδια; Θέλει τίποτα καλύτερη μόνωση όπως καινούργια skotchlok μπας και φτιάξει κατάσταση γραμμής;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάτι έψαξα κι βρήκα άλλη μία πιθανή αιτία για το σχετικά χαμηλό συγχρονισμό και σταθερότητα είναι το ρούτερ ZTE H1600 που έχω, μίας και έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι με οριακές γραμμές έχουν ίδιο θέμα...

    Δηλαδή, χαμηλότερα κατά 5άρι actual rate αλλά κέρδος 5 attainable σε σχέση με Entry 2i που είχα.
    Επειδή και έτσι που είναι, ήδη τερμάτιζε η γραμμή (55 actual κι 80άρι att) όποτε δεν με απασχόλησε πολύ.

    Οπότε, μάλλον δεν είναι κατάλληλο για τέτοιες καταστάσεις..

    Ή μπορεί να έπεσα ελαττωματικό, κι είπα να το αλλάξω αλλά άκουσα ότι το αποσύρουν κιόλας και τώρα έχουν Speedport Plus 2. Λένε ότι μεν είναι καλύτερο, αλλά ακόμα φτωχότερο από ήδη φτωχό μενού του ZTE, χωρίς έξτρα θύρα WAN για οπτική ίνα κλπ κι ότι δεν δουλεύει σωστά το custom DNS, bridge mode κλπ και άγνωστο αν διορθωθεί με firmware update, οπότε το σκέφτομαι κι λέω να περιμένω λίγο ακόμα...

    Ασυνήθιστα μεγάλη διαφορά το actual σε σχέση με attainable, δηλ +17 που οι άλλοι συνήθως ~10, αναρωτιέμαι αν πάλι φταίει το ρούτερ ή κάτι άλλο και ψάχνω ακόμα..
    Πριν μερικές ημέρες, κάηκε το τροφοδοτικό του speedport smart μου και σε επικοινωνία που είχα με την τεχνική υποστήριξη, για αντικατάσταση εξοπλισμού, είπα να δοκιμάσω το ΖΤΕ H1600, στην ήδη αναβαθμισμένη δωρεάν 50άρα γραμμή μου (1ή), με ενεργό G.INP και πραγματικά, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Δείχνει υψηλότερο attainable (κατά 10-12Mbps παραπάνω), και actual άλλο τόσο πιο κάτω. Άλλαξα 3 ZTE, μέχρι στιγμής και όλα εμφανίζουν την ίδια ιδιαιτερότητα (επισυνάπτω και εικόνα κατωτέρω).

    Συν του γεγονότος ότι, κάποιες φορές μιλάω στο σταθερό και η άλλη πλευρά με ακούει με διακοπές ή μπορεί να προκαλείται θόρυβο στις τηλεφωνικές συσκευές (ενσύρματες & μή). Στο μεταξύ, όταν βάζω το entry 2i, δεν μου εμφανίζει ούτε σε αυτή μου τη γραμμή vectoring, αλλά το ZTE λέει πως σε αυτή έχω.

    Στη δεύτερη μη δωρεάν ακόμα αναβαθμισμένη 24άρα γραμμή μου, δε, σε αντίθεση με το entry 2i, μου λέει πως είναι ενεργό το συνδυαστικό fast/interleaved, στο interleaved, ενώ στην πρώτη μου λέει κανονικά interleaved/interleaved και υποψιάζομαι, πως το έχουν από αλλού πειραγμένο το προφίλ αυτής μου της γραμμής, εξού και οι ταχύτητες που έχω σε αυτή (δεύτερη επισυναπτόμενη εικόνα) και με όποια αλλαγή fast ή interleaved η τιμές στο δεύτερο, δεν αλλάζουν.

    Τι να πω.. Να λέει ψέματα το ΖΤΕ ή το entry 2i, που έχω από παλιά (;.

    Ίσως, να το άλλαζες με το Sppedport Plus 2, χθες, που όπως λες και εσύ έχει καλύτερο συγχρονισμό. Βέβαια, στα μειονεκτήματά του, είναι και οι περιορισμένες δυνατότητες ρύθμισής του, όπως επισήμανες και εσύ, αλλά αν δεν τις χρειάζεσαι, ίσως να ήταν μονόδρομος στην περίπτωσή σου, πριν τυχόν πας σε κάτι του εμπορίου. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα, λοιπόν, να οφείλεται και αυτό στην περίπτωσή σου. Γνώμη μου είναι, να ξεκινήσεις από αυτό (αλλαγή εξοπλισμού), πριν κάνεις το οτιδήποτε δαπανηρό ή χρονοβόρο (δικό σου ηλεκτρολόγο ή με καταγγελία στην ΕΕΤΤ), χωρίς βέβαια, να αμελήσεις ιδίως τις καλωδιώσεις τελείως, για αποφυγή τυχόν δυσμενέστερων, μελλοντικών προβλημάτων.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_7.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  58,6 KB 
ID: 247908 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.PNG 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  295,3 KB 
ID: 247909
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 25-04-23 στις 01:48.

  14. #1904
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    ΟΚ αναβάθμισαν και εμένα πριν μερικές μέρες.
    Δεν το περίμενα μια που είχαν καθυστερήσει καιρό. Πήγε από 100Mbps στα 200Mbps.
    Το router ανεβαίνει σιγά σιγά στον συγχρονισμό - μάλλον κάνουν ρυθμίσεις.
    Ήμουν πριν την αναβάθμιση στα 110, μετά πήγε 150+ και τώρα είναι στα 185.

    Τους πήρε 1 χρόνια από την εξαγγελία, το συμβόλαιο λήγει σε 6 μήνες αλλά τα κατάφεραν...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  15. #1905
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ενημερωτικά
    Εμένα που έληξε το συμβόλαιο το οποίο είδα στον λογαριασμό λίγο πριν λήξει και τηλεφώνησα να δω τι γίνεται μου ανανέωσαν με την ίδια τιμή και δεν με πήγαν στην τιμή της 200άρας χωρίς πολλά πολλά.

Σελ. 127 από 129 ΠρώτηΠρώτη ... 107117122125126127128129 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας