Σελ. 124 από 129 ΠρώτηΠρώτη ... 104114119122123124125126 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.846-1.860 από 1934
  1. #1846
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.774
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djpar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους το είπα μόνος μου μήπως και πήγαινα κάπου σήμερα να το πάρω αλλά λένε όχι. 2 εργάσιμες προς αποκατάσταση και βλέπουμε αν χρειαστεί ραντεβού.
    Damn, αναγκαστικά υπομονή.

  2. #1847
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Δυστυχώς αν δεν φτιάξει αύριο θα αναγκαστώ να βάλω απεριόριστα στο κινητό για μια βδομάδα...

  3. #1848
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djpar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς αν δεν φτιάξει αύριο θα αναγκαστώ να βάλω απεριόριστα στο κινητό για μια βδομάδα...
    Δεν έχει καθόλου συγχρονισμό και δεν παίρνει καθόλου Ip τώρα; Το προφίλ από 17a σε 35b, δεν σου το άλλαξαν ακόμα; Τουλάχιστον, το δήλωσες βλάβη, να το κάνουν ή θα σου πουν για ανεφικτότητα και αναγκαστικά θα σε πάνε πίσω στην 100άρα; Για το τελευταίο, ρωτάω, επειδή ανέφερες χαρακτηριστικά ότι "έφαγες πακέτο". Εννοείς, λόγω της καθυστέρησης επίλυσης ή έχεις άλλα παρατράγουδα με ανεφικτότητες; Δοκίμασες να το βγάλεις από το ρεύμα τελείως, για λίγα λεπτά και να το συνδέσεις; Η καλωδίωση είναι οκ;

    Υ.Γ Γενικά πάντως, σε αυτή τη περίπτωση, μην το πειράζεις και πολύ, γιατί μπορεί να κάνουν προσπάθειες επίλυσης, από κάποιο σημείο και να εμποδίζονται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 21-03-23 στις 00:36.

  4. #1849
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djpar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς αν δεν φτιάξει αύριο θα αναγκαστώ να βάλω απεριόριστα στο κινητό για μια βδομάδα...
    Πάρε και ζήτα τους να σου δώσουν MB στο κινητό.
    Εκτός και αν δεν έχεις κάποιο κινητό Cosmote (out of luck)..

  5. #1850
    Εγγραφή
    22-05-2022
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    63375/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 14.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά επιτέλους μόλις αναβαθμίστηκε η γραμμή μου πριν λίγες ώρες από 50άρα σε 100άρα..

    Πριν και μετά:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20221229_075000.jpg 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  169,4 KB 
ID: 246921 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20230321_013018.jpg 
Εμφανίσεις:  56 
Μέγεθος:  93,3 KB 
ID: 246922

    Για κάποιο λόγο δεν πήρα καμία ενημέρωση ούτε κάποιο sms (κρυφά το έκαναν?) αλλά το κατάλαβα ότι κάτι έγινε αφού είδα να κάνει reset μόνο του το ρούτερ.

    Αλλά υπάρχει κάποιο θεματάκι το οποίο όπως το περίμενα είναι ότι δεν τερματίζει η γραμμή, αλλά γιατί να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά το attainable σε σχέση με actual rate;
    Κάτι παίζει το ρούτερ; ή είναι κάποιο θέμα της μεριάς παρόχου;
    Μήπως έχει να κάνει το SNR margin που έχει κλειδωθεί λίγο πιο ψηλά; Αν θυμάμαι καλά παλιά το όριο ήταν 6db ισχύει και τώρα; μπορώ να κάνω κάτι ή τζάμπα;

    Πάντως όπως φαίνεται συνεχίζεται ακόμα η αναβάθμιση άντε και στη σειρά σας..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grgamer345 : 21-03-23 στις 06:38.

  6. #1851
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει καθόλου συγχρονισμό και δεν παίρνει καθόλου Ip τώρα; Το προφίλ από 17a σε 35b, δεν σου το άλλαξαν ακόμα; Τουλάχιστον, το δήλωσες βλάβη, να το κάνουν ή θα σου πουν για ανεφικτότητα και αναγκαστικά θα σε πάνε πίσω στην 100άρα; Για το τελευταίο, ρωτάω, επειδή ανέφερες χαρακτηριστικά ότι "έφαγες πακέτο". Εννοείς, λόγω της καθυστέρησης επίλυσης ή έχεις άλλα παρατράγουδα με ανεφικτότητες; Δοκίμασες να το βγάλεις από το ρεύμα τελείως, για λίγα λεπτά και να το συνδέσεις; Η καλωδίωση είναι οκ;

    Υ.Γ Γενικά πάντως, σε αυτή τη περίπτωση, μην το πειράζεις και πολύ, γιατί μπορεί να κάνουν προσπάθειες επίλυσης, από κάποιο σημείο και να εμποδίζονται.
    Κινητό έχω Vodafone και εκεί είναι το πακέτο που έλεγα που θα βάλω να πληρώσω unlimited για 1 βδομάδα από το πουθενά. Δεν κάνει τίποτα σε συγχρονισμό. Έβγαλα το modem από την πρίζα, έκανα και factory reset τίποτα οπότε αναμένω εντός 2 ημερών όπως λένε να το φτιάξουν. Υποθέτω ότι σήμερα θα πρέπει να κάνουν κινήσεις. Πιθανά να κάνουμε και ραντεβού, μου έστειλαν ένα default μήνυμα για επίσκεψη τεχνικού και θέματα υγείας λόγω κορονοιου. Αναμένω λοιπόν.

    Edit : μπηκε τελικά με το κανονικό το plus και ταχύτητα φουλ. Το κακο ότι δεν έχει fast path η γραμμή και από 4 πήγα 8ms με Ελλάδα, αλλά λέω να το κρατήσω προς το παρόν.
    πάντως οπότε κάνω ανανέωση ή κάποια αλλαγή πάντα κόβεται το fast path
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος djpar : 21-03-23 στις 19:23.

  7. #1852
    Εγγραφή
    08-04-2020
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.998/19.999
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djpar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κινητό έχω Vodafone και εκεί είναι το πακέτο που έλεγα που θα βάλω να πληρώσω unlimited για 1 βδομάδα από το πουθενά. Δεν κάνει τίποτα σε συγχρονισμό. Έβγαλα το modem από την πρίζα, έκανα και factory reset τίποτα οπότε αναμένω εντός 2 ημερών όπως λένε να το φτιάξουν. Υποθέτω ότι σήμερα θα πρέπει να κάνουν κινήσεις. Πιθανά να κάνουμε και ραντεβού, μου έστειλαν ένα default μήνυμα για επίσκεψη τεχνικού και θέματα υγείας λόγω κορονοιου. Αναμένω λοιπόν.

    Edit : μπηκε τελικά με το κανονικό το plus και ταχύτητα φουλ. Το κακο ότι δεν έχει fast path η γραμμή και από 4 πήγα 8ms με Ελλάδα, αλλά λέω να το κρατήσω προς το παρόν.
    πάντως οπότε κάνω ανανέωση ή κάποια αλλαγή πάντα κόβεται το fast path
    E αντε καλοριζικος κ εσυ! Ας το μερικες μερες κ αν δεις κ ειναι σταθερο παρε κ ζητα τους fast path. Εμενα παντως εχει η καμπινα ενεργοποιημενο το g.inp που στην ουσια ειναι σαν φαστ παθ κ διορθωνει κ τα errors. Μπορεις να το δεις αυτο απο το μενου του speedport?
    Σου ειπαν να σου στειλουν αλλο ρουτερ μηπως;Γιατι νομιζω με 200αρα δινουν κανονικα αλλο. Επειδη εμενα ειδαν το fritzbox πανω οταν μιλουσα με την κοπελα στο τηλεφωνικο κ μου ειπε α ωραια υποστηριζει 35β το ρουτερ αρα δεν σας στελνουμε αλλο

  8. #1853
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malias4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    E αντε καλοριζικος κ εσυ! Ας το μερικες μερες κ αν δεις κ ειναι σταθερο παρε κ ζητα τους fast path. Εμενα παντως εχει η καμπινα ενεργοποιημενο το g.inp που στην ουσια ειναι σαν φαστ παθ κ διορθωνει κ τα errors. Μπορεις να το δεις αυτο απο το μενου του speedport?
    Σου ειπαν να σου στειλουν αλλο ρουτερ μηπως;Γιατι νομιζω με 200αρα δινουν κανονικα αλλο. Επειδη εμενα ειδαν το fritzbox πανω οταν μιλουσα με την κοπελα στο τηλεφωνικο κ μου ειπε α ωραια υποστηριζει 35β το ρουτερ αρα δεν σας στελνουμε αλλο
    Λογικά είμαι ginp γιατί είμαι κάτω από 10ms. Δεν μπορώ να το δω στο speed port όμως. Στο τηλέφωνο μου είπαν ότι το modem που έχω κάνει για 200 οπότε δεν άλλαξα τίποτα. Στην πράξη είδα ότι πριν στο battlefield 2042 είχα 44ms και τώρα έχω 49...για μένα είναι πολύ μικρή διαφορά για να αρχίζω τα πειράματα για τόσο μικρή διαφορά

  9. #1854
    Εγγραφή
    08-04-2020
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.998/19.999
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djpar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά είμαι ginp γιατί είμαι κάτω από 10ms. Δεν μπορώ να το δω στο speed port όμως. Στο τηλέφωνο μου είπαν ότι το modem που έχω κάνει για 200 οπότε δεν άλλαξα τίποτα. Στην πράξη είδα ότι πριν στο battlefield 2042 είχα 44ms και τώρα έχω 49...για μένα είναι πολύ μικρή διαφορά για να αρχίζω τα πειράματα για τόσο μικρή διαφορά
    Στο κανονικο speed test ομως κ εκει εχεις ανεβει 4ms? Πχ εμενα εχω παντα 11-13 ms επειδη ειμαι Κρητη κ ειναι αποσταση απο τον σερβερ που ειναι πχ Αθηνα. Αλλα πχ στο fifa που ειναι ο σερβερ αγγλια γερμανια κτλ μια πιανω 45 μια 60

  10. #1855
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά επιτέλους μόλις αναβαθμίστηκε η γραμμή μου πριν λίγες ώρες από 50άρα σε 100άρα..
    Καλορίζικη!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάποιο λόγο δεν πήρα καμία ενημέρωση ούτε κάποιο sms (κρυφά το έκαναν?) αλλά το κατάλαβα ότι κάτι έγινε αφού είδα να κάνει reset μόνο του το ρούτερ.
    Κάποιες φορές, καθυστερεί η ενημέρωση (Οποιαδήποτε μορφής, ιδίως σε αυτή τη φάση, που λογικά κάνουν σε πολλούς διπλασιασμό και υπερφορτώνονται τα συστήματα). Έτσι και σε εμένα, που μου αναβάθμισαν τον περασμένο Ιούλιο, τη πρώτη γραμμή από 24Mbps σε 50Mbps, έλαβα ενημέρωση 2 μέρες μετά, τόσο με sms, όσο και στο mycosmote app & web). Χθες που ρώτησα στο chat, στο εμπορικό, μια Μελίνα, μου είπε πως πράγματι η διαδικασία άρχισε ξανά από 10/03, για να πάρουν αυτοί που δεν πήραν ακόμα. Ήταν αρκετά φειδωλή στις απαντήσεις τις γενικά και σε ερώτησή μου, αν θα βγει αντίστοιχη ανακοίνωση στο site τους, μου είπε πως αυτό θα πραγματοποιηθεί τις επόμενες ημέρες. Από ότι φαίνεται ακόμα, επικρατεί το χάος και δεν έχουν απάντηση σε όλα, αναφορικά με τους Δωρεάν Διπλασιασμούς... Τουλάχιστον αυτό είναι το λιγότερο.. Αφού ξεκίνησαν ξανά, πάλι καλά να λέμε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά υπάρχει κάποιο θεματάκι το οποίο όπως το περίμενα είναι ότι δεν τερματίζει η γραμμή, αλλά γιατί να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά το attainable σε σχέση με actual rate;
    Κάτι παίζει το ρούτερ; ή είναι κάποιο θέμα της μεριάς παρόχου;
    Μήπως έχει να κάνει το SNR margin που έχει κλειδωθεί λίγο πιο ψηλά; Αν θυμάμαι καλά παλιά το όριο ήταν 6db ισχύει και τώρα; μπορώ να κάνω κάτι ή τζάμπα;
    Κοίταξες καλωδίωση εσωτερική, συνδεσιμολογία (το τηλεφωνικό καλώδιο, να πηγαίνει απευθείας πάνω στην DSL θύρα του ρούτερ, χωρίς διαχωριστές, φίλτρα κτλπ, από την τηλεφωνική πρίζα); Κατανεμητή -αν είσαι σε πολυκατοικία- ή στο στρόγγυλο, χαλύβδινο μεταλλικό κουτί του ΟΤΕ, αν είσαι σε μονοκατοικία και κυρίως τα ζεύγη, αν είναι ενωμένα με scotchlok -Τα πορτοκαλί κλιψάκια-, σε τι κατάσταση είναι; Τηλεφωνική πρίζα υπάρχει περισσότερη της μια στο χώρο; Παίζει και αυτό το ρόλο του.. Αν τα έχεις ελέγξει τα παραπάνω και είναι όλα εντάξει, καλό θα ήταν να το δώσεις βλάβη στο 13788, να το δουν, καθώς ο πελάτης μου είχαν πει μια φορά, πριν λίγο καιρό, από το chat, πως στις 100άρες FTTC, πρέπει να λαμβάνει το 80% της ονομαστικής ταχύτητας, αλλιώς, μπορεί να γίνει δωρεάν υποβάθμιση -ιδίως, αν παρουσιάζονται αστάθειες, αποσυνδέσεις κτλπ-. Αν δεν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα, βέβαια και αν τελικά, δεν ανεβαίνει παραπάνω, λόγω χαλκού, μπορείς να την αφήσεις και έτσι, αφού δωρεάν είναι, αλλά σε κάθε περίπτωση, αν έχεις ελέγξει τα ανωτέρω, πρέπει να γίνει επικοινωνία στην τεχνική υποστήριξη της COSMOTE, στο 13788 (Είναι εντελώς δωρεάν η κλήση, ανεξαρτήτους διάρκειας, από οποιαδήποτε κινητό ή σταθερό παρόχου καλέσεις. Από όπου και να καλέσεις είναι εντελώς Free, δηλαδή, αλλιώς υπάρχει και το 13888, που μπορείς να καλέσεις δωρεάν, μόνο από το ίδιο το σταθερό), να δουν τις μέγιστες/σύνηθες/ελάχιστες ταχύτητες της γραμμής (αυτό φαίνεται και με ένα απλό έλεγχο διαθεσιμότητας, με βάσει τον αριθμό, στο link (https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...-cosmotetv.jsp), πατώντας μετά το "Έλεγχος", κάτω από την 24άρα διαθεσιμότητα, πατάς το "εδώ", επιλέγεις την 100άρα και βλέπεις που κυμαίνεται γενικά στη περιοχή και κατ' επέκταση στη γραμμή σου) και αναλόγως, να στείλουν βλάβη, από οποιοδήποτε επίπεδο κρίνεται απαραίτητο.
    Υ.Γ. Αναφορικά με το ρούτερ, μπορείς να ζητήσεις, προληπτικά, να σου στείλουν άλλο, όπως ένα ίδιο (Speedport Plus) ή το Speedport Plus 2 (Μαύρο, νεότερη εκδοχή του σκέτου) ή το ΖΤΕ H1600 (λιγότερο προτιμότερο, καθώς έχω ακούσει ότι έχει θέματα).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως όπως φαίνεται συνεχίζεται ακόμα η αναβάθμιση άντε και στη σειρά σας..
    Από το στόμα σου και στου θεού τ' αυτί

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djpar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά είμαι ginp γιατί είμαι κάτω από 10ms. Δεν μπορώ να το δω στο speed port όμως. Στο τηλέφωνο μου είπαν ότι το modem που έχω κάνει για 200 οπότε δεν άλλαξα τίποτα. Στην πράξη είδα ότι πριν στο battlefield 2042 είχα 44ms και τώρα έχω 49...για μένα είναι πολύ μικρή διαφορά για να αρχίζω τα πειράματα για τόσο μικρή διαφορά
    Καλορίζικη και η δική σου γραμμή!
    Μπορείς, να δοκιμάσεις με άλλο ρούτερ για να δεις, αν πράγματι έχεις ενεργό G.INP, όπως το Speedport Entry 2i ή όποιο άλλο διαθέτεις τέλος πάντων, που να δείχνει αυτή τη πληροφορία -αν υπάρχει-. Αναφέρεται, ως INP συνήθως, της μορφής 0/0 Symbols, αλλιώς με μια κλήση στο 13888, στο τεχνικό τμήμα, από το ίδιο το σταθερό που είναι και δωρεάν η κλήση, σου το επιβεβαιώνουν εύκολα με μεγαλύτερη σιγουριά, αφού πολλές φορές στο 13788, σε δική μου περίπτωση, ερώτησης για αυτό, δεν ήξεραν καν τι είναι αυτό, σε αρκετές επικοινωνίες. Λόγω της αναβάθμισης από 100Mbps σε 200Mbps, λογικά δικαιούσε δωρεάν το SpeedPort Smart, το οποίο είναι ένα αρκετά αξιόλογο ρούτερ, με τον mesh -ιδίως, αν σε ενδιαφέρει η επέκταση του wifi σήματος και σε άλλους χώρους, με αδύναμο WiFi σήμα, από τον πρωτεύον εξοπλισμό-, που συνδέονται αρκετά εύκολα μεταξύ τους. Εκμηδενίζει και αυτό, τα όποια σφάλματα της γραμμής, καθιστώντας τη πιο σταθερή, βλέπεις τα Attainables από το DSL Advanced στο System Information, στο Interface του και γενικά έχει πληθώρα επιλογών και δυνατοτήτων, σε σχέση με το Speedport Plus. Το έχω 2 και πλέον χρόνια με 2,50€ μίσθωση το μήνα, επιπλέον του παγίου, -λόγω του εμπορικού πακέτου- και έχω δει τεράστια ωφέλεια, αναφορικά με την εμβέλεια της ασύρματης σύνδεσης, ταυτόχρονα σε πολλές συσκευές. Περίεργο πάντως, που αντί να κατέβουν τα ms, με τον διπλασιασμό ανέβηκαν... Στη θέση σου, αν είχα όρεξη, θα έκανα ένα τηλέφωνο στην υποστήριξη, για ένα reset port στη γραμμή και στον εξοπλισμό μετά, με μια καρφίτσα, να καθαρίσει ό,τι, από τη προηγούμενη ταχύτητα και θα το ξανά ρύθμιζα, από την αρχή, για να δω, αν θα βελτιώνονταν η κατάσταση. Προσωπικά, σε αντίστοιχες περιπτώσεις, αυτό κάνω και στις 2 γραμμές, κάθε τρίμηνο και όλα αυτά διορθώνονται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 22-03-23 στις 00:46.

  11. #1856
    Εγγραφή
    22-05-2022
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    63375/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 14.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά έλαβα ενημέρωση μια μέρα μετά της αναβάθμισης..

    Όσον αφορά την εσωτερική καλωδίωση, είχε κάνει έλεγχος ο τεχνικός πέρυσι από ρούτερ μέχρι την καμπίνα βρήκε ένα μικρό θέμα σε κάποιο ζεύγος στην τηλεφωνική πρίζα ευτυχώς είχε άλλο εναλλακτικό μέσα το διόρθωσε και φαίνεται όλα οκ.
    Επιπλέον είναι κατευθείαν στην πρίζα το ρούτερ χωρίς φίλτρα κλπ, και είναι μοναδική σε όλο χώρο.

    Τώρα το έλεγχος διαθεσιμότητας το είχα κοιτάξει στο site έβγαλε κάπου 70 συνήθη και 100 μέγιστη και από το ρούτερ 80 attainable.
    Και είναι ZTE H1600 που είναι σχετικά καινούργιο όπως φαίνεται στο προφίλ μου και δεν έχω κανένα θέμα σε όσον αφορά σταθερότητα με πολύ καλό WiFi, γρήγορη ανταπόκριση, γρήγορο boot κτλ πέρα από ταχύτητα και κάπως φτωχό μενού.

    Οπότε κάτι άλλο παίζει να μην τερματίζει ούτε την συνήθη ταχύτητα..
    Θα έλεγα ότι μπορεί να είναι θέμα στη μεριά του παρόχου όπως DSLAM να μη σέταρε σωστά προφίλ κλπ.

    Θα έπαιρνα τηλέφωνο να δώσω βλάβη αλλά είμαι σε σκέψη για πόσο συμφέρει αυτό το μικρό θέμα και αν θα μπουν στο κόπο να ελέγξουν και μην κάνουν υποβάθμιση κατευθείαν και χάσω αυτό το ωραίο δώρο...
    Θα τους ρωτήσω πρώτα για SNR margin αν γίνεται αλλαγή όριου μπας και γίνει κάτι έστω και ανεβάζει λίγο ταχύτητα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grgamer345 : 22-03-23 στις 08:25.

  12. #1857
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malias4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο κανονικο speed test ομως κ εκει εχεις ανεβει 4ms? Πχ εμενα εχω παντα 11-13 ms επειδη ειμαι Κρητη κ ειναι αποσταση απο τον σερβερ που ειναι πχ Αθηνα. Αλλα πχ στο fifa που ειναι ο σερβερ αγγλια γερμανια κτλ μια πιανω 45 μια 60
    Σε κανονικό speedtest είμαι 8 από 4 που ήμουν, αλλά και στην πράξη σε παιχνίδι είδα την διαφορά. Για μένα που δεν είμαι fps competitive player το αφήνω έτσι για την ώρα

  13. #1858
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά την εσωτερική καλωδίωση, είχε κάνει έλεγχος ο τεχνικός πέρυσι από ρούτερ μέχρι την καμπίνα βρήκε ένα μικρό θέμα σε κάποιο ζεύγος στην τηλεφωνική πρίζα ευτυχώς είχε άλλο εναλλακτικό μέσα το διόρθωσε και φαίνεται όλα οκ.
    Επιπλέον είναι κατευθείαν στην πρίζα το ρούτερ χωρίς φίλτρα κλπ, και είναι μοναδική σε όλο χώρο.

    Τώρα το έλεγχος διαθεσιμότητας το είχα κοιτάξει στο site έβγαλε κάπου 70 συνήθη και 100 μέγιστη και από το ρούτερ 80 attainable.
    Και είναι ZTE H1600 που είναι σχετικά καινούργιο όπως φαίνεται στο προφίλ μου και δεν έχω κανένα θέμα σε όσον αφορά σταθερότητα με πολύ καλό WiFi, γρήγορη ανταπόκριση, γρήγορο boot κτλ πέρα από ταχύτητα και κάπως φτωχό μενού.

    Οπότε κάτι άλλο παίζει να μην τερματίζει ούτε την συνήθη ταχύτητα..
    Θα έλεγα ότι μπορεί να είναι θέμα στη μεριά του παρόχου όπως DSLAM να μη σέταρε σωστά προφίλ κλπ.
    Το πιο πιθανό τότε, είναι να υπάρχει κάποιο θέμα στη καμπίνα (Πόρτα, απερχόμενο), όποτε κάποιο από τα δύο, να χρειάζεται αλλαγή ή στο box της κολώνας, να χρειάζεται κάποιος έλεγχος -αν δεν έχει γίνει τελευταία-, ενόψει και της αναβάθμισης. Ορισμένες φορές, μάλιστα, με μια απλή δήλωση βλάβης, για χαμηλό συγχρονισμό γραμμής, σε αντίστοιχες περιπτώσεις, μπορούν απομακρυσμένα και τις παραμετροποιούν κατάλληλα, ώστε να ανέβει η ταχύτητα. Σε κάθε περίπτωση πάντως, αφού έγινε και ο διπλασιασμός, το καλύτερο είναι, να ελεγχθεί ξανά η γραμμή, με δήλωση βλάβης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έπαιρνα τηλέφωνο να δώσω βλάβη αλλά είμαι σε σκέψη για πόσο συμφέρει αυτό το μικρό θέμα και αν θα μπουν στο κόπο να ελέγξουν και μην κάνουν υποβάθμιση κατευθείαν και χάσω αυτό το ωραίο δώρο...
    Θα τους ρωτήσω πρώτα για SNR margin αν γίνεται αλλαγή όριου μπας και γίνει κάτι έστω και ανεβάζει λίγο ταχύτητα..
    Γνώμη μου πάντως, αν με ρωτάς και έχεις ευκαιρία κάποια στιγμή, να τους καλέσεις μια και καλή, γιατί τα 62Mbps, πέραν του ότι δεν είναι φυσιολογικά, για το πακέτο που έχεις τώρα, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα, να επιδέχονται σημαντική βελτίωση, χωρίς καν να έρθουν τεχνικοί στο χώρο σου. Όσον αφορά, για τυχόν ενδεχόμενο υποβάθμισης, να ξέρεις ότι ΠΟΤΕ δεν το κάνουν αυτό, αν δεν σε ενημερώσουν πρώτα, σε περίπτωση που απαιτείται, -κυρίως λόγω συνεχών αποσυνδέσεων και γενικά σε περιπτώσεις, που δεν λειτουργεί σωστά η γραμμή-.

    Πρώτα, πηγαίνει η βλάβη στα αρμόδια επίπεδα και αφού ελέγξουν τη γραμμή και κάνουν ό,τι είναι εφικτό, για την καλύτερη βελτίωσή της και σε περίπτωση και ΜΟΝΟ , που δεν μπορεί να γίνει τίποτε καλύτερο, κλείνουν την βλάβη και σου έρχεται ένα μήνυμα, του τύπου "Στη γραμμή σας παρουσιάζεται ανεφικτότητα και το πακέτο που έχει επιλεγεί, δεν μπορεί να λειτουργήσει στη γραμμή και καλέστε στο 13888, για εύρεση ενναλακτικής λύσης" και δίνουν επιπρόσθετα το speedbooster (sim router), που συνδυάζεται η κινητή, με τη σταθερή, με την προϋπάρχουσα γραμμή, με κάπου 5€/μήνα, νομίζω, επιπλέον από 7-8€/μήνα, που το δίνουν κανονικά και αναλόγως την κατάσταση της γραμμής, σου προτείνουν, ως ύστατη λύση και την υποβάθμιση, την οποία ΜΟΝΟ αν δεχθείς εσύ, περνάνε αντίστοιχο αίτημα και σου κατεβάζουν το προφίλ.

    Στη περίπτωσή σου, όμως, και βλέποντας τα παραπάνω screen, που μοιράστηκες, δεν φαίνεται να έχει γενικά, κάποιο τρομερό πρόβλημα η γραμμή σου. Λίγο ρύθμιση φαίνεται να θέλει, με βλάβη από τον ΟΤΕ, άντε και κάποιον έλεγχο/αλλαγή, στα σημεία ευθύνης του ΟΤΕ και μάλλον μετά θα έχεις ταχύτητες 80+.

    Τέλος, αναφορικά, με το θόρυβο, καλύτερα, να μην ζητήσεις προσωπικά, κάποια συγκεκριμένη αλλαγή (τιμή), γιατί μετά μπορεί να έχεις αποσυνδέσεις. Γενικά, τα όρια και τους θορύβους, τα ρυθμίζουν οι τεχνικοί κατάλληλα, ανάλογα την υποδομή κάθε περιοχής και κατ' επέκταση των γραμμών, για την καλύτερη απόδοσή τους. Δώσε απλά μια βλάβη, για χαμηλό συγχρονισμό, στην τεχνική τους υποστήριξη, στο 13788, που είναι και δωρεάν, από όπου και αν καλέσεις και όλα τα υπόλοιπα, άστα σε εκείνους. Όλα αυτά που προανέφερες, θα τα δουν και θα τα ρυθμίσουν κατάλληλα, για την επίτευξη, τυχόν υψηλότερης ταχύτητας, από την τωρινή, από την COSMOTE.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 23-03-23 στις 00:41.

  14. #1859
    Εγγραφή
    22-05-2022
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    63375/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 14.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν έχεις δίκιο, είναι ρίσκο για συγκεκριμένες αλλαγές του προφίλ όπως ανάφεραν αυτοί ότι δεν είναι δουλειά τους παρά μόνο οι τεχνικοί.

    Από ότι φαίνεται δεν είναι φυσιολογικό να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά το actual rate σε σχέση με attainable αμέσως μετά από αναβάθμιση και restart του ρούτερ αυτόματα και βέβαια έχω δοκιμάσει χειροκίνητα κτλ αλλά ίδιο αποτέλεσμα..

    Και πρόσφατα έφαγε κάτι κολλήματα το ίντερνετ, μετά αποσυνδέθηκε και προκάλεσε restart ρούτερ μόνο του 2 φορές.
    Ξανά κοίταξα στατιστικά του ρούτερ μήπως αλλάξανε κάτι αλλά τα ίδια όπως πριν εκτός από επανασύνδεση DSL. Κάτι δεν πάει καλά..

    Αφού το λες ότι δεν προβούν κάποια ενέργεια όπως υποβάθμιση χωρίς ενημέρωση, ωραία τότε ας τους επικοινωνήσω ξανά να δηλώσω βλάβη χωρίς δεύτερη σκέψη και να αφήσω να αναλαμβάνουν αυτοί.

  15. #1860
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgamer345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν έχεις δίκιο, είναι ρίσκο για συγκεκριμένες αλλαγές του προφίλ όπως ανάφεραν αυτοί ότι δεν είναι δουλειά τους παρά μόνο οι τεχνικοί.

    Από ότι φαίνεται δεν είναι φυσιολογικό να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά το actual rate σε σχέση με attainable αμέσως μετά από αναβάθμιση και restart του ρούτερ αυτόματα και βέβαια έχω δοκιμάσει χειροκίνητα κτλ αλλά ίδιο αποτέλεσμα..

    Και πρόσφατα έφαγε κάτι κολλήματα το ίντερνετ, μετά αποσυνδέθηκε και προκάλεσε restart ρούτερ μόνο του 2 φορές.
    Ξανά κοίταξα στατιστικά του ρούτερ μήπως αλλάξανε κάτι αλλά τα ίδια όπως πριν εκτός από επανασύνδεση DSL. Κάτι δεν πάει καλά..

    Αφού το λες ότι δεν προβούν κάποια ενέργεια όπως υποβάθμιση χωρίς ενημέρωση, ωραία τότε ας τους επικοινωνήσω ξανά να δηλώσω βλάβη χωρίς δεύτερη σκέψη και να αφήσω να αναλαμβάνουν αυτοί.
    Το καλύτερο που θα κανείς, κατά τη άποψη μου… Γιατί να κάθεσαι να σκας και μετά, αν δεν πετύχει η αλλαγή του ορίου θορύβου, να πρέπει να επικοινωνείς ξανά και ξανά (;. Μια και καλή στείλε το βλάβη και θα τα δουν όλα αυτοί, μην ανησυχείς. Στο μεταξύ, πριν από την καταχώριση της βλάβης και κατα την επίλυση, αν θες ζητά και κανένα reset port (Επανεκκίνηση Γραμμής), από την τεχνική υποστήριξη, κάνε και με καρφίτσα ένα reset, στο ρουτερ -αν είναι εφικτό βέβαια, σε περίπτωση που δεν έχεις κάμερες, συναγερμούς κτλπ, επάνω στον εξοπλισμό και είναι εύκολο το setup μετά ξανά-. Μπορείς να ζητήσεις και καθαρό fast path, να δεις πως δουλεύει και μετά το ξανά γυρνάς, σε καθαρό interleaved. Αυτό το κόλπο, λειτουργεί και στη δίκη μου γραμμή, όταν έχω 1-2 αποσυνδέσεις τη μέρα και σταθεροποιεί την κατάσταση για 1 μήνα τουλάχιστον. Όλα αυτά, μπορεί να βοηθήσουν στην εξάλειψη των από συνδέσεων, βελτίωση των Ping και των ταχυτήτων. Τώρα, από ότι είδα παραπάνω, είσαι σε συνδυαστικό Fast path/Interleaved (Up/down), ίσως αυτό να σου δημιουργεί και τις οποίες αποσυνδέσεις αντιμετωπίζεις. Αν έχεις χρόνο και γνώσεις φυσικά, ότι θα μπορέσεις να ρυθμίσεις ξανά, ο,τι απορρυθμίστηκε, -ιδίως μετά το reset στο router- μπορείς να πειραματιστείς με τα παραπάνω και μετά, αν δεν βελτιωθεί κάπως η κατάσταση, στις ταχύτητες και στην σταθερότητα, ως ύστατη λύση, το στέλνεις βλάβη, για χαμηλό συγχρονισμό, για να το φτιάξουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 23-03-23 στις 05:09.

Σελ. 124 από 129 ΠρώτηΠρώτη ... 104114119122123124125126 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας