Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150000/50000
    ISP
    COSMOTE LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE12
    Καλησπέρα,
    Έχοντας ιντερνετ μέσω LTE με internet-vpn με το mikrotik chateau LTE σκέφτομαι αν βγω απο το internet-vpn και μπω με APN internet και ειμαι πίσω απο ΝΑΤ αν μπορεί να δουλέψει το fritzbox που είναι σαν client και κανει register στο cosmote voip (οπου εχουν γινει τα allow ports στο firewall )
    Το πρόβλημα είναι οτι πισω απο ΝΑΤ κάνει register αλλα εχει one way sound γιατι λογικα τα RTP Ports ειναι κλειστα πισω απο NAT

    Πως θα μπορουσα να το πετυχω λετε?

    Εναν server που εχω καμερες κλπ κλπ το εχω tunneling μεσω openvpn και μπαινω απο τον vpn server που γίνετε forward και ολα καλα..

    Σκέφτομαι αν γινετε με stun ή κάτι? ή γενικα το voip πισω απο nat δεν παιζει? ειδικά οτι δεν γινετε register εκτος adsl που ειναι καταχωρημενο και LTE κινητη..

    Το αλλο που σκέφτηκα ειναι freepbx και να κανει connect openvpn tunneling ώστε ims να κοιταει απο την LTE πισω απο NAT και τα ports του freepbx forward απο το VPN server στην local vpn client του freepbx με allowed την ip αν θα επαιζε.. αλλα πολυ μπελας..

    Γινετε ομως ? εχετε καποια ιδεα?

    Thanks

  2. #2
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    η τηλεφωνια της cosmote λειτουργει κανονικα πισω απο nat ,αλλα θα κανει registration μονο οταν ειναι στη σταθερή γραμμή (ΚV) που ανηκει .

    Δε μπορω πχ να κανω register τους κωδικους σε ενα softphone και να το παρω μαζι μου ως κινητο ή να παω σε αλλη γραμμη οτε και να δοκιμασω registration . θα με κοψει , παλι.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150000/50000
    ISP
    COSMOTE LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE12
    Κανει κανονικα register με LTE και παιζει απλά χωρίς NAT με APN internet-vpn .. ετσι το εχω μηνες τωρα δλδ το fritzbox ειναι σε ip client μεσα στο mikrotik chateau και κανει register στον ims και εχω τηλεφωνο.. η αλλαγη που θελω ειναι να παιξει πισω απο nat..

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας