Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ.
    Το στικάκι στο οποίο αναφέρεσαι είναι αυτό εδώ;
    Αυτό είναι, ναι

  2. #17
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Ρε φίλε, τώρα θα γίνω λίγο κακός. το ιντερνετ στα τουριστικά καταλύματα ειναι Α και Ω τα τελευταία χρόνια, πάρε εναν ειδικό να σου φτιάξει ενα σωστό δίκτυο, βάλε και μια καλή σύνδεση με 4-5G εφόσον εχεις καλό σήμα να εισαι εντάξει.

    ναι στοιχίζει κάποια χρήματα, το στήσιμο καθώς και τα πάγια. άλλα είναι αναγκαίο έξοδο για να έχεις σωστό αποτέλεσμα.

    και στο λέει κάποιος που ασχολείται από μικρό παιδί με τον τουρισμό.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  3. #18
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε φίλε, τώρα θα γίνω λίγο κακός. το ιντερνετ στα τουριστικά καταλύματα ειναι Α και Ω τα τελευταία χρόνια, πάρε εναν ειδικό να σου φτιάξει ενα σωστό δίκτυο, βάλε και μια καλή σύνδεση με 4-5G εφόσον εχεις καλό σήμα να εισαι εντάξει.

    ναι στοιχίζει κάποια χρήματα, το στήσιμο καθώς και τα πάγια. άλλα είναι αναγκαίο έξοδο για να έχεις σωστό αποτέλεσμα.

    και στο λέει κάποιος που ασχολείται από μικρό παιδί με τον τουρισμό.
    Αδερφέ, ξέθαψες ένα thread από το Μάρτιο και δεν ρώτησες καν πια είναι η εξέλιξη και πως τελικά προχώρησα πριν γίνεις "κακός" ...

    Λοιπόν, adsl για κλωτσιές και φέτος από την Cosmote, με max συγχρονισμό στην περιοχή κάπου στα 17Mbps μετά από την αποκατάσταση μιας γενικευμένης βλάβης...
    Σήμα από κινητή επίσης για γέλια, ο Cosmote δίνει περίπου download κάπου στα 20Mpbs τις καλές μέρες. Να μην αναφέρουμε Vodafone, με το ζόρι 5-6... Το 5G απλά δεν υφίσταται...
    Παρόλα αυτά, εγώ αγόρασα το 6890 LTE, δίνω και από επίγεια και από data στους επισκέπτες, και με τέσσερα 2400 repeaters κάλυψα όλο το χώρο. Σου φαίνεται μικρό το κόστος;
    Έχω ικανοποιητική γνώση δικτύων και τα έκανα όλα μόνος μου. Ο πιο "ειδικός" της περιοχής δεν ήξερε καν τι είναι τα Fritzbox και στο άκουσμα της λέξης Mesh άρχισε να ψευδιζει σα να έπαθε εγκεφαλικό...

    Δεν λυπήθηκα ούτε έξοδα, ούτε κόπο ούτε χρόνο και πήρα το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα που μπορώ να έχω στην περιοχή. Ακόμα και στο διάστημα της γενικευμένης βλάβης στο χωριό (Νέο Κλήμα Σκοπέλου) για περίπου ένα μήνα, είμασταν το μοναδικό συγκρότημα που παρείχε πρόσβαση στο internet απρόσκοπτα...

    Συνεπώς, όπως καταλάβαινες παίρνω και εγώ πολύ σοβαρά το θέμα αυτό και ας ασχολούμαι μόνο 10 χρόνια με τον τουρισμό...

  4. #19
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδερφέ, ξέθαψες ένα thread από το Μάρτιο και δεν ρώτησες καν πια είναι η εξέλιξη και πως τελικά προχώρησα πριν γίνεις "κακός" ...

    Λοιπόν, adsl για κλωτσιές και φέτος από την Cosmote, με max συγχρονισμό στην περιοχή κάπου στα 17Mbps μετά από την αποκατάσταση μιας γενικευμένης βλάβης...
    Σήμα από κινητή επίσης για γέλια, ο Cosmote δίνει περίπου download κάπου στα 20Mpbs τις καλές μέρες. Να μην αναφέρουμε Vodafone, με το ζόρι 5-6... Το 5G απλά δεν υφίσταται...
    Παρόλα αυτά, εγώ αγόρασα το 6890 LTE, δίνω και από επίγεια και από data στους επισκέπτες, και με τέσσερα 2400 repeaters κάλυψα όλο το χώρο. Σου φαίνεται μικρό το κόστος;
    Έχω ικανοποιητική γνώση δικτύων και τα έκανα όλα μόνος μου. Ο πιο "ειδικός" της περιοχής δεν ήξερε καν τι είναι τα Fritzbox και στο άκουσμα της λέξης Mesh άρχισε να ψευδιζει σα να έπαθε εγκεφαλικό...

    Δεν λυπήθηκα ούτε έξοδα, ούτε κόπο ούτε χρόνο και πήρα το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα που μπορώ να έχω στην περιοχή. Ακόμα και στο διάστημα της γενικευμένης βλάβης στο χωριό (Νέο Κλήμα Σκοπέλου) για περίπου ένα μήνα, είμασταν το μοναδικό συγκρότημα που παρείχε πρόσβαση στο internet απρόσκοπτα...

    Συνεπώς, όπως καταλάβαινες παίρνω και εγώ πολύ σοβαρά το θέμα αυτό και ας ασχολούμαι μόνο 10 χρόνια με τον τουρισμό...

    fritzbox (για ρουτερ).... repeater...mesh.... για σπίτι ειναι οκ...οχι για επαγγελματική χρήση... αν εβαζες ενα εξωτερικό lte router... θα είχες πολύ καλύτερο αποτέλεσμα... όπως και ενσύρματα AP's...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  5. #20
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    fritzbox (για ρουτερ).... repeater...mesh.... για σπίτι ειναι οκ...οχι για επαγγελματική χρήση... αν εβαζες ενα εξωτερικό lte router... θα είχες πολύ καλύτερο αποτέλεσμα... όπως και ενσύρματα AP's...
    Το κτίριο είναι σε δύο επίπεδα, με τρία διαμερίσματα στο καθένα.
    Τα δύο πρώτα 2400 repeaters τα σύνδεσα ενσύρματα, και πάνω σε αυτά ασύρματα τα άλλα δύο. Έχει επιτευχθεί άψογη κάλυψη όλου του χώρου.
    Σίγουρα θα μπορούσα να πάω και σε πιο επαγγελματικές λύσεις (πχ Ubiquiti που ήταν η πρώτη μου σκέψη) αλλά ήθελα να παραμείνω στην αξιοπιστία της Fritz που ηδη γνώριζα.
    Επόμενα υποψήφια προϊόντα ήταν η σειρά Omada της TP Link αλλά επειδή έχω κάκιστη εμπειρία με τη δουλειά στην Αθήνα (έχουμε επιστρέψει για αλλαγή πάρα πολλά) ήθελα να τα αποφύγω.

    Ως τελικό αποτέλεσμα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Για μια μέση μονάδα όπως η δική μας και για τη μικρή τουριστική περίοδο που έχουμε, πιστεύω βρήκα το σωστό συνδυασμό υλικού/κόστους/απόδοσης...

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας