Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    27-08-2006
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    321
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Παρατηρησα οτι η ταχυτητα συγχρoνισμου μου, επεσε απο τα 195 στα 160-165 και μετα απο 5-6 μερες ανεβαζει CRC errors της ταξης των 2.000.000+. Εκει πλεον η γραμμη δεν παιζει σχεδον καθολου και θελει restart το router (Speedport Plus). Το upload κανονικα στα 22.

    Υπαρχει περιπτωση να φταιει το ρουτερ;

    Απο τον ΟΤΕ μου ειπανε οτι ετσι ειναι τωρα η γραμμη, τι να κανουμε...

  2. #2
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102393/10238
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 2,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λάθη CRC συνήθως υποδεικνύουν καλωδιακό πρόβλημα. Σιγουρέψου ότι έχεις το ρούτερ σου στην πρώτη πρίζα που έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ στο σπίτι. Αν είναι στην πρώτη πρίζα δοκίμασε αλλαγή ρούτερ να δεις αν συνεχίζει το πρόβλημα. Αν το πρόβλημα επιμένει δες λίγο την καλωδίωση σου (τυχόν υγρασίες σε πρίζα, ρεκλετα στην πολυκατοικία αν έχεις), δοκίμασε να βάλεις ρούτερ στην είσοδο της πολυκατοικίας σου (ή κατευθείαν εκεί που έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ για να μπει στο σπίτι σου). Αν τώρα εκεί το πρόβλημα σταματήσει, σημαίνει ότι κάτι φταίει μέσα στο σπίτι σου (πας σε αλλαγές στην πρίζα, στα καλώδια, έλεγχος για βραχυκύκλωμα κλπ), αν συνεχίσει το πρόβλημα τότε είναι εξωτερική καλωδίωση και άρα θέμα του ΟΤΕ να το λύσει.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-08-2006
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    321
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα.

    Ξέχασα να γράψω ότι το ρουτερ είναι κατευθείαν πάνω στον κατανεμητη. Από εκεί βγάζω καλωδιακι από την τηλεφωνική θύρα του ρουτερ και στέλνω τηλέφωνο στο σπίτι. Οπότε μάλλον δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

    Τώρα παίζει να φταίει το καλωδιακι από τον κατανεμητη στο ρουτερ; Ένα απλό τηλεφωνικό έχω. Παίζει να έχει οξειδωθει; Σε κλειστό χώρο είναι, εξωτερικό μεν αλλά είναι υπόγειο με 4 τοίχους.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Περιοχή
    Κατερινη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220000/21998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Smart3
    SNR / Attn
    17.3(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Shadowjump Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατηρησα οτι η ταχυτητα συγχρoνισμου μου, επεσε απο τα 195 στα 160-165 και μετα απο 5-6 μερες ανεβαζει CRC errors της ταξης των 2.000.000+. Εκει πλεον η γραμμη δεν παιζει σχεδον καθολου και θελει restart το router (Speedport Plus). Το upload κανονικα στα 22.

    Υπαρχει περιπτωση να φταιει το ρουτερ;

    Απο τον ΟΤΕ μου ειπανε οτι ετσι ειναι τωρα η γραμμη, τι να κανουμε...
    Αφού κλειδωνες στα 195 σημαίνει ότι η γραμμή σου ήταν σχεδόν τέλεια, ξαφνικά έπεσες στα 160 και με τόσα errors σίγουρα υπάρχει κάποιο θέμα. Πώς είναι δυνατόν τώρα η γραμμή να είναι έτσι τι να κάνουμε.?. Αυτές τις Μ**** Ες σου είπαν? Απάντηση είναι αυτή? Να μου πεις είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με αποσυνδέσεις ,ήρθαν δε κάναν τίποτα στην ουσία και ΕΚΛΕΙΣΑΝ !τη βλάβη χωρίς να έχω ποτέ ίντερνετ,άκου τι γίνεται..κοίτα την καλωδίωση σου όσο κατέχεις , διαφορετικά ξανά κάλεσε μήπως πέσεις σε κανέναν πιο λιγότερο ****

  5. #5
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Shadowjump Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Ξέχασα να γράψω ότι το ρουτερ είναι κατευθείαν πάνω στον κατανεμητη. Από εκεί βγάζω καλωδιακι από την τηλεφωνική θύρα του ρουτερ και στέλνω τηλέφωνο στο σπίτι. Οπότε μάλλον δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

    Τώρα παίζει να φταίει το καλωδιακι από τον κατανεμητη στο ρουτερ; Ένα απλό τηλεφωνικό έχω. Παίζει να έχει οξειδωθει; Σε κλειστό χώρο είναι, εξωτερικό μεν αλλά είναι υπόγειο με 4 τοίχους.
    Βάζεις πλακέ καλώδιο;
    Αν ναι ξήλωστο εχτές.
    Πάρε 1-2 μέτρα pet τηλεφωνικό καλώδιο κούμποστο επάνω στο router κι στον κατανέμητη κι πές μάς τι σου βγάζει
    Αν έβγαζες μια φότο από τον κατανέμητη ίσως βοηθούσε...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας