Σελ. 10 από 44 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112152030 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 649
  1. #136
    Εγγραφή
    14-06-2008
    Περιοχή
    Ταύρος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote Unlimited
    Καλησπέρα και πάλι!
    Μια ερώτηση μήπως ξέρει κάποιος για το HUAWEI 5G CPE Pro 2.
    Πόσες συσκευές υποστηρίζει σε wifi τελικά γιατί μπερδεύτηκα. Στο site της εταίρας αναφέρει:
    HUAWEI 5G CPE Pro 2 puts more Wi-Fi devices on the same network, totaling up to 128 devices. Its Balong dual-core CPU ensures smooth and stable performance when connecting to multiple devices. And it also reduces the wait time of your devices with MU-MIMO, by sending signals to 16 devices simultaneously. Perfect for crowded offices or large houses where many people need to use phones, tablets and laptops at the same time.

    Πόσες συσκευές μπορώ να συνδέσω πάνω (αν κατάλαβα καλά έως 128) αλλά τι εννοεί να στέλνει σήμα σε έως 16 ταυτόχρονα;

  2. #137
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    880
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Χωρίς να γνωρίζω περισσότερα επι του θέματος θαρρώ πως 128 είναι αθροιστικά μαζί με το καλώδιο οι συσκευές που μπορεί να σηκώσει σε επίπεδο ρουτερ. Όμως σαν Wi-Fi/access point σηκώνει 16 μόνο.

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν τελικά λάθος έκανα. Όντως σηκώνει 128 συσκευές ασύρματα όμως μπορεί ταυτόχρονα να εξυπηρετεί 16. Δηλαδή βάζει σε wait κάποιες και μετά τους δίνει. Ναι μεν μπορούν να είναι συνδεδεμένες 128 αλλά αν ζητήσουν δεδομένα 17 συσκευές ταυτόχρονα θα εξυπηρετήσει τις 16 με σειρά προτεραιότητας πχ πρώτα voip και η 17η τελευταία. Σκέψου το σαν έναν αλγόριθμο FIFO.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xristostsilis : 15-10-22 στις 12:04.

  3. #138
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Router
    micen
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα σε όλους. Έχω αγοράσει το ZTE MF286R για να καλύψω το εξοχικό στην Αίγινα σε σημείο που δεν υπάρχει δυνατότητα για adsl ή vdsl . 'Όμως και το σήμα της κινητής Cosmote έχει οριακά σχεδόν σήμα. Μήπως έχετε να μου προτείνεται κεραία εξωτερική να συνδέσω στο ρουτερ ώστε να βελτιώσω κάπως το σήμα και να έχω μια σχετικά υποφερτή ταχύτητα. Για Vodadone και Wind δεν το συζητάμε στην περιοχή μου είναι σχεδόν ανύπαρκτες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikon55 : 15-10-22 στις 10:55.

  4. #139
    Εγγραφή
    14-06-2008
    Περιοχή
    Ταύρος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote Unlimited
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν τελικά λάθος έκανα. Όντως σηκώνει 128 συσκευές ασύρματα όμως μπορεί ταυτόχρονα να εξυπηρετεί 16. Δηλαδή βάζει σε wait κάποιες και μετά τους δίνει. Ναι μεν μπορούν να είναι συνδεδεμένες 128 αλλά αν ζητήσουν δεδομένα 17 συσκευές ταυτόχρονα θα εξυπηρετήσει τις 16 με σειρά προτεραιότητας πχ πρώτα voip και η 17η τελευταία. Σκέψου το σαν έναν αλγόριθμο FIFO.
    Ευχαριστώ για την απάντηση γιατί αυτό με κάνει να μην έχω ανάγκη το AP καθώς θα συνδέσω όλες τις συσκευές μου πάνω στο ρούτερ απ ευθείας. Γιατί το AP ρίχνει πολύ την ταχύτητα.

  5. #140
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.208
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    παιδιά καλησπέρα.
    πηρα το zte mf286d cat12
    υπάρχει κάποιο free app για android όπως στο huawei?

    Η καπου οδηγός για να το κανω απο browser?

    (για αρχη ξενέρωσα που δεν δέχθηκε κενα στο wpa password και τωρα πρέπει ξα αλλάζω ολες τις συσκευές σε αυτο το χώρο )

  6. #141
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    (για αρχη ξενέρωσα που δεν δέχθηκε κενα στο wpa password και τωρα πρέπει ξα αλλάζω ολες τις συσκευές σε αυτο το χώρο )
    !!!!!!!!!!! υπάρχει δλδ σε μηχάνημα wifi που παίρνει κενά στο password?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #142
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.208
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    θα τρελαθω ολα δεν παίρνουν?

  8. #143
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα τρελαθω ολα δεν παίρνουν?
    Ρε φιλε με πιανεις αδιαβαστο στα 51 μου αληθεια γιατι δεν ειχα σκεφτεί κενο χαρακτήρα σε κωδικο ποτε...ισως λογο ηλικιας και ξεκινώντας απο unix το 90 να κάνει tilt το μυαλό μου με κατι τετοιο
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #144
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.208
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    τι επιλογες εχουν τα zte για κλείδωμα μπάντας?

    υπάρχει κατι αντίστοιχο με αυτο το app που είναι για huawei?


    https://play.google.com/store/apps/d...id=manager.lte

  10. #145
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Για το 286Χ υπαρχει exploit για browser hack.

    https://www.youtube.com/watch?v=giGz7J38XvA
    Άλλα Ντάλλα....

  11. #146
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το 286Χ υπαρχει exploit για browser hack.

    https://www.youtube.com/watch?v=giGz7J38XvA
    Αυτό έψαχνα σήμερα το πρωί και εγώ αλλά δεν το έβρισκα και φαντάστικα πως δεν υπήρχε. Φίλε @Kostas2005 σου απάντησα στο MU5001 νήμα...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #147
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    569
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Το Zyxel LTE7480 που έχω υποστηρίζει κι αυτό πολλαπλά cellular wan interfaces με διαφορετικό APN. Αν το δουλεύεις σαν router, μπορεί να επιλέξει το εναλλακτικό δίκτυο είτε με βάση την mac address, είτε με dhcp option 60, 61 και 125, είτε με vlan id. Αν δε το δουλεύεις σαν router, μπορείς να κάνεις passthrough την IP από το 2ο APN και είτε να κάνεις filter με την MAC ενός δεύτερου interface από το router σου είτε αν έχεις μόνο ένα interface, μέσω vlan.

    Το έχω δοκιμάσει με το linux router μου και με ένα interface με tagged vlan, στο untagged με dhcp παίρνω την 10.* ip και στο tagged με dhcp παίρνω την 149.* (internet και vpn-internet από Cosmote) και μετά κάνω κλασικό policy routing στο Linux.

    Δε το περίμενα από τη Zyxel, νόμιζα το διπλό APN είναι κάποια χακιά του Microtik αλλά απ' ότι φαίνεται είναι κάτι στάνταρ.

    Συνολικά υποστηρίζει 4 wan cellular interfaces με 4 APN. Δε ξέρω ποιο είναι το όριο στο Microtik.
    ---
    mp

  13. #148
    Εγγραφή
    09-07-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα και καλές γιορτές !
    Θέλω τα φώτα σας...
    Εχω αγοράσει ένα ΖΤΕ MF286, απο το εμπόριο, χωρις καμια σχέση με τον οτε... Του έχω βάλει μια sim με data, καί ψάχνω να δώ αν μπορώ να βάλω και ένα voip account...
    Δέν βρίσκω όμως πουθενά επιλογές, για να προσθέσω τα settings του παροχου (omninet) του voip. (θύρες ως γνωστο έχει...)
    Μήπως επειδή την sim (cosmote) την αναγνωρισε αυτοματα, ψαχνει αντίστοιχα και voip απ την sim...
    Aν το ρυθμισω στο χειροκινητα, θα μου εμφανίσεικαι επιλογες voip? , ή το voip συσχετίζεται πάντα με την κάρτα sim, και ασχέτως που αυτήν είναι μόνο data, δεν μπορώ να βάλω voip παρόχου μέσω internet...?
    Eλπίζω να μην σας μπερδεψα...
    Thanks...
    Υ.Γ. Αν ειμαι offtopic, ζητω συγνωμμη,ας το μεταφορει καποιος mod στην σωστη ενοτητα...

  14. #149
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Είναι VoLTE κι όχι VoIP, δυστυχώς. Δηλαδή αν η sim που βάλεις είναι κανονική (εννοώ να υποστηρίζει και voice, όχι μόνο data), τότε συνδέεις μια απλή τηλεφωνική συσκευή στο rj-11 και καλείς σαν να καλούσες από το κινητό σου.
    Η διαχείριση γίνεται εξ ολοκλήρου από το modem, το router δεν εμπλέκεται καθόλου.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  15. #150
    Εγγραφή
    09-07-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samael_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι VoLTE κι όχι VoIP, δυστυχώς. Δηλαδή αν η sim που βάλεις είναι κανονική (εννοώ να υποστηρίζει και voice, όχι μόνο data), τότε συνδέεις μια απλή τηλεφωνική συσκευή στο rj-11 και καλείς σαν να καλούσες από το κινητό σου.
    Η διαχείριση γίνεται εξ ολοκλήρου από το modem, το router δεν εμπλέκεται καθόλου.
    Σ ευχαριστω πολύ !!!
    Οπότε παμε σ ενα grandstream...

Σελ. 10 από 44 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112152030 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας