Σελ. 3 από 44 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 649
  1. #31
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγόρασα για το σπιτι στο Χωριό που δεν εχει σταθερη τηλεφωνια ενα tp-link archer mr200 για ιντερνετ και του εβαλα καρτα cosmote extra sim με στατισιτκα τα παρακατω... ερωτηση εαν παρω κανενα αλλο μοντεμ το οποιο να ειναι 4G+ και να εχει επιλογη για κλειδωμα σε 2 μπαντες τααυτοχρονος μιας και παιζει και η Β7 και η Β20 σε manual search που εκανα ποιο μοντεμ θα μου προτεινατε και με καλυτερες κεραιες; Στο κινητό μου εχω και 5G 3 γραμμες και με download/upload επιασα 480/70. Αρα Μονοδρομος MikroTik Chateau LTE12 για 4G+ και για 5G Fritz 6850 5G η MikroTik Chateau 5G ;
    Συνημμένο Αρχείο 236927
    Εσυ βρε μπαγασα εισαι ηδη MT expert! Να περιμενεις το καινουργιο της ΜΤ, να το βαλεις σπιτι σου, και να πας το υπαρχον του σπιτιου στο χωριο.

  2. #32
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.915
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300/50
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ βρε μπαγασα εισαι ηδη MT expert! Να περιμενεις το καινουργιο της ΜΤ, να το βαλεις σπιτι σου, και να πας το υπαρχον του σπιτιου στο χωριο.
    Καλημέρα καλημερα .. οποτε καποπια στιγμη βαζω σπιτι το MikroTik Chateau 5G και να κατεβασω στο χωριο την MikroTik RBLHGG; Εαν γινει αυτο το Chateau 5G θα πιανει την B3-B7 απο τζιά ;

  3. #33
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    880
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα καλημερα .. οποτε καποπια στιγμη βαζω σπιτι το MikroTik Chateau 5G και να κατεβασω στο χωριο την MikroTik RBLHGG; Εαν γινει αυτο το Chateau 5G θα πιανει την B3-B7 απο τζιά ;
    Το chateau έχει εσωτερικές κεραίες στο 4G. Εαν είσαι πολύ μακρυά ίσως να μην τις πιάσει.

  4. #34
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Το καινουργιο LHG ειναι class 18 και περναει το 1G σε απλο 4G+ ! Στη θεση που εισαι και δεδομενου οτι θα το βιδωσεις στον τοιχο οπως τωρα, μη σε απασχολει το 5G... Ουτε και λυσεις οπως Chateau - ZTE κλπ. Εισαι γεννημενος για λυσεις τυπου LHG!!!

  5. #35
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.915
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300/50
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καινουργιο LHG ειναι class 18 και περναει το 1G σε απλο 4G+ ! Στη θεση που εισαι και δεδομενου οτι θα το βιδωσεις στον τοιχο οπως τωρα, μη σε απασχολει το 5G... Ουτε και λυσεις οπως Chateau - ZTE κλπ. Εισαι γεννημενος για λυσεις τυπου LHG!!!
    ερωτηση: δηλαδη στο 4g+ απο 300/50 με την καινουργια θα μπορω να παρω μεχρι 1.2Gbps;
    https://www.youtube.com/watch?v=Cv9yyW2IqRs
    Με επεισες παμε για αγορα .. ποτε θα ειναι διαθεσιμο;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το chateau έχει εσωτερικές κεραίες στο 4G. Εαν είσαι πολύ μακρυά ίσως να μην τις πιάσει.
    θα παω για κεραια απο τι φαινεται τελικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 2048dsl : 13-04-22 στις 12:00.

  6. #36
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    880
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Ήδη δεν έχεις μια MikroTik εξωτερική εσυ; Έχεις πάει την απλή με 100αρα LAN; Φοβάμαι μην έχεις ήδη CAT12 και αν πας σε CAT18 δεν θα δεις τρομερές διάφορες. Σίγουρα θα δεις βελτίωση αλλά πάντα εξαρτάται από την χωρητικότητα της εξτρα band που θα συνδεθείς λόγω επιπλέον agreegation. Μπορείς να κλειδώσεις με την υπάρχουσα κεραία ξεχωριστά σε μια μια μπάντα να δεις τι μπορείς να περιμένεις και αν αξίζει να το κανεις! Η καλύτερη λύση θα ήταν LHGG 5G αλλά δεν υπάρχει…

  7. #37
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήδη δεν έχεις μια MikroTik εξωτερική εσυ; Έχεις πάει την απλή με 100αρα LAN; Φοβάμαι μην έχεις ήδη CAT12 και αν πας σε CAT18 δεν θα δεις τρομερές διάφορες. Σίγουρα θα δεις βελτίωση αλλά πάντα εξαρτάται από την χωρητικότητα της εξτρα band που θα συνδεθείς λόγω επιπλέον agreegation. Μπορείς να κλειδώσεις με την υπάρχουσα κεραία ξεχωριστά σε μια μια μπάντα να δεις τι μπορείς να περιμένεις και αν αξίζει να το κανεις! Η καλύτερη λύση θα ήταν LHGG 5G αλλά δεν υπάρχει…
    Εχει cat6 και πιανει 240 οπως λεει και η υπογραφη του! Υπαρχει αλλη συζητηση με την περιπτωση, που συζητανε ολοι οι "μακρυνοι".

    Δεν ειναι διαθεσιμο το 18 ακομα, αλλα αφου βολευεσαι προς το παρον, να περιμενεις λιγακι. Δεν ξερω για 1000 αν σου δινει η Κεα, αλλα 400-600 θα δεις σιγουρα πιστευω.

  8. #38
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Λοιπον εγώ οταν ξεκινησα με Vodafone πηρα

    (1)Huawei 5G H122-373 (CPE PRO 2)
    και
    (2) Huawei B818-260 (Cat.19).
    Γενικα δεν δικαιολογουνταν το κοστος με την Voda και τις κεραιες εδω οποτε εδωσα το (2) ομως μετά με εριξε ακυρο η Voda με τις εξτρα καρτες και οταν βγηκε η προσφορα της Cosmote πηγα εκει.

    Οταν ομως το γυρισα σε Cosmote στο σπιτι (Συκιες Θεσσαλονικης) επιασα ανελπιστα πολυ καλη κεραια και 5G , και ειδα πολυ καλες ταχυτητες. Επειδη θελω ομως Public IP , και ενα σταθερο δικτυο με κανονες που δεν θα αλλαζουν αναλογα το τι ρουτερ θελω να δοκιμαζω , παρηγγειλα τωρα ενα MikroTik hEX RB750Gr3 να ειναι σε DMZ , και εκει θα αρχισουν τα πειραματα με επιπλεον συσκευες σε multiWan, Load balancing etc. Πρωτη φορά ασχολούμαι , αλλά οκ. Θα την βγαλουμε την ακρη.

    Οπότε τώρα εχω παρει τα εξης και τα περιμενω
    (3) Huawei B528s-23a (cat6)
    (4) Huawei B618s-22d (Cat11)
    (5) ZTE MF289D (Cat12/13 ?)
    και ξαναπηρα και το
    (2) Huawei B818-263 (Cat19) γιατι αδικήθηκε την πρωτη φορά με την Voda. Τωρα ειναι το -263 , ενω αρχικα ειχα το -260.

    Βλεπετε πως ξεκινησα τα πειραματά μου από τα ακριβά παιχνίδια , με την ελπίδα να πιάσω τις εξωτικές ταχύτητες που διαφημίζουν, ειδα και καποιες καλες ταχυτητες αλλά εν τέλει ειναι ταχυτητες μεγαλυτερες απο αυτες που μπορω να αξιοποιησω. Οποτε αν τελικα βρω μια λυση η οποια να μου δινει ωραιες ταχυτητες με το μικροτερο δυνατο κοστος , θα κατασταλαξω εκει. Επισης αν μπορω να κανω load balancing με μια 5G γραμμη γραμμή και μια 4G σε public IP ωστε να στελνω τις λιγες υπηρεσιες που θελω στην Public και το περιστασιακο download στην 5G , τοτε εχω ακριβως αυτο που θελω. Τοσα χρονια με μια ADSL 7/1 ημουνα και χαιρομουν οταν δεν επρεπε να κανω συχνα επανεκκινηση το ρουτερ. Δεν επαιρνα 4Κ τηλεοραση γιατι δεν ειχα ιντερνετ να το υποστηριξω.

    Δηλαδή θελω να δω ουσιαστικα σε 4G+ , ποιο ειναι το ελαχιστο ικανο ρουτερ για να πιασω τα 150/50 (της PublicIP) στην περιοχη μου , χωρις εξωτερικες κεραιες.
    Επίσης παρατηρείτε φανταζομαι το κλίση που εχω προς τα Huawei. Μου άρεσε παρα πολυ το LTE H-Monitor για τον έλεγχο τους , κλειδωματα σε συχνοτητες κτλ. Με ψιλοκερδισαν δλδ.
    Θα ενημερώσω για τα αποτελεσματα μου , τα οποια πιστευω εχουν ενδιαφερον για τον μεσο χρηστη ο οποιος δεν θελει να ειναι ολη την ωρα πανω απο το ρουτερ να ψαχνει το απολυτο απο πλευρας ταχυτητων.

  9. #39
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καλύτερη λύση θα ήταν LHGG 5G αλλά δεν υπάρχει…
    ηταν να εβγαινε το 2021 αλλα εχει παει πισω το ολο πραγμα.

  10. #40
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.179
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά έχω ένα D-Link DWR-932 που το χρησιμοποιώ σπάνια (π.χ. σε κανα χωριό άμα πάμε..) και ένα TP-Link MR600
    Tα χρησιμοποιώ και τα 2 με κάρτα κοσμοτέ (βασικά είναι dual η κάρτα, οπότε ή το ένα ή το άλλο παίζει)
    Το TP-Link είναι αρκετά καλύτερο (σπίτι μου το D-link πιάνει 15-22, το TP-Link 35-40). Λογικό βέβαια γιατί το TP-Link είναι 4G+
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q1 update: Σχεδόν τελειώνει το Q1 και σκάψιμο μηδέν..

  11. #41
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.915
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300/50
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει cat6 και πιανει 240 οπως λεει και η υπογραφη του! Υπαρχει αλλη συζητηση με την περιπτωση, που συζητανε ολοι οι "μακρυνοι".

    Δεν ειναι διαθεσιμο το 18 ακομα, αλλα αφου βολευεσαι προς το παρον, να περιμενεις λιγακι. Δεν ξερω για 1000 αν σου δινει η Κεα, αλλα 400-600 θα δεις σιγουρα πιστευω.
    Θα περιμενω κανενα πρόβλημα ευχαριστω παντως για την ενημερωση

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήδη δεν έχεις μια MikroTik εξωτερική εσυ; Έχεις πάει την απλή με 100αρα LAN; Φοβάμαι μην έχεις ήδη CAT12 και αν πας σε CAT18 δεν θα δεις τρομερές διάφορες. Σίγουρα θα δεις βελτίωση αλλά πάντα εξαρτάται από την χωρητικότητα της εξτρα band που θα συνδεθείς λόγω επιπλέον agreegation. Μπορείς να κλειδώσεις με την υπάρχουσα κεραία ξεχωριστά σε μια μια μπάντα να δεις τι μπορείς να περιμένεις και αν αξίζει να το κανεις! Η καλύτερη λύση θα ήταν LHGG 5G αλλά δεν υπάρχει…
    LHGG LTE6 kit αυτη εχω και ειναι CAT6

  12. #42
    Εγγραφή
    04-06-2009
    Ηλικία
    67
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σκεφτομαι να αγοράσω το R5020-5G-A09GL-B της ROBUSTEL.
    Το εχει αγορασει καποιος?
    Ποια ειναι τα σχολια για το συγκεκριμένο router?

  13. #43
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.208
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samael_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ZTE MF286R, branded από την Cosmote.
    Το πήρα γιατί έψαχνα κατ' ελάχιστον ένα CAT6 και λόγω ενός πιστωτικού από Γερμανό μου έβγαινε αρκετά φθηνά. Δυστυχώς, στο firmware της Cosmote δεν επιτρέπονται αρκετά πράγματα που υποστηρίζει το router όπως π.χ.
    - bridge mode
    - δυνατότητα επιλογής band και Carrier Aggregation
    - FXS ports για VoLTE, αν η sim δεν είναι data only. Βέβαια το τελευταίο θα έπαιζε ανεξαρτήτως firmware γιατί είναι λειτουργία του modem, αρκεί η Cosmote να το έβαζε στις συμβατές VoLTE συσκευές. Με Vodafone π.χ. μάλλον θα παίζει μια χαρά.

    Υπάρχει OpenWrt support για το board (που είναι ίδιο με τα MF286/MF286A), αλλά φαίνεται ότι υπάρχουν 2 εκδόσεις για το modem και η δική μου δυστυχώς δεν υποστηρίζεται (ακόμη).
    κανα νεο ?
    εδω τι εννοεις ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samael_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυνατότητα επιλογής band και Carrier Aggregation
    Carrier Aggregation φανταζομαι υποστηριζει.. αλλα δεν επιλεγεις συνδιασμους ?

  14. #44
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανα νεο ?
    Υπάρχει unofficial υποστήριξη στο OpenWrt 22.03, μπορείς να βρεις image με το τελευταίο rc εδώ
    Σ' αυτό το thread μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες
    Το modem δεν είναι rock-stable, ήτοι κάποιες φορές, χωρίς ιδιαίτερο λόγο, μπορεί να "χαθεί" το device. Με ένα reboot επανέρχεται, φυσικά.
    Δεν το δοκίμασα πολύ καιρό με το default firmware, αλλα έχω την εντύπωση ότι εκεί δεν το έκανε.
    Υπόψη ότι δεν πειράζουμε καθόλου το firmware του modem παρά μόνο του router, όταν εγκαθιστούμε OpenWrt.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Carrier Aggregation φανταζομαι υποστηριζει.. αλλα δεν επιλεγεις συνδιασμους ?
    Αν και το router υποστηρίζει επιλογή band και CA, το default firmware της cosmote δεν το εμφανίζει σαν επιλογή.
    Ή ρισκάρεις και βάζεις το αντίστοιχο της T-mobile, που επιτρέπει band/CA selection (αν διαβάσεις αυτό το thread, θα διαπιστώσεις ποιό είναι το ρίσκο),
    ή βάζεις OpenWrt και επιλέγεις εσύ band/ca,
    ή του βγάζεις τα πλαστικά και με ένα usb to serial adapter έχεις πρόσβαση στην κονσόλα και διαλέγεις εσύ band/ca με AT modem commands.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  15. #45
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.860
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Έχω λίγους μήνες ένα wAP AC LTE6.
    Από software = routeros,
    στο lte (μετά κάμποσα updates στο modem...) stability/ca = ok,
    το passthrough mtik (lte) -> mtik (main router) παίζει (και θα παίζε σε όποιο router υποστηρίζει dhcp στο wan),
    το wireless δεν είναι ότι καλύτερο αλλά απλώς αποδεκτό.

    Αρνητικά:

    RouterOs (έχει θέματα)

    Δεν θα πάρει ποτέ wifi wave 2 πάνω,
    το routeros 7.x είναι πλέον αρκούντως stable για soho χρήση.

    Έχει θεματάκια με το ipv6 (=routeros...),
    το να δει ipv6 με το /64 που θα δώσει ο isp στο lte είναι θεματάκι.

    Το slot για την sim θα έπρεπε νάναι πολύ καλύτερο

    Θετικά:

    RouterOs (έχει και πολλά θετικά...)
    Δεν ζεσταίνεται
    Καλοφτιαγμένο
    Το form factor βολεύει για τοποθέτηση έξω
    Αν πιάνουν λίγο τα χέρια μας εύκολο να βγούν pigtails για εξ. κεραία
    Κουβαλιέται εύκολα

    Για την χρήση που το έχω (travel router) = ok.

    Σε κάποια στιγμή αργότερα θα κοιτάξω για κανα chateau 5G AX
    (να ωριμάσει το wave-2, να στρώσει και η 7.x, να στρώσουν και οι τιμές, να κάνουν και τα απαραίτητα 1-2 revisions στο hardware...).

    Συνολικά, συμπαθητικό είναι,
    θα το προτιμούσα λίγο φτηνότερο.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Σελ. 3 από 44 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας