Σελ. 30 από 47 ΠρώτηΠρώτη ... 10202528293031323540 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 436-450 από 700
  1. #436
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.295
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lampisdan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι με το τελευταιο firmware ναι.Δεν εχω ιδεα σε ποιες συνδεοταν αλλα ακομα και τωρα το Iphone και ενα samsung sto idio σημειο ειναι κοντα στα 400
    Οκ ειναι δηλαδη τα τηλεφωνα στο μπαλκόνι και πιανουν καλύτερα ή στην ταρατσα? Το FWA710 ειναι κατευθυντικο και αν δεν σημαδεύει την κεραία ή αντανακλάσεις από κάποιο κτήριο (θα το δεις με το προγραμμα της zyxel οπως προείπα) δεβ πρόκειται να παίξει ποτέ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #437
    Εγγραφή
    24-04-2018
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    τα τηλεφωνα στην ταρατσα στο ιδιο ακριβως σημειο με το fwa710 και πιανουν πολυ καλυτερα
    Η n28 kai n78 ειναι στο αργος στο ιδιο μερος https://www.cellmapper.net/map?MCC=2...ialUnits=false


    εγω βρισκομαι σε ενα χωριο τα φιχτια 10 χιλιομετρα αποσταση δεν υπαρχει καποιο βουνο αναμεσα μας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lampisdan : 20-12-23 στις 18:24.

  3. #438
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.295
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lampisdan Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα τηλεφωνα στην ταρατσα στο ιδιο ακριβως σημειο με το fwa710 και πιανουν πολυ καλυτερα
    Η n28 kai n78 ειναι στο αργος στο ιδιο μερος https://www.cellmapper.net/map?MCC=2...ialUnits=false


    εγω βρισκομαι σε ενα χωριο τα φιχτια 10 χιλιομετρα αποσταση δεν υπαρχει καποιο βουνο αναμεσα μας
    Μπορείς λίγο να βελτιωσεις το συμμαδεμα του 710 με την εφαρμογή του στο κινητό?
    Θέλει τσουκου τσουκου λίγο λίγο στριψιμο πρώτα ξέρω εγώ το πάνω κάτω και μετά το αριστερά δεξιά. Το έχεις σε σταθερό σημείο?

  4. #439
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.661
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10gbit/10gbit
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    0.1(dB) / 0.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νομιζώ πως εφόσον μπορείς, κάνε το rma. Με τόσο χαμηλό σήμα μόνο με την συγκεκριμένη συσκευή ακούγεται σαν να έχει κάποιο θέμα η κεραία του 5G ή το καλώδιο της κεραίας.

  5. #440
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.295
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ntalton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζώ πως εφόσον μπορείς, κάνε το rma. Με τόσο χαμηλό σήμα μόνο με την συγκεκριμένη συσκευή ακούγεται σαν να έχει κάποιο θέμα η κεραία του 5G ή το καλώδιο της κεραίας.
    Και εμένα στο γραφείο όταν το πήρα δεν έπιανε τίποτα, μόλις συμμαδεψα σωστά απογειώθηκε.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #441
    Εγγραφή
    24-04-2018
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Θα κανω και αυριο μερικες ακομα προσπαθειες και αν δεν βγαλω ακρη το βαζω αγγελια.

  7. #442
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.295
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lampisdan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κανω και αυριο μερικες ακομα προσπαθειες και αν δεν βγαλω ακρη το βαζω αγγελια.
    Το θέλω εγώ δεν το συζητάμε αλλά είναι κρίμα να μην σου κάνει.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #443
    Εγγραφή
    24-04-2018
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αν ενδιαφερεται κανεις για το 710 ας μου στειλει μηνυμα

  9. #444
    Εγγραφή
    24-04-2018
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    300 να φευγει να παω στο επομενο

  10. #445
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Περιοχή
    Χαλάνδρι & Αίγιο
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    80000/10000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE H168N
    Μόλις εχθές κατάφερα να κάνω τις πρώτες δοκιμές με το FWA710.

    Η μέθοδος που ακολούθησα για βέλτιστα αποτελέσματα είναι η εξής:

    1) Διαδοχικά speedtest με smartphone ώστε να εντοπίσω το σημείο που πιάνω τις βέλτιστες ταχύτητες.
    2) Χρήση της εφαρμογής Netmonster (android), όπου μπορείς να βρεις πολλά στοιχεία (π.χ. πού βρίσκονται οι κεραίες που συνδέομαι, ποια είναι τα στοιχεία τους)
    3) Προσανατολισμός του FWA710 προς την κεραία που εκτιμώ, θεωρώ ότι θα έχω τα καλύτερα αποτελέσματα

    Έπειτα στο interface της συσκευής:

    Band Lock : αφαίρεσα τη Β20 και όλες τις Ν συχνότητες εκτός της Ν78.
    Cell Lock : Εβαλα το Cell ID και το EARFCN της κεραίας που στόχευσα (τα βρίσκεις στο Netmonster και όχι μόνο)

    Με μια πρόχειρη στόχευση, έπιασα 600-700 Mbps (τα ίδια με ένα S23 Ultra), με μια μπάρα σήμα στις ενδείξεις του 5G.
    Άρα θα χρειαστεί καλύτερη στόχευση για να αυξήσω τη σταθερότητα της σύνδεσης (κατά κύριο λόγο).
    Η απόσταση από την κεραία είναι 5Km με LOS και στα όρια της κάλυψης της κεραίας, γι αυτό και το χαμηλό σήμα σχετικά.

    Και ένα μικρό παράπονο από τη συσκευή:
    Ενώ δείχνει και έχει κορυφαία υλικά και φινίρισμα, καθώς το είχα ακουμπήσει πρόχειρα στα κάγκελα του μπαλκονιού, ένας δυνατός άνεμος το έριξε κάτω.
    Ύψος πτώσης 30cm. Δυστυχώς του έκανε ζημιά εσωτερικά. Η πλακέτα της κεραίας πατάει σε πλαστικά ποδαράκια, τα οποία έσπασαν με την πτώση - και τα τέσσερα!
    Θέλουν κάποιου είδους κόλληση, επανασύνδεσα και τα καλωδιά της mimo κεραίας που αποσυνδέθηκαν, ε μια μικρή απογοήτευση την έχω...

  11. #446
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.295
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ApanCure Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις εχθές κατάφερα να κάνω τις πρώτες δοκιμές με το FWA710.

    Η μέθοδος που ακολούθησα για βέλτιστα αποτελέσματα είναι η εξής:

    1) Διαδοχικά speedtest με smartphone ώστε να εντοπίσω το σημείο που πιάνω τις βέλτιστες ταχύτητες.
    2) Χρήση της εφαρμογής Netmonster (android), όπου μπορείς να βρεις πολλά στοιχεία (π.χ. πού βρίσκονται οι κεραίες που συνδέομαι, ποια είναι τα στοιχεία τους)
    3) Προσανατολισμός του FWA710 προς την κεραία που εκτιμώ, θεωρώ ότι θα έχω τα καλύτερα αποτελέσματα

    Έπειτα στο interface της συσκευής:

    Band Lock : αφαίρεσα τη Β20 και όλες τις Ν συχνότητες εκτός της Ν78.
    Cell Lock : Εβαλα το Cell ID και το EARFCN της κεραίας που στόχευσα (τα βρίσκεις στο Netmonster και όχι μόνο)

    Με μια πρόχειρη στόχευση, έπιασα 600-700 Mbps (τα ίδια με ένα S23 Ultra), με μια μπάρα σήμα στις ενδείξεις του 5G.
    Άρα θα χρειαστεί καλύτερη στόχευση για να αυξήσω τη σταθερότητα της σύνδεσης (κατά κύριο λόγο).
    Η απόσταση από την κεραία είναι 5Km με LOS και στα όρια της κάλυψης της κεραίας, γι αυτό και το χαμηλό σήμα σχετικά.

    Και ένα μικρό παράπονο από τη συσκευή:
    Ενώ δείχνει και έχει κορυφαία υλικά και φινίρισμα, καθώς το είχα ακουμπήσει πρόχειρα στα κάγκελα του μπαλκονιού, ένας δυνατός άνεμος το έριξε κάτω.
    Ύψος πτώσης 30cm. Δυστυχώς του έκανε ζημιά εσωτερικά. Η πλακέτα της κεραίας πατάει σε πλαστικά ποδαράκια, τα οποία έσπασαν με την πτώση - και τα τέσσερα!
    Θέλουν κάποιου είδους κόλληση, επανασύνδεσα και τα καλωδιά της mimo κεραίας που αποσυνδέθηκαν, ε μια μικρή απογοήτευση την έχω...
    Κόλλησε τα με εποξικη 2 στοιχείων και θα γίνει πιο γερό από πριν μην στεναχωριέσαι, αυτά γίνονται. Η πλακέτα σαν πλακέτα να μην πάθει ζημιά μόνο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #447
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Περιοχή
    Χαλάνδρι & Αίγιο
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    80000/10000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE H168N
    Τελικά με διάφορες πατέντες κόλλησα τα ποδαράκια, βέβαια δεν έβαλα εποξική κόλλα,
    οπότε μπορεί στο μέλλον να έχουμε θέματα και να γίνει σωστά η δουλειά σε δεύτερο χρόνο.

    Οι ταχύτητες είναι της τάξης 500/90 Mbit, συγκλονιστικά καλύτερες από την υπάρχουσα σταθερή υποδομή που δίνει 8/1 (και με speedbooster 25/5).
    Οπότε με ένα upfront cost 300-500€ (router 5g, καλώδια, διαμοιρασμός εντός οικίας σε gigabit) και ένα σταθερό μηνιαίο κόστος 3€, μια εξοχική/δεύτερη/remote κατοικία έρχεται και αποκτά
    πρόσβαση στο διαδίκτυο που ζηλεύουν ακόμα και περιοχές της Αττικής...

    Σημαντικό επίσης να τονιστεί, ότι όλα αυτά δεν απαιτούν κάποια ιδιαίτερη γνώση ή ικανότητα, μπορεί να κάνει το σχεδιασμό και την τοποθέτηση ο καθένας, αρκεί να μη φοβάται την τεχνολογία. Αν δε πιάνουν τα χέρια σας, εύκολα θα μπορούσε να βρεθεί ένας σχετικός τεχνικός οπουδήποτε σχεδόν στην Ελλάδα. Το λέω για όσους σκέφτονται λύσεις για "γρήγορο internet" εκεί που δεν έχει φτάσει έστω το VDSL. Οι σχετικές επιλογές είναι 5g internet, WISP πάροχος, Satellite. Μακράν η φθηνότερη λύση είναι το mobile internet.

  13. #448
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.295
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Οι άνθρωποι στη Zyxel μάλλον είναι καθυστερημένοι.. τους είπα πως λείπει το MTU και τα Vlan στην κανονική σελίδα ρυθμίσεων και οι τύποι άνοιξαν request petition για να δουν αν όντως υπάρχει ανάγκη να τα βάλουν....
    Μπορείτε να μπείτε να πείτε όλοι κάτι για το θέμα? πως χρειάζεται και καλά?
    https://community.zyxel.com/en/discu...tings/p1?new=1
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #449
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.984
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    τους είπα πως λείπει το MTU και τα Vlan στην κανονική σελίδα ρυθμίσεων και οι τύποι άνοιξαν request petition για να δουν αν όντως υπάρχει ανάγκη να τα βάλουν
    μάλλον επειδή τους είπες οτι το ζητάνε οι πάροχοι στην ελλάδα και θέλουν να δουν αν χρειάζεται και σε άλλες χώρες / αγορές.
    Η wan πόρτα είναι 2.5G; Κάτι παίζει με τους drivers και όπου βάλουν 2.5G μετά δεν υποστηρίζουν vlan στο PPPoE και PPPoCellular. Το έχω γράψει και σε άλλο thread.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fadasma : 26-12-23 στις 21:24.

  15. #450
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.295
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    μάλλον επειδή τους είπες οτι το ζητάνε οι πάροχοι στην ελλάδα και θέλουν να δουν αν χρειάζεται και σε άλλες χώρες / αγορές.
    Η wan πόρτα είναι 2.5G; Κάτι παίζει με τους drivers και όπου βάλουν 2.5G μετά δεν υποστηρίζουν vlan στο PPPoE και PPPoCellular. Το έχω γράψει και σε άλλο thread.
    Μα υποστηρίζει με την πατέντα που μου είπε ο @malakoudi εδώ και έτσι είμαι με 2πλο vlan και 2πλο APN αλλά δεν τους το λέω..... ήδη πολλά είπα για να δικαιολογήσω το λόγο που θέλω 2 vlan ... αλλά να ρωτάνε για το MTU?? ηλίθιοι είναι?

    Όπως και να έχει αν μπορεί κανείς να μπει να πει τίποτα καλό θα είναι μπας και το κάνουν επίσημα.
    Όσο για το mtu οκ το ελέγχω από τη μεριά του firewall οπότε δεν με νοιάζει να πω την αλήθεια...

    - - - Updated - - -

    Ω τη Zyxel.. μου έστειλαν ΠΜ με οδηγίες πως να αλλάξω το MTU... τι μου έστειλαν λοιπόν οι θεούληδες? κάνεις backup το config και το αλλάζεις στο cfg και το κάνεις restore !!!!
    [FWA710] How To Change MTU.pdf
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 30 από 47 ΠρώτηΠρώτη ... 10202528293031323540 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας