Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-19 από 19
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς; Μάλλον χρησιμοποιείς άλλη ορολογία. Inkjet εννοώ την κεφαλή/μελάνι σε ένα όπου η τετράδα χρωμάτων έχει φτάσει να κοστίζει 90 ευρώ στην hp.
    Στους ecotank (που είναι επίσης inkjet αλλά καθιερώθηκαν σαν ecotank) αγοράζεις μόνο τα μπουκαλάκια με το μελάνι και συμπληρώνεις. Πολύ πιο φθηνά.
    Είδες που δεν τα ξέρεις;

    Και οι ecotank έχουν κεφαλή, είναι ενσωματωμένη και όταν χαλάσει πρέπει να πάει αντιπροσωπεία για αλλαγή, κόστος ανταλλακτικού 150+ εργατικά

  2. #17
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδες που δεν τα ξέρεις;

    Και οι ecotank έχουν κεφαλή, είναι ενσωματωμένη και όταν χαλάσει πρέπει να πάει αντιπροσωπεία για αλλαγή, κόστος ανταλλακτικού 150+ εργατικά
    Κόλλησε λίγο η βελόνα ("δεν τα ξέρεις") αλλά δεν πειράζει

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τίποτα.
    Εγώ είχα πάρει ecotank από epson 4 χρόνια πριν.
    Έχει αρκετές επιλογές.

    https://www.skroutz.gr/c/119/printer...phrase=ecotank

    Δεν τελειώνει "ποτέ" το μελάνι.
    Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να βγάλει είναι να γεμίσει το σύστημα διοχέτευσης μελανιού με αέρα οπότε εκεί θέλει μία διαδικασία για να τραβήξει μελάνι ξανά.
    Εγώ χρησιμοποίησα μία σύριγγα χωρίς βελόνα σαν τρόμπα και το είχα λύσει μόνος μου.

    Πιστεύω παρ' όλα αυτά ότι τα νεώτερα μοντέλα τα έχουν βελτιώσει.
    Το έχω γράψει ήδη:

    Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να βγάλει είναι να γεμίσει το σύστημα διοχέτευσης μελανιού με αέρα οπότε εκεί θέλει μία διαδικασία για να τραβήξει μελάνι ξανά.
    Εγώ χρησιμοποίησα μία σύριγγα χωρίς βελόνα σαν τρόμπα και το είχα λύσει μόνος μου.

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κόλλησε λίγο η βελόνα ("δεν τα ξέρεις") αλλά δεν πειράζει



    Το έχω γράψει ήδη:

    Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να βγάλει είναι να γεμίσει το σύστημα διοχέτευσης μελανιού με αέρα οπότε εκεί θέλει μία διαδικασία για να τραβήξει μελάνι ξανά.
    Εγώ χρησιμοποίησα μία σύριγγα χωρίς βελόνα σαν τρόμπα και το είχα λύσει μόνος μου.
    Και θα συνεχίσω με το δεν ξέρεις.
    Η ίδια η αντιπροσωπεία λέει πως πρέπει να εκτυπώνεις κάθε βδομάδα τουλάχιστον για να μην σου χαλάσει η κεφαλή, ήδη έχω στείλει εκτυπωτή που ήταν στην εγγύηση πάνω απο 3 φορές για αλλαγή κεφαλής, εσύ μου λες για την σύριγγα και τον αέρα.

    Κατάλαβε το, έχουν κεφαλή που χαλάει και κοστίζει πολλά χρήματα.

    Και μιλάμε για κεφαλή, έχουν ακόμα waste box, που κάποια στιγμή και αυτό γεμίζει και μάντεψε, πρέπει να πάει αντιπροσωπεία για αλλαγή.
    Και λίγο πολύ αυτά είναι τα ανταλλακτικά που μπορείς να βρεις, αν είσαι εκτός εγγύησης σου λένε πάρε καινούργιο αν χαλάσει κάτι άλλο.

  4. #19
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Πανάρχαιες οι ερωτήσεις και οι απαντήσεις. Με δυο λόγια:
    Στους μονόχρωμους εκτυπωτές, οι laser δεν έχουν αντίπαλο. Είναι μακράν οι πλέον καλόβολοι, οικονομικοί, ανθεκτικοί, αξιόπιστοι, στιβαροί εκτυπωτές. Εκεί απλά ο καταναλωτής διαλέγει μάρκα, μοντέλο προσέχοντας φυσικά αν υπάρχουν ποιοτικά συμβατά και απλά κάνει τη δουλειά του.
    Στους έγχρωμους, οι επιλογές είναι δύο:
    Οι ink tank (οι απλοί inkjet έχουν εντελώς ασύμφορο κόστος αγοράς μελανιών). Τα δοχεία μελάνης είναι το δυνατό τους σημείο. Το κόστος εκτύπωσης εδώ είναι ΑΜΕΛΗΤΕΟ. Επίσης, κάποιοι από αυτούς, οι οποίοι έχουν από 8 διαφορετικά δοχεία μελάνης και πάνω δίνουν πολύ καλή φωτογραφική ποιότητα, για όποιον τη χρειάζεται. Από την άλλη δεν έχουν την καλύτερη ποιότητα κατασκευής, υστερούν σε ταχύτητα και διπλή εκτύπωση, απαιτούν καθαρισμούς κεφαλών και συχνές εκτυπώσεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα, αλλιώς αρχίζουν τα προβλήματα. Ενδείκνυνται λοιπόν για όποιον τυπώνει μεγάλο όγκο σελίδων και δεν αφήνει κενά διαστήματα χωρίς εκτύπωση.
    Οι laser. Εχουν ΠΟΛΥ καλύτερη ποιότητα κατασκευής, ταχύτερη και ποιοτική εκτύπωση, αξιόπιστη διπλή όψη κλπ. Ωστόσο, α) αν δεν υποστηρίζουν ποιοτικά συμβατά (εδώ είναι που πρέπει να προσέξει ο καταναλωτής) είναι απλά για πέταμα λόγω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΥ κόστους original τόνερ και β) αν υποστηρίζουν ποιοτικά συμβατά το κόστος είναι υποφερτό - πχ στον δημοφιλέστατο Kyocera Ecosys P5021cdn η 4άδα των τόνερ κοστίζει 70€, αποδίδοντας 2.600 (ονομαστικές) σελ. το μαύρο και από 2.200 (ονομαστικές) σελ. το κάθε χρώμα. NOT BAD. Ενδείκνυνται για όσους δεν τυπώνουν τρελό όγκο σελίδων το χρόνο και αφήνουν κενά διαστήματα χωρίς εκτυπώσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgeole : 30-04-22 στις 13:23.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας