Σελ. 19 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 914171819202124 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 376
  1. #271
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.104
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από izacharo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους.

    Νέο μέλος, αλλά παλιός αναγνώστης. Χρειάζομαι τις γνώσεις σας και τη βοήθειά σας γιατί πάει να σπάσει το κεφάλι μου...

    Είμαι κάτοχος Huawei CPE PRO 2. Στην αρχή (όπως όλοι πιστεύω) δοκίμασα μέσα - έξω, σπίτι - μπαλκόνι και διαπίστωσα ότι η διαφορά είναι τεράστια.
    Επειδή όμως μένω κοντά στη θάλασσα, είπα να πάρω μια directional κεραία (μιας και γνωρίζω που είναι η κεραία τις cosmote), να είναι πιο ασφαλής η εγκατάσταση.

    Τελικά πήγα και αγόρασα:
    QuWireless QuPanel 5G/LTE MIMO 2x2, 10m και δύο U.fl - SMA female pigtail.

    Το πρώτο θέμα που αντιμετώπισα είναι σε ποιες κεραίες πάνω να κουμπώσω. Με λίγο ψάξιμο βρίσκω αυτό: https://confusedbird.com/thread-214.html όπου γράφουν:

    Α) Left + Right white coaxial leads that attach to the long internal antennas - 4G / 5G MIMO #1 on the low & middle bands (<1GHz to 2.7GHz)
    Β) Left + Right black coaxial leads that attach to the short internal antennas - 4G MIMO #2 / 5G MIMO #2 on the middle & high bands (1.7GHz to 2.7GHz and 3.6GHz)
    C) Middle white and black coaxial leads that attach to the square PCB antenna - 5G MIMO #1 on the high 3.6GHz band

    Και ξεκινάει το δράμα μου.

    1) Ξεκουμπώνω όλες τις κεραίες, και όπως είναι λογικό μηδέν σήμα το CPE PRO 2.
    2) Κουμπώνω την άσπρη και μαύρη που βρίσκονται πάνω (C) και δεν αλλάζει τίποτα. Μηδέν σήμα. Όλα καλά λεω, η n78 είναι στα 3.5Ghz οπότε λογικό είναι η πάνω κεραίες να μη δουλεύουν στην Ελλάδα.

    Δοκιμάζω να κουμπώσω μόνο τις μαύρες κεραίες σε λειτουργία Auto (5G και 4G).


    Δοκιμάζω να κουμπώσω μόνο τις μαύρες κεραίες σε λειτουργία μόνο 4G.


    Δοκιμάζω να κουμπώσω μόνο μια μαύρη και μια άσπρη κεραία σε λειτουργία Auto (5G και 4G).


    Δοκιμάζω να κουμπώσω μόνο μια μαύρη και μια άσπρη κεραία σε λειτουργία μόνο 4G.


    Δοκιμάζω να κουμπώσω μόνο τις άσπρες κεραίες σε λειτουργία Auto (5G και 4G).


    Δοκιμάζω να κουμπώσω μόνο τις άσπρες κεραίες σε λειτουργία μόνο 4G.


    Την ίδια στιγμή, το CPE PRO 2, μου έχει δώσει μόνο του (στο μπαλκόνι) αυτό: https://www.speedtest.net/result/d/a...0-38039ebc477f

    Επίσης δοκίμασα να αλλάξω κατεύθυνση τη κεραία, που όντως μου μείωσε αισθητά το RSRP. Από -70 πήγε κάπου στο -85 με -90.

    Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να λέει το router ότι πιάνει RSRP -70dBm, RSRQ -10.0dB και SINR 23dB, νούμερα που υποδηλώνουν σήμα καμπαναριό αρχιεπισκοπής, και να είναι οι ταχύτητες τόσο χαμηλά.
    Τα Auto (5G και 4G) σε σχέση με τη λειτουργία σε 4G βελτιώνουν το latency (όπως αναμενόταν), αλλά όσον αφορά τη ταχύτητα μηδέν. Σε κάποιες περιπτώσεις το 4G φαίνεται να λειτουργεί καλύτερα, και στα όρια αυτού που μπορεί να δώσει το 4G.

    Υπάρχει περίπτωση να τρώω bottleneck από το U.FL σε SMA καλώδιο; Να πω την αλήθεια μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ. Έχουν αυτά τα καλώδια κατηγορίες;
    Καμιά ιδέα; Υπάρχει κάποιος που να έβαλε εξωτερική κεραία στο CPE PRO 2 να βοηθήσει;
    Εγώ που έχω στο δικό μου, ίδιο με το δικό σου Huawei την Kaser 2x2, τά pigtails τα έχω βάλει στο κέντρο και πάνω της πλακέτας στις θέσεις των καλωδίων για 3400-3600 που κανονικά καταλήγουν στην κυκλική κεραία.

    Από εκεί και πέρα, από τα 102-103db, έπεσε στα 87-89 έτσι. Παρόλα αυτά το ρούτερ έχει κάποιο κόλπο μέσα του που δεν του αρέσει αυτό που γίνεται. Υπάρχουν στιγμές που δεν θέλει να κλειδώσει με τίποτα στην N78 στα 100mhz μέσω της B7(2600). Κλειδώνει στα 20mhz οπότε εντέλει δεν ξέρω αν κέρδισα και κάτι τρομερό βάζοντας του εξωτερική κεραία. Η ταχύτητες μου συνεχίζουν να είναι 500-600/120mbit αλλά στην Ν1 πλέον.

    Για μένα αν μπορείς να το βγάλεις στο μπαλκόνι ή στην ταράτσα σε κάποιο κουτί, με μαμά τις κεραίες του ίσως είναι καλύτερα για το συγκεκριμένο.

    Ίσως να δοκίμαζες και διαφορετικά pigtails αλλά τα 10m καλωδίου είναι τρομερή απώλεια στην QuPanel και το λέω γιατί είχα την 4x4 Mimo και την πούλησα.

    Πραγματικά αν την είχα τώρα, θα είχα βάλει μέσα της την πλακέτα χύμα του CPE PRO2 και με ελάχιστο καλώδιο θα επαιζε τζετ.

  2. #272
    Εγγραφή
    06-05-2023
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    bootleneck σε rf καλωδιο. Οχι, δεν υπαρχει κατι τετοιο. χειροτερο καλωδιο, περισσοτερες απωλειες χαμηλοτερο σημα.
    Αλλου ειναι το οποιο θεμα σου
    Thanks.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι επρεπε να παρεις 4x4 mimo

    και να ανοιξεις να συνδεσεις το αλλο ζευγαρι μεσα.

    Για να συγκρινεις σωστα θα πρεπει να το ξαναβγαλεις εξω και να εχεις

    επανω και την κεραια που εχεις τωρα.

    Νομιζω θα φερει παραπανω απο οτι μονο του και ειδικα στο upload.
    To upload από τη στιγμή που μπήκε η κεραία είναι x4 πάνω. Και ήταν και ένα από τα βασικά ζητήματα που είχα πριν γιατί κλείδωνε max σε 20Mbps.
    Το download από εκεί που ήταν 400 με 600 (συνήθως), τώρα δεν μπορεί να πάει πάνω από 250, και αυτά με το ζόρι.

    Το ζήτημα είναι πως τα νούμερα είναι για να πιάνει 700+ (αν δεν κάνω λάθος), και όχι 250.

  3. #273
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ καταλαβαίνω ότι δεν κάνει η κεραία για 5G μπάντες αλλά δεν είμαι γνώστης.
    Γι αυτό τα δίνει όλα στο 4G.

    * Παρεπιπτόντως ΦΟΒΕΡΟ μηχανάκι το CPE Pro 2 που μόνο του χτυπάει τέτοιες ταχύτητες.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  4. #274
    Εγγραφή
    19-07-2022
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ καταλαβαίνω ότι δεν κάνει η κεραία για 5G μπάντες αλλά δεν είμαι γνώστης.
    Γι αυτό τα δίνει όλα στο 4G.

    * Παρεπιπτόντως ΦΟΒΕΡΟ μηχανάκι το CPE Pro 2 που μόνο του χτυπάει τέτοιες ταχύτητες.
    CPE Pro 2 δεν παιρνει εξωτερικη χωρις mod οπως και το CPE Pro συνδεει μονο 5g antenna χωρις Mod.

  5. #275
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anana Εμφάνιση μηνυμάτων
    CPE Pro 2 δεν παιρνει εξωτερικη χωρις mod οπως και το CPE Pro συνδεει μονο 5g antenna χωρις Mod.
    Ναι απλά είναι φοβερό ακόμη και indoor
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  6. #276
    Εγγραφή
    14-06-2008
    Περιοχή
    Ταύρος
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote Unlimited
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι απλά είναι φοβερό ακόμη και indoor
    Μήπως να ανοίγαμε και ένα θέμα με το Huawei για εμάς που το έχουμε;
    Σίγουρα είμαστε λίγοι αλλά ίσως βοηθούμε...

  7. #277
    Εγγραφή
    03-06-2010
    Περιοχή
    Ναξος
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    960/150
    ISP
    Cosmote
    Router
    Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι απλά είναι φοβερό ακόμη και indoor
    συμφωνω απολυτα! οτι καλυτερο εχω δοκιμασει ως τωρα σε θεμα ταχυτητας κυριως.

  8. #278
    Εγγραφή
    06-05-2023
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Τελικά αγόρασα το TRB500 της Teltonika και το Huawei το έδωσα σε ένα φίλο να γλυτώσει και αυτός.

    Από το TRB500 κατάλαβα ότι η κεραία που έχω απέναντι μου έχει 3 μπάντες B1, B3 και B20 (NSA). Δεν παίζει N μπάντα ακόμη, ίσως κάποτε αλλά όχι τώρα.
    Έκλεισα τη Β20 και άφησα τις άλλες δύο, έχω 2 κεραίες μαμά και 2 του QuPanel, και πάει σφαίρα. Κάπου γύρω από τα 700.

    Όταν τα είχα δίπλα δίπλα με το CPE 2 PRO (και με μαμά κεραίες το TRB5000), προς τιμήν της Huawei, δίνανε ίδιες ταχύτητες.
    Η κεραία όμως πάνω στο TRB500 έκανε τη διαφορά. Περίπου +250Mbps.

    Ακριβό το TRB500, αλλά κάνει παπάδες.

  9. #279
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.104
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από izacharo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά αγόρασα το TRB500 της Teltonika και το Huawei το έδωσα σε ένα φίλο να γλυτώσει και αυτός.

    Από το TRB500 κατάλαβα ότι η κεραία που έχω απέναντι μου έχει 3 μπάντες B1, B3 και B20 (NSA). Δεν παίζει N μπάντα ακόμη, ίσως κάποτε αλλά όχι τώρα.
    Έκλεισα τη Β20 και άφησα τις άλλες δύο, έχω 2 κεραίες μαμά και 2 του QuPanel, και πάει σφαίρα. Κάπου γύρω από τα 700.

    Όταν τα είχα δίπλα δίπλα με το CPE 2 PRO (και με μαμά κεραίες το TRB5000), προς τιμήν της Huawei, δίνανε ίδιες ταχύτητες.
    Η κεραία όμως πάνω στο TRB500 έκανε τη διαφορά. Περίπου +250Mbps.

    Ακριβό το TRB500, αλλά κάνει παπάδες.
    Για να καταλάβω, είναι στα 700 χωρίς 5G?

  10. #280
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Πολύ δύσκολο να μην έχεις ούτε μια μπάντα 5G εκτός αν είσαι σε κανένα απομακρυσμένο νησί. Μήπως δεν έχεις ενεργοποιήσει το 5G μέσω μηνύματος;;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλάβω, είναι στα 700 χωρίς 5G?
    και εμένα κάτι μου βρωμάει.. μάλλον δεν έχει βάλει την σιμ σε εγκεκριμένη συσκευή

  11. #281
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.104
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ δύσκολο να μην έχεις ούτε μια μπάντα 5G εκτός αν είσαι σε κανένα απομακρυσμένο νησί. Μήπως δεν έχεις ενεργοποιήσει το 5G μέσω μηνύματος;;

    - - - Updated - - -



    και εμένα κάτι μου βρωμάει.. μάλλον δεν έχει βάλει την σιμ σε εγκεκριμένη συσκευή
    Ή παίζει με Ν1 στο 5G και μας βλέπει όλους εδώ να λέμε για Ν78 κλπ...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #282
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.941
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από izacharo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Όταν τα είχα δίπλα δίπλα με το CPE 2 PRO (και με μαμά κεραίες το TRB5000), προς τιμήν της Huawei, δίνανε ίδιες ταχύτητες.
    Η κεραία όμως πάνω στο TRB500 έκανε τη διαφορά. Περίπου +250Mbps.

    Ακριβό το TRB500, αλλά κάνει παπάδες.
    Από αυτό καταλαβαίνω ότι η κεραία έκανε τη διαφορά στην ταχύτητα και οχι το TRB500, σωστά;
    Το TRB500 κάνει παπάδες επειδή έχει λειτουργικό wrt αλλά αυτό του δίνει πλεονεκτήματα ως ρουτερ και οχι ως κεραία.

  13. #283
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα, δεν ήξερα πού να ποσταρω αν είμαι εκτός θέματος συγνώμη....θέλω να ρωτήσω αν έχει κανείς προσαρμόσει ρούτερ σε δορυφορικό πιάτο δλδ στην θέση του lnb και αν ναι αν είδε διαφορά, σκέφτομαι να δοκιμάσω με το mu5001 5G

  14. #284
    Εγγραφή
    03-06-2010
    Περιοχή
    Ναξος
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    960/150
    ISP
    Cosmote
    Router
    Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pd1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, δεν ήξερα πού να ποσταρω αν είμαι εκτός θέματος συγνώμη....θέλω να ρωτήσω αν έχει κανείς προσαρμόσει ρούτερ σε δορυφορικό πιάτο δλδ στην θέση του lnb και αν ναι αν είδε διαφορά, σκέφτομαι να δοκιμάσω με το mu5001 5G
    το εκανα στο παρελθόν με πολύ καλα αποτελέσματα. αν ψάξεις παλιότερες αναρτήσεις μου θα το δεις. οτι χρειαστείς ρώτα

  15. #285
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστώ φίλε μου,θα το ψάξω,με προβληματίζει το κρύο κ η ζέστη αντίστοιχα,όσο πιο μεγάλο πιάτο τόσο το καλύτερο;

Σελ. 19 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 914171819202124 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας