Εμφάνιση 1-3 από 3

Θέμα: Νόμιμη IPTV

  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μετα απο το "γειτονικό" thread περι "block" σε υπηρεσίες IPTV , μου γεννήθηκε μια απορία.

    Έστω οτι κάποιος μενει σε "δυσκολη" περιοχη , χωρις καλο σημα DVB-T (& δεν τον καλυπτει η σχετικη επιχορήγηση για sat-tv . To εχω πετυχει σε σπιτι συγγενή που το σύστημα με βαση τη διεύθυνση έβγαζε οτι υπάρχει κάλυψη DVB αλλα στη πραγματικότητα το σπίτι ηταν "τυφλο") ή μπορει να μη θελει να βαλει κεραιες και coax στα δωμάτια του σπιτιου , να θελει μονο ethernet .

    Α) Υπάρχουν πήγες , IPs, Domains . Που να δινουν τα ελεύθερα κανάλια , αυτα που σε αλλες συνθήκες θα περναμε OtA , να τα παρουμε μεσω internet ; και αν γινει αυτο , θα εχουμε προσβαση σε ολο το περιεχομενο ,
    ή θα σου λεει αυτο δε διατεθείτε μεσω streaming οπως εχω δει να κανουν αρκετα καναλια απο τα επισημα live τους στα site τους.

    Β) αυτο πως το κανουμε user friendly ? αντε ενας power user μπορει να βαλει το VLC . Στη τηλεωραση , με τηλεκοντρόλ υπαρχει φανταζομαι app για android TV;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.006
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Α) "Επίσημες" (νόμιμες) πηγές δεν νομίζω.
    Το x κανάλι έχει το copyright για το περιεχόμενο της δικής του παραγωγής,
    και έχει πληρώσει τα δικαιώματα για ότι αναπαράγει από 3ές πηγές.
    Για να υπολογιστούν τα δικαιώματα αυτά έχει συνυπολογιστεί τηλεθέαση, δυνητικοί καταναλωτές, και γεωγραφική κάλυψη.
    Ένας "παραδοσιακός" τηλ. σταθμός, ειδικά σε μια χώρα σαν την Ελλάδα (που κυρίως ομιλείται η Ελληνική = μικρή αγορά),
    μάλλον δεν θα θέλει να μπεί στην διαδικασία του iptv, και λόγω δικαιωμάτων και λόγω εξόδων υποδομής/συντήρησης.
    Αν προσφέρει συμπληρωματικά κάποιο περιεχόμενο μέσω κάποιου δικού του site,
    με η χωρίς περιορισμούς, δες το περισσότερο ως bonus.

    Εδώ υπάρχει όντως ένα κενό (μιας μάλλον μικρής αγοράς, imho) που το καλύπτει η πειρατεία.

    Β) έχει πολλές εφαρμογές για iptv για android/android tv, οπότε αν έχεις ένα playlist με τα urls
    και το σχετικό epg γίνεται user friendly.

    Τώρα, αν κάποιος θέλει να βλέπει ota κανάλια στο εξοχικό του (πχ) που δεν έχει κάλυψη,
    θα μπορούσε να στήσει ένα ip tv tuner στο κυρίως σπίτι του (που υποθέτουμε θα έχει κάλυψη...)
    και να συνδέεται με ένα vpn.
    Το ίδιο και αν έχει eth/lan αλλά όχι coax.
    Στήνει ένα ip tuner (προσωπικά έχω ένα hd homerun και το συνιστώ) και βλέπει το ota περιεχόμενο πάνω απο lan/wifi.
    Εναλλακτικά θα μπορούσε να στηθεί ένας tvheadend server σε ένα κουτί με linux + 1/2/n tv tuners.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο το "γειτονικό" thread περι "block" σε υπηρεσίες IPTV , μου γεννήθηκε μια απορία.

    Έστω οτι κάποιος μενει σε "δυσκολη" περιοχη , χωρις καλο σημα DVB-T (& δεν τον καλυπτει η σχετικη επιχορήγηση για sat-tv . To εχω πετυχει σε σπιτι συγγενή που το σύστημα με βαση τη διεύθυνση έβγαζε οτι υπάρχει κάλυψη DVB αλλα στη πραγματικότητα το σπίτι ηταν "τυφλο") ή μπορει να μη θελει να βαλει κεραιες και coax στα δωμάτια του σπιτιου , να θελει μονο ethernet .

    Α) Υπάρχουν πήγες , IPs, Domains . Που να δινουν τα ελεύθερα κανάλια , αυτα που σε αλλες συνθήκες θα περναμε OtA , να τα παρουμε μεσω internet ; και αν γινει αυτο , θα εχουμε προσβαση σε ολο το περιεχομενο ,
    ή θα σου λεει αυτο δε διατεθείτε μεσω streaming οπως εχω δει να κανουν αρκετα καναλια απο τα επισημα live τους στα site τους.

    Β) αυτο πως το κανουμε user friendly ? αντε ενας power user μπορει να βαλει το VLC . Στη τηλεωραση , με τηλεκοντρόλ υπαρχει φανταζομαι app για android TV;
    Σε περιοχές που δεν υπάρχει κάλυψη, είχε τρέξει πρόγραμμα σου δίνανε δέκτη δορυφορικό (αν δεν κάνω λάθος cosmote)
    https://www.gov.gr/arxes/oloi-foreis...eukes-periohes

    Κάτι άλλο νόμιμο δεν υπάρχει

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας