Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    16-02-2007
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    NOVA
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 10(dB)
    Καλησπερα,

    Ειμαι στην Nova στο προγραμμα VDSL 100 εδω και 2 χρονια. Απο τοτε που ενεργοποιηθηκα εχω παρατηρησει το εξης θεμα. Οχι συχνα αλλα σχεδον 1-2 φορες το μηνα, εκει που βλεπω τηλεοραση μεσω ενος tvbox που το εχω συνδεσει πανω σε ενα powerline της DEVOLO και το οποιο το base κουμπωνει πανω στο ρουτερ με καλωδιο ( το ρουτερ ειναι ενα FRITZ BOX 5490 ) μου κανει κατι ενοχλητικα κολληματα η τηλεοραση σε ολα τα καναλια του tvbox σε σημειο να μην μπορεις να παρακολουθησεις .

    Δοκιμαζω τα παντα , απο επανεκκινηση του powerline , reset του powerline και ζευγαροποιηση ξανα , αποσυνδεση εντελως του powerline και συνδεσης του tv box μεσω wifi αλλα τα σπασιματα-κολληματα επιμενουν. Επειδη εχω και 5g router με απεριοριστα data απο το προγραμμα κινητης που διαθετω , οταν το δοκιμαζω το tv box λειτουργει μια χαρα την ιδια στιγμη που οταν το συνδεω με την οικιακη συνδεση NOVA τα κολληματα παραμενουν

    Αυτο το συμπτωμα για να ειμαι ειλικρινης δεν το κανει καθημερινα , συνηθως 1-2 φορες το μηνα. Ακομα και καλωδιο UTP και μηκους 10 μετρα απ ευθειας απο το ρουτερ εβαλα στο tv box οταν το κανει αλλα παρολα αυτα δεν διορθωνεται τιποτα.

    Η ερωτηση μου ειναι τι πιστευετε οτι προκαλει αυτο το συμπτωμα? Ειναι καποια προσωρινη υπερφορτωση της καμπινας? Καποιο θεμα της NOVA ? Σε κληση μου στο τεχνικο τμημα οταν τους ενημερωνα οτι δεν μπορω να δω τηλεοραση και γιατι εχω αυτο το προβλημα με την οικιακη συνδεση μου και οχι με την 4G-5G αυτοι μου απαντησαν οτι δεν πρεπει να τους συγκρινω με το δικτυο κινητης που ειναι αλλη υπηρεσια χωρις να παρεμβαλεται χαλκος κλπ . Ομως δεν ειναι δυνατον με την 100αρα γραμμη της NOVA να εχω αυτα τα προβληματα ( οχι συχνα αλλα υπαρχουν ) ενω με την 4G να δουλευει ρολοι χωρις κανενα κολλημα. Επισης οταν το δημιουργει κανω μετρηση της γραμμης με το FAST και μου δειχνει κανονικα 80-100 ταχυτητα ομως την ιδια στιγμη το TVBOX να κανει κολληματα. Σε κληση μου στην υπηρεσια του TVBOX με ενημερωναν οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα και η υπηρεσια λειτουργει κανονικα ομως εγω εκεινη τη στιγμη μπορω να δω μονο μεσω 4G. Αν ειχαμε προβλημα δεν θα μπορουσατε να δειτε ουτε μεσω δικτυου κινητης τηλεφωνιας.

    Αποσυνδεση του powerline , συνδεση με wifi κανεις αλλος δεν κανει χρηση το ιντερνετ κι ομως το προβλημα εξακολουθει. Ολα αυτα 1 φορα στις 15 - 20 ημερες .

    Καμια γνωμη τι μπορει να φταιει?

  2. #2
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    Nova
    Δοκίμασε με άλλο router.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας