Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 104
  1. #31
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αυτά τα βίντεο με ώθησαν να αρχίσω διαδικασίες FTTH.

    - - - Updated - - -

    Αλλιώς θα το είχα ήδη ενεργοποιήσει.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #32
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα βίντεο με ώθησαν να αρχίσω διαδικασίες FTTH.

    - - - Updated - - -

    Αλλιώς θα το είχα ήδη ενεργοποιήσει.
    Το traffic shaping πάντως, ουδεμία σχέση έχει με τον τρόπο σύνδεσης στο internet.
    Είτε συνδέεσαι ασύρματα (με 4G/5G), είτε καλωδιακά (με VDSL/FTTH), μπορεί να εφαρμοστεί παντού.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  3. #33
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το traffic shaping πάντως, ουδεμία σχέση έχει με τον τρόπο σύνδεσης στο internet.
    Είτε συνδέεσαι ασύρματα (με 4G/5G), είτε καλωδιακά (με VDSL/FTTH), μπορεί να εφαρμοστεί παντού.
    Ίσως τους είναι πιο απαραίτητο σε ότι έχει να κάνει με κεραίες.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #34
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Το bandwidth από τις κεραίες και αυτό θα καταλήξει στο έδαφος (backbone).

    Προφανώς οι εξωφρενικά υψηλές ταχύτητες του 5G (όπου υπάρχει), δεν βοηθάνε καθόλου τους providers, αλλά τουλάχιστον ας έχουν τα κότσια να βγουν να το πουν ευθέως: "Παιδιά κάνουμε traffic shaping, γιατί δεν έχουμε bandwidth".
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  5. #35
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το bandwidth από τις κεραίες και αυτό θα καταλήξει στο έδαφος (backbone).

    Προφανώς οι εξωφρενικά υψηλές ταχύτητες του 5G (όπου υπάρχει), δεν βοηθάνε καθόλου τους providers, αλλά τουλάχιστον ας έχουν τα κότσια να βγουν να το πουν ευθέως: "Παιδιά κάνουμε traffic shaping, γιατί δεν έχουμε bandwidth".
    Ναι το γνωρίζω. Αλλά φαντάζομαι ότι τεχνικά, υπάρχουν και όρια στις κεραίες που είναι ανεξάρτητα του εδάφους?

  6. #36
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Σίγουρα υπάρχουν τεχνικά όρια παντού, αλλά όταν το παλικάρι λέει ότι στο speedtest σε server της cosmote δεν υπάρχει cap, αλλά το cap εμφανίζεται οπουδήποτε αλλού, αντιλαμβάνεται κανείς ότι δεν τίθεται θέμα ταβανιάσματος του τεχνικού ορίου του μέσου (5G), αλλά επιλεκτικού περιορισμού (traffic shaping).
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  7. #37
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στα δίκτυα κινητής, το traffic shaping είναι μέρος του σχεδιασμού, καθώς απαιτείται για την ορθή λειτουργία του δικτύου. Όπου υπάρχουν σχετικοί κανονισμοί net neutrality, συνήθως αφήνουν την κινητή εκτός, ακριβώς για αυτό το λόγο. Συνεπώς, το πρόβλημα εδώ δεν είναι η ύπαρξη traffic shaping, αλλά η χαμηλή απόδοση. Αυτή τη στιγμή τουλάχιστον, εδώ με καρτοσυμβόλαιο δε φαίνεται να υφίσταται. Τα νούμερα είναι χαμηλά γενικά γιατί έχω 1-2 μπάρες σήμα βέβαια.

    Θα μπορούσα να μαντέψω ότι πιθανώς κάποιος PGW είναι παράγοντας στο πρόβλημα, δεδομένου ότι αλλάζει η συμπεριφορά αλλάζει με διαφορετικές IP ή με άλλο APN. Πάραυτα, το δίκτυο κινητής είναι δυνητικά αρκετά περίπλοκο για να μην έχουμε ιδιαίτερες πιθανότητες να μαντέψουμε κάτι σωστά. Πιο πιθανό θεωρώ να έχει ξεφύγει κάτι σε κάποιον ή κάτι να μη δουλεύει σωστά, παρά να είναι εσκεμμένο.

    Όπως και να χει, φαντάζομαι ότι αν κάνετε αρκετά παράπονα στο support, αργά ή γρήγορα θα καταλήξει το θέμα στο αρμόδιο τμήμα.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  8. #38
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.026
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ μετά από επικοινωνία που με ξαναπήραν χτες το πρωί από 2nd level και μίλαγα μισή ώρα .. ε στο τέλος καταλήξαμε με το παλικάρι και του έστειλα 3 σελίδες email με πλήρη ανάλυση , speedtest, screenshots από της 22/4 που η γραμμή μου έπαιζε λαμπάδα παγκόσμια, σε ποιες κεραίες έχω συνδεθεί με τι σήμα κλπ.
    Εν κατακλείδι τους γράφω στο τέλος πως δεν θέλω 500mbit, δεν είμαι τρελός αλλά 100 να έχω σίγουρα.
    Τους έγραψα και ότι έξοδα έχω κάνει για την πάρτη τους πριν καταλήξω πως είναι πρόβλημα traffic shaping. Φυσικά τους είπα και φουλ ποιος και τι είμαι και ξέρω οπότε να μην φάω απάντηση του στυλ "επανεκκίνηση κάνατε?" Κλπ.

  9. #39
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μετά από επικοινωνία που με ξαναπήραν χτες το πρωί από 2nd level και μίλαγα μισή ώρα .. ε στο τέλος καταλήξαμε με το παλικάρι και του έστειλα 3 σελίδες email με πλήρη ανάλυση , speedtest, screenshots από της 22/4 που η γραμμή μου έπαιζε λαμπάδα παγκόσμια, σε ποιες κεραίες έχω συνδεθεί με τι σήμα κλπ.
    Εν κατακλείδι τους γράφω στο τέλος πως δεν θέλω 500mbit, δεν είμαι τρελός αλλά 100 να έχω σίγουρα.
    Τους έγραψα και ότι έξοδα έχω κάνει για την πάρτη τους πριν καταλήξω πως είναι πρόβλημα traffic shaping. Φυσικά τους είπα και φουλ ποιος και τι είμαι και ξέρω οπότε να μην φάω απάντηση του στυλ "επανεκκίνηση κάνατε?" Κλπ.
    Μα δεν είναι καν διακριτικό. Μιλάμε για ταχύτητα 10+ χρόνια πίσω. Δεν είναι ξέρω γω ότι βαράει όριο στα 50-60.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #40
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν κατακλείδι τους γράφω στο τέλος πως δεν θέλω 500mbit, δεν είμαι τρελός αλλά 100 να έχω σίγουρα
    Αυτό δεν μπορούν να στο δώσουν επειδή δεν υπάρχει εγγυημένη ταχύτητα στο 5G, όμως είναι υποχρεωμένοι από τη νομοθεσία της ΕΕ να σου δίνουν την ίδια ταχύτητα παντού και οχι επιλεκτικά εκεί που αποφασίζουν.

  11. #41
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μιλάμε ξεκάθαρα για IP based traffic shaping, που ενεργοποιείται επιλεκτικά όπου τους αρέσει. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία, ούτε λόγος να διυλίζουμε τον κώνωπα.

    Απλά σου λέει: η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών είναι άσχετοι με το αντικείμενο, οπότε δεν ξέρουν και δεν ασχολούνται, ενώ υπάρχουν και οι λίγοι ψαγμένοι που θα γκρινιάξουν, αλλά ποιος τους χ3ζει αυτούς...
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  12. #42
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.026
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάμε ξεκάθαρα για IP based traffic shaping, που ενεργοποιείται επιλεκτικά όπου τους αρέσει. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία, ούτε λόγος να διυλίζουμε τον κώνωπα.

    Απλά σου λέει: η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών είναι άσχετοι με το αντικείμενο, οπότε δεν ξέρουν και δεν ασχολούνται, ενώ υπάρχουν και οι λίγοι ψαγμένοι που θα γκρινιάξουν, αλλά ποιος τους χ3ζει αυτούς...
    Τους έγραψα και τα 2 subnets που παίρνω από public και το subnet που παίρνω από vpn-internet όπου και εκεί υπάρχει ακριβώς η ίδια συμπεριφορά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #43
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν μπορούν να στο δώσουν επειδή δεν υπάρχει εγγυημένη ταχύτητα στο 5G, όμως είναι υποχρεωμένοι από τη νομοθεσία της ΕΕ να σου δίνουν την ίδια ταχύτητα παντού και οχι επιλεκτικά εκεί που αποφασίζουν.
    Είναι αντιφατικά αυτά τα δύο που γράφεις. Επίσης πως μπορεί να υπάρχει η ίδια ταχύτητα σε μια κεραία με 100 συνδεδεμένες συσκευές με μία ίδιων χαρακτηριστικών αλλά δεκαπλάσιες;

    Δεν λέω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά από την άλλη μην φθάνουμε στο άλλο άκρο.

  14. #44
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι αντιφατικά αυτά τα δύο που γράφεις. Επίσης πως μπορεί να υπάρχει η ίδια ταχύτητα σε μια κεραία με 100 συνδεδεμένες συσκευές με μία ίδιων χαρακτηριστικών αλλά δεκαπλάσιες;

    Δεν λέω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά από την άλλη μην φθάνουμε στο άλλο άκρο.
    Καθόλου αντιφατικά δεν είναι, καθώς με το "παντού" ο fadasma προφανώς αναφέρεται σε servers/sites και όχι γεωγραφικά ανά την ελληνική επικράτεια παντού.

    Ας μην προσπαθούμε λοιπόν να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  15. #45
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καταρχήν μπερδεύεις πράγματα. Δεν δικαιολογώ καθόλου την εταιρεία. Πώς έβγαλες αυτό το λανθασμένο συμπέρασμα;
    Αυτά που γράφω αφορούν συγκεκριμένα πράγματα της παράθεσης. Τίποτα άλλο.

Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας