Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    15-12-2016
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα!

    Λογο μετακόμισης χαιρετάω το wifi του γείτονα (να ειναι καλά για οσο με εξυπηρέτησε) και θα χρειαστώ στο νεο σπίτι δικο μου σταθερό wifi εκτος απροόπτου (να βρω καναν καλο γειτονα πάλι )

    θέλω να ρωτήσω αυτο που λέει ο τίτλος χωρις πολλά πολλά, τα στάνταρ μου ειναι:

    - Δεν με ενδιαφέρει σταθερό τηλέφωνο δωρεαν κλησεις, vodafone tv και όλα τα έξτρα πακέτα , δεν θα τα χρησιμοποιήσω ποτέ..
    θέλω adsl απλά ξέρωντας ΟΚ οτι θα χρειστεί να βάλω γραμμή (επειδή έχω χάσει επεισόδια .. υπάρχει εναλλακτική?)
    - Δεν με ενδιαφέρει αν ειναι το παλιο adsl λογικά 10mbps στην καλυτερη download / 1mbps upload (κέντρο Αθήνας)
    - Δεν με πειράζει αν λογο ζητησης/καληψης θα χρειαστεί να περιμένω κάνα μηνα, μπορώ να την βγάλω με τα data απο το mobile.
    - Με ενδιαφέρει να μην έχει συμβόλαιο πάνω απο 12 μήνες το πολυ.

    Για παράδειγμα, πριν πολλά χρονια ειχα κάνει ένα κονέ να προπληρώσω 170Ε νομίζω σε Cyta τοτε τους 12 μηνες μου έβγαινε καπου 14Ε / μήνα.
    Κάτι αντιστοιχο (προπληρωμή 12 μηνες και μετά φευγω αν θέλω) θα ήταν και πάλι ιδανικό, φυσικά αν υπάρχει κατι ακομα πιο οικονομικο even better!
    Ξαναλέω, για ιδιαιτερότητες κάληψης αν υπάρχει κάτι ελκιστικό οτι είμαι Αθήνα κέντρο καράκεντρο αρα λογικα θα υπάρχει κάληψη.

    Eυχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Απ' όσο ξέρω η Nova είχε-έχει ( ? ), δεν ξέρω, τουλάχιστον έως το 2020 είχε, προπληρωμένο ADSL μόνο, χωρίς τηλέφωνο, για 12 μήνες. Την τιμή δεν τη θυμάμαι αλλά ήταν πολύ χαμηλή, κάτω από 18€. Φαίνεται ότι καταργήθηκε, δεν το βρίσκω πουθενά στο site τους. Τώρα βλέπω το Double Play στα 20€.

    Η Cosmote πρέπει να δίνει από κατάστημα ADSL έως 24 χωρίς χρόνο ομιλίας στα 18,9€ με ebill αλλά είναι 24μηνης δέσμευσης.

    Επίσης η Vodafone δίνει Double Play έως 24άρι στα 18.6€ στο site της και αυτό 24μηνης δέσμευσης.

    Βλέπω και wisp, την SkyTelecom, που δίνει ασύρματο 24/2Mbps στα 17.90 και αυτό 24μηνης δέσμευσης. Εδώ, όμως, πρέπει να πληρώσεις και τον εξοπλισμό που κοστίζει 99.9€.

    Όπως βλέπεις, προπληρωμένα ADSL δεν υπάρχουν. Σου ανέφερα τις πιο φτηνές επιλογές που υπάρχουν στην αγορά αυτή τη στιγμή.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-12-2016
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ φίλε μου για τις πληροφορίες, αν υπάρχει κάτι αλλο ας απαντήσει καποιο μέλος.
    ήθελα να δω αν υπάρχει κατι φρεσκο τώρα δεδομένου οτι οι παροχοι θελουν να προμοτάρουν πακέτα με TV, vDSL , Fiber και ίσως έχει βγει καποιο δελεαστικό πακέτο για μια απλή adsl.
    Μέχρι 15Ε maximum ειναι ιδανικό.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπα, την ADSL δεν την πειράζουν σε θέμα τιμών. Κοιτάζουν να ρίχνουν τις τιμές στις VDSL και FTTH για να "εξημερωθούμε" ιντερνετικά επιτέλους σαν χώρα. Τα τελευταία χρόνια οι VDSL έχουν υποχωρήσει αρκετά ως πολύ στις τιμές, εντούτοις οι ADSL στάσιμες. Θέλουν να τις "χαντακώσουν", είναι πολύ παλιά και ξεπερασμένη τεχνολογία πλέον. Μάλλον έχεις ακούσει για τον διπλασιασμό στις ταχύτητες χωρίς επιπλέον κόστος που διενεργεί η Cosmote τον τελευταίο καιρό. Θα ακολουθήσουν και οι άλλοι πάροχοι, είναι σίγουρο αυτό. Θα σου πω χαρακτηριστικά πως όταν πήγα σε ένα κατάστημα Wind να κάνω νέα σύνδεση πριν 1.5 χρόνο, με ζόρισαν πάρα πολύ να πάρω 50άρα, τους είπα πολλές φορές ότι δεν την ήθελα και τελικά μου έδωσαν την 24άρα. Όπου και να ψάξεις, σου εγγυώμαι δεν θα βρεις τίποτα φθηνότερο από αυτά που παρέθεσα πιο πάνω.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-12-2016
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα συμφωνήσω , κανοντας μια μινι ερευνα για τις vDSL , fiber κτλπ που δινουν οι παροχοι οσο περιμένω και απαντήσεις απο εδώ.
    Οι τιμές δεν ειναι απαγορευτικές για 50 ή 100mbps αν ισχύουν οι ταχυτητες εκτος και αν ειναι ο ιδιος παπάς, τεχνικά δεν ξέρω αν ειναι πιο έγκυρες σε σχέση με adsl1
    Οταν βγηκε η 1η adsl και περιμέναμε να μπουμε στο dslam της γειτονιάς (αν δεν ησουν κεντρο περιμενες) τα πακέτα που διναν ήταν 24mbps download / 1000mbps upload, στην αρχή επαιζε αυτο αλλα με τα χρονια τα 24 ήταν στην καλύτερη 10.
    2.4mb/s download σε ακραιες περιπτώσεις βέβαια και αυτο θα γινοταν αν το ιδιο το ρουτερ εδιχνε οτι συγχρωνηστηκε σε αυτην την ταχυτηητα με τo dslam.
    Προσφατα πετυχα σε φιλο που ειχε 100αρα και επαθα σοκ με το download μαζι με το βασικότερο για εμένα που πρέπει να ανεβάζω αρχεια, ήταν και το upload, με την DSL1 με το ζόρι να επιανα 120kb/s upload.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να έχεις υπόψιν σου ότι στο κέντρο καρακέντρο της Αθήνας, μάλλον λόγω του Δήμου, τα έργα για VDSL και FTTH είναι πολύ περιορισμένα. Οι περισσότεροι παίζουν είτε με ADSL είτε με VDSL από Αστικό Κέντρο (συνήθως από 20-40Mbps). Στους υπόλοιπους δήμους η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη, όλοι έχουν διαθεσιμότητα σε VDSL και FTTH. Η Wind τώρα τρέχει στα Πατήσια και στα Πετράλωνα Κεραμεικό Κολωνό (περιοχές που έχει αναλάβει εκείνη) να περάσει VDSL καμπίνες και FTTH, στο Κουκάκι ακόμα με ADSL και VDSL από Α/Κ. Υπάρχουν πολλά topic εδώ για την κατάσταση και ενημερώνονται πολύ συχνά, θα σου πρότεινα να τα επισκεφτείς.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Γενικοτερα το ξεχνας το adsl. Ειναι με τον ενα η αλλο τροπο υπο κατάργηση. Εχει απαξιωθει πλέον ο εξοπλισμός που έδινε μονο adsl.
    Πλεον οτι dslam κυκλοφορει ειναι από ολα.
    Καπως έτσι μιας και ο χαλκος κοστιζει το ιδιο, η πορτα το ιδιο, το cpe το ιδιο, ο τεχνικος το ιδιο οι τιμες γινονται ιδιες μεχρι να ανακοινωθει η μη εμπορικα διαθεση του adsl.

    Δεν προκειται να πεσει πιο κατω, μιας και ολα τα κόστη ειναι ίδια.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας