Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα στη κοινότητα σε cosmote adsl εως 24mbps, 600m από το κέντρο του ΟΤΕ πιάνω 14mbps. Η καλωδίωση είναι καινούργια και ο μέσος όρος της περιοχής είναι 15-12 σύμφωνα με τη κοσμοτε. Το attenuation είναι 10 και η ταχύτητα 14mbps. Η ερώτηση μου είναι απλή, δεν θα έπρεπε να πιάνω 22 Mbps? Ο ΟΤΕ που είπε ότι δεν έχω κάποιο περιορισμό και ετσι είναι. Είναι μπουκωμενο το αστικό κέντρο και δεν μπορεί να δώσει; Η απόσταση δεν ορίζει την ταχύτητα;


    Κάθε βοήθεια δεκτή.

    - - - Updated - - -

    Ανεβάζω και αντίστοιχο print screen

  2. #2
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.124
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν μένεις σε κέντρο πόλης με πολλά μαγαζιά, πολλές πολυκατοικίες, πολλά γραφεία κ.τ.λ., υπάρχουν αντιστοίχως και πολλές (πάρα πολλές, γύρω στις 200 συνδέσεις ανά καφάο) συνδέσεις DSL που η μία επηρεάζει την άλλη (crosstalk λέγεται). Στο σπίτι μου στην Κέρκυρα, μένω σε μία τέτοια περιοχή (το Α/Κ είναι στα 500-550μ καλωδιακά) και είχα για πολλά χρόνια 11 Mbps με Attenuation 13db. Τώρα, η γραμμή είναι στα 14,5-15Mbps περίπου, χωρίς να κάνω κάτι εγώ, ανέβηκε μόνη της. Έχω δει και στατιστικά γειτονικών γραμμών και όλοι είναι στα ίδια (συνήθως από 10-14Mbps) Το μεγαλύτερο που έχω δει στην πολυκατοικία είναι λίγο πάνω από 17Mbps. Εφόσον έχεις καινούρια καλωδίωση, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο από μεριάς σου. Περιμένεις ή κάποιος γείτονας να κόψει τη σύνδεσή του και να πάρεις εσύ 2-3Mbps ή να έρθει το FTTH στην πόρτα σου.

    Υ.Γ. αν έχεις ανεβάσει printscreen δε φαίνεται.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alkis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ που είπε ότι δεν έχω κάποιο περιορισμό και ετσι είναι.
    Κάνε επανεκκίνηση στο ρούτερ άσχετες ώρες της ημέρας και σημείωσε τον συγχρονισμό, αν είναι ακριβώς ο ίδιος τότε είσαι σε κλειδωμένο προφίλ και άσε τι λένε στο τηλεφωνικό κέντρο γιατί έχει αποδειχτεί ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

    Θα βοηθούσε να έκανες και μια μέτρηση στον κατανεμητή, αλλά να έχεις τσεκάρει με σιγουριά αυτό που είπαμε πιο πάνω.
    Αν τώρα είσαι σε ελεύθερο προφίλ και παίρνεις τις ίδιες μετρήσεις από τον κατανεμητή, τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

    Ανέβασε και τα στοιχεία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20220403_232942.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  124,1 KB 
ID: 236717

    Ανεβάζω το print screen, ναι είναι κέντρο Θεσσαλονίκης, και σε άλλα router που συνδέθηκα 14-15mbps έπαιζαν. Σε μια wind vdsl δε, πηγαινε έως 29-30mbps.

    Άρα με λίγα λόγια το εχως 24mbps, δεν έχει να κάνει με την απόσταση, αλλά με τη διαθεσιμότητα του παρόχου; Και πως γίνεται να πουλάει έως 24mbps και να μην μπορεί απο δική του υπαιτιότητα να δώσει τις υπηρεσίες που αναφέρονται στο συμβόλαιο; Άλλο να υπάρχει πτώση ταχύτητας λόγω χαλκού, άλλο να μην αντέχει το dslam.

    Ότι ώρα και να κάνω reset από 13,3 έως 14 παίζει.

    Η ερώτηση μου τώρα.
    Μπορώ να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ; Γνωρίζω βέβαια ότι σαν υπηρεσία είναι μια γλάστρα, άλλα στοιχειώνεται κάποια παρατυπία του παρόχου; Στην απαίτηση μου να μου δώσουν vdsl 17a με κλειδωμένη ταχύτητα στα 24mbps , αρνήθηκαν.

    Για Ftth ο ΤΚ είναι μέσα. Αλλά υπάρχει και η inalan οπότε η ftth είναι άχρηστη.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.124
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μα δεν ειναι υπαιτιοτητα του παροχου. Το DSLAM μια χαρα δουλευει. Η περιοχη ειναι φορτωμενη απο συνδεσεις και ο χαλκος επιβαρυνεται. Ο χαλκος, οχι το DSLAM. Δεν ειναι οπτικη ινα. Επισης, μονος σου το ειπες, πουλαει "εως" 24, οχι 24. Το μονο που θα μπορουσε να σε "σωσει", εκτος του FTTH που σε καμια μα καμια περιπτωση δεν ειναι "αχρηστο" λογω Inalan, ειναι αλλαγη ζευγους. Πιθανον με καταγγελια στην ΕΕΤΤ να σου το κανουν (καταγγελια στην ΕΕΤΤ κανεις για όποιο λογο θες, δε θα σου πει κανεις τιποτα, απλα περιμενεις απαντηση), αλλα ρε συ γιατι δεν αναβαθμιζεις σε FTTH (οποιουδηποτε παροχου, οχι μονο Cosmote); Η διαφορα θα ειναι χαοτικη και το κοστος με το κουπονι δεν ειναι καθολου απαγορευτικο.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν υπάρχει inalan 200/200ε 28€ σε λίγες ημέρες, (έχει ο δίπλα) ποιος ο λόγος για ftth όπου δεν έχω δει πουθενά στις γύρω πολυκατοικίες; Συγκριτικά μικρότερη ταχύτητα, μεγαλύτερη αναμονή.


    Εάν ο χαλκός ήταν πολυφορτωμενος δεν θα ήταν μεγαλύτερο το attenuation? Δεν θα έδειχνε πχ 20; Έχω δει ότι σε περιοχές με μεγάλη απόσταση πχ 2χλμ το attenuation με το fttc να πέφτει σε συνδέσεις adsl2 όπου περνούν από το αστικό.

    Η μέτρηση attenuation δεν έχει να κάνει με τον χαλκό; Δηλαδή αν είχαν δυνατότερο dslam με περισσοτες κάρτες και θέσεις, δεν θα είχα καλύτερη ταχύτητα; Φταίει ο χαλκός στο έδαφος για αυτό;

  7. #7
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.124
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το attenuation το μετραει βασει του μηκους του χαλκου. (εξ ου και Line Attenuation). Αυτο που πεφτει με τον φορτωμενο χαλκο ειναι το SNR (Signal to Noise Ratio). Το SNR Margin που δειχνουν τα routers εχει αμεση σχεση με αυτο αλλα δεν ειναι το ιδιο, δεν εχω καταλαβει βεβαια και πώς σχετιζονται. Εξαιτιας του χαμηλου SNR (σχετικα χαμηλο σημα με πολυ υψηλο θορυβο απο γειτονικες γραμμες) βλεπεις εσυ τη χαμηλη ταχυτητα. Επισης, τα DSLAM απο Α/Κ παιζουν ηδη στο οριο, αλλιως η κατασταση θα ηταν εκρυθμη, χειροτερα απο οτι τωρα. Αυτο που λες (αν είχαν δυνατότερο dslam με περισσοτες κάρτες και θέσεις, δεν θα είχα καλύτερη ταχύτητα θα αυξανε κι αλλο το crosstalk που σου ειπα απο πανω τι ειναι. Οι ξεπερασμενες τεχνολογιες εχουν και αυτους τους περιορισμους.

    Επισης, και η Inalan FTTH ειναι, γι αυτο ειπα πριν "γιατι δεν αναβαθμιζεις σε FTTH (οποιουδηποτε παροχου, οχι μονο Cosmote);". Εγω Inalan με τα χιλια θα πηγαινα λογω του συμμετρικου down/up.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alkis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και σε άλλα router που συνδέθηκα 14-15mbps έπαιζαν.
    Αν έχεις δει και σε άλλες συνδέσεις στην γειτονιά σου τα ίδια περίπου νούμερα τότε μέχρι εκεί είσαι, ψάχνεις εναλλακτική.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας