Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 42
  1. #1
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Γεια σας.
    Επειδή σκέφτομαι να ξεφορτωθώ τα powerlines με μια μόνιμη λύση καλωδίωσης, θα ήθελα να καταφέρω διαδοχικά τρυπήματα των τοίχων για να περάσω καλώδιο utp και να βάλω εξωτερικά πριζάκια δικτύου μαζί με αντίστοιχα πλαστικά κανάλια 12x12 με αυτοκόλλητο. Η κεντρική πρίζα είναι στο σαλόνι μαζί με το Speedport Plus. Η σειρά των τοίχων είναι σαλόνι->δωμάτιο1->δωμάτιο2->δωμάτιο3. Η αρχική ιδέα είναι καλώδιο από το σαλόνι κατευθείαν στο δωμάτιο2 και εκεί να βάλω το switch. Από εκεί θα επιστρέψω στο δωμάτιο1 και θα συνεχίσω για το δωμάτιο3.
    Έχω ένα απλό κρουστικό δράπανο Bosch PSB 500 RE. Από επιφάνεια σε επιφάνεια τοίχου υπολογίζω περίπου 12 εκατοστά, επομένως θα χρειαστώ αρκετά μακρύτερες μύτες από αυτές που έχω.
    Πώς ακριβώς να προχωρήσω;
    1. Ξεκινάω ένα τρύπημα με μικρότερη διάμετρο και τελειώνω με ένα δεύτερο τρύπημα με την κανονική διάμετρο (π.χ. 8mm);
    2. Υπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσει μεγάλο κομμάτι από την απέναντι πλευρά; Χρειάζεται κρούση καθ'όλη τη διάρκεια;
    3. Το καλώδιο θα βγει εύκολα στο δεύτερο άνοιγμα ή πρέπει να προσέξω κάτι καθώς το εισάγω;
    4. Τι πρέπει να κάνω αν θέλω να περάσουν 2 καλώδια; Ξεχωριστή τρύπα;
    5. Μήπως θα ήταν καλύτερα τρύπημα των πορτών στις κάσες αντί για τους τοίχους;
    Γενικά, αν έχετε κάποιο tip για όλα αυτά για να μην τα κάνω μαντάρα, καλοδεχούμενο!

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην πίσω πλευρά των τοίχων τι έχεις ? Εκτός αν είναι εξωτερικός τοίχος.

    Χρειάζεσαι τρυπάνι τουλάχιστον 15 -20 εκατοστών, που θέλει λίγο σταθερό χέρι γιατί θα σου ταλαντώνεται. Ξεκινάς χαλαρά -χωρίς κρούση στον σοβά- και όταν φτάσεις τούβλο ή μπετό, βάζεις κρούση. Πάντα χαλαρά και με ηρεμία, γιατί μπορεί να σου πετάξει κομμάτι σοβά.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Είναι εσωτερικοί τοίχοι όλοι, δεν υπάρχει κάτι από πίσω. Μόνο στον έναν έχω την αριστερή πλευρά μιας βιβλιοθήκης, αλλά θα δω τι θα κάνω με αυτό το θέμα. Σχετικά ψηλά θέλω να τρυπήσω, πάνω από το ύψος της πόρτας, δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα αυτό.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά ψηλά θέλω να τρυπήσω, πάνω από το ύψος της πόρτας, δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα αυτό.
    Δεν σε εξυπηρετεί να το πας χαμηλά, πάνω από το σοβατεπί και με καναλάκι εκεί να μην φαίνεται ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε εξυπηρετεί να το πας χαμηλά, πάνω από το σοβατεπί και με καναλάκι εκεί να μην φαίνεται ?
    Το έχω σκεφτεί και αυτό, στα 2 από τα 3 δωμάτια μεσολαβεί πόρτα, οπότε έτσι κι αλλιώς θα θέλω καναλάκι γύρω από την πόρτα για να συνεχίσω.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω σκεφτεί και αυτό, στα 2 από τα 3 δωμάτια μεσολαβεί πόρτα, οπότε έτσι κι αλλιώς θα θέλω καναλάκι γύρω από την πόρτα για να συνεχίσω.
    Καλύτερα χαμηλά λοιπόν, για να αποφύγεις και παράλληλη πορεία με καλώδια ρεύματος. Με λίγο προσοχή θα τρυπήσεις χωρίς "ατυχήματα". Και να φύγει σοβάς, δεν είναι κάτι σοβαρό. Υπάρχουν έτοιμα μίγματα, που στεγνώνουν γρήγορα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #7
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερα χαμηλά λοιπόν, για να αποφύγεις και παράλληλη πορεία με καλώδια ρεύματος. Με λίγο προσοχή θα τρυπήσεις χωρίς "ατυχήματα". Και να φύγει σοβάς, δεν είναι κάτι σοβαρό. Υπάρχουν έτοιμα μίγματα, που στεγνώνουν γρήγορα.
    Ευχαριστώ. Σκέφτομαι να αγοράσω μια μακριά μύτη τρυπανιού, αλλά μικρής διαμέτρου, ώστε να κάνω το τρύπημα και μετά να χρησιμοποιήσω την κανονική μύτη και από τις δύο πλευρές, αφού αυτή που έχω είναι μικρότερη σε μήκος. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κενό ανάμεσα και το καλώδιο που θα εισάγω, να "πέφτει" (αν και για 12 εκατοστά απόσταση, δε μου φαίνεται);

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα κάνεις αρχή με ένα τρυπάνι ελαφρώς μικρότερης διαμέτρου και μετά θα βάλεις το μακρύ στην διάμετρο που σου χρειάζεται. Αν πας να τρυπήσεις και από τις 2 πλευρές ελπίζοντας να συναντήσεις την τρύπα, δεν γίνεται, θα κάνεις μεγάλο μερεμέτι. Αν το UTP είναι 4χιλιοστά ας πούμε, εσύ θα πάρεις το λιγότερο 6-7 τρυπάνι, μην σου πως και 8-10.

    Δεν υπάρχει πρόβλημα να έχει λίγο κενό.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #9
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κάνεις αρχή με ένα τρυπάνι ελαφρώς μικρότερης διαμέτρου και μετά θα βάλεις το μακρύ στην διάμετρο που σου χρειάζεται. Αν πας να τρυπήσεις και από τις 2 πλευρές ελπίζοντας να συναντήσεις την τρύπα, δεν γίνεται, θα κάνεις μεγάλο μερεμέτι. Αν το UTP είναι 4χιλιοστά ας πούμε, εσύ θα πάρεις το λιγότερο 6-7 τρυπάνι, μην σου πως και 8-10.

    Δεν υπάρχει πρόβλημα να έχει λίγο κενό.
    Όχι, δεν εννοούσα να συναντήσω την τρύπα στην τύχη, αλλά να κάνω το τρύπημα από τη μία πλευρά προς τη δεύτερη με μικρότερη μύτη (δηλαδή να έχει γίνει το άνοιγμα) και μετά με τη μεγαλύτερη να "μεγαλώσω" και από τις δύο πλευρές με τα μισά εκατοστά σε μήκος. Έχει νόημα όπως το σκέφτομαι ή δεν κερδίζω κάτι σε ευκολία (μήπως με ζόριζε η κανονική μύτη από την αρχή);

  10. #10
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Αν οι πόρτες είναι σχετικά καινούριες τα πηχάκια γύρω γύρω στο κούφωμα μπορεί να είναι απλά περαστά οπότε με λίγο τράβηγμα βγαίνουν. Σε αυτή την περιπτωση θα βρεις σίγουρα άνοιγμα ανάμεσα στο κούφωμα και τον τοίχο όποτε μπορεί να καταφέρεις να περάσεις τα καλώδια χωρίς τρύπες.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν οι πόρτες είναι σχετικά καινούριες τα πηχάκια γύρω γύρω στο κούφωμα μπορεί να είναι απλά περαστά οπότε με λίγο τράβηγμα βγαίνουν. Σε αυτή την περιπτωση θα βρεις σίγουρα άνοιγμα ανάμεσα στο κούφωμα και τον τοίχο όποτε μπορεί να καταφέρεις να περάσεις τα καλώδια χωρίς τρύπες.
    Είναι 25ετίας το σπίτι, όλα είναι παλιά

  12. #12
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δεν εννοούσα να συναντήσω την τρύπα στην τύχη, αλλά να κάνω το τρύπημα από τη μία πλευρά προς τη δεύτερη με μικρότερη μύτη (δηλαδή να έχει γίνει το άνοιγμα) και μετά με τη μεγαλύτερη να "μεγαλώσω" και από τις δύο πλευρές με τα μισά εκατοστά σε μήκος. Έχει νόημα όπως το σκέφτομαι ή δεν κερδίζω κάτι σε ευκολία (μήπως με ζόριζε η κανονική μύτη από την αρχή);
    Δεν χρειάζεται. Κάνεις αρχή με μικρό 2-3 εκατοστά και μετά βάζεις το μακρύ.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #13
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται. Κάνεις αρχή με μικρό 2-3 εκατοστά και μετά βάζεις το μακρύ.
    Καταλαβαίνω. Εγώ το έλεγα έτσι για να μην αγοράσω 2 νέες μύτες, αλλά μόνο μία γιατί έχω μία με διάμετρο 8mm με 8cm μήκος. Αν είναι φτηνές, θα πάρω και τις 2.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Κρούση θα βαλεις μονο αν εχεις μπετό. Αν έχεις τουβλο δεν χρειάζεται, μια χαρά το τρυπάει και χωρις κρούση αν ειναι ηλεκτρικό.
    Αν ειναι μπαταρίας μπορεί να ζοριστεί.
    Κρούση σε μη μπετο απλά θα μεγαλωσει χωρίς λογο την τρυπα και θα ξεκολλησει περισσότερο σοβά.

  15. #15
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Ξεκίνα την τρύπα από την "καλή" πλευρά, στην έξοδο το τρυπάνι μπορεί να πετάξει λίγο σοβά.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας