Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    13-05-2009
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5496/55000 kbps
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Γεια σας παιδιά,

    έχω καιρό να διαβάσω νήματα δεν ξέρω εάν υπάρχει λύση στο θέμα μου πριν αρχίσω τα τηλέφωνα στον Οτε.
    Έχω θέμα με lag σε online gaming σε Call of duty που είναι p2p. Συνοπτικά κάτι σαν μαγνήτες προς στις βολές τους, εγω με βαρίδια στην κίνηση
    ενώ στα killcam φαίνεται να πυροβολώ δίπλα από τους αντιπάλους και πολλές φόρες ούτε καν φαίνεται να πυροβολώ δλδ το 1vs1 δεν υπάρχει. Συνήθως κεντροευρωπαίοι είναι οι host.

    Επειδή βλέπω κάποια FEC Errors φοβάμαι ότι παίζουν έναν ρόλο στο όλο σκηνικό.

    Η κονσόλα παίζει απευθείας πάνω στο speedport σε dmz. Πάνω στο Speedport entry 2i εχει ένα τηλέφωνο pstn που δουλεύει με voip. Επίσης ένα asus router broadcom με ddwrt που κάνει κάνει double nat passthrough για το σπιτικό δίκτυο.
    Πριν λίγους μήνες έγινε ανανέωση στο συμβόλαιο και μου δόθηκε ενα ote tv android box που πιάνει σκόνη.

    Έκανα μια επανεκκίνηση στο router και μετά από 2 λεπτά αυτά είναι τα stats μου μετά από επίσκεψη μερικών σελίδων και speed test.

    DSL Link Information

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 5496/55000 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 30549/60138 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 29.1/10.5 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 11.3/15 dB
    Output Power(Up/Down) 9.1/13.9 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 8/16
    Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
    INP(Up/Down) 43/42 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/0
    FEC Errors(Up/Down) 0/87

    Σκέφτομαι να ζητήσω fastpath μήπως και βελτιωθεί το θέμα. Μάλιστα είχα ζητήσει πριν κάνα χρόνο άλλα βλέπω δεν είχε αλλάξει κάτι, πάλι interleaved έβλεπα στο status. Το άφησα μετά.

    Η ερώτηση μου γίνεται να πάω σε fastpath με vdsl ? Θα βελτιωθεί η κατάσταση ?
    Μήπως λόγο τηλεφώνου δεν γίνεται η εναλλαγή σε fastpath ?

    Δεν με πειράζει να πέσει η ταχύτητα αρκεί να καθαρίσει η γραμμή από lag.
    Είμαι ανοιχτός να αλλάξω παροχο γιατί πλέον δεν έχω υπομονή για να ξεψειρίζω.

    Ευχαριστώ πολύ οποίος το διάβασε.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    1. killcams αναξιόπιστα, δεν έχουν πολύ σχέση με τα πραγματικά δεδομένα, λόγω απόστασης έχεις περισσότερο latency από σχεδόν όλες τις χώρες της ΕΕ, δεν γίνεται κάτι για αυτό.
    2. Γίνεται να πας αλλά δεν θα αλλάξει κάτι και με fast, ωστόσο ζήτα το δεν έχεις να χάσεις κάτι.
    3. Για το lag υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όπως το σύστημα, το ρούτερ, καλώδια, κλπ.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Ζήτα fastpath θα δεις διαφορά. Εγώ από 12ms πήγα σε 4-5ms

  4. #4
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Ο συγκεκριμένος δεν θα δει διαφορά, έχει ήδη delay 0/0 ms, ίσως (απο)σταθεροποιηθεί η γραμμή του όμως.
    Επίσης, πλέον το fast το ψιλο-καταργούν για χάρη του INP...

  5. #5
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeyondMAD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συγκεκριμένος δεν θα δει διαφορά, έχει ήδη delay 0/0 ms, ίσως (απο)σταθεροποιηθεί η γραμμή του όμως.
    Επίσης, πλέον το fast το ψιλο-καταργούν για χάρη του INP...
    Εγώ έχω και ginp και fast path (το λέω γιατί έχω και crc και fec errors) εκτός και αν κάνω λάθος

  6. #6
    Εγγραφή
    13-05-2009
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5496/55000 kbps
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το έκανα σε fast τελικά και την πρώτη μέρα νόμιζα πήγαινε καλύτερα, μάλλον ψιλό placebo.
    Έκανα και κάποια τεστ στο gameserverping.com test έχω κατεβεί λιγάκι καμιά 10ms.
    Επειδή παίζω κυρίως cod mw2 που είναι p2p και όχι dedicated servers συνεχίζω να έχω θέμα δλδ πάντα μισό δευτερόλεπτο πίσω και ακόμη και στα βασικά πχ τα reloads, στόχευση και η κίνηση μου είναι αργή σε σύγκριση με τους αντιπάλους που πετάνε. Ακόμη και φίλους που έχω εκτός Ευρώπης με χειρότερο Ping στο ίδιο lobby (πχ έχω 3 μπάρες και αυτοί 2) δεν έχουν τέτοια θέματα.

    Το έψαξα λιγάκι και νομίζω το θέμα είναι και στο θόρυβο της γραμμής. Τα νέα stats μου είναι αυτά.

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 5494/49234 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 26969/51518 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 27.7/10.1 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 11.4/15.3 dB
    Output Power(Up/Down) 8.6/13.5 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Fast
    Interleave Depth(Up/Down) 1/1
    Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
    INP(Up/Down) 0/0 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/967
    FEC Errors(Up/Down) 0/0

    Εσείς τι λέτε?
    To Noise Margin παίζει από 10.1 dB σε 8 dB σε καθε refresh που κανω δλδ δεν ειναι σταθερο. Και επισης τα crc errors

  7. #7
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    εχεις μπολικα CRC, σε ποσο χρονο τα μαζεψες αυτα μετα απο restart του vdsl router σου;η καλυτερα σε ποσο διαστημα τα μαζεψες ολα αυτα;
    You pull me in Here we go again And my heart beats faster now And I don’t know Why I’m powerless And there’s no way out...
    https://www.youtube.com/watch?v=WPVv-Jjb0wQ

  8. #8
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.137
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590 AX
    Για αρχή ζητάς αντικατάσταση του 2i με το κανούργιο ZTE H1600 ή με το Speedport Plus.

    Tο LAN του 2i είναι 100άρι ενώ στα H1600 και Plus είναι 1000άρι.

  9. #9
    Εγγραφή
    13-05-2009
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5496/55000 kbps
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tripkaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις μπολικα CRC, σε ποσο χρονο τα μαζεψες αυτα μετα απο restart του vdsl router σου;η καλυτερα σε ποσο διαστημα τα μαζεψες ολα αυτα;
    Σε κάθε σελίδα που ανοίγω έχει βλέπω 1 με 2 crc errors.

    Για αντικατάσταση του 2i λες να βελτιωθεί τπτ ? Δεν ξερω κρατάω μικρο καλάθι διάβασα στο insomnia έχουν προβλήματα με την καινούρια συσκευή.

    Πως πάει η διαδικασία παίρνω τηλ και ζητάω αντικατάσταση ? Δεν θα πρέπει να έχει κάποια βλάβη η παρόν συσκευή ?

    Να ρωτήσω κάτι άλλο, μένω σε χωρίο και στο σπιτι και όπως έρχεται το καλώδιο από Οτε και πάει σε ένα κολονάκι με ένα μεταλλικό στρόγγυλο κλειστό...@@ρακι. Απο εκει το καλωδιο αντι να παει καρφι προς το σπιτι και να ειναι στον αερα καθοτι ειναι η αυλη και θα ειχε 4-5 μετρα αποσταση στον αερα, ο συγγενής μου επέλεξε να το κανει υπόγεια εχει λιγο θαφτει σε χωμα δλδ ώστε να βγει από την πίσω μεριά του σπιτιού για να αποφευχθεί ένα τεντωμένο καλώδιο στην κεντρική είσοδο του σπιτιού.

    Λετε να παιζει καποιο ρολο αυτο ? Επισης την πριζα την "τερματισα" εγω, θα βαλω φωτο. Λετε να εχει καποιες παρεμβολες γενικα ? Το καλωδιο ειναι ειδικο για αυτη την δουλεια απο οτι ξερω και δεν ηταν κατι φθηνο. Μπορω ομως να παω να το κοψω και να τεντωσω καλωδιο στην τελικη.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας