Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote Data Unlimited
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Έχω μια ερώτηση.

    Βάζω την Cosmote κάρτα στο κινητό και κάνω speedtest και πιάνω 100+ mbps.

    Έχω πάρει το MikroTik Chateau 5G, του έχω βάλει και εξωτερική κεραία XPOL-2-5G(έκανα rerouting τις εσωτερικές κεραίες με δύο έξτρα u.fl σε SMA και μου κάνει max out στα 63mbps.

    Εντωμεταξύ με το που το ενεργοποίησα για πρώτη φορά το MikroTik, το πρώτο speedtest, μου έβγαλε 250mbps και από τότε ότι και να κάνω δεν μου βγάζει πάνω από 70mbps.

    Υπάρχει κάποια απλή εξήγηση ?

  2. #2
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Να επαναφερεις ολες τις αλλαγες που εκανες και να το πας απ την αρχη.

    Οταν βρεις το σημειο και δεις οτι εχει πιασει 3-6 μπαντες να κανεις και παλι δοκιμη.

    Στη συνεχεια μπορεις να πειραματιστεις με την εξωτερικη κεραία.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από myronhinio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μια ερώτηση.

    Βάζω την Cosmote κάρτα στο κινητό και κάνω speedtest και πιάνω 100+ mbps.

    Έχω πάρει το MikroTik Chateau 5G, του έχω βάλει και εξωτερική κεραία XPOL-2-5G(έκανα rerouting τις εσωτερικές κεραίες με δύο έξτρα u.fl σε SMA και μου κάνει max out στα 63mbps.

    Εντωμεταξύ με το που το ενεργοποίησα για πρώτη φορά το MikroTik, το πρώτο speedtest, μου έβγαλε 250mbps και από τότε ότι και να κάνω δεν μου βγάζει πάνω από 70mbps.

    Υπάρχει κάποια απλή εξήγηση ?
    Μήπως συνδέεται σε άλλη κεραία μετά; Σαν σήμα με την εξωτερική κεραία δεν βλέπεις βελτίωση; Να ελέγξεις το PCI αν αλλάζει με και χωρίς την εξωτερική κεραία για να ξέρεις πως δεν είναι θέμα χωρητικότητας της κεραίας!

    Επίσης εφόσον έχεις κάνει rerouting ακόμα 2 έξτρα κεραίες μέσα, σημαίνει πως έχεις πάρει την xpol 2 5g 4x4 mimo. Να ελέγξεις επίσης εάν η συχνότητα που θα βάλεις την εξωτερική στο rerouted καλώδιο, υποστηρίζεται καλά απο την xpol γιατί υπάρχει περίπτωση σε κάποιες συχνότητες να μην έχει καλό gain και εν συναρτήσει του καλωδίου να έχεις αρνητικό gain.

    Ανέβασε ένα screenshot απο το chateau πριν και μετά την σύνδεση και πες μας ποια καλώδια έκανες rerouting μέσα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Chateau 5G original wiring.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  490,9 KB 
ID: 236876

  4. #4
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    καλησπέρα,
    έχει δοκιμάσει κανείς να εγκαταστήσει 5G ρούτερ και να το συγκρίνει με τις ταχύτητες που δίνει ένα κινητό?
    Πχ εγκατέστησα σε ενα σπίτι στο κέντρο, ενα 5G Mikrotik και μου έδινε με το ζόρι 200MBps, ενώ στο ίδιο ακριβώς σημείο την ίδια στιγμή στο κινητό σε speedtest με 5G μου έδινε πάνω απο 400MBps.

    Γνωρίζει κανείς γιατί υπάρχουν αυτές οι διαφορές?

    Επίσης προσπάθησα να κάνω και το παρακάτω σενάριο, αλλά και πάλι δεν είδα μεγάλη αλλαγή.

    Έκανα hotspot το κινητό με 5G , του σύνδεσα usb type C αντάπτορα δικτύου 1000ΜΒps και το σύνδεσα σε access point tp-link wifi 6.

    Και πάλι όμως οι ταχύτητες δεν ξεπέρασαν τα 200.

    Οι μετρήσεις που έκανα έγιναν με καλώδιο σε κάρτα δικτύου 1000αρα και με wifi 5GHz , απο το λαπτοπ μου και επίσης έκανα και μετρήσεις απο το κινητό μου (iphone 14 που το σύνδεσα στο wifi που έβγαζε το access point που είχα συνδέσει το κινητό.

    Δεν μπορώ να καταλάβω, πως μια συσκευή που στις μετρήσεις της, βγάζει 400+ , στο υπόλοιπο δίκτυο δίνει ούτε τα μισά!!!!!!

    Αν το έχει ψάξει κανείς , ας ρίξει μια ενημέρωση!

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.939
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marios30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως μια συσκευή που στις μετρήσεις της, βγάζει 400+ , στο υπόλοιπο δίκτυο δίνει ούτε τα μισά
    είναι κάτι που έχουν παρατηρήσει πολλοί εδώ αλλά είναι ταμπού να πούμε οτι οι isp βάζουν κόφτη μόλις εντοπίσουν διαμοιρασμό της σύνδεσης.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Να βάλουν κόφτη και είναι κατανοητό, αλλά μιλάμε για τρελές διαφορές. Δεν μπορεί το κινητό να δίνει 400 και μόλις το μοιράζω να πέφτει στα 100.

    Εγω πιστεύω πως είτε κάνω κάπου λάθος έιτε δεν έχω σωστό εξοπλισμό.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marios30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα,
    έχει δοκιμάσει κανείς να εγκαταστήσει 5G ρούτερ και να το συγκρίνει με τις ταχύτητες που δίνει ένα κινητό?
    Πχ εγκατέστησα σε ενα σπίτι στο κέντρο, ενα 5G Mikrotik και μου έδινε με το ζόρι 200MBps, ενώ στο ίδιο ακριβώς σημείο την ίδια στιγμή στο κινητό σε speedtest με 5G μου έδινε πάνω απο 400MBps.

    Γνωρίζει κανείς γιατί υπάρχουν αυτές οι διαφορές?

    Επίσης προσπάθησα να κάνω και το παρακάτω σενάριο, αλλά και πάλι δεν είδα μεγάλη αλλαγή.

    Έκανα hotspot το κινητό με 5G , του σύνδεσα usb type C αντάπτορα δικτύου 1000ΜΒps και το σύνδεσα σε access point tp-link wifi 6.

    Και πάλι όμως οι ταχύτητες δεν ξεπέρασαν τα 200.

    Οι μετρήσεις που έκανα έγιναν με καλώδιο σε κάρτα δικτύου 1000αρα και με wifi 5GHz , απο το λαπτοπ μου και επίσης έκανα και μετρήσεις απο το κινητό μου (iphone 14 που το σύνδεσα στο wifi που έβγαζε το access point που είχα συνδέσει το κινητό.

    Δεν μπορώ να καταλάβω, πως μια συσκευή που στις μετρήσεις της, βγάζει 400+ , στο υπόλοιπο δίκτυο δίνει ούτε τα μισά!!!!!!

    Αν το έχει ψάξει κανείς , ας ρίξει μια ενημέρωση!
    Εγώ δεν έχω σοβαρό κινητό και το USB-C του δικού μου (Samsung A52s) είναι usb2 οπότε από το bus speed έχει limit θεωρητικό στα 480mbit. Σε δοκιμή που έκανα όπως και εσύ, ενώ μου δίνει το κινητό σχεδόν 600mbit, μέσω της usb-C to ethernet και απευθείας σε laptop, μου έδωσε 400 αλλά εγώ είμαι σίγουρος πως φταίει το ίδιο το κινητό.

    Εσύ τι κινητό έχεις?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #8
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Εγω κάνω τις δοκιμές με ένα Α13 samsung.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marios30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω κάνω τις δοκιμές με ένα Α13 samsung.
    Α μια από τα ίδια δηλαδή.
    Αν έχεις κανένα φίλο με γαϊδούρι Samsung που να είναι usb3 το bus speed ξαναδοκιμασε.

    Τώρα που το λες, ένας στη δουλειά έχει s22 ultra... Θα του το σκίσω τη Δευτέρα
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας