Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως κάνουν τον έλεγχο;
    Από περίεργεια θα με κάνεις την πάω. Την έχω κρατήσει. Πάντως θέμα UPS δεν είναι. Αν είναι ανοιχτός το Σάββατο ίσως την πάω.
    Εννοείται βέβαια ότι πρέπει να μην είναι αρνητικός ο πωλητής. Εγγράφως θα μου δώσει την διάγνωση ή όχι;
    Έχουν μηχάνημα που την φορτίζει και μετά βάζει φορτίο ώστε να δει πόσο θα αντέξει

  2. #17
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως κάνουν τον έλεγχο;
    Ο απόλυτος έλεγχος είναι να βάλεις ένα γνωστό φορτίο πάνω και να μετρήσεις πόσες A/h θα βγάλει.
    Υπάρχουν διαγνωστικά μου βάζουν πάνω ένα φορτίο και μετράνε ρεύμα εκκίνησης και τον ρυθμό που πέφτει η τάση υπό μεγάλο φορτίο.
    Δεν είναι 100% αλλά είναι κοντά, και θα δείξει αμέσως αν η μπαταρία είναι ok.
    Τα τελευταία θα τα βρείς και σε (οργανωμένα) ηλεκτρολογεία αυτοκινήτων,
    και σε αυτούς που πουλάνε μπαταρίες,
    οπότε αν μια μπαταρία είναι ύποπτη εύκολο είναι να κάνεις έναν πρώτο έλεγχο.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #18
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο απόλυτος έλεγχος είναι να βάλεις ένα γνωστό φορτίο πάνω και να μετρήσεις πόσες A/h θα βγάλει.
    Υπάρχουν διαγνωστικά μου βάζουν πάνω ένα φορτίο και μετράνε ρεύμα εκκίνησης και τον ρυθμό που πέφτει η τάση υπό μεγάλο φορτίο.
    Δεν είναι 100% αλλά είναι κοντά, και θα δείξει αμέσως αν η μπαταρία είναι ok.
    Τα τελευταία θα τα βρείς και σε (οργανωμένα) ηλεκτρολογεία αυτοκινήτων,
    και σε αυτούς που πουλάνε μπαταρίες,
    οπότε αν μια μπαταρία είναι ύποπτη εύκολο είναι να κάνεις έναν πρώτο έλεγχο.

    Έτσι ακριβώς.
    Θα την πάω από περιέργεια σε αυτόν που μου έβαλε την μπαταρία του αυτοκινήτου.
    Το θέμα είναι ότι αυτός που την αγόρασα μάλλον δεν θα αποδεχθεί την κατάσταση της. Πρέπει να την τσεκάρει ο ίδιος.Βλέπω στο σχόλια για αυτόν στο google. Στο μεταξύ την έχω αλλάξει και άλλη να μου δώσει τώρα δεν μου χρειάζεται. Περισσότερο η περιέργεια είναι.

    Αν θέλω χρησιμοποιώ και μια νομική προστασία που έχω αλλά δεν αξίζει.

  4. #19
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Σε ηλεκτρολογία όπως αναφέρθηκε Η εκεί που πουλάνε μπαταρίες αυτοκινήτων έχουν μηχανάκια αναλυτές που μετράνε τα ca,cca,αντίσταση αν το λέω καλά.. Σου βγάζουν και απόδειξη για το τεστ.. Αν και δεν τυπώνουν όλα τα μηχανάκια-αναλυτές.. Οπότε το βγάζεις με το κινητό..
    Κάνεις αντιπαράθεση μετά των μετρήσεων με το pdf της μπαταρίας του κατασκευαστή και βλέπεις... Αν βέβαια το βρεις το pdf..
    Εγώ είχα πάρει ένα τέτοιο να το έχω επειδή μου άρεσε και για να μετράω τις μπαταρίες ups & αυτοκινήτων..
    https://www.ebay.com/itm/36367722732...kAAOSwNHNg-SBS
    Τώρα έχει ανέβει η τιμή αλλά εγώ το είχα πάρει 15ε..
    Μόνο με τα βολτ δεν γίνεται δουλειά, μέτρηση φορτίου θέλει... Δλδ αντίσταση & Amps.. Από εκεί θα φανεί η φρεσκάδα Η η ζωή της..
    Αν βέβαια δεν σου βγάλει το μηχανάκι κουκουρουκου ο κατασκευαστής.. Πολλά παίζουν..
    Κάνε μια μέτρηση και με δικό σου αλλά και σε κανα μαγαζί.. Πόσο θα σου πάρει για μια μέτρηση; Τπτ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 13-04-22 στις 14:03.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #20
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ωραίος. Θα ανaγκαστώ να αγοράσω ένα τέτοιο. Η μπαταρία είναι YASA και υπάρχει το έντυπο της.

  6. #21
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος. Θα ανaγκαστώ να αγοράσω ένα τέτοιο. Η μπαταρία είναι YASA και υπάρχει το έντυπο της.
    Τότε που το είχα πάρει δεν υπήρχε ούτε φπα, ούτε τέλος εκτελωνισμού και μου πήγε κανα 15αρι..
    Αν το πάρεις τώρα υπολόγιζε στα 22 πόσο είναι +φπα24% +τέλη εκτελωνισμού κανα 5ευρω σύμφωνα με το τιμοκατάλογο εκτελωνισμού των ελτα..
    Συν ότι το έχουν τσιμπήσει και οι κινέζοι στη τιμή.. Οπότε να το περιμένεις δυστυχώς κανα 30αρι+.. Πρακτικά διπλή τιμή... Αλλά τι να κάνεις..

    Στα υπόλοιπα τώρα μέτρησα τις προάλλες μία μπαταρία ups 7ah που είναι μέσα σε ένα jump starter-booster αυτοκινήτου και η αντίσταση από λίγα ohm που έγραφε στο φυλλάδιο της μπαταρίας είχε πάει στο θεό + τα Amps που έβγαζε από 100+ είχαν πέσει στα ~30... Κοινώς θέλει αλλαγή.... Είναι αρκετά χρόνια πάνω... ~10...
    Αν την αδειάσεις αργά μέσω usb που έχει τα βγάζει τα 7ah μέχρι να πέσει αρκετά η τάση, αλλά πλέον δεν είναι σε θέση να εκκινήσει αυτοκίνητο που απαιτεί μπόλικα Α..

    Αυτά από εμένα κ την μικρή ιστορία μου...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 13-04-22 στις 14:04.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε που το είχα πάρει δεν υπήρχε ούτε φπα, ούτε τέλος εκτελωνισμού και μου πήγε κανα 15αρι..
    Αν το πάρεις τώρα υπολόγιζε στα 22 πόσο είναι +φπα24% +τέλη εκτελωνισμού κανα 5ευρω σύμφωνα με το τιμοκατάλογο εκτελωνισμού των ελτα..
    Συν ότι το έχουν τσιμπήσει και οι κινέζοι στη τιμή.. Οπότε να το περιμένεις δυστυχώς κανα 30αρι+.. Πρακτικά διπλή τιμή... Αλλά τι να κάνεις..

    Στα υπόλοιπα τώρα μέτρησα τις προάλλες μία μπαταρία ups 7ah που είναι μέσα σε ένα jump starter-booster αυτοκινήτου και η αντίσταση από λίγα ohm που έγραφε στο φυλλάδιο της μπαταρίας είχε πάει στο θεό + τα Amps που έβγαζε από 100+ είχαν πέσει στα ~30... Κοινώς θέλει αλλαγή.... Είναι αρκετά χρόνια πάνω... ~10...
    Αν την αδειάσεις αργά μέσω usb που έχει τα βγάζει τα 7ah μέχρι να πέσει αρκετά η τάση, αλλά πλέον δεν είναι σε θέση να εκκινήσει αυτοκίνητο που απαιτεί μπόλικα Α..

    Αυτά από εμένα κ την μικρή ιστορία μου...
    Αν πάρεις απο ebay έχει μέσα το ΦΠΑ και συνήθως δεν περνάει απο τελωνείο

  8. #23
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ ενδιαφέροντα.
    Aliexpress έχουμε τίποτα; Θα ψάξω αλλά μέχρι στιγμής δεν είχα χρόνο.

  9. #24
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάρεις απο ebay έχει μέσα το ΦΠΑ και συνήθως δεν περνάει απο τελωνείο
    Το φπα στο προσθέτει πάνω στη τιμή αγοράς που στη περίπτωση είναι γύρω στα 22..
    Δεν το έχει μέσα..
    Όσο για το τέλος εκτελωνισμού αν δεις στο άλλο.. https://www.adslgr.com/forum/threads...)?goto=newpost
    Μπαίνει αρκετά συχνά.. Μπορώ να πω ότι 6 στα 10 (ένα παράδειγμα) πράγματα που παίρνω, μικρής αξίας κάτω των 20ε, έχουν το τέλος εκτελωνισμού βάσει του τιμοκαταλόγου των ελτα..
    https://www.elta.gr/Portals/0/Files/...0%282%29_1.pdf Το γνωστό 2.5 ευρώ.. Για μέχρι 15ε..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενδιαφέροντα.
    Aliexpress έχουμε τίποτα; Θα ψάξω αλλά μέχρι στιγμής δεν είχα χρόνο.
    Με ali δεν ξέρω... Δεν έχω ασχοληθεί..
    Λογικά θα έχει..
    Είχα γραφτεί κάποτε αλλά δεν ασχολήθηκα παραπάνω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #25
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Πράγματι πολύ spam διαφημίσεις. Αλλά καμιά φορά κάτι βρίσκεται και εκεί

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενδιαφέροντα.
    Aliexpress έχουμε τίποτα; Θα ψάξω αλλά μέχρι στιγμής δεν είχα χρόνο.
    https://www.aliexpress.com/item/1005004050125115.html

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το φπα στο προσθέτει πάνω στη τιμή αγοράς που στη περίπτωση είναι γύρω στα 22..
    Δεν το έχει μέσα..
    Όσο για το τέλος εκτελωνισμού αν δεις στο άλλο.. https://www.adslgr.com/forum/threads...)?goto=newpost
    Μπαίνει αρκετά συχνά.. Μπορώ να πω ότι 6 στα 10 (ένα παράδειγμα) πράγματα που παίρνω, μικρής αξίας κάτω των 20ε, έχουν το τέλος εκτελωνισμού βάσει του τιμοκαταλόγου των ελτα..
    https://www.elta.gr/Portals/0/Files/...0%282%29_1.pdf Το γνωστό 2.5 ευρώ.. Για μέχρι 15ε..

    - - - Updated - - -



    Με ali δεν ξέρω... Δεν έχω ασχοληθεί..
    Λογικά θα έχει..
    Είχα γραφτεί κάποτε αλλά δεν ασχολήθηκα παραπάνω..
    Παρέλαβα εχθές 6 παραγγελίες απο αλι χωρίς τελωνεια κλπ.

    Το ξαναλέω όμως, το ebay κάνει κανονικά την διαδικασία με το νέο σύστημα (για αυτό και σε χρεώνει ΦΠΑ)

  12. #27
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.aliexpress.com/item/1005004050125115.html

    - - - Updated - - -



    Παρέλαβα εχθές 6 παραγγελίες απο αλι χωρίς τελωνεια κλπ.

    Το ξαναλέω όμως, το ebay κάνει κανονικά την διαδικασία με το νέο σύστημα (για αυτό και σε χρεώνει ΦΠΑ)
    Φπα, vat ναι.. Σε χρεώνει η πλατφόρμα, και όντως έχουν σταματήσει τα κρούσματα που σε διπλοχρέωναν φπα και εδώ..
    Αλλά όπως είπα 6 στα 10 που μου έρχονται έχουν μέσα το τέλος εκτελωνισμού..
    Αν κατάλαβες τι προσπαθώ να πω..
    Κοντολογίς απλά ήθελα να ενημερώσω τον συμφορουμίτη ότι στη τιμή του ebay που είναι ήδη τσιμπημένη σε σχέση με πριν ένα χρόνο πρπ που το πήρα εγώ, ότι θα έχει σίγουρα και φπα και πιθανότατα και τέλος εκτελωνισμού.. Αν είναι τυχερός, γιατί θέμα τύχης είναι, μπορεί και να το γλιτώσει το τελευταίο..
    Σε κάθε περίπτωση πάντως με 15ε που το είχα πάρει εγώ, δύσκολα θα το βρει.. Το τσίμπησαν οι κινέζοι, βάλε και τους φόρους, άστα...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #28
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x

  14. #29
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Καλή φάση, αλλά ένας γράφει:
    Θα ήθελα να μετραει και πιο μικρες μπαταριες κατω απο 100cca .....κατα τα αλλα κανει ακριβως οτι υποσχετε και ειναι ακριβεστατο
    Αυτό που έβαλα πάνω μετράει και πιο μικρές..
    Κατά τα άλλα, σε μαγαζιά που πουλάνε μπαταρίες που πήγαινα είχαν αυτής της μάρκας:
    https://www.skroutz.gr/s/7279846/DHC...ecommendations Αν και είναι ακριβό το συγκεκριμένο κ δε γεμίζει πολύ το μάτι..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #30
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GRGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή φάση. Το πέτυχα το ίδιο στο aliiexpress πιο ακριβό κιόλας.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας