Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Τον Νοέμβριο του 2021 πριν μερικούς μήνες άλλαξα μπαταρίες σε δυο UPS που είχα. Το πρώτο μάρκας APC είχε μπαταρία YUASA και την άλλαξα προληπτικά μετά από 4 χρόνια πάλι με YUASA. Το δεύτερο μάρκας Accupower είναι παλιό παίρνει 2 μπαταρίες μέσα 12V 9Ah και στα δυο χρόνια με τις ίδιες μπαταρίες ξαφνικά σε μια διακοπή ρεύματος δευτερολέπτων έσβησαν τα πάντα. Δύο χρόνια μου φάνηκαν λίγα για ζωή των μπαταριών αλλά κάτι ίσως με τις ζέστες πέρσι και ίσως κάποια φορά να αποφορτίστηκαν εντελώς δεν το ξέρω κιόλας σε διακοπή ρεύματος γιατί έλειπα. Δεν το νομίζω και αυτό γιατί δεν έχουμε πολλές διακοπές εδώ. Τελόσπάντων οι μπαταρίες δεν κράταγαν φόρτιση.

    Είπα να τις αλλάξω όλες. Βάζω δυο μάρκας με έκαψες (No name) που λένε στο Accupower γιατί δεν ήξερα αν φταίει το UPS ή οι μπαταρίες. Μέχρι σήμερα όλα καλά στο συγκεκριμένο. Είναι περίπου 10 ετών το UPS Οκ τα έβγαλε τα ψωμιά του. 'Έτοιμος να το αλλάξω ήμουν αλλά δεν έχω και φράγκα να δίνω για UPS καινούργιο τώρα. Άσε που σε αυτό αλλάζουν πολύ εύκολα οι μπαταρίες σχετικά με κάτι Turbo Χ.

    Πάμε στο APC τώρα. Εκεί δεν είχα θέμα αλλά λέω πέντε περίπου χρόνια είναι η μπαταρία μέσα ας την αλλάξω με μία ίδια . Εκεί έβαλα μια YUASA 12V 7ah. Στους 5 μήνες προχθές άναψε το λαμπάκι «Αλλάξτε μπαταρία». και άρχισε και ο βομβητής. Μπα λέω, κάνω ένα reset και σαν να έστρωσε. Δεν δικαιολογείται σκέφτηκα με τίποτα αυτό και το αφήνω έτσι. Χθες σε μια δεκάλεπτη όμως διακοπή ρεύματος ξεφόρτισε σχεδόν τελείως ενώ άλλες φορές κράταγε ώρες αν χρειαζόταν γιατί το μόνο που έχει πάνω είναι ένα router και ένα ασύρματο τηλέφωνο. Βάζω την παλιά που είχα κρατήσει και βλέπω ότι λειτουργεί όπως πρώτα κρατώντας το φορτίο.

    Οπότε η καινούργια τα έπαιξε σε αδικαιολογήτως μικρό διάστημα. Τι κάνουμε τώρα; Θα την δεχθεί πίσω; Ή θα αρχίσει τα κόλπα; Τι εμπειρίες υπάρχουν; Είναι ακριβώς οι ίδιες οι μπαταρίες η μία όμως γράφει made in UK και η άλλη τίποτα. Το φυλλάδιο της μπαταρίας γράφει δυο χρόνια εγγύηση. Ο τύπος στο site του δεν αναφέρει τίποτα περί εγγυήσεων. Ο έμπορας λέει ότι εμπορεύεται και κατασκευάζει μπαταρίες που τις προωθεί σε όλη την Ελλάδα. Έχει και εργοστάσιο στο Κορωπί. Αυτό ισχυρίζεται

    Τους πήρα τηλέφωνο. Δέχθηκαν να την μετρήσουν αυτό δεν το αρνήθηκαν. Τι να μετρήσει δηλαδή. Τα volt θα μου πει είναι σωστά. Άσε που φαινόταν και αρνητικός. Οι μπαταρίες δεν μετρούνται απλά με ένα βολτόμετρο. Θα το δούμε μου είπαν και τέτοια φαινόταν και αρνητικός. Έλα στο Κορωπί. Δεν υπάρχει περίπτωση να πάω στο Κορωπί. Εγώ την αγόρασα από το κατάστημά του στον Άλιμο το οποίο έκλεισε.
    Αν ήταν σωστός ας έστελνε άλλη με Courrier και ας έπαιρνε την παλιά ή ας μου πρότεινε έναν τρόπο να την στείλω για έλεγχο. Μαύρο στον κύριο που είναι και επαγγελματίας και ασχολείται μόνο με μπαταρίες από παιχνίδια λέει μέχρι και καράβια..
    Αγόρασα άλλη μάρκας CSB από τον Δήσιο σήμερα. Έτσι και αλλιώς δίπλα δουλεύω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 10-04-22 στις 14:04.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Οι original επώνυμες του vendor (apc πχ), όσο τις αγοράζεις απο το επίσημο κανάλι, ναι.
    Απλώς είναι θεματάκι ότι θάναι *4 σε σχέση με τις ίδιες(?) μπαταρίες στο εμπόριο.
    Και το ναί με αστερίσκους (θα ζητήσουν να δουν το ups στο service γιατί μπορεί αυτό να χάλασε την μπαταρία).
    Πάντως θα βγάλεις άκρη.
    Τα σοβαρά ups, επίσης ναί, καθότι θα πληρώνεις ετήσιο συμβόλαιο,
    οπότε αν χαλάσει κάτι (μονάδα/μπαταρία) θα σου φέρουν την άλλη μέρα καινούργιο στην πόρτα σου.
    Για τα ups της πλέμπας (εσύ και εγώ) που αγοράζουμε ups με 100€ και μπαταρία ότι νάναι με 20€,
    ότι εγγύηση δίνει ο προμηθευτής της μπαταρίας.
    Συνήθως 6 μήνες και αυτό με αστερίσκους γιατί μπορεί να έχεις κακομεταχειριστεί την μπαταρία,
    ή να την έχεις αφήσει να αδειάσει, ή να την φορτίζει λάθος το ups.
    Έχει πολλούς τρόπους να αποφύγει να σε καλύψει είτε επειδή είναι κακόβουλος/τσίπης είτε επειδή υποψιάζεται όντως ότι μπορεί να φταίς.
    Πρακτικά, και δεδομένου ότι κυκλοφορεί πολύ σκουπίδι στην αγορά,
    αν η μπαταρία σου βγήκε λεμόνι πάρε μια καινούργια με ~20€, σταύρωσ'την, βάλτη πάνω, και ήλπιζε για το καλύτερο.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Εντάξει η καινούργια λειτουργεί κανονικά. Δεν περίμενα από YUASA να τα παίξει με αυτό τον τρόπο και σε ups APC. Η ημερομηνία πάνω ήταν κανονική. Φρέσκια δηλαδή.
    Αυτό που πιστεύω είναι ότι πιθανόν να την είχε ο τύπος χρησιμοποιημένη και ταλαιπωρημένη αφού υπήρχε μια κάπως εγκατάλειψή στο μαγαζί αλλά δεν το περίμενα. Στο παρελθόν αγόραζα πολλές από αυτόν. Ήταν και η μοναδική YUASA που είχε αλλά ήταν σε ράφι. Τις άλλες τις no name τις είχε μέσα σε κούτες 20άδες. Κάτι τέτοιο θα έπαιξε. Μου την έφερε.
    Σίγουρα το UPS δεν έχει πρόβλημα. Η ίδια που έχει την σφραγίδα APC επάνω έχει 70 ευρώ. Δεν λέει όμως. Έφαγε άκυρο στο google πάντως.
    Όταν τον είχα ρωτήσει τι γίνεται αν υπάρχει πρόβλημα απάντησε ότι εδώ είμαι εγώ. Οπότε τσίπης.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Προσωπική άποψη:
    Οι YUASA είναι εξαιρετικές αν μπορείς να φέρεις μία ο ίδιος από Ιαπωνία (αν θα βρείς made in japan... νομίζω υπάρχουν ακόμα για χρήση JDM).
    Οι λοιπές είναι made in whatever και κατά την ταπεινή μου άποψη δεν αξίζουν την διαφορά στο κόστος.
    Και ακόμα και αν ήταν καλή η μπαταρία αρχικά, αν την έχουν αφήσει ακούνητη σε ένα ράφι ένα χρόνο έχει πεθάνει.
    Μην θυσιάζεις νευρώνες σκεπτόμενος τέτοια πράγματα.
    Αυτά είναι τελείως αναλώσιμα, πάρε μια καινούργια και κάνε δουλειά σου.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπική άποψη:
    Οι YUASA είναι εξαιρετικές αν μπορείς να φέρεις μία ο ίδιος από Ιαπωνία (αν θα βρείς made in japan... νομίζω υπάρχουν ακόμα για χρήση JDM).
    Οι λοιπές είναι made in whatever και κατά την ταπεινή μου άποψη δεν αξίζουν την διαφορά στο κόστος.
    Και ακόμα και αν ήταν καλή η μπαταρία αρχικά, αν την έχουν αφήσει ακούνητη σε ένα ράφι ένα χρόνο έχει πεθάνει.
    Μην θυσιάζεις νευρώνες σκεπτόμενος τέτοια πράγματα.
    Αυτά είναι τελείως αναλώσιμα, πάρε μια καινούργια και κάνε δουλειά σου.
    Στην ίδια τιμή την είχε και είχε φρέσκια ημερομηνία κατασκευής όσο τις No name.
    Την έχω κρατήσει να την τσεκάρω αν μπορέσω. Η καινούργια έχει μπει και όπως είπα όλα λειτουργούν κανονικά. Έχω τέσσερα UPS που ταΐζω μπαταρίες και είναι ένα θεματάκι που με απασχολεί.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Αν σε απασχολεί το θέμα αξιοπιστίας και το ups είναι για δουλειά, πάρε μπαταρίες της Apc.
    Ναι έχουν 70€, αλλά:
    έχουν εγγύηση (έστω με προϋποθέσεις),
    είναι φρέσκες (η apc δεν φέρνει ποσότητες σε stock, τις δε πιο μεγάλες θα τις φέρει απο Ευρώπη ειδικά για την παραγγελία σου),
    είναι όντως πιο καλές από την τυπική ανώνυμη (επίσης κινέζικες είναι, αλλά έχουν τις προδιαγραφές που ζητάει η Apc που δίνει το φασόν).
    Για να προσφέρει τα παραπάνω η Apc (και η όποια Apc) έχει ένα overhead που πρέπει να πληρωθεί, δεν νομίζεις?
    H προσωπική μου παρατήρηση είναι ότι οι Apc θα βγάλουν 3-5 χρόνια ενώ η τυπική ανώνυμη 2-3, ymmv.
    Και πάλι μπορεί να είσαι άτυχος γιατί οι pb ενίοτε χαλάνε από όσο καλό κατασκευαστή και νάναι.

    Αν σε απασχολεί να την βγάλεις όσο το δυνατόν φτηνότερα (όπως εγώ),
    παίρνεις μία ότι βρεις με ~20€, την σταυρώνεις, την βάζεις πάνω, ελπίζεις για το καλύτερο.
    Ενίοτε θα πέφτεις σε λεμόνι, αν τα βάλεις κάτω πάλι φτηνότερα έρχεται.
    Όμως μην έχεις απαιτήσεις για εγγύηση/αξιοπιστία σε μια μπαταρία που αγοράστηκε στην Κίνα με κάτι σαν 5€,
    best-case, αν ο έμπορος είναι φιλότιμος να στην αντικαταστήσει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όταν βλέπω κάτι σαν το παρακάτω, δεν το σκέφτομαι καθόλου για noname μπαταρίες, χωρίς να ξέρω βέβαια αν και η συγκεκριμένη ήταν για τα σκουπίδια.

    https://www.newsauto.gr/news/sok-mpo...houmena-video/
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν βλέπω κάτι σαν το παρακάτω, δεν το σκέφτομαι καθόλου για noname μπαταρίες, χωρίς να ξέρω βέβαια αν και η συγκεκριμένη ήταν για τα σκουπίδια.

    https://www.newsauto.gr/news/sok-mpo...houmena-video/
    Είναι άλλη κατηγορία οι μπαταρίες λιθιου που έχει το σκούτερ, άλλη οι μπαταρίες nixx που έχουν τα ups

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά μιλώντας για ότι έχει σχέση με μπαταρίες, ακόμη και των κινητών.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Οι no name είναι παντού και το 95% ίσως των περιπτώσεων.
    Άσχετο προχθές μια φίλη μου είπε ότι της έσκασε το πλυντήριο επώνυμο. Ζημιά 10000 ευρώ στο σπίτι αλλά ίσως θα πρέπει να ανοίξω, άλλο θέμα.

    Χαίρομαι πάντως που οι απαντήσεις σε αυτό το forum.είναι κάποιου επιπέδου.
    Ακριβώς το ίδιο το είχα βάλει σε, άλλη σελίδα.Το μόνο που δεν μου πρότειναν είναι να πάω στο εργοστάσιο κατασκευής να την δοκιμάσουν και αν περάσει τα τεστ να μου την αλλάξουν.
    Κατά τα άλλα ο προμηθευτής δεν έπρεπε να την αλλάξει

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι no name είναι παντού και το 95% ίσως των περιπτώσεων.
    Άσχετο προχθές μια φίλη μου είπε ότι της έσκασε το πλυντήριο επώνυμο. Ζημιά 10000 ευρώ στο σπίτι αλλά ίσως θα πρέπει να ανοίξω, άλλο θέμα.

    Χαίρομαι πάντως που οι απαντήσεις σε αυτό το forum.είναι κάποιου επιπέδου.
    Ακριβώς το ίδιο το είχα βάλει σε, άλλη σελίδα.Το μόνο που δεν μου πρότειναν είναι να πάω στο εργοστάσιο κατασκευής να την δοκιμάσουν και αν περάσει τα τεστ να μου την αλλάξουν.
    Κατά τα άλλα ο προμηθευτής δεν έπρεπε να την αλλάξει
    Για να την Αλλάξει πρέπει να την τσεκάρει πρώτα, πρέπει δηλαδή να πας εσυ την μπαταρία στον προμηθευτή, κάτι που δεν είσαι διατεθειμένος να το κάνεις
    Δεν σου είπε δηλαδή ο προμηθευτής οτι δεν θα σου την αλλάξει.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι no name είναι παντού και το 95% ίσως των περιπτώσεων.
    Όταν λέμε για no name φαντάζομαι ότι κυριολεκτούμε, προέλευση από Μογγολία μεριά.
    Παίρνω εδώ και πολλά χρόνια από τον Καυκά και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Τοποθέτηση εκτός των άλλων σε συναγερμούς και λειτουργία σε ακραίες συνθήκες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετο προχθές μια φίλη μου είπε ότι της έσκασε το πλυντήριο επώνυμο. Ζημιά 10000 ευρώ στο σπίτι αλλά ίσως θα πρέπει να ανοίξω, άλλο θέμα.
    Και σε μένα κάηκε Seasonic(στο χρόνο) σε σύνθεση φίλου που του έφτιαξα εγώ και το εκθείαζα, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πάρω ξανά τέτοιο, τυχαίνουν και τέτοια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να την Αλλάξει πρέπει να την τσεκάρει πρώτα, πρέπει δηλαδή να πας εσυ την μπαταρία στον προμηθευτή, κάτι που δεν είσαι διατεθειμένος να το κάνεις
    Δεν σου είπε δηλαδή ο προμηθευτής οτι δεν θα σου την αλλάξει.
    Ο προμηθευτής τα μασάει και η μπαταρία είναι στα 13,3 Volt αλλά δεν κρατάει το φορτίο πάνω από 3 λεπτά. Η μέτρηση σε μια μπαταρία δεν είναι εύκολη υπόθεση. To βολτόμετρο απλά δείχνει τα βόλτ. Είναι όπως μετράμε την θερμοκρασία στον άνθρωπο. Βρίσκουμε 36,6 αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και υγιείς. Όσες φορές έχω πάει τελειωμένες μπαταρίες για τσεκάρισμα δεν μπορούν εύκολα να διαπιστώσουν αν κάτι φταίει ή όχι. Μόνο αν είναι φουσκωμένη ή αν έχει πετάξει υγρά ή αν την φορτώσεις φουλ και σου δείχνει 12 Volt πάει να πει ότι κάτι δεν πάει καλά. Επίσης αν ξέρεις ότι είναι πολλών ετών σίγουρα έχει πάθει θείωση των στοιχείων. Οπότε την αλλάζεις και τελειώνει η υπόθεση. Επίσης τις αλλάζεις και προληπτικά.
    Το τσεκάρισμα δεν είναι κάτι που δεν γίνεται αλλά δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς. Να έχεις δηλαδή ανοιχτό το UPS (ξεκούμπωτο) να το έχεις στο ρεύμα και να κάνεις δοκιμές με τα φορτία και τα πολύμετρα.

    Ο προμηθευτής αρχικά μου έλεγε από άλλες φορές που αγόραζα Την αλλάζουμε χωρίς κουβέντα εδώ είμαστε. Τώρα μου λέει φέρτη στο Κορωπί οπότε ξέρει ότι δεν θα την πάω. Εγώ την αγόρασα στον Άλιμο αλλά το μαγαζί το έκλεισε και λειτουργεί μόνο το εργοστάσιο στο Κίτσι. Του πρότεινα ένα τρόπο να του στείλω την μπαταρία και μου λέει δεν γίνονται αυτά.
    Αν ήταν σίγουρο ότι θα την άλλαζε θα την πήγαινα αλλά και από άλλα σχόλια που βρήκα στο διαδίκτυο δεν τις αλλάζει ποτέ. Οπότε δεν ήθελα να σπάσω τα νεύρα μου αλλά και η βενζίνη και ο χρόνος θα μου στοίχιζε πιο πολλά.
    Οπότε οι μπαταρίες δεν έχουν εγγύηση γιατί. Μπορεί ο πωλητής να ισχυριστεί οτιδήποτε. Μόνο μαγαζιά τύπου amazon ίσως να την άλλαζαν αν είχαμε στην Ελλάδα ή όπως κάνει η Lenovo ή ακόμα και η Infoquest και το Mediamarkt αναλόγως το προϊόν. No questions asked.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο προμηθευτής τα μασάει και η μπαταρία είναι στα 13,3 Volt αλλά δεν κρατάει το φορτίο πάνω από 3 λεπτά. Η μέτρηση σε μια μπαταρία δεν είναι εύκολη υπόθεση. To βολτόμετρο απλά δείχνει τα βόλτ. Είναι όπως μετράμε την θερμοκρασία στον άνθρωπο. Βρίσκουμε 36,6 αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και υγιείς. Όσες φορές έχω πάει τελειωμένες μπαταρίες για τσεκάρισμα δεν μπορούν εύκολα να διαπιστώσουν αν κάτι φταίει ή όχι. Μόνο αν είναι φουσκωμένη ή αν έχει πετάξει υγρά ή αν την φορτώσεις φουλ και σου δείχνει 12 Volt πάει να πει ότι κάτι δεν πάει καλά. Επίσης αν ξέρεις ότι είναι πολλών ετών σίγουρα έχει πάθει θείωση των στοιχείων. Οπότε την αλλάζεις και τελειώνει η υπόθεση. Επίσης τις αλλάζεις και προληπτικά.
    Το τσεκάρισμα δεν είναι κάτι που δεν γίνεται αλλά δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς. Να έχεις δηλαδή ανοιχτό το UPS (ξεκούμπωτο) να το έχεις στο ρεύμα και να κάνεις δοκιμές με τα φορτία και τα πολύμετρα.

    Ο προμηθευτής αρχικά μου έλεγε από άλλες φορές που αγόραζα Την αλλάζουμε χωρίς κουβέντα εδώ είμαστε. Τώρα μου λέει φέρτη στο Κορωπί οπότε ξέρει ότι δεν θα την πάω. Εγώ την αγόρασα στον Άλιμο αλλά το μαγαζί το έκλεισε και λειτουργεί μόνο το εργοστάσιο στο Κίτσι. Του πρότεινα ένα τρόπο να του στείλω την μπαταρία και μου λέει δεν γίνονται αυτά.
    Αν ήταν σίγουρο ότι θα την άλλαζε θα την πήγαινα αλλά και από άλλα σχόλια που βρήκα στο διαδίκτυο δεν τις αλλάζει ποτέ. Οπότε δεν ήθελα να σπάσω τα νεύρα μου αλλά και η βενζίνη και ο χρόνος θα μου στοίχιζε πιο πολλά.
    Οπότε οι μπαταρίες δεν έχουν εγγύηση γιατί. Μπορεί ο πωλητής να ισχυριστεί οτιδήποτε. Μόνο μαγαζιά τύπου amazon ίσως να την άλλαζαν αν είχαμε στην Ελλάδα ή όπως κάνει η Lenovo ή ακόμα και η Infoquest και το Mediamarkt αναλόγως το προϊόν. No questions asked.
    Μια χαρά μπορούν να μετρήσουν την μπαταρία, εγώ αγοράζω απο την standard και αυτοί όταν τους λέω έχω θέμα μου ζητάνε να τους πάω την μπαταρία όπου την βάζουν να την κάνουν έλεγχο πριν την αλλάξουν.
    Μια χαρά τηρούν την εγγύηση.

  15. #15
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά μπορούν να μετρήσουν την μπαταρία, εγώ αγοράζω απο την standard και αυτοί όταν τους λέω έχω θέμα μου ζητάνε να τους πάω την μπαταρία όπου την βάζουν να την κάνουν έλεγχο πριν την αλλάξουν.
    Μια χαρά τηρούν την εγγύηση.
    Πως κάνουν τον έλεγχο;
    Από περίεργεια θα με κάνεις την πάω. Την έχω κρατήσει. Πάντως θέμα UPS δεν είναι. Αν είναι ανοιχτός το Σάββατο ίσως την πάω.
    Εννοείται βέβαια ότι πρέπει να μην είναι αρνητικός ο πωλητής. Εγγράφως θα μου δώσει την διάγνωση ή όχι;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας