Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Καλημέρα σε όλους. Έχω πει τον πόνο μου σε γνωστούς κι αγνώστους, ας τον πω κι εδώ ως πρώτο post στο forum!

    Η δική μου Οδύσσεια με τη Wind ξεκινά περίπου δύο χρόνια πριν. Είμαι πελάτης στην εταιρεία περίπου από το 2014, αρχικά με adsl και εδώ και μερικά χρόνια με 100άρα vdsl.

    Με ταχύτητες δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Τα πρώτα χρόνια το router (Technicolor TG789 v2) συγχρόνιζε γύρω στα 85-90 και τα έπιανα αξιοπρεπέστατα σε πραγματικές ταχύτητες και υποδειγματικά σταθερά, σχεδόν ξεχνούσα ότι έχω router. Κάποια στιγμή μάλιστα του πέρασα και το γαργαλημένο firmware με οδηγό από εδώ (την ευχή μου να'χεις που έκατσες και έγραψες τον οδηγό) και τα πουλάκια κελαηδούσαν εύθυμα στον κήπο της Εδέμ.

    Αλλά αν όλα πήγαιναν για πάντα καλά, δεν θα σας ζαλιζα με φλεξάρισμα του πόσο ικανοποιημένος είμαι.

    Κάποια στιγμή, περίπου στις αρχές του 2020 ξεκίνησαν οι αποσυνδέσεις. Το router έχανε τον συγχρονισμό του τελείως. Για να το πω σε γλώσσα που καταλαβαίνουν και στο first level support της Wind, έσβηνε και το internet γλομπάκι και το broadband. Για 7-8 λεπτά. Ξανασυγχρόνιζε και όλα καλά. Αυτό γινόταν 10-15 φορές τη μέρα. Τηλέφωνο στο support, εξηγώ, μου στέλνουν τεχνικό, τα ελέγχει όλα, μου λέει καθαρά και ξάστερα ότι από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας και πάνω δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ούτε από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας μέχρι την καμπίνα υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι στην καμπίνα. Του εξηγώ ότι εφόσον το πρόβλημα δεν είναι σε μένα αλλά σ'αυτούς, δεν με ενδιαφέρει σε ποιο σημείο είναι, με νοιάζει να φτιαχτεί. Απλά πιο ευγενικά. Μου λέει ότι θα ενημερώσει και πάει στην ευχή του θεού το παληκάρι. Μια εβδομάδα μετά το πρόβλημα δείχνει να έχει λυθεί.

    *

    Από τότε, ανά 1μιση με 2 μήνες, συμβαίνει το ίδιο. Τους παίρνω τηλέφωνο, τους εξηγώ την κατάσταση, τους εξηγώ ότι μου έχουν στείλει τεχνικό και ο τεχνικός είπε ότι το πρόβλημα είναι στην καμπίνα και ότι δεν χρειάζεται να ξαναστείλουν. Τους εξηγώ ότι θέλω να μιλήσω κατευθείαν με το 2nd level και μου λένε ότι θα το προωθήσουν αλλά μάλλον το 2nd level μιλάει κάποια άλλη γλώσσα και δεν ξέρει να διαβάσει την προώθηση του 1st, ή απλά το 1st με γράφει στα συνεστραμμένα ζεύγη του. Μου έχουν στείλει μέχρι στιγμής 7 τεχνικούς. ΟΛΟΙ μου λένε το ίδιο πράγμα. Κάποια στιγμή μου στείλανε και καινούριο router (ΖΤΕ H288A) το οποίο φυσικά δεν διόρθωσε τίποτα. Όχι, λάθος, διόρθωσε. Πλέον η αποσύνδεση κρατάει 10 με 20 δευτερόλεπτα και δεν σβήνει κανένα λαμπάκι του router. Επίσης, η ταχύτητα που συγχρονίζει, με απανωτά refresh στη σελίδα του router, δείχνει να αλλάζει πιο γρήγορα κι από ρόδα σε pit stop της f1. Με κάθε refresh και άλλη ταχύτητα. Από τα 109 στα 87, από τα 87 στα 96, από εκεί στα 81 και πίσω στα 103. Για όσο διαρκεί η διακοπή συμβαίνει αυτό. Μετά διαλέγει μια ταχύτητα και μένει σ'αυτή. Μέχρι την επόμενη αποσύνδεση, που μπορεί να είναι είτε σε 2 λεπτά, είτε σε 2 μέρες. Άγνωσται αι βουλαί του ρουτερίου. Εντωμεταξύ, τα CRC errors κάνουν πάρτυ (παραθέτω screenshot όπου φαίνεται και σε πόσο χρόνο τα μαζεύει). Και φυσικά, αυτές τις αποσυνδέσεις δεν τις βλέπει η Wind. Τέλος, από τις πραγματικά δεκάδες φορές που μίλησα, ένας τύπος από το 2nd μου είπε ότι πριν το δώσει βλάβη στον ΟΤΕ για την καμπίνα (πράγμα που μέχρι εκείνη τη στιγμή με είχαν διαβεβαιώσει 6 διαφορετικοί άνθρωποι ότι έχει ήδη δωθεί) θα πρέπει να μου αλλάξει το firmware του router. Κάποια στιγμή το router όντως έκανε ένα reboot, αλλά συγκρίνοντας τα log πριν και μετά, τελικά όντως ήταν μόνο ένα reboot.

    Θα μου πεις τώρα, γιατί δεν παίρνω ξανά τηλέφωνο. Γιατί μετά από δεκάδες φορές, βαριέμαι πραγματικά να εξηγήσω πως δε έχω splitter, έχω κάνει επανεκκίνηση τον εξοπλισμό μου, να μου πουν ότι δεν βλέπουν αποσυνδέσεις και όλο αυτό το ποιήμα και στο τέλος να με ενημερώσουν ότι ενδέχεται να κληθώ από αυτοματοποιημένο σύστημα για να αξιολογήσω την κλήση.

    Πλέον δεν έχω καμία ντροπή. Κανέναν ενδοιασμό. Τίποτα. Πλέον το λέω ανοιχτά και ξεκάθαρα. Αν κάποιος δουλεύει εκεί μέσα, ζητάω επίσημα ρουσφέτι να φτιαχτεί αυτό το πράγμα.


    *στο μεταξύ από όλα αυτά, έχει συμβεί και κάτι ακόμα. Σκάβανε από την ΕΥΔΑΠ για άσχετο λόγο, έπαιξε τσαμπουκάς με τα καλώδια της τηλεφωνίας και τα τσιγκελώσανε μπαμπέσικα. Με αποτέλεσμα να μην έχω καθόλου υπηρεσίες για 10 μέρες. Όταν επανήλθαν όμως, από 85-90 που συγχρόνιζα πριν, πλέον συγχρονίζω στα 109. Στην αρχή τουλάχιστον. Μετά τα νούμερα χορεύουν ζούμπα.

    Αυτά και ευχαριστώ για τον χώρο να πω τον πόνο μου. Κάθε πρόταση/πατ-πατ στην πλάτη/συμβουλή/ρουσφέτι, ευπρόσδεκτα.

    Edit: Μετά από κάθε αποσύνδεση, στο log του router εμφανίζεται αυτό
    "2022-04-15T12:44:36Z [Error] Web get fail. (objname: OBJ_DSLINTERFACE_ID identity: IGD.WD1.LINE1 iRet: -14)" σε περίπτωση που κάποιος έχει κάποια ιδέα να βοηθήσει.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2022-02-14 111525.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  12,9 KB 
ID: 237016Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2022-02-14 111421.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  13,8 KB 
ID: 237017Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2022-02-08 124432.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  115,1 KB 
ID: 237018
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BouCousin : 15-04-22 στις 12:47.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Από την δικιά μου εμπειρία, θα σου έλεγα να οπλιστείς με υπομονή και να τους ενοχλείς συνέχεια μέχρι να πέσεις στον σωστό τεχνικό....

    Τώρα που ξαναείδα βέβαια τα στατιστικά σου η γραμμή έχει αρκετά λάθη για 3 ώρες up time. Μήπως από κάποια άλλη συσκευή έχεις θόρυβο στην γραμμή;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jacobgr : 16-04-22 στις 12:27.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/8000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp link Archer VR400 V3
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν πιάνουν τα χέρια σου κούμπωσε το ρούτερ στον κατανεμητή του σπιτιού σου αν όχι φώναξε τεχνικό η κάποιον ηλεκτρολόγο. Αν δεις πρόβλημα και εκεί τότε το θέμα σου είναι στο last mile δλδ στο εναέριο καλώδιο που έρχεται στο σπίτι σου από το ΚΑΦΑΟ. Αν όχι φταίει η εσωτερική καλωδίωση σου. Αποσυνδεσε όλες τι εσωτερικές τηλεφωνικές πρίζες και βγάλε ένα καλώδιο utp από τον κατανεμητή μέχρι εκεί που βάλεις το ρούτερ στο σπίτι σου μέσα.

  4. #4
    Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις.

    Αυτά που λέτε ήταν τα πρώτα πράγματα που κοίταξα. Και δεν φταίνε αυτά.

    Έχω δοκιμάσει και με τα δύο router να βγάλω τα πάντα στο σπίτι από την πρίζα, μέχρι και το ψυγείο (ποτέ δεν ξέρεις :P ) και δεν άλλαξε τίποτα.

    Επίσης, έχει έρθει δικός μου ηλεκτρολόγος αλλά και τεχνικοί της Wind και έχουν κάνει τις δοκιμές στον κατανεμητή της πολυκατοικίας. Όλοι συμφωνούν ότι από κατανεμητή μέχρι διαμέρισμα είμαι διαμάντι. Από εκεί και έξω είναι το πρόβλημα.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/8000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp link Archer VR400 V3
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το εναέριο καλώδιο από τον κατανεμητή και πίσω ; Μπορεί να στο αλλάξει κανείς του ΟΤΕ; Αν γίνεται αυτό θα δεις διαφορά. Αλλά ποιος θα στο κάνει ;

  6. #6
    Λογικά ΟΤΕτζής. Αλλά για να πάει ο ΟΤΕτζής θα πρέπει ο Windτζής να το δώσει βλάβη. Και δεν μπορώ να ξέρω αν έχει πάει ποτέ βλάβη προς τον ΟΤΕ. Όπως έγραψα "...από τις πραγματικά δεκάδες φορές που μίλησα, ένας τύπος από το 2nd μου είπε ότι πριν το δώσει βλάβη στον ΟΤΕ για την καμπίνα (πράγμα που μέχρι εκείνη τη στιγμή με είχαν διαβεβαιώσει 6 διαφορετικοί άνθρωποι ότι έχει ήδη δωθεί) θα πρέπει να μου αλλάξει το firmware του router". Οπότε δεν ξέρω. Κάποια στιγμή μου είπαν ότι όχι μόνο δόθηκε βλάβη, αλλά πήγε και ΟΤΕτζής και άλλαξε το splitter στην καμπίνα.

    Μιλάμε για παράνοια.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας