Σελ. 3 από 33 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 485
  1. #31
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.738
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα νερά θα ταραχτούν πραγματικά όταν σταματήσει να πρέπει να παίρνει έγκριση ο οτε από την ΕΕΤΤ για καινούργια πακέτα λιανικης, και Γενικα να μην είναι σε περιορισμό.
    Αυτή η δικαιολογία «λόγω ανταγωνιστικότητας» κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει. Κοντεύουν 13 χρόνια απ την ιδιωτικοποίηση του, και περάσανε πόσοι διαγωνισμοί και φάσεις όπου ο ανταγωνισμός θα μπορούσε να κερδίσει μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά.

    Πάντως όπως και να χει, καλωσορίζουμε την απόφαση της ΕΕΤΤ, και πάλι καλά που δε στάθηκε τροχοπέδης.
    Οσο ο ΟΤΕ είναι πάροχος με σημαντική ισχύ στην αγορά, θα υπάρχει ρύθμιση τιμών απο την ΕΕΤΤ. Αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.

  2. #32
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.997
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως όσοι είμαστε σε adsl στις υπόλοιπες εταιρείες wind,nova,vodafone,cyta μην ελπίζετε αναβάθμιση
    Εγώ προσωπικά δεν περιμένω και πολλά.

    - - - Updated - - -

    Μακάρι αλλά δεν....
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  3. #33
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Ηρθε ο καιρος για ξεκαθάρισμα
    Στο Internet, στην κινητή, στο ηλεκτρικό ρεύμα και το φυσικό αέριο
    Παπατζηδες τελος
    Προσωπικά ειμαι INALAN στα 28 ευρω 200/200 (πραγματικά 250+/250+)
    Αν κλείσει, μετακομίσω κλπ μονο ΟΤΕ θα βάλω ξεκάθαρα εκτός αν η περιοχή που θα ειμαι έχει άλλη εταιρία στις καμπίνες
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  4. #34
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο ο ΟΤΕ είναι πάροχος με σημαντική ισχύ στην αγορά, θα υπάρχει ρύθμιση τιμών απο την ΕΕΤΤ. Αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.
    Τι να σου πω. Ελπίζω να μας βγαίνει σε καλό. Υποτίθεται αυτό γίνεται και λόγω του ότι το last mile Είναι του ΟΤΕ, και στα επόμενα χρόνια ενασ Σημαντικός αριθμός συνδέσεων θα είναι FTTH. Το ότι οι υπόλοιποι πάροχοι δεν έχουν κάνει σημαντικές επενδύσεις δε θα έπρεπε να είναι πρόβλημα του ΟΤΕ.
    Επίσης μιλάμε και για 2 παρόχους οι οποίοι βρίσκονται εδώ και χρόνια στην ελληνική αγορά ως εναλλακτικοί. Δεν ήρθαν εν έτη 2022 για να θεωρήσω πως δεν είχαν χρόνο να κάνουν τις επενδύσεις τους.

    Anyway, ελπίζω να πιάσει και το σχέδιο της ΔΕΗ για δίκτυο οπτικών ινών μπα και ο καταναλωτής δει κάποιον ανταγωνισμό και τον οφελήσει στην τσέπη του.

  5. #35
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Η vodafone για να δώσει , αναβάθμιση ταχυτήτων και στους δικούς στης συνδρομητές , θα πρέπει να βάλει το χέρι στην τσέπη, εδώ ούτε ftth δεν δίνει παντού μόνο, σε ορισμένες περιοχές ,(δεν είναι υποχρεωμένη να δώσει θα μου πείτε ) ,μάλλον θέλει κάποιον εξτρά εξοπλισμό στο adsl vdsl dslam νομίζω λεγετε, στο ftth δεν ξέρω πως λέγετε ο αντίστοιχος εξοπλισμός, αρά θα πρέπει δώσει λεφτά κάτι που δεν θέλει η δεν μπορεί να κάνει, άσε σου λέει τα κορόιδα στα εως 24 μια χαρα είναι, κατάλαβε ότι με την κίνηση που έκανε ο ότε καλος η κακος για κάποιους, θα την βάλει σε έξοδα προτιμάει να δώσει 20 η 30 χιλιάδες ευρώ σε νομικους και δικηγόρους , για να σταματήσει την αναβάθμιση παρα να δώσει 500 χιλιάδες και παραπάνω ευρώ, για να αναβαθμίσει το δίχτυο της (τα ευρώ είναι τυχαία ποσά)

  6. #36
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δυστυχως η συζητηση ειναι επιπεδου καφενειου. Ο καλος οτε, οι κακοι υπολοιποι...
    Κανεις δεν θυμαται οτι η αγορα καποτε ειχε 10+ παροχους. Εκλεισαν ολοι.
    Εμειναν μονο οσοι ειχαν εσοδα απο κινητη αλλα και αυτο με δεκανικια.
    Ο μεν οτε ειχε απιστευτη προικα, γιατι ετσι αποφασισαν καποιοι. Ξεπουλήθηκαν ολα κοψοχρονια στους γερμανούς.
    Μαζί με προνομια που ακύρωσαν στη πράξη καθε απόπειρα υγειους ανταγωνισμου.
    Και για να χρυσωσουμε και το χαπι, μπηκε ρυθμιστης η εεττ.
    Εχει αποδειχθει απειρες φορες οτι δυστυχως οτι δεν ρυθμιζεται απο την αγορά δεν δουλευει και πολυ καλα.

    Η μεν wind φαληρισε κανα δυο φορες, πουληθηκε σε ιταλους αιγυπτιους συγχωνευτηκε με την απιστευτη τρυπα που λεγοταν τελλας και δεν θυμαμαι τι αλλο, φεσωνοντας τους επενδυτες της και οχι μονο και τωρα πλεον ηρθε το καινουργιο αφεντικο, να βαλει μαζι και τα χρεη της nova/forthnet. Σιγουρα με κουρεμα δανειων, απο τις ελληνικες τραπεζες που ανακεφαλαιώθηκαν με λεφτα των φορολογούμενων, δυο φορες στο προσφατο παρελθον.

    Η vodafone παλι, μαλλον δεν βρηκε τον καταλληλο να φεσωσει, και επελεξε σταση αναμονης.
    Και κατεληξε εδω. Λιγοτερο ρισκο? Πιθανον. Κακη αποφαση? Θα δείξει. Ο καθενας κανει τις επιλογές του.

    Σε αυτο το δυστοπικό περιβάλλον ομως, κληθηκαν οι παροχοι να βαλλουν λεφτα το.. φαληρημενο 2016 σε μια χωρα χρεωκοπημενη, χωρις κανενα εχεγγυο να φτιάξουν δίκτυο. Καμπίνες στους δρόμους, χωρις καν να τους παρασχεθεί η διαχείριση (και οχι η ιδιοκτησια) του απερχόμενου δικτύου. Αστεια πραγματα. Ξερω και ενα με τον τοτό.

    Η τραπουλα ηταν σημαδεμένη και δεν υπήρχε κανενα περιθωριο να βγει η ασκηση.
    Ο οτε συνεχιζει το καμουφλαρισμενο μονοπωλειο, και η αγορα φαίνεται να τον χειροκροτά επειδή μοιράζει καθρεφτάκια (δωρεαν διπλασιασμό) στους ιθαγενεις.

    Παραμενει αποριας αξιο γιατι οι ιδιοι ιθαγενοις που γνωρίζουν οτι με τα λεφτα που δινουν, στη υποαναπτυκτη βουλγαρια, ρουμανια, αλλα και στο προχω lux θα είχαν gigabit, επικροτουν, αντι να κράζουν. (και μαλιστα οταν ο διπλασιασμός εξαιρεί το ftth)

    Πισω έχει η αχλάδα την ουρά.

  7. #37
    Εγγραφή
    02-08-2012
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    99995/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    9(dB) / 6,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απονενοημενο διαβημα , ηταν η κινηση της Vodafon , για την τιμη των οπλων που λεμε , με μηδενικες επενδυσεις σε δικο της δικτυο δεν εχει μελλον

  8. #38
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Πολύ χολή για τη VF εδώ μέσα.. Για να μπουν τα πράγματα σε μια σειρά.. ούτε μηδενικές ήταν οι επενδύσεις της VF τα τελευταία χρόνια ούτε μηδενικές θα είναι τα επόμενα. Θα είναι μικρότερες όμως από τους άλλους δυο (τον ΠΟΤΕ και τη WIND-NOVA στην οποία μπήκε νέος επενδυτής οπότε λογικό να φέρει κάποιες επενδύσεις).
    Επίσης όλο λέμε τι καταπληκτικός είναι ο ΠΟΤΕ.. αλλά αυτό που ξέρω εγώ και πολλοι ακόμα είναι ότι αν δεν έκαναν επενδύσεις η WIND και η VF σε VDSL/ FTTH θα είμασταν ακόμα με τις εως 24 MBPS σε πολλές περιοχές.. Οπότε μη τα ισοπεδώνουμε όλα.
    Προσωπικά ΠΟΤΕ δε πρόκειται να ξαναπάω στον ΠΟΤΕ.. γιατί απλά στο απομακρυσμένο ΙΛΙΟΝ (6 χιλιόμετρα από το κέντρο) περιμέναμε τη WIND να φέρει το VDSL το 2019.
    Στα του θέματος και του διπλασιασμού ελπίζω να ακολουθήσουν και οι άλλοι προφανώς.. αλλά δε περιμένω και πολλά. Δηλαδή θα ήταν καταπληκτικό να έχω 200αρα με 24.90 το μήνα.. αλλά το βλέπω δυσκολο. Και πάλι φθηνότερη θα είναι η 100αρα μου από τη VF σε σχέση με τη 100αρα του ΟΤΕ (μετά το διπλασιασμο). Μακάρι όμως μας πάνε στα 200!
    Τωρα για τα υπόλοιπα δε ξέρω τι περίμενε η VF.. Προφανως για να δημιουργήσει εντυπώσεις το έκανε και για να έχει δικαιολογία όταν δε κάνει το διπλασιασμό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 16-04-22 στις 12:02.

  9. #39
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmyl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απονενοημενο διαβημα , ηταν η κινηση της Vodafon , για την τιμη των οπλων που λεμε , με μηδενικες επενδυσεις σε δικο της δικτυο δεν εχει μελλον
    Μηδενικές επενδύσεις;
    Το FTTH/FTTC/backbone δίκτυο της είναι προσφορά κάποιου τρίτου;
    Παντως μια και λες για επενδύσεις, μόνο και μόνο το υποθαλάσσιο καλώδιο οπτικών ινών που ποντίζει σε Αιγαίο και Ιόνιο, δεν είναι επένδυση που βλέπεις από άλλο πάροχο.
    mac rulez

  10. #40
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ χολή για τη VF εδώ μέσα.. Για να μπουν τα πράγματα σε μια σειρά.. ούτε μηδενικές ήταν οι επενδύσεις της VF τα τελευταία χρόνια ούτε μηδενικές θα είναι τα επόμενα. Θα είναι μικρότερες όμως από τους άλλους δυο (τον ΠΟΤΕ και τη WIND-NOVA στην οποία μπήκε νέος επενδυτής οπότε λογικό να φέρει κάποιες επενδύσεις).
    Επίσης όλο λέμε τι καταπληκτικός είναι ο ΠΟΤΕ.. αλλά αυτό που ξέρω εγώ και πολλοι ακόμα είναι ότι αν δεν έκαναν επενδύσεις η WIND και η VF σε VDSL/ FTTH θα είμασταν ακόμα με τις εως 24 MBPS σε πολλές περιοχές.. Οπότε μη τα ισοπεδώνουμε όλα.
    Προσωπικά ΠΟΤΕ δε πρόκειται να ξαναπάω στον ΠΟΤΕ.. γιατί απλά στο απομακρυσμένο ΙΛΙΟΝ (6 χιλιόμετρα από το κέντρο) περιμέναμε τη WIND να φέρει το VDSL το 2019.
    Στα του θέματος και του διπλασιασμού ελπίζω να ακολουθήσουν και οι άλλοι προφανώς.. αλλά δε περιμένω και πολλά. Δηλαδή θα ήταν καταπληκτικό να έχω 200αρα με 24.90 το μήνα.. αλλά το βλέπω δυσκολο. Και πάλι φθηνότερη θα είναι η 100αρα μου από τη VF σε σχέση με τη 100αρα του ΟΤΕ (μετά το διπλασιασμο). Μακάρι όμως μας πάνε στα 200!
    Τωρα για τα υπόλοιπα δε ξέρω τι περίμενε η VF.. Προφανως για να δημιουργήσει εντυπώσεις το έκανε και για να έχει δικαιολογία όταν δε κάνει το διπλασιασμό.
    Στο ετος 2022 να διαβάζεις ξανά για πΟΤΕ, αξία ανεκτίμητη
    Ακόμα αν κάποιος διαβάσει τα διάφορα νήματα για τα dslam και περιοχές, βλέπει πως θέματα με καθυστερήσεις έχουν περιοχές που έχουν αναλάβει άλλοι πάροχοι για να περάσουν FTTC/FFTH, ενώ αυτές που έχει αναλάβει ο ΟΤΕ προχωράνε κανονικά

  11. #41
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και η πιο μπιπ εταιρία θα έχει 2-3 fanboys

    Εγω σαν λαλάκας την έχω σταθερά στο συμβόλαιο στο κινητό μου... από συνήθεια; επειδή μου δίνουν πολλές παροχές σε εξευτελιστικές τιμές; Επειδή έχω και καβάντζα την What's Up που την χρησιμοποιώ όσο δεν την έχω στο GPS tracker του drone ?
    Δεν ξέρω.

    Αυτό που ξέρω είναι πως στο 4G/5G σπάνια έχω ταχύτητα της προκοπής, ή έστω δουλεύει σε βαθμό που μπορώ να κάνω τις δουλειές μου οκ με την Vodafone. Σε αντίθεση με το 4G/5G της Cosmote που στις περισσότερες περιοχές παίζει τέλεια, και με ταχύτητες αρκετά υψηλές.

  12. #42
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 /5
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Path Level
    Interleaved
    Καλό νέο, ας ελπίσουμε να πέσουν και οι τιμές και να γίνει ποιο προσιτό το Ίντερνετ σε μεγάλες ταχύτητες…

  13. #43
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    τη κινητή της κι αν έχει κάψει με τις μεγάλες (not) επενδύσεις.

  14. #44
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ θα ρωτήσω κάτι άλλο διαφορετικό. Από την στιγμή που η Vodafone και η κάθε vodafone δεν θέλει να επενδύσει χρήματα σε οπτικές ίνες κτλ για δίκτυα νέας γενιάς γιατί δεν δίνει χρήματα να εξοπλίσει ένα πολύ καλό ασύρματο δίκτυο κινητής (καλύτερο και από αυτό του οτε) και να δίνει ίντερνετ τύπου σταθερού vdsl απεριόριστο μέσω sim router κτλ σε πολύ καλύτερες τιμές? Πιστεύω κάτι τέτοιο θα τραβούσε αρκετά την προσοχή του κόσμου. Δεν θα ήταν κακό να έδινε κανείς 20€ για 100mbps/μηνα μέσω κλειδωμένου (εννοείτε) ρούτερ που θα μπορούσες να το πας από το σπίτι στο εξοχικό και όπου ήθελες.

  15. #45
    Εγγραφή
    02-01-2014
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    sercom
    SNR / Attn
    8,7(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η τιμωρία της Vodafone αν δεν ανακοινώσει διπλασιασμό ταχυτήτων ή μείωση τιμής σε περίπτωση που δεν είναι εφικτή αναβάθμιση.... είναι μόλις λήξει το συμβόλαιο, ή αν κάνει μονομερή τροποποίηση με δικαίωμα αποχώρησης αζημίως.... να αποχωρήσουμε για άλλο λιμάνι.... nova-wind... ή cosmote.....

Σελ. 3 από 33 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας