Εμφάνιση 1-1 από 1
  1. #1
    Χαιρετώ σας ,

    Προσφατα εκανα την αναβάθμιση απο 50 VDSL ( Speedport Entry 2i ) σε FTTH 100 ( Speedport Plus ) .
    Το προβλημα ειναι πως δεν λειτουργει τις περισσοτερες φορες το wake on wan για τις συσκευες μου , δηλαδη υπολογιστή και τηλεόραση, ενω με το προηγουμενο ρουτερ ηταν ολα ενταξει για χρονια .
    To wake on lan λειτουργει πάντα/κανονικα .

    Λεω επισης "τις περισσότερες φορές " , γιατι μετα απο λιγα λεπτά αφου απενεργοποιήσω τις συσκευές πραγματι λειτουργεί το Wake on Wan και επειτα νεκρωνει .

    1. Δεν εχω βρει πουθενα ρυθμιση για WoL στο ρουτερ ( ενω το entry ειχε ) , αλλα παρόλα αυτα το wake on lan δουλευει κανονικά οπως προειπα .
    2. Εχω κανει port forwarding δοκιμη σε θυρα 9 και 7 αλλα δεν βοήθησε ενω αλλη θυρα που χρειάστηκα για καποια εφαρμογη την ανοιξε κανονικά.
    3. DDNS λειτουργεί κανονικα εφοσον η αλλη εφαρμογή δουλεύει και επισης δοκιμασα το port forwarding με mac και με static IP .
    4 . εχω κανει mac/ip biding για τις 2 συσκευες που χρειάζομαι αλλα ουτε κι αυτο βοήθησε.

    Υπαρχει περίπτωση να εχει να κανει με το firewall του ρουτερ ; το οποιο δεν εχω βρει τροπο να απενεργοποιήσω παρεμπιπτόντως.
    Εχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα με αυτο το ρουτερ ή φταιει κατι αλλο μηπως με την αλλαγη μου σε οπτικη ;

    Ευχαριστω για την βοήθειά σας και τον χρονο σας .

    Γιαννης .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kyrunter3 : 17-04-22 στις 18:19.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας